PočetnaMobyPrijenosniciLenovo IdeaPad Yoga 13

Lenovo IdeaPad Yoga 13


Osebujno dizajnirana Yoga u svojoj većoj verziji mnogo se bolje snalazi u ulozi klasičnog ultraprijenosnika nego kao tablet računalo, a ističe se i impresivnim vremenom autonomije

Lenovova Yoga svakako je jedan od najzanimljivijih tzv. hibridnih Windows 8 uređaja novije generacije koji nam pokušavaju ponuditi kombinaciju tablet računala i posve funkcionalnog prijenosnika. Zahvaljujući fleksibilnom dizajnu Yoga posjeduje ekran koji možete zakrenuti za 360 stupnjeva, te na taj način imate priliku ovaj uređaj koristiti kao tablet ili kao klasično prijenosno računalo.
Nedavno smo imali priliku isprobati 11-inčnu verziju Lenovove Yoge. Ovdje je bila riječ o uređaju temeljenom na Windowsu RT odnosno procesoru Tegra 3 koji koristi arhitekturu ARM. Zaključili smo kako je riječ o vrlo zanimljivom konceptu, međutim Tegra 3 ne podržava pokretanje i izvršavanje uobičajenih Windows aplikacije što je svakako predstavljalo veliki nedostatak.

Piše: Slaven Pintarić

Zakretnih 13 inča

Sada smo se konačno dokopali Yoge u pravoj 13-inčnoj verziji koja se temelji na Intelovoj platformi. I dok smo za 11-inčnu varijanti bili u nedoumici dali da je nazovemo tabletom ili ultraprijenosnikom kod 13-inčne verzije dvojbi nema. 13-inčna Yoga je prije svega ultraprijenosnik kojega zahvaljujući ekranu osjetljivom na dodir možete koristiti i kao tablet računalo. Pritom imajte na umu da takvo što nije osobito praktično. Naime 13-inčna varijanta ipak je veće i teža od 11-inčne što korištenje poput uobičajenog tableta čini gotovo nemogućim. Točno, možete preklopiti ekran i na taj način posve normalno koristiti veću Yogu međutim to nije osobito ugodno iskustvo.
S druge strane ukoliko na 13-inčnu Yogu gledamo prvenstveno kao na ultraprijenosnik onda doista možemo pronaći hrpu pozitivnih osobina. Počevši od samog dizajna i kvalitete izrade. Kompaktno, robusno i kvalitetno napravljeno aluminijsko kućište svakako je jedna od ključnih prednosti 13-inčne Yoge. Osim toga neke su površine prevučene gumom što daje jposeban osjećaj prilikom korištenja.
13-inčna Yoga možda ne spada u najtanje (17mm) ili najlakše (1,5 kg) ultraprijenosnike međutim kompletan dizajn čini je vrlo pogodnim za često prenošenje. Kad već ovo spominjemo moramo ustvrditi kako zakretni ekran u nekim situacijama vrlo dobro dođe, posebno kada želite koristiti uređaj u vrlo skučenom prostoru ili kad ste na putu.

Može i kao tablet

Odmaknemo li se malo do samog dizajna spomenut ćemo kako 13-inčna Yoga nudi i vrlo dobro izvedenu tipkovnicu. Prije svega dovoljnu prostranu sa dosta velikim tipkama što dugotrajno tipkanje čini sasvim ugodnim iskustvom. Nasuprot tome touchpad iz jednog komada sa staklenom površinom nije nam se osobito dopao. Preciznost nije najbolja i to se osjeti prilikom svakodnevnog rada.
Očekivano opremljenost, kao i kod ostalih ultraprejenosnika, nije posebice impresivna, međutim ne možemo reći kako nam je nešto posebno nedostajalo.
Jedna od ključnih pozitivnih osobina 13-inčne Yoge svakako je ugrađeni HD+ IPS ekran osjetljiv na dodir. Jedino što bismo mu realno mogli zamjeriti jest dosta osjetna reflektivnost. Kvaliteta prikaza je na vrlo visokoj razini. Posebno ćemo naglasiti vrlo dobar kontrast i širok vidljivi kut. Pokazalo se također kako rezolucija od 1600×900 piksela jako dobro odgovara veličini ekrana obzirom da elementi sučelja i slova nisu presitni, a prikaz ima zadovoljavajuću oštrinu.
Sama osjetljivost na dodir je također odlična, ekran pravovremeno reagira na pritisak i tu nismo zamijetili nikakve probleme prilikom korištenja kao tablet računalo.

Najisplativiji ultraprijenosnik?

Već smo spomenuli kako se veća Yoga temelji na Intelovoj platformi najnovije generacije. Model koji smo mi dobili na test bio je opremljen sa nešto skromnijom verzijom Core i3 posebno štedljivog procesora Ivy Bridge. Pokazalo se međutim da i ovakav procesor nudi iznimno dobre performanse, iako je jasno nešto sporiji od Core i5 varijanti. Još je važnije što je 13-inčna Yoga opremljena vrlo brzim Samsungovim SSD-om PM830 kapaciteta 128 GB. Zahvaljujući njemu računalo se pokreće za desetak sekundi, a općenito je rad s ovim prijenosnikom vrlo brz i ugodan.
Konačno ni po pitanju dugovječnosti baterije Yoga u svojem većem izdanju nas nije razočarala. Zabilježili smo tek nešto manje od 6 sati neprekidnog rada što je odličan rezultat. Čak i najzahtjevnijim uvjetima našeg uobičajenog testa (puno opterećenje i maksimalna svjetlina ekrana) baterije veća Yoge je izdržala gotovo tri sata što je za svaku pohvalu.
U svakom slučaju tragate li za jednim od najisplativijih modernih ultraprijenosnika Yoga u 13-inčnom izdanju sa hardverskom kofniguracaijom koju smo imali na testu svakako najozbiljniji kandidat. Dodatna funkcionalnost u obliku zakretnog ekrana pokazala se ponekada vrlo korisnom, iako veća Yoga daleko bolje funkcionira kao ultraprijenosnik nego kao tablet.

 

 

SPECIFIKACIJE

Intelov chipset QS77 Express, Intel Core i3 3217U 1,8 GHz, 13,3-inčni HD+ IPS LED ekran rezolucije 1600×900 piksela osjetljiv na dodir, 4 GB DDR3 1600 MHz, Intel HD Graphics 4000, Samsung PM830 SSD 128 GB SATA III, LAN, WLAN b/g/n, BT 4.0, 1x USB 3.0, 1x USB 2.0, HDMI, čitač memorijskih kartica, HD kamera 1,3 MP, dimenzije: 333,4x 224,8x 17 mm, masa: 1,5 kg, OS: Windows 8 64 bit

USTUPIO

Microline
(01) 27 97 700
www.lenovo.com

CIJENA

7534 kn

ZA
dizajn, vrlo dobre performanse, kvalitetan ekran, trajanje baterije, vrlo dobra tipkovnica, prihvatljiva cijena

PROTIV
nezgodno za korištenje kao tablet, neprecizan touchpad

OCJENA
4/5 (Preporuka)


Prethodni članak
Sljedeći članak
RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular