PočetnaMobyPrijenosniciHibridni ultraprijenosnici - Sudar divova

Hibridni ultraprijenosnici – Sudar divova


Ponekad je doista teško, da ne kažemo nemoguće, predvidjeti tržišne trendove na dinamičnom i prevrtljivom tržištu modernih računala i IT opreme. Dobar primjer za to su svakako tablet računala. Nakon početnog booma popularnost im je naglo pala, pa im je danas prodaja u strmoglavom padu. Posljedica je ovo dakako i sve izraženije potražnje za pametnim telefonima velikih dijagonala ekrana, koji su i sve cjenovno pristupačniji.

Dolazi vrijeme hibrida!

S druge strane u isto vrijeme kada tableti naglo gube svoju popularnost i tržišnu poziciju, na neki način se upravo suprotno dešava sa hibridnim ultraprijenosnicima. Možemo reći kako su upravo hibridni ultraprijenosnici dobrim dijelom preuzeli ulogu uređaja koji mogu zamijeniti klasično računalo u tzv. post-PC eri.
I dok su klasična tablet računala još jedna moderan, mobilni gadget koji prije svega koristimo u informativne svrhe i za zabavu bilo da je riječ o pregledavanju weba, e-mailu ili multimediji, hibridni prijenosnici su možemo reći klasična Windows prijenosna računala koja nam mogu ponudit svestranost i performanse nedostižne tabletima. Međutim jasno daleko su većih dimenzija i mase.
Zapravo su se hibridni ultraprijenosnici profilirali kao prijenosna računala s dodanom vrijednošću. Drugim riječima u svojoj su osnovi osmišljeni kao prijenosna računala, međutim primjerice zakretni ekran osjetljiv na dodir im omogućava dodatnu funkcionalnost i fleksibilnost.

Fleksibilno i funkcionalno

Danas hibridne ultraprijenosnike možemo podijeliti u dvije velike grupe, zapravo na dva osnovna načina. Prvi način podjele bio bi obzirom na ugrađenu hardversku platformu. U tom smislu razlikujemo tri grupe hibridnih ultraprijenosnika. Prva grupu čine jeftini hibridni ultraprijenosnici relativno malih dimenzija koji se temelje na Intelovim procesorima Atom. Ovakvi se ultraprijenosnici ponajprije odlikuju dugim vremenom autonomije, ali su namijenjeni za osnovne zadaće i recimo mogu biti posebno zanimljivi učenicima i studentima.
Osim njih na tržištu danas imamo i hibridne ultraprijenosnike nešto više klase koji su temeljeni na posebno štedljivim procesorima Core M, a koji su zapravo svoju premijeru doživjeli prošle godine. Procesori Core M omogućili su uređaje sa iznimno tankim kućištima, koji su pritom maleni i lagani. Performanse su im poprilično dobre, a i trajanje baterije ipak znatno duže nego što je to slučaj kod klasičnih prijenosnika.
Konačno treću skupinu, ukoliko gledamo podjelu po hardverskoj osnovi, sačinjavaju hibridni prijenosnici najviše klase koji nude sve ono ponajbolje po pitanju opremljenosti i performansi. Hardverski su temeljeni na najnovijoj generaciji Intelovih energetski učinkovitih procesora serije U, a trenutno su aktualni procesori Skylake. Upravo će dva takva high end hibridna ultraprijenosnika biti glavna tema i ovog članka.

skylake procesori

 

Tablet+ prijenosnik ili obratno

No prije nego što se pozabavimo konkretnim modelima, pokušat ćemo objasniti i drugi način podjele modernih hibridnih ultraprijenosnika. Riječ je zapravo o podijeli uređaja obzirom na izvedbu ili dizajn. U konačnici pokazalo se kako je ovo dobrim dijelom u direktnoj vezi sa korištenom hardverskom platformom i ciljanom skupinom potencijalnih korisnika.
Danas razlikujemo dvije osnovne izvedbe hibridnih prijenosnika. Ponajprije tu je klasičan dizajn koji uključuje zapravo poveći tablet koji se potom po potrebi spaja sa odvojivim postoljem koje sadrži tipkovnicu, touchpad, a može sadržavati i dodatnu bateriju.
U ovu skupinu, da ih tako nazovemo tableta sa postoljem, spadaju gotovo svi hibridni ultraprijenosnici temeljeni na procesorima Atom, a i dobar dio uređaja koji se hardverski temelje na procesorima Core M.
Nasuprot ovom konceptu imamo izvedbu hibridnog uređaja koju mi popularno zovemo ultraprijenosnik sa dodanom vrijednošću. Naime ovdje se zapravo radi o klasičnim ultraprijenosnicima kojima poseban magični trik u obliku zakretnog ekrana (360 stupnjeva) osjetljivog na dodir omogućava mnogo veću fleksibilnost prilikom korištenja. Ovaj koncept koriste svi hibridni ultraprijenosnici najviše kase koji posjeduju veće ekrane (12,5 do 14 inča) i daleko moćnije Intelove procesore serije U.

Najviša klasa

Mi ćemo se ovdje detaljnije pozabaviti sa dva vrhunska hibridna ultraprijenosnika najviše klase koji su se tek nedavno pojavili na tržištu. Kao i uvijek najnovija generacija Intelovih procesora serije U donosi poboljšanu energetsku učinkovitost što znači kako ovi procesori nude sve bolje performanse u okviru zadane maksimalne potrošnje do 15 vata.
S jedne strane imamo Lenovovu Yogu 900 koja predstavlja duhovnog nasljednika Yoge 3 Pro. Dakle modela koji je bio najviše pozicioniran u Lenovovom consumer segmentu kada govorimo o hibridnim prijenosnicima. Obzirom da je Lenovo patentirao cijeli koncept ultraprijenosnika sa zakretnim ekranom ovdje već zapravo govorimo o trećoj ili čak četvrtoj generaciji ovakvih uređaja.
S druge pak strane imamo Toshibin Radius 12. Toshiba je nedavno predstavila posve novu generaciju hibridnih ultraprijenosnika pod imenom Radius koja osim 12-inče verzije uključuje i 15-inčni Radius. Premda je Toshiba i ranije u ponudi imala hibridne ultraprijenosnike, sa novom serijom Radius predstavili su uređaje visoke klase uz oslonac na koncept zakretnog ekrana.

Jedan na jedan

Oba se ova prijenosnika temelje na moćnom hardveru i nude odlične performanse. Istina Radius dolazi sa nešto moćnijim procesorom Core i7. Ono po čemu se Yoga i Radius primarno razlikuju su ukupne dimenzije, dizajn i veličine ekrana.
Yoga je 13- inčni ultraprijenosnik, dok je Radius nešto manjih dimenzija sa ekranom dijagonale 12,5 inča. Radius je dakle kompaktniji, ali i marginalno deblji, dok im je težina podjednaka usprkos tome što Yoga ima nešto veći ekran.
Razlikuju se dakako i po izvedbi zakretnog ekrana. Kod Yoge imamo posebno atraktivan dizajn u obliku narukvice za sat, dok kod Radiusa nalazimo klasične držače ekrana. Po pitanju dizajna nam se u konačnici više svidjela Yoga, premda se Radius ističe kompaktnim dimenzijama i srebrnim aluminijskim kućištem.
Ključni prodajni adut Radiusa je svakako Ultra HD ekran! Ovo je prvi ultraprijenosnik koji smo vidjeli da dolazi sa ovakvom gustoćom piksela po inču. Pritom ekran posjeduje odgovarajući certifikat Technicolora odnosno precizno je tvornički kalibriran. Ne možemo reći da Yoga posjeduje loš ekran. Dapače i ovdje je riječ o ekranu iznimno visoke rezolucije i odličnih osobina. Međutim po po pitanju ekrana ipak blagu prednost dajemo Radiusu. Ne toliko zbog Ultra HD rezolucije, koliko zbog precizno podešenih boja. Usporedimo li opremljenost onda dolazimo do zaključka kako ova dva vrhunska hibrida imaju dosta sličnosti. I jedan i drugi posjeduju USB 3.1 priključke, s tim da Lenovo omogućava video izlaz putem ovog priključka. Međutim Yoga nema HDMI priključak, dok Radius dolazi sa HDMI priključkom koji podržava Ultra HD rezoluciju. Kod oba uređaja nam je nedostajala mogućnost mobilnog Interneta (3G/4G). Što se tiče opremljenosti rezultat je neriješen.

usporedna tablica lenovo yoge i toshibe radiusa

 

And the winner is..?

Izvedba tipkovnica i touchpada na neki način su bolne točke kod oba ova hibridna ultraprijenosnika. Kod Yoge je tipkovnica vrlo solidna, iako tipkama fali hoda. Međutim touchpad nije osobito precizan, Kod Radiusa su tipke na tipkovnici dosta minijaturne, međutim kvaliteta same tipkovnice je vrlo dobra. I po ovom pitanju su Yoga i Radius dosta izjednačeni, premda blagu prednost dajemo Yogi.
Ključne razlike između ovih prijenosnika očituju se u performansama i trajanju baterije. Radius posjeduje nominalno brži procesor koji nudi bolje performanse u procesorski intenzivnim testovima. Međutim obzirom da i jedan i drugi ultraprijenosnik posjeduju 8 GB radne memorije i identične SSD-ove, razlike u uobičajenom radu nema.
Veliku razliku smo međutim zabilježili po pitanju vremena autonomije. Ovdje se pokazalo kako je Radiusu veliki uteg oko vrata Ultra HD ekran. Trajanja baterije kod Toshibinog hibrida je poprilično kratko. S druge strane Yoga briljira sa 6-8 sati uobičajenog rada.
U konačnici kad sve stavimo na papir evidentno je kako je Lenovova Yoga 900 bolji ultraprijenosnik. Nudi veći ekran, funkcionalniji dizajn, i daleko duže vrijeme autonomije. Radius ima svoje prednosti. Prije svega kada govorimo o precizno kalibriranom Ultra HD ekranu i iznimnoj kompaktnosti. Međutim kao cjelina ne može konkurirati Yogi. Detaljnije o samim prijenosnicima možete pročitati u nastavku…

lenovo yoga 900

 

Lenovo Yoga 900-13ISK

Nemojte da vas naziv zavara. Yoga 900 je pravi nasljednik prethodne dvije generacije Yoge Pro, samo što je Lenovo sada pomalo izmijenio nazive i dodao nove modele. Sada nam Lenovo u svojoj ponudi hibridnih ultraprijenosnika za kućne korisnike nudi zapravo tri serije Yoge- 500, 700 i 900, pri čemu je Yoga 900 top model i duhovni nasljednik Yoge 3 Pro.
Patentirani dizajn
Za razliku od svog prethodnika Yoge 3 pro, novi Lenovov hibridni ultraprijenosnik najviše klase se temelji na procesorima Skylake U. Sjetimo se kako je Yoga 3 Pro bila temeljena na posebno štedljivim procesorima Broadwell Core M. Ova promjena implicira kako će vam Yoga 900 omogućiti znatno bolje performanse od Yoge 3 Pro. Pritom je međutim Yoga 900 nešto deblja i teža od prethodnika. Međutim ovo shvatite uvjetno. Naime Yoga 3 Pro je bila iznimno tanka i lagana, pa nešto malo deblje kućište (14,9 naspram 12,8 mm) i mrvicu veću masu kod Yoge 900 nećete previše osjetiti.
Ključna odrednica dizajna je i dalje aluminijski držač zakretnog ekrana koji je izveden u obliku narukvice za sat što je Lenovo prvi puta primijenio kod Yoge 3 Pro. Ovo se pokazalo vrlo efikasnim, praktičnim i fleksibilnim rješenjem. Da ne spominjemo da dobro izgleda. Nadalje konstrukcija je dovoljno robusna da vam omogući dugotrajnost i izdržljivost kakvu očekujete od ovako skupog ultraprijenosnika.
Yoga 900 se ističe srebrnim kućištem, dok je unutrašnjost prijenosnika poprilično tamna, crna. Nismo do kraja uspjeli ustanoviti, niti negdje naći potvrdu, koji su materijali korišteni kod izrade kućišta. Nama se čini kako je većinom kućište napravljeno od plastike i magnezija, uz jasno aluminijski držač ekrana.
Kako god bila ukupna masa je svega 1,3 kg što je vrlo malo za hibridni ultraprijenosnik sa ekranom od 13 inča. Yoga 900 je iznimno lagana i pogodna za često prenošenje. Robusnost joj je pritom nadasve uzorna.

USB Type-C zavrzlame

Nama se također učinilo kako su rubovi prijenosnika sad nešto više zaobljeni nego kod prethodnika. Što svakako olakšava korištenje. Također nam se čini da je obrub oko ekrana nepotrebno velik, iako je ovdje riječ o edge to edge dizajnu sa posebnim zaštitnim staklom.
Pogledamo li opremljenost Yoge 900 u odnosu na prethodnika nameće se jedan ključan detalj. Riječ je o USB 3.1 Type-C priključku koji sada zamijenio mini-HDMI priključak kod Yoge 3 Pro. Ovo je na neki način dobro i loše. Jako je lijepo imati podršku za najnoviji i najbrži USB standard. Međutim perifernih USB 3.1 uređaja i nema baš mnogo još uvijek na tržištu, a s druge strane kako biste dobili bilo kakav video izlaz sada morate koristiti USB 3.1 na HDMI adapter, koji još k tome morate kupiti zasebno. Dakle možemo reći da ćete s novom Yogom biti future proof, ali i da je korištenje video izlaza postalo kompliciranije.
Nadalje kvaliteta tipkovnice i touchpada jedna je od stavki za koju smo se nadali da će nove Yoge donijeti određeno poboljšanje u odnosu na prethodnika. To međutim nije slučaj. Da se razumijemo tipkovnica je vrlo dobra, no tipkama fali hoda što je direktna posljedica vrlo tankog kućišta. Touchpad bez dodatnih tipki nas nikako nije oduševio svojom preciznošću. No što je tu je.

I brza i dugovječna

Ugrađeni ekran je također potpuno identičan onome što smo vidjeli kod Yoge 3 pro. Čak štoviše ovakav je ekran debitirao kod Yoge 2 Pro što znači da je s nama već treću generaciju. Riječ je o ekranu iznimno visoke rezolucije i temelji se na Samsungovoj IPS LCD matrici. Ističe se vrlo dobrim prikazom boja i širokim vidljivim kutom. Nažalost određena boljka mu je nešto slabiji kontrast. Također preciznost boja bi mogla biti bolja. U konačnici je ovaj ekran odlično rješenje ako Yogu baš ne planirate koristiti profesionalno, za primjerice obradu fotografija.
Hardversko osvježenje u obliku Skylake u procesora omogućava novoj Yogi odlične performanse. Mi smo testirali model sa procesorom Core i5, no možete odabrati skuplju Core i7 varijantu.
Dosta smo se međutim bojali kako će se odluka da se ovdje umjesto Corea M ugradi procesor serije U odraziti na vrijeme autonomije. Pokazalo se kako su naša strahovanja bila neopravdana. Yoga 900 vam naime omogućava 6-8 sati uobičajenog rada ili preciznije više od tri sata pod punim opterećenjem što smo zabilježili na našem testu. Ovo su odlični rezultati koji ne zaostaju mnogo za vremenom autonomije Yoge 3 Pro, koja je dakako posjedovala nominalno dosta sporiji procesor.
Na kraju možemo samo zaključiti kako je Yoga 900 odličan hibridni ultraprijenosnik kojemu jedino nedostaje podrška za mobilni Internet (4G), kao i podrška za postolje (dock) kojime biste dodatno poboljšali funkcionalnost i opremljenost.

lenovo yoga 900 13isk

 

SPECIFIKACIJE
Intel Skylake U PCH, Intel Core i5 6200U 2,3/ 2,8 GHz Turbo, 13,3-inčni WQHD+ IPS ekran rezolucije 3200x 1800 piksela, 8 GB DDR3L 1600 MHz, Intel HD 520, Samsungov SSD PM871 256 GB M2, WLAN b/g/n/ac, BlueTooth 4.0, 2x USB 3.0, 1x USB 3.1 Type-C sa podrškom za video izlaz, 1x USB 2.0 (služi i kao priključak za napajanje), čitač kartica 4 in 1, HD kamera, JBL stereo zvučnici, dimenzije: 324x 225x 14,9 mm, masa: 1,27 kg, Windows 10 Home 64 bit
USTUPIO
Microline,
(01) 27 79 700
www.lenovo.com
CIJENA
9935 kn
ZAŠTO KUPITI
dizajn, mala masa, fleksibilnost, performanse, kvalitetan ekran visoke rezolucije, trajanje baterije, opremljenost, USB 3.1 Type-C
KLJUČNI NEDOSTACI
izostanak HDMI priključka, izostanak podrške za 3G/4G, touchpad nije osobito pogodan za dugotrajan rad.

Toshiba Radius 12 P20W-C-106

Toshiba Radius 12 P20W-C-106

Priču o najnovijem Toshibinom hibridnom ultraprijenosniku ne možemo započeti a da odmah ne spomenemo njegovu ključnu odliku, odnosno prodajni adut u obliku Ultra HD ekrana. Ovo je prvi puta, koliko se barem mi možemo sjetiti, da 4k rezoluciju susrećemo kod ultraprijenosnika. Razmislimo malo. Radius dolazi sa ekranom dijagonale 12,5 inča što znači da govorimo o gustoći od 352 piksela po inču!
4k na 12 inča!
Ovo su već brojke usporedive sa modernim tabletima ili pametnim telefonima. E sad koliko 4k stvarno ima smisla kod 12,5-inčnog ultraprijenosnika to je već posebno pitanje. Prije svega morat ćete dogovarajuće povećati sve elemente sučelja kako biste na ovakvom ekranu mogli normalno raditi. Srećom sa Windowsom 10 to nije problem, jer je podrška za ekrane visoke rezolucije vrlo dobra.
Ugrađeni ekran se vrlo vjerojatno temelji na jedinstvenoj Sharpovoj (JDI) LCD matrici pri čemu postaji realna mogućnost da ova pritom koristi tehnologiju IGZO. Već smo jednom vidjeli IGZO ekran kod Toshibine Kire.
Nedvojbeno je kako Ultra HD ekran kod Radiusa omogućava iznimno detaljan, jasan i oštar prikaz uz širok vidljivi kut. Glavna osobina mu je međutim precizna tvornička kalibracija po certifikatu Technicolora. Toshiba čak nudi i posebnu aplikaciju ChromaTune pomoću koje možete detaljno podešavati prikaz na ekranu.
Dostupno je nekoliko predložaka (Technicolor, Adobe RGB i sl.). Činjenica je kako odabirom opcije Technicolor dobivate vjeran i precizan prikaz boja potreban za profesionalno korištenje. No sada se opet vraćamo na pitanje treba li nam 4k kod ultraprijenosnika. Ovakav bi ekran doista mogao biti od koristi nekom profesionalcu koji se bavi obradom videa ili slika, a treba mu manji prijenosnik za rad na terenu. Međutim sumnjamo kako će takvi korisnici odbrati Radius kao svoj alat. Možda griješimo. U svakom drugom slučaju Ultra HD kod ultraprijenosnika nema baš puno smisla. Posebno što se ugradnja ovakvog ekrana negativno odrazila na vrijeme autonomije.

toshiba radius recenzija

Kompaktno, a moćno

Inače Radius je doista vrlo simpatičan hibridni ultraprijenosnik. Ističe se iznimno kompaktnim dimenzijama, a pritom je i vrlo prihvatljive mase. Idealan suputnik. Srebrno aluminijsko kućište izgleda prilično atraktivno. Nažalost nije riječ o konstrukciji iz jednog komada (unibody) što donekle narušava dizajn. Također zamijetili smo kako je ekran vrlo nestabilan i njiše se kada ga preklopimo i Radius pokušamo koristiti poput kakvog klasičnog tableta. U svakom slučaju ne možemo reći kako je Toshiba potpuno promašila što se tiče dizajna, ali iritantnih propusta definitivno ima.
Ono što je veliki plus kod Radiusa je svakako odlična opremljenost. Toshiba ovdje nudi HDMI priključak sa podrškom za Ultra HD, ali i podršku za USB 3.1 i Intelovu tehnologiju bežičnog prijenosa slike WiDi.
Moramo također istaknuti vrlo dobre Harman Kardonove zvučnike koji omogućavaju neobično snažan zvuk za ovako malen prijenosnik.
Nešto smo manje bili oduševljeni tipkovnicom i touchpadom. Zapravo su po nama ključni problem manje dimenzije. Posebno to vrijedi za tipke na tipkovnici. Nevezano uz to tipkovnica je čak vrlo dobra i ugodna za korištenje kada se naviknete na manje tipke.

toshiba radius review

Nije maratonac!

Obzirom da smo testirali jednu od hardverski najmoćnijih konfiguracija Radiusa nije nas začudilo da su performanse odlične. Intelovi procesori serije U iz generacije u generaciju nude sve bolje performanse, pa je ugrađeni Skylake Core i7 zapravo iznimno moćan procesor u kućištu ovako malih dimenzija. SSD je također iznimno brz, tako da je ukupno rad sa Radiusom vrlo ugodno iskustvo. Valja napomenuti kako i najnovija generacija Intelovih integriranih grafičkih čipova ima daleko više snage i podržava najnovije tehnologije što nije naodmet kada konstantno morate osvježavati elemente sučelja na Ultra HD ekranu
Nažalost brzina ima i svoje naličje. Naime Toshiba nije osobito dobro riješila hlađenje, pa je Radius dosta bučan čim opteretimo procesor. Osim toga dakako ključan je problem prekratko vrijeme autonomije. Ultra HD ekran sa milijunima piksela i Core i7 u dobroj su mjeri “progutali” kapacitet baterije. Tako da je vrijeme autonomije čak i sa uključenim opcijama za štednju energije vrlo, vrlo kratko. Toshiba nudi i model Radiusa sa Full HD ekranom koji vjerojatno nudi bolje trajanje baterije.
Radius 12 je doista impresivan ultraprijenosnik, no kratko vrijeme autonomije i neki iritantni propusti po pitanju dizajna ozbiljni su nedostaci s kojima će se svi budući vlasnici morati nositi.

SPECIFIKACIJE
Intel Skylake U PCH, Intel Core i7 6500U 2,5/ 3,1 GHz Turbo, 12,5-inčni Ultra IPS ekran rezolucije 3840x 2160 piksela za certifikatom Technicolor, 8 GB LP-DDR3L 1600 MHz, Intel HD 520, Samsungov SSD PM871 256 GB M2, WLAN b/g/n/ac, BlueTooth 4.0, 2x USB 3.0, 1x USB 3.1 Type-C, 1x HDMI sa podrškom za Ultra HD rezoluciju, podrška za tehnologiju Intel WiDi, čitač SD kartica, HD kamera, Harman Kardon stereo zvučnici, dimenzije: 299,5x 209x 15,4 mm, masa: 1,32 kg, Windows 10 Home 64 bit
USTUPIO
Microline,
(01) 27 79 700
www.toshiba.com
CIJENA
11 287 kn
ZAŠTO KUPITI
kompaktnost, aluminijsko kućište, fleksibilnost, performanse, precizno kalibriran Ultra HD ekran, opremljenost, USB 3.1 Type-C
KLJUČNI NEDOSTACI
trajanje baterije, ekran je dosta nestabilan kada uređaj koristimo poput tableta, izostanak podrške za 3G/4G, relativno bučan pod opterećenjem.

Autor: Slaven Pintarić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular