PočetnaMobyPrijenosniciAsus Rog Strix Scar 17 G733QS recenzija: Premium gaming!

Asus Rog Strix Scar 17 G733QS recenzija: Premium gaming!


Tržište gaming prijenosnih računala dramatično je poraslo i promijenilo se u posljednjih nekoliko godina: strojevi su postali moćniji i skuplji, a ujedno su i elegantniji i tanji. Najnoviji Asus ROG Strix Scar 17 sa zadovoljstvom odbija ovaj trend za zrelost. Radi se o odličnom, prijenosnom računalu za gaming, sa očekivanim robustnim dizajnom, a dolazi također i s jednim od trenutno najsnažnijih hardvera u svijetu prijenosnih računala.

S grafičke strane imamo GeForce RTX 3080, sa 6.144 CUDA jezgri i 16 GB radne memorije. Također nam je i zadovoljstvo što možemo vidjeti AMD-ov Ryzen 9 5900HX, odnosno jedan od najsnažnijih, ako ne i najsnažniji procesor za gamerska, prijenosna računala koje danas možete kupiti na tržištu.

No sve te hardverske prednosti i ljepote koštaju, tako ćete za njega morati izdvojiti oko 20.700 kn, što nažalost većini ljudi i nije baš dostupno.

Asus Rog Strix Scar 17 G733QS

Asus Rog Strix Scar 17 G733QS: Mogućnosti i dizajn

Prvo što ćete primijetiti kod ROG Strix Scar-a je obilje RGB LED dioda. Kao i kod prethodnih modela, prednji rub ima šesto-zonski pojas, a tipkovnica ima RGB pozadinsko osvjetljenje. Novo za ovu godinu je dvozonsko svjetlo koje se nalazi na donjoj strani zaslona. To je iznenađujuće atraktivna RGB LED instalacija koju smo imali prilike vidjeti do sada na igraćem prijenosnom računalu i svakako plijeni pažnju.

Asus Rog Strix Scar 17 G733QS dizajn

Asus Rog Strix Scar 17 G733QS cijena

No to nije sve. Jedna strana poklopca ima logotip s kromiranim efektom s više RGB LED dioda, a druga ima točkasti uzorak koji prikazuje ROG ako ga gledate pod pravim kutom. Taj se dio može i mijenjati jer uključuje nekoliko zamjenskih ploča od kroma i crne plastike koji se mogu zamjeniti.

Asus izgleda poput klasičnog prijenosnog računala za gaming, ali odmah se može primjetiti i ona premium nota završne obrade koja nam otkriva da se ispod haube nalazi vrlo snažan hardver. Pozitivno je da ima tanke okvire zaslona i popričino pristupačnu unutrašnjost. Trebat će vam Phillips odvijač da biste uklonili bazu, gdje ćete pronaći dva priključka M.2 i dva utora za memoriju, iako će vaša konfiguracija utjecati na to koliko će slobodnog prostora ovdje biti. Inače Scar teži oko 2.7 kg, uz debljinu od 27,5 mm, što je i očekivano za ovakav nabildani gaming laptop od 17 inča.

Asus Rog Strix Scar 17 G733QS test

Kvaliteta izrade je na nivou. Novi robusni izgled u kombinaciji sa čvrstim metalnim kućištem čini Asus dovoljno izdržljivim da podnese i česta putovanja ako ste u stalnom pokretu.

Ima dovoljno priključaka za sve vrste spajanja, tako s lijeve strane imate dva USB 3.2 Gen utora i priključak za slušalice, a sa stražnje strane ima još jedan USB priključak u punoj veličini, uz USB 3.2 Gen 2 Type-C utor koji podržava DisplayPort i 100 W isporuku električne energije. Ovdje postoji i izlaz HDMI 2.0b, koji podržava 4K monitor ili televizor do 60Hz.

Jedina značajka s desne strane sustava je utor Asus Keystone II. To je urez koji sadrži mali NFC uređaj nazvan Keystone. Kad je priključen, Keystone može aktivirati personalizirane postavke, pokrenuti prilagođeni skup aplikacija ili postavki ili pokrenuti šifrirani pogon za pohranu.

Asus Rog Strix Scar 17 G733QS tipkovnica

Ovogodišnji Scar ima i novu odličnu tipkovnicu. Jedno je od rijetkih prijenosnih računala s opto-mehaničkim prekidačima, tipke imaju pristojnih 1,9 mm hoda i 0,2 ms vrijeme odziva, s nula kašnjenja prekida. Izgled je odličan, s dodatnim tipkama za promjenu glasnoće zvučnika i brzinom ventilatora te otvaranjem aplikacije Asus Armory Crate. Također sadrži i tipke pokazivača u punoj veličini i brojčanu pločicu.

Tipkovnica je izvrsna: nevjerojatno brza, s osjetnim klikom. Tipke reagiraju brzo i čvršće su od bilo kojih koje ćete naći na sličnim modelima prijenosnika. Sve u svemu, ovo je jedna od najboljih tipkovnica koje ćete trenutno pronaći na bilo kojem igraćem prijenosniku. Napravljena je za dugotrajna igranja uz deklarirani životni vijek od 100 miliona klikova, što je 5 puta više od uobičajenih gaming laptopa.

Asus Rog Strix Scar 17 G733QS dodirnik

Dodirnik je 85% veći od predhodnih generacija gaming laptopa, što omogućuje i veću preciznost korištenja. Ali svi koji se ozbiljno bave igranjem trebaju umjesto toga koristiti pravi miš. Tipke imaju umjerenu brzinu, ali njihov je klik sporiji i neprirodniji od uobičajenog miša. Nalazi se s lijeve strane uređaja, pa se može lako nehotično aktivirati dok koristite tipkovnicu.

 

Asus Rog Strix Scar 17 G733QS recenzija

Asus Rog Strix Scar 17 G733QS: Zaslon

Iznad tipkovnice se nalazi vrhunski zaslon od 17,3 inča. Model koji smo pregledali koristi 1080p IPS ploču s najvećom brzinom osvježavanja koju smo vidjeli kod laptopa od čak 360Hz, prilagodljivom sinkronizacijom i vremenom odziva od 3 m/s. Ovakav monitor bit će idealan za svaku vrstu gaminga.

Činjenice je, da je Scarov zaslon bio odličan kod svih zadataka; bilo da se radi o odrađivanju igara koje se igraju putem interneta i koje su za više igrača ili pak onih igara koje igrač igra sam, odnosno takozvanih ”single player” igara.

Rog Strix Scar 17 G733QS zaslon

Zaslon pokazuje vrhunsku razinu kvalitete. Razina svjetline od 319 cd/m2 kombinira se s crnom točkom od 0,24 cd/m2, kako bi se pružio omjer kontrasta od 1.329: 1, što je odlično za IPS ploču; znači da dobivate impresivnu dubinu i nijanse bez pretjerane zasićenosti boja. Asusov zaslon također ima fantastičnu Delta E od 1,26 i temperaturu boje 6,511K. Oba rezultata su izvrsna i osiguravaju točan prikaz boja.

Rog Strix Scar 17 G733QS zaslon ekran

Zaslon je također konzistentan: testovi jednolikosti pokazali su da je ploča u većini sektora izgubila samo oko 5% snage pozadinskog osvjetljenja, tako da slike neće biti vidljivo izobličene. Scarov panel je prikazivao 97,8% sRGB skale, što je omogućavalo prikaz gotovo svake nijanse boje, bez zasićenja. Njegova je razina osvjetljenja vrlo dobra za igranje u zatvorenom, ali nije dovoljno visoka za igranje igara na otvorenom. To bi mu bila i jedina mana. Ali naravno nitko ne igra igre na suncu.

 

Asus Rog Strix Scar 17 G733QS: Zvuk

Zvučnici su vrhunski, s impresivnim basovima, jasnoćom srednjeg opsega i vrhunskim tonovima koji su živahni, a da ne djeluju kao da dopiru iz cijevi. Parovi zvučnika od 4 W i visokotonca od 2 W daju dobru ravnotežu i dubinu, što znači da će ovaj audio komplet biti dovoljno dobar za igre i multimedije, no isto tako je i daleko bolji od većine audio hardvera za prijenosnike.

Asus Rog Strix Scar 17 G733QS ekran

Asus Rog Strix Scar 17 G733QS: Performanse

RTX 3080 ovog stroja koristi uobičajene 6.144 CUDA jezgre i fantastičnu Ampere arhitekturu. Asus je primijenio bolju verziju kartice sa 16 GB GDDR6 memorije koja radi na 14 Gbps. Uz sve te generacijske nadogradnje o kojima smo razgovarali, ono što je važno za znati jest to, da ovaj model koristi verziju RTX 3080 uz razinu potrošnje energije između 115 W i 130 W, s Dynamic Boost 2.0 mogućnostima. To su pozamašne brojke, iako jezgra prijenosnog računala RTX 3080 teoretski može doseći vrh od 165W.

Pored vrhunske grafike ovaj laptop ima i vrhunski procesor AMD Ryzen 9 5900HX. To je vrhunski čip za prijenosno računalo koji ima dizajn od 8 jezgri / 16 niti i Zen 3 arhitekturu, uz osnovni radni takt od 3,3 GHz, uz mogućnost poboljšavanja sve do 4,6 GHz.

Specifikacija se zaokružuje s 32 GB dvokanalne memorije na 3.200 MHz DDR4 i RAID 0 nizom, koji koristi jedan Hitachi SSD od 1 TB s opcijom dodavanja drugog diska. Dobivate 1TB formatiranog prostora uz vrhunske brzine čitanja i pisanja od 3.602 MB / s i 3.154 MB / s, što je odlično za stvaranje sadržaja i brzo učitavanje.

Povezivost dolazi s dvo pojasnom bežičnom mrežom 802.11ax, Bluetoothom 5.1 i Gigabit Ethernetom. Ova je specifikacija ista kao i kod Asus Zephyrus Duo GX551 modela, što govori da Asus očito ne želi previše mijenjati nešto za što zna da je vrhunske kvalitete.

Scarova RTX 3080 je svakako impresivna grafička kartica. U Assassin’s Creed Valhalla postigao je u prosjeku 75 sličica po sekundi. Far Cry New Dawn je imao 94 fps-a. U Red Dead Redemption 2 prosječno je vrtio na 91 sličica u sekundi, a u Shadow of the Tomb Raider je postizao izvrsnih 114 sličica, da bi postigao 87 sličica s aktiviranim Ray Tracing mogućnostima.

U Rainbow Six Siegeu na srednjim postavkama i na rezoluciji od 1080p GPU je u prosjeku vrtio igru na 235 sličica po sekundi. To su nevjerojatni rezultati, što znači da će na rezoluciji od 1080p ovaj laptop moći vjerno prikazivati sve najnovije naslove, zajedno sa Ray Tracing mogućnostima. Dovoljno je snage za dosljedno igranje visoko zahtjevnih igara za jednog igrača pri brzinama od 60 sličica po sekundi. Brzina je iznosila i više od 60 sličica u sekundi kada smo i ove igre namjestili na njihove najizazovnije grafičke postavke. Sve u svemu, ako se odlučite na kupovinu ovog gaming prijenosnika, znajte da ćete s njime biti mirni duži niz godina.

RTX 3080 također se može nositi i s esports igrama s frekvencijama sličica koje zahtijeva zaslon od 360 Hz, pogotovo ako vam ne smeta ono što se naziva ”eye candy”. Ako želite koristiti VR slušalice i 4K zaslone i ovo se prijenosno računalo može nositi s tim, ali možda ćete morati malo smanjiti postavke grafike, kako biste osigurali dosljedno glatke performanse. Kao i kod većine Asusovih prijenosnih računala za igre, ovdje također imamo načine rada Windows, Silent i Turbo.

U Performance načinu rada grafička kartica radi na oko 1.400 MHz. Aktiviranje turbo moda povećava brzinu na oko 1500 MHz tijekom igranja. U stvarnom smislu, to maleno pojačanje brzine ne znači puno dodatnih performansi; laptop je pokazivao nekoliko sličica u sekundi veću brzinu u nekoliko igara, no to je bilo sve. Windows opcija smanjila je brzinu GPU-a na nešto ispod 1.400 MHz, što je oduzelo nekoliko sličica po sekundi u igrama. Najzanimljivija opcija je Silent Mode, koji tijekom igranja stavlja GPU na oko 1.100 MHz.

Iako Asus nije savršeno tih, ovaj gaming laptop gotovo i ne stvara buku tijekom korištenja, što znači da je izuzetno tih. Ono što je bilo jako impresivno, tijekom naših testova igara u tihom načinu rada Asus je ”vrtio” na glatkih 60 sličica po sekundi, što znači da možete igrati igre za jednog igrača na čvrstom frekvencijskom okviru s gotovo nimalo buke. Za uglađeno, dobro uravnoteženo igranje, ovo je izvrstan izbor.

Tijekom pokretanja igara u Performance načinu rada, Scar je proizveo 45db buke ventilatora. To nije zabrinjavajuće, odnosno ništa glasnije od ostalih igraćih prijenosnika. Štoviše, malo je tiše od GX551 i ne toliko glasno da zvuk iz zvučnika ili pak slušalice tu buku ne mogu prigušiti. U Turbo načinu rada razina buke porasla je ipak na nezgodnih 58 db.

Zvučnici ili slušalice i dalje će se relativno dobro pobrinuti za to, ali radi se o pozamašnom povećanju buke za relativno malo pojačanje u pogledu broja sličica u sekundi, koje dobijete u igrama. Svidjelo nam se kako se Asusov prijenosnik ponašao u tihom načinu: njegova najveća razina buke od 32 db, bila je i više nego prihvatljiva, pogotovo kada se uzme u obzir sve ono što prijenosnik može i u tihom načinu rada.

Nismo imali problema ni s temperaturama GPU-a. U najvećim opterećenjima grafička kartica je dosezala do maksimalnih 80 stupnjeva, što je i više nego prihvatljivo.

Procesor za kojeg se Asus odlučio na ovom modelu, bit će odličan za svaku vrstu aktivnosti koju stavite pred njega: za stvaranje sadržaja, kreativan rad i višestruke, zahtjevne zadatke. Sjajan je i u zadacima gdje se mjeri rad jezgre pojedinačno gdje čak i nadmašuje Intelov model, dok je u isto vrijeme i cjenovno pristupačniji od Intelovog konkurenta.

U jednojezgrenim i višejezgrenim testovima Cinebencha R23, Asus je pokazao rezultate od 1443 i 12010 bodova što je jako dobro. Tijekom primjene PCMark 10 testa, Asus je postigao 7.134 bodova, što je izvrsno za prijenosnik sa GeForce RTX 3080 GPU-om.

Kod 3D Mark testova, Time Spy je dobio odličnih 10.294 bodova, Firestrike 23.601 a Port Royal 6321, uostalom pogledajte sami:

 

 

Ovo možda nije najbolja implementacija Ryzen 9 5900HX, ali bez obzira na sve, radi se o odličnom procesoru, koji je i dalje ispred svega onoga što Intel trenutno nudi u ovom segmentu. Ovo ostaje istina barem dok ne budemo imali mogućnosti testirati nove procesore 11. generacije.

Brzine radnog takta prikazuju neznatne razlike u performansama. U zadanom izvedbenom načinu rada Scar, CPU je dosegao 4,5 GHz u zadacima s jednom jezgrom i 4,2 GHz u višejezgrenim referentnim vrijednostima, s tim da je prva brojka bila malo sporija od teoretske brzine CPU-a. Aktivacijom Turbo načina rada Asus je izvukao razinu s 5900HX u testovima s više jezgri, ali nije pokazao velike razlike u testiranju performansi jedne jezgre.

Tihi način rada zabilježio je vrhunac radnog takta procesora od 2,8 GHz, što utječe na performanse, ali opet ne previše. No za svakodnevni rad, tihi način rada bit će sasvim dovoljan, pa i više od toga. Windows opcija djelovala je kao nešto između tihog i Performance načina rada, s radnim taktom CPU-a na 4GHz.

Strix Scar 17 G733QS recenzija

Pri pokretanju benchmarka s uključenim Performance načinom rada, Scar-ova razina zvuka od 37 db bila je sasvim OK i lako se njome može upravljati. U tihom načinu rada, laptop je bio podosta tih. U Turbo načinu rada i prilikom pokretanja benchmark programa, Asus je što se buke tiče dosegao oko 50db, što je umjereno glasno. U istom, Turbo načinu rada, temperatura CPU-a dosegla je povećih 90 ° C. S temperaturama procesora, koje se drže ispod 90 ° C i razinama buke kojima se više može upravljati u svakoj drugoj izvedbi, Turbo način rada zapravo ne koristi puno. Kao i kod testova igara, Turbo način pruža zapravo malu i neznatnu prednost, ali zato dovodi do većeg stvaranja buke i većeg zagrijavanja procesora.

Srećom, eksterijer Asusa uvijek je ostaojao poprilično hladan, bez obzira na benchmark mjerenja ili mogućnost izvedbe, što govori da je hlađenje odlično rješeno kod ovog modela. Osnovna ploča i područje iznad tipkovnice samo su se malo zagrijali, a sa strane se ispuštalo samo malo zraka. Sve u svemu, hladniji je  od većine ostalih gaming, prijenosnih računala.

Kako to biva kod ovakvih laptopa, ne očekujte dugo trajanje baterije. Tijekom igranja igara, bez obzira što radili s načinima izvedbe i razinom osvjetljenja, nećete dobiti više od 90 minuta trajnosti od ovog uređaja, plus to što su performanse GPU-a ograničene kada koristite energiju baterije.

Ako laptop koristite za svakodnevni rad, bez igranja igara, baterija će mu trajati manje od tri sata. U najboljem slučaju, dobili smo između 6 i 7 sati dugotrajnosti s ovim prijenosnim računalom, ali ti rezultati vrijede samo za slučaj obavljanja zadataka koji nisu bili zahtjevni, poput pregledavanja internetskih sadržaja i pokretanja Office alata. Sve u svemu, baterija ovog prijenosnog računala nije njegova najsnažnija strana, ali nije ni loša. Ne može se iskreno ni očekivati da će prijenosno računalo, čija je prvenstvena namjena igranje igara i to onih zahtjevnih, novih naslova, ponuditi vijek trajanja baterije duži od sat-dva, kao što je ovdje i slučaj.

Asus Rog Strix Scar 17 G733QS performanse

Za koga je namijenjeno ovo prijenosno računalo?

Prva stvar koja se primijeti kod ovog Asusovog prijenosnika jest da on izgleda i djeluje kao prijenosno računalo, koje je prvenstveno namijenjeno za igranje igara. Asus je to odmah želio dati do znanja, dizajnom, izgledom i svime onime kako je osmislio ovaj uređaj, što je svakako dobro. Ovaj uređaj prihvaća svoje gaming podrijetlo, što se i vidi iz priloženog: kroz mnoštvo RGB LED dioda, logotip, dok je njegov smjeli dizajn poduprt impresivnim izvedbama u ključnim područjima.

RTX 3080 će se s lakoćom nositi s bilo kojim zadatkom u pogledu gaminga pri rezoluciji od 1080p. Na ovom laptopu moći ćete igrati na visokim detaljima sve najnovije igre, uz uključeni Ray Tracing mod rada, dok će uz onaj pametni Tihi način rada, koji štedi performanse, omogućiti da u zahtjevnim naslovima postižete 60 sličica po sekundi, što je svakako za pohvalu. AMD Ryzen 5900HX procesor je izuzetno brz i može se nositi sa zahtjevnim aktivnostima koje pred njega stavite, bilo da se radi o zadacima stvaranja sadržaja, pokretanju više zahtjevnih aplikacija odjednom ili stabilnom pokretanju novih, igraćih naslova.

Strix Scar 17 G733QS

Zaslon dodatno doprinosi tomu da igre izgledaju fantastično, zvučnici su izvrsni i pružaju jako dobru kvalitetu zvuka, opto-mehanička tipkovnica je brza i robusna, a RAID niz je također brz. Što se tiče rezultata koji se odnose na toplinu i glasnoću, treba reći da je ovaj Asusov prijenosnik vrlo dobar, radi tiho i ne pregrijava se, čemu značajnio doprinosi i tekući metal Thermal Grizzly koji snižava temperaturu CPU-a do 16 stupnjeva C. Sve u svemu G733 je uglavnom hladniji i tiši od svojih prethodnika i ostalih prijenosnih računala u svojoj klasi.

Naravno, postoje određena područja u kojima ovaj gaming laptop ima i neke minuse. Trajnost baterije nije sjajna, ali gaming prijenosnici ovakvog kalibra i nemogu imati duge seanse na baterijama. I naravno cijena, jer ovaj prijenosnik vrhunske kvalitete dolazi i uz određenu cijenu, koja nije baš mala.

Problemi i kompromisi znače da ovaj Asusov model svakako neće odgovarati svima, pogotovo ako korisniku kojemu je potreban laptop za rad i za tu i tamo gaming segment. Ali ako tražite 17-inčni prijenosnik, na kojem ćete moći na visokim detaljima, uz mnoštvo sličica po sekundi igrati i najnovije naslove igara, tada će najnoviji ROG Strix Scar 17 biti dobar omjer uloženog i dobivenog!

 

Strix Scar 17 G733QS test

Asus Rog Strix Scar 17 G733QS specifikacija:

CPU AMD Cezanne Ryzen 9 5900HX, 8C/16T
Video AMD Radeon Vega + Nvidia GeForce RTX 3080 16GB GDDR6, 1545MHz boost clock, 130W TGP
RAM memorija 32GB DDR4-3200MHz
Pohrana 1TB M.2 NVMe SSD Hitachi, 2x M.2 PCI x4 slots
Zaslon 17.3 inča, 16:9, 1920 x 1080 pixel 127 PPI, AU Optronics B173HAN05.4, IPS, AUOE295, 360 Hz
Mreža WiFi 6 (Intel AX201) 2×2 Bluetooth 5.0, Gigabit LAN (Realtek RTL8168/8111)
Portovi 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C, 1x RJ-45, 1x HDMI 2.0b, 1x 3.5mm kombo mikrofon/audio jack
Bateria 90Wh
Napajanje 240W, težina: 704 g
OS Windows 10 Pro
Dimenzije 395 mm x 282 mm x 27.5 mm
Težina 2.783 kg
Cijena 20.700 kn

 

 

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular