PočetnaMobyPametni telefoniXiaomi Redmi 9 – jako dobar Android vrlo niske cijene!

Xiaomi Redmi 9 – jako dobar Android vrlo niske cijene!


Kineska tvrtka Xiaomi od svojih je početaka, tamo negdje od 2013. godine, dobro poznata po osmišljavanju pametnih telefona koji uspješno objedinjuju kvalitetu i cjenovnu pristupačnost.

Vrlo često imamo prilike vidjeti na tržištu da svaki idući Xiaomi pametni telefon dolazi s jako velikim brojem najnovijih i najmodernijih mogućnosti, a da je u isto vrijeme cjenovno puno pristupačniji od nekih razvikanijih brendova. Isto se može reći i za Xiaomijev Redmi 9 model. O čemu se točnije radi te zbog čega je ovo jedan vrlo zanimljiv pametni telefon koji se ističe solidnom kombinacijom modernog i pristupačnosti cijene, saznajte u još jednoj detaljnoj recenziji.

 

Xiaomi Redmi 9: Još jedan cjenovno pristupačan telefon od Xiaomija lijepog dizajna i izgleda

Xiaomi, baš kao i velik broj ostalih kineskih proizvođača pametnih telefona, poznat je po tome što na tržište vrlo često izbacuje relativno visokokvalitetne, ali zato cjenovno pristupačne uređaje. Gotovo da se ne mogu sjetiti kada je posljednji puta Xiaomi prodao nešto što nije bilo optimalne kvalitete i još bolje cijene. Isto vrijedi i za Xiaomijev Redmi 9, za nasljednika lanjskog modela Redmi 8. No, počnimo ispočetka.

Xiaomi Redmi 9 dizajn

Na prednjoj strani uređaja nalazi se veliki, ove godine veći nego što je to bilo lani, zaslon, koji prekriva oko 90% površine uređaja. Radi se o IPS LCD zaslonu, Full HD+ rezolucije, o kojem ću nešto više reći malo kasnije. No zaslon je lijep, velik, prostran. Zadovoljava sve moderne zahtjeve. Povrh njega nalazi se maleni ”notch” unutar kojeg se smjestila jedna selfie kamera, od 8 MP. Zaslon je u potpunosti ravan i navodno je zaštićen Gorilla Glass 3 staklom, no za svaki slučaj ne bi bilo na odmet dodatno ga zaštititi nekim kaljenim staklom.

Stražnja strana je izrađena od polikarbonata, baš kao i rubovi. Ono što mi se ovdje posebno sviđa jest to što se poleđina prelijeva na rubove. Sama poleđina je dosta sjajna i blještava, a onako izdaleka uopće ne ostavlja dojam kao da se radi o nekom pametnom telefonu od 1.200-injak kuna, što je apsolutni plus.

Xiaomi Redmi 9 recenzija

Telefon ima samo jedan zvučnik, koji se nalazi na donjoj strani i dosta je dobre glasnoće, pogotovo za ovaj cjenovni rang. Recimo ako ćemo zvučnik ovog usporediti sa zvučnikom Samsungovog Galaxyja A10, usudio bih se reći da je ovaj nekako glasniji, što je opet plus, a tu su si negdje po cijeni, čak je A10 malo skuplji.

Na stražnjoj strani smjestile su se čak tri kamere. Da, iako se radi o pametnom telefonu od oko 1.200 kuna, Xiaomijev Redmi 9 ima tri kamere, koje su kvalitetom dosta dobre, pogotovo za cjenovni rang. Ono što također treba napomenuti jest to da uređaj nije vodootporan, tako da ga nemojte uranjati u more, a i pazite da ga slučajno ne poprskate pivom ili nečim sličnim, jer bi to mogao biti ”game over” za njega.

Xiaomi Redmi 9 utori

No iskreno, koji uređaj od 165 eura ima vodootpornost, a da je novi? Ono što svakako pozdravljam i što treba istaknuti kao plus je postojanje utora od 3.5 mm, koji sve više odlazi u ropotarnicu povijesti. Sam zvučni output će biti onako… zadovoljavajući, pod uvjetom da imate neke bolje slušalice. Na donjoj strani uređaja nalazi se i USB-C utor za izmjenu podataka i punjenje uređaja. Uređaj podržava brzo punjenje do 18W, što je isto tako plus.

 

Xiaomi Redmi 9 zaslon

Xiaomi Redmi 9 zaslon: Vrlo kvalitetan uz odličnu čitljivost pod kutom za male novce

Obično je mišljenje da zaslon na telefonu koji košta oko 1.200 kuna ne može biti ništa specijalno. Ono, očekujemo nekakav HD, ajde de HD+ zaslon na IPS LCD ploči i to je to. Neka ide kako ide, ionako je to ”jeftinjak”. No Xiaomi tako ne misli, a to je pokazao i dokazao svojim više nego vrlo dobrim zaslonom.

Xiaomi je na svoj Redmi 9 stavio, istina IPS LCD zaslon, ali se ovoga puta radi o dosta prostranom, 6.53-inčnom zaslonu u Full HD+ kvaliteti, što će dati oko 395 piksela po inču razlučljivosti slike. Što sve ovo znači u praksi? To znači da ćete za male novce dobiti telefon s jako dobrim IPS zaslonom, fantastične rezolucije. Tomu ćete svjedočiti svaki puta kada budete na njemu nešto gledali, čitali ili igrali.

Redmi 9 bit će vam vrlo dobar, ako ne i odličan za ovaj novac, za uživanje u multimedijskim sadržajima, pregledavanju internetskog sadržaja, ali i u igranju igara i to čak onih najnovijih. Može to on, no o tome nešto kasnije. Taj ”notch” je jedva primjetan, barem meni koji sam naviknuo uz više od godinu dana korištenja i isprobavanja pametnih telefona s ”notchevima”, a vjerujem da ćete se i vi brzo naviknuti, ako već niste.

Ako vam on baš smeta, možete ga sakriti unutar opcija. No u svakom slučaju, radi se o jednom odličnom zaslonu koji donosi jako puno za ovaj cjenovni rang. Jedini minus je kod boravka na otvorenom. Ako budete željeli koristiti Redmi 9 na žarkom Suncu, tu biste mogli imati problema, budući da su refleksije snažne i da ćete više vidjeti druge stvari oko vas, a najmanje ono što se događa na zaslonu. No, to je nešto na što moramo biti spremni kod ovakvog jednog telefona, koji spada u rang cjenovno vrlo pristupačnih, a po specifikacijama je ipak nižeg-srednjeg ranga.

 

Xiaomi Redmi 9 test

Xiaomi Redmi 9 specifikacije i performanse

Xiaomi je svoj Redmi 9 osmislio na način da na tržištu postoji nekoliko različitih varijanti ovog telefona. Ovisno o tome koliko ste novca spremni dati, možete dobiti model sa 3, 4 ili čak 6 GB radne memorije te sa 32, 64 ili 128 GB unutarnje memorije za pohranu. Ono što je moj savjet vama ako planirate kupiti ovaj telefon jest da si odaberete model od 4 GB RAM i 64 GB ROM.

Osim što vas taj model neće izaći nešto puno više kuna ili eura (ili neke treće valute), taj Gigabajt radne memorije, kao i 64 GB za pohranjivanje i više će vam nego dobro doći, pogotovo kod multitaskinga. Jer inače, 3 GB RAM i 32 GB ROM za današnje potrebe i pojmove je jedva dovoljno, ali ono, to je čisti minimum i to je nešto što se osjeti kod pokretanja zahtjevnijih aplikacija, kao što su na primjer igre.

Xiaomi Redmi 9 performanse

Zahvaljujući MediaTekovom Helio G80 procesoru na Redmiju 9 moći ćete odigrati čak i novije naslove, kao što su PUBG ili Call of Duty Mobile, no nažalost ne bez zapinjanja. Vidi se da ovo nije pametni telefon koji u svojim planovima ima i gaming segment, što opet ne znači da se na njemu ne možete igrati i zaigrati ponešto. Opet ponavljam, ako budete u mogućnosti, kupite si model sa 4 GB RAM, dobro će vam doći.

Zahvaljujući velikom zaslonu, na Redmiju 9 ćete zato moći bez ikakvih problema uživati u gledanju videozapisa, serija i filmova na Netflixu, pregledavanju internetskog sadržaja te u dopisivanju i obavljanju video-poziva putem društvenih aplikacija. Tu prigovora nema. Što se videozapisa tiče, uređaj podržava rezoluciju do Full HD+, što je sasvim dovoljno za nekog ”casual” korisnika.

Dobra stvar je i ta što Redmi 9 podržava microSD kartice, tako da si možete dodatno povećavati kapacitet, ako vam onih startnih 32, 64 ili 128 GB ne bude bilo dovoljno, a 32 vam sigurno neće biti. Sve u svemu, s obzirom na cijenu i razred uređaja, Redmi 9 je u pogledu performansi sasvim u redu. Ne možete očekivati neka čuda od njega, budući da se radi o ”entry-level” pametnom telefonu. Helio G80 dosta je dobar procesor za gotovo sve osim za gaming segment, tako da na to valja obratiti pozornost.

 

Xiaomi Redmi 9 kamera

Xiaomi Redmi 9 kamere: Čak četiri stražnje kamere

Ono što je došlo kao svojevrsno iznenađenje za Redmi 9 jest činjenica da uređaj otraga ima čak četiri kamere, od kojih je jedna i makro kamera. Selfie kamera je jedna, 8-megapikselna, otvora blende f/2.2. Za nju se može reći da će vam dati dobre selfije, no opet, ništa osobito, a u uvjetima niže razine osvjetljenja čak i loše.

Stražnje kamere su jako dobre za ovaj cjenovni rang. Glavni senzor kamere je onaj od 13 megapiksela, njemu još prave društvo ultra-širokokutni senzor, senzor dubine i makro kamera. Samo sučelje kamere je bogato opcijama i mogućnostima, no opet nije toliko bogati da se na njemu nećete znati snaći.

Xiaomi Redmi 9 kamere

Čak i ako vam je ovo prvi Xiaomi telefon, brzo ćete se naučiti kako koristiti koju od mogućnosti i gdje se što nalazi. Treba reći i to da kamere imaju način kontrole putem umjetne inteligencije, što je isto jedan plus za ovaj uređaj. Kvaliteta fotografija je, u uvjetima kada postoji dovoljno svjetlosti, vrlo dobra, da ne kažem odlična za jedan telefon koji košta oko 1.200 kuna.

Količina detalja je dovoljna, a ultra-širokokutna kamera obavlja uglavnom vrlo dobro posao fotografiranja šireg spektra, uz zamućenja koja nisu toliko strašna, sve dokle god postoji dovoljno svjetlosti. Problemi se, kako to obično biva kod kamera koji se nalaze na telefonima nižeg ranga, javljaju u uvjetima kada nema dovoljno svjetlosti. Tada fotografije postaju vidno ”zrnate” i zamućenost je osjetna, no to je nešto što sam primijetio i kod puno skupljih uređaja, tako da me nije ni začudilo ni zaprepastilo kod Redmija 9.

Primjeri fotografija s Xiaomi Redmi 9 kamerom:

Primjeri fotografija s Xiaomi Redmi 9 kamerom test 1

 

Xiaomi Redmi 9 ima mogućnost snimanja videozapisa do 30 sličica po sekundi u Full HD kvaliteti, što je također dobro i očekivano za jedan ovakav telefon. Sve u svemu, kada se sve zbroji i oduzme, može se reći da su kamere jedan od aduta ovog telefona. Telefon ovakvog cjenovnog ranga sa sveukupno pet kamera, to nije mala stvar i tu se Xiaomiju treba dati svakako palac gore.

Xiaomi Redmi 9 softver

Softverska podrška i korisničko sučelje

Xiaomi je na Redmi 9 pred-instalirao Android 10 uz svoje korisničko sučelje MIUI 11. S obzirom na to da između Xiaomija i SAD-a ne postoje nikakvi prijepori i svađe, na ovom telefonu imat ćete dostupnu Googleovu Trgovinu aplikacija, kao uostalom i sve druge Googleove alate.

Korisničko sučelje radi relativno glatko i bez zapinjanja. Kažem relativno, jer do zapinjanja zna doći prilikom prebacivanja iz jedne aplikacije u drugu, no smatram da je to više do radne memorije, nego što je do korisničkog sučelja.

Xiaomi Redmi 9 baterija

Vijek trajanja baterije

Ono što je definitivan adut ovog pametnog telefona je njegova baterija. Naime, unutar Xiaomijevog Redmi 9 telefona nalazi se neizmjenjiva litij-ionska baterija kapaciteta oko 5.020 mili Amper sati, koja podržava brzo punjenje do 18W. Da stvar bude još bolja, s uređajem ćete dobiti punjač koji podržava 18-wattno punjenje. Sama baterija će vam ili bolje rečeno, bi vam trebala potrajati bez ikakvih problema i do dva dana.

Naravno, njezin vijek bit će kraći što češće budete bili na YouTubeu, Netflixu i sličnim stvarima, no sve u svemu, radi se o jednoj vrlo dobroj, vrlo izdržljivoj bateriji. Čak nisam očekivao da će Xiaomi u ovaj uređaj  staviti takvu bateriju, no dobro je što jesu, jer je ona svakako jedan od aduta, ako ne i najjači adut ovog cjenovno pristupačnog Androida ”entry” razine, optimalne kvalitete.

 

Xiaomi Redmi 9: Isplati li se?

Na završetku ove recenzije dolazimo do najvažnijeg pitanja: isplati li se kupiti Redmi 9? Moj odgovor je da se isplati, sve dok ćete kupiti model barem sa 4 GB RAM i 64 GB ROM. Onaj sa 3 GB RAM je za današnje pojmove i potrebe ipak presiromašan, što ćete ubrzo tijekom korištenja i osjetiti kad vam uređaj počne zapinjati. Xiaomi Redmi 9 je sve u svemu, vrlo dobar nasljednik lanjskog modela.

Cjenovno vrlo pristupačan, može ga se nabaviti po cijeni od 1.200 kuna, ali i po nižoj cijeni, što je oko 165 eura, Redmi 9 donijet će vam veliki i prostrani IPS zaslon, lijep dizajn, četiri vrlo dobre stražnje kamere, vrlo prostranu bateriju, utor od 3.5 mm i sve u svemu jedno vrlo dobro iskustvo korištenja Android pametnog telefona za malenu svotu novca.

Xiaomi Redmi 9 utori

Tehničke specifikacije Xiaomi Redmi 9:

  • Dimenzije: 163.3 x 77 x 9.1 mm
  • Masa: 198 grama
  • Materijal izrade: naprijed Gorilla Glass 3, otraga polikarbonat, polikarbonatni okvir
  • Zaslon: IPS LCD
  • Dijagonala zaslona: 6.53 inča
  • Rezolucija: Full HD+ (1080 x 2340), oko 395 ppi gustoće točkica
  • Operativni sustav: Android 10 plus MIUI 11
  • SoC: MediaTek Helio G80 osmojezgreni (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55), uz Mali G52 MC2 grafiku
  • RAM: 3, 4 ili 6 GB
  • ROM: 32, 64 ili 128 GB
  • MicroSD: Da
  • Kamere: stražnja četverostruka (13 MP, f/2.2, 28mm (wide), 1/3.1″, 1.12µm, PDAF, 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultra-širokokutna), 1/4.0″, 1.12µm, 5 MP, f/2.4, (makro), 2 MP, f/2.4, (senzor dubine), jedna selfie kamera (8 MP)
  • Mogućnost snimanja videozapisa stražnjom kamerom: Full HD do 30 sličica po sekundi
  • Baterija: 5.020 mAh, mogućnost brzog punjenja do 18W
  • Vodootpornost: Ne
  • Utor od 3.5 mm: Da
  • Cijena: oko 165 eura ili oko 1.200 kuna

 

Piše: D.Z.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular