PočetnaMobyPametni telefoniXiaomi Redmi 5 recenzija: Nudi dosta toga po cijeni od 1.500 kn

Xiaomi Redmi 5 recenzija: Nudi dosta toga po cijeni od 1.500 kn


Kineski proizvođač Xiaomi već je dugo slavan po svojoj sposobnosti da poremeti prihvaćen red na tržištu pametnih telefona svojim moćnim, dobro izrađenim mobitelima koji vas neće odvesti u debeli minus na računu, a tome u prilog ide novi Xiaomi Redmi 5.

Iako mu do nedavno fokus bio Azijsko tržište, ipak prošle godine, tvrtka je potvrdila da će krenuti stopama svojih azijskih rivala, kao što su Huawei i Asus, proširivši se na zapad. Nedavno predstavljen Redmi 5 (i njegov veliki brat, Redmi 5 Plus) je dobar kandidat za predstavljanje na tržištima van Japana.

Pohvaliti se može 18:9 omjerom stranica, osmojezgrenim čipom, 3GB RAM-a i 12-megapiksela stražnjom kamerom, sve pogonjeno Android Nougatom i, nad njim, Xiaomijevim prilagođenim MIUI 9 sučeljem. Xiaomi Redmi 5 može se pronaći kod nas u trgovinama po vrlo umjerenoj cijeni od 1.500,00kn.

 

Xiaomi Redmi 5 recnezija

Xiaomi Redmi 5: Dizajn

Za Xiaomi ne možemo tvrditi da je uskočio na vlak trndovskih 18:9 velikih ekrana, jer je tvrtka praktički stvorila ovo tržište svojim popularnim modelom Mi Mix, kojeg je 2017. zamijenio Mi Mix 2. No, Redmi 5 je očito osmišljen da kapitalizira ovu novu trendovsku zaluđenost, nudeći doista velik zaslon po vrlo umjerenoj cijeni.

Zaslon od 5,7 inča Redmija 5 ispunjava prednju stranu telefona, s malim rubovima na vrhu i dnu. Ovo mobitelu daje trendi visoki oblik, čineći ga ugodnim za držanje i korištenje. Iznad ekrana pronaći ćete 5-megapikselnu selfi kameru i senzore ambijentalnog osvjetljenja, kao i zvučnik za razgovore.

Ekran izrađen od 2,5D Gorilla stakla postavljen je na dijelom aluminijskom, a dijelom plastičnom okviru. Zaobljeni rubovi su također plastični, kao i dva mala dijela na dnu i vrhu stražnje strane, koji omogućavaju anteni da funkcionira.

Većina stražnje strane telefona je metalna i na njoj se nalaze 12-megapikselna kamera, LED bljeskalica, skener otiska prsta i ‘Mi’ logotip. Na desnom su rubu uređaja gumb za paljenje/gašenje i kontrolu jačine zvuka, dok je dvostruki utor za nano-SIM karticu na lijevoj strani.

Xiaomi Redmi 5 dizajn

Na vrhu uređaja imate IR odašiljač – koji omogućava da Redmi 5 upravlja pojedinim elektronskim uređajima, poput TV-a, kao i 3,5 mm utor za slušalice. Na suprotnoj strani je jedan zvučnik i micro-USB utor za punjenje i prijenos podataka; neobično, Xiaomi se ovdje odlučio ne koristiti napredniji USB Type-C standard.

Izabrati možete između crne, roza, svijetlo plave i zlatne boje. Kako možete vidjeti na fotografijama, mi smo imali zlatnu verziju; metalni izgled je poprilično privlačan. Nažalost, nema zaštite od vode ili prašine, ali to je možda i previše za očekivati za telefon iz ovog cjenovnog ranga.

Xiaomi Redmi 5 boje

Xiaomi je bio tako ljubazan da uz mobitel dolazi i silikonska maska, no možda ćete je željeti zamijeniti debljom maskom ako ste zabrinuti da biste mogli oštetiti mobitel.

 

Xiaomi Redmi 5: Zaslon

Rad ise o pristojnom 18:9 IPS ekranu koji je dobar za tu cijenu, ali ima i nedostatak, tako da smo primjetili da neke boje na zaslonu izgledaju pomalo isprano. Također, kad gledate iz kuta, prikaz je malo prigušeniji. Još jedan problem je da je 720p panel raširen preko 5,7 inča, što znači da su pikseli jasno vidljivi, čak i ako ne uronite nosom u staklo.

Xiaomi Redmi 5 zaslon

Veći  i skuplji Redmi 5 Plus ima 1080p ekran, pa ako vam je gustoća piksela prioritet, bolje odaberite taj model. Zaslon Redmi 5 je pristojno osvijetljen, sa oko 500 nita, što zasigurno nije spektakularno za današnji LCD, ali sasvim je u redu.

To se odnosi na prilagodljivi način prikaza u odnosu na ambijentalno svijetlo, gdje će uređaj suptilno mijenjati boje i kontrast u skladu s količinom ambijentalnog svjetla. Prebacivanje na fiksni način rada, snižava maksimalnu svjetlinu na 460 niti.

Xiaomi Redmi 5 ekran

Sve u svemu boje i kontrast su pristojni i savršeno odgovaraju cjenovnom razredu telefona, nudeći korektnu sliku bez nekih bitnih odstupanja bilo u pozitivnom ili negativnom smjeru.

 

Xiaomi Redmi 5: Softver

Za razliku od mnogih drugih kineskih OEM-a, Xiaomi koristi poprilično ekstremno UI sučelje na svojim Android telefonima. U prošlosti je MIUI uspoređivan s iOS-om te cilja na kombinaciju fleksibilnosti i prilagodljivosti Googleovog OS-a s uglađenim, uniformnim dizajnom Appleovog softvera.

MIUI 9 je najnovije poboljšanje ovog UI-a i dolazi s Redmi 5 (Mi Mix 2 je dolazio s prethodnom verzijom). No, MIUI 9 je još uvijek smješten na Android Nougatu; najvjerojatnije će tijekom 2018. biti nadograđen na najnoviji Oreo.

Xiaomi Redmi 5 softver

Čak i ako ste koristili Android skinove poput Samsungovog TouchWiza i HTC-ovog Sense UI, MIUI bi vas mogao pomalo šokirati, posebno ako uvozite Redmi 5 direktno od prodavača u Kini. Takvi modeli nemaju instaliranu niti jednu Google aplikaciju i mnogo instaliranih programa cilja na kineske korisnike.

Morat ćete napraviti ‘Mi Account’ da biste imali pristup trgovini aplikacijama, gdje je moguće skinuti instalacijski paket koji vaš mobitel čini spremnim za Google, uz aplikacije poput Gmaila, Google Photos i Google Music. Trebat će vam kratko vrijeme da dovedete telefon do stanja spremnosti, ali ležernijim korisnicima to bi moglo biti previše gnjavaže pa imajte to na umu prije kupovine iz vana.

Inače samo sučelje MIUI 9 nudi mnogo korisnih mogućnosti. Klizanje prstom udesno na glavnom ekranu prikazat će vam brojne info panele koji prikazuju kartice do nedavno korištenih aplikacija, broj koraka koje ste napravili i vaše predstojeće događaje.

Xiaomi Redmi 5 OS

U Redme 5 je ugrađena sigurnosna aplikacija, koja prati moguće sumnjive aktivnosti, dopuštajući vam da brišete neželjene datoteke, čak i da postavite ‘drugi prostor’ koji vam omogućava da imate više od jedne iste aplikacije instalirane na uređaju. Nadalje, MIUI je u cijelosti prilagodljiv pa možete skidati nove teme kako biste sučelju dali novi izgled, sve do dizajna zaključanog ekrana.

Još jedan bonus MIUI sučelja je da Xiaomi poklanja veliku pažnju komentarima korisnika, i redovito izdaje nove nadogradnje, stalno radi na uklanjanju prijavljenih bugova i nadogradnjama traženih funkcija. Ako želite, možete se prebaciti na razvojnu verziju MIUI 9 za tkzv. “developere” i dobivati stalno najnovije i ažurirane verzije softvera. Po defaultu ste ipak na ‘stabilnom’ ROM-u, što znači da ne morate brinuti previše oko pogrešaka eksperimentalnih funkcija.

 

Snapdragon 450

Xiaomi Redmi 5: Performanse

Xiaomi Redmi 5 pogoni Qualcommov Snapdragon 450 osmojezgreni čip, koji dolazi s 2GB ili 3GB RAM-a, ovisno o modelu koji izaberete. Unatoč korištenju čipa srednje klase, performanse telefona su odlične, čemu značajno doprinosi i sama rezolucija zaslona, jer korištenje 720p ekrana znači, da je manje piksela koje unutarnji hardver mora ‘gurati’ uokolo.

Xiaomi Redmi 5 igranje

Aktivnosti poput surfanja, gledanja HD videa i igranje 3D igara nisu nam uzrokovale nikakve probleme, a moguće je imati i nekoliko aplikacija otvoreno u istom trenutku, bez smanjenja brzine. MIUI je vrlo uglađen i ispoliran softver, ali kako smo već napomenuli, možda ćete željeti ugasiti neke optimizacije koje uzrokuju bespotrebno gašenje pozadinskih procesa.

Xiaomi Redmi 5 igre

Nažalost, NFC nije uključen pa Redmi 5 ne možete koristiti da biste vršili beskontaktna mobilna plaćanja pomoću Android Pay aplikacije. Šteta, s obzirom da NFC brzo postaje vrlo korisna mogućnost, a može se koristiti i za lako uparivanje uređaja poput slušalica. Ali s obzirom na manju cijenu telefona, i činjenicu da NFC i nije tako popularan kod nas, njegovo izostavljanje mnogima i nije neka prepreka.

Jedini zvučnik telefona se nalazi na donjem dijelu uređaja. Relativno je čistog zvuka, ali pomalo tih, čak i kad je maksimalno pojačan. Bilo je nekoliko prigoda kad nam je zvonio u džepu i nismo ga čuli zbog buke okoliša. Samo vibracija nas je upozoravala da imamo dolazni poziv. I zvučnik za uho je dosta slab po pitanju glasnoće, ali kvaliteta razgovora je općenito dobra.

 

Xiaomi Redmi 5 kamera

Xiaomi Redmi 5: Kamera

Xiaomi, kao i toliko drugih kineskih proizvođača telefona, koketira s konceptom dvostruke kamere, posljednjih otprilike godinu dana. No, kao i kod Mi Mix 2, tvrtka se odlučila protiv korištenja ovog sustava na Redmi 5, koji ima jednu 12-megapikselnu kameru, otvora blende f/2.2.

Nema mogućnost trikova iz portretnog moda poput OnePlus 5T ili Google Pixela, ali za ovu cijenu senzor je sposoban uhvatiti izvanredne fotografije, pune boja i detalja. Brzo fokusira i okida, čak i kad se koristi LED bljeskalica. Jedina mana je što je slikanje u uvjetima lošijeg osvjetljenja malo razočaravajuće, ali tako je to kod mnogih kamera na pametnim telefonima.

Nekoliko primjera dobivenih fotografija sa Xiaomi Redmi 5 stražnjom kamerom:

Xiaomi Redmi 5 kamera test

Xiaomi Redmi 5 kamera test Xiaomi Redmi 5 kamera test Xiaomi Redmi 5 kamera test Xiaomi Redmi 5 kamera test Xiaomi Redmi 5 kamera test

Video snimanje je poprilično solidno. Stražnja kamera ima rezolucije do 4K kod 30 fps-a, što je impresivno za telefon takve cijene. Prednja kamera snima 1080p sa 30 fps-a i slika čisto solidno, ako vam tako nešto treba.

 

Xiaomi Redmi 5: Duljina trajanja baterije

Baterija kapaciteta 3300mAh koju nalazimo u Redmi 5 je više manje standardna za telefon s ekranom ove veličine, a uz uključene Xiaomijeve agresivne optimizacije performansi, bez problema će vam trajati dosta više od 24 sata. Ali čak i s isključenim optimizacijama, izdržljivost ostaje prilično dobra. Nakon dana surfanja, slikanja i igranja, još smo uvijek imali dovoljno energije u spremniku kad smo došli doma.

Unatoč činjenici da ga Qualcommov Snapdragon 450 dopušta na hardverskoj razini, Redmi 5 nema podršku za brzo punjenje. Čini se da je Xiaomi isključio opciju, možda da izbjegne dodatno plaćanje licenci Qualcommu. No, to ionako nije važno jer će punjač koji dolazi uz mobitel napuniti bateriju za oko dva sata.

Jeftiniji model s 2GB RAM-a dolazi sa samo 16GB prostora za pohranu, što neće biti dovoljno za okorjele korisnike mobitela. Srećom, češće izdanje s 3GB ima 32GB prostora; a ako vam se i ovo pokaže premalim, možete iskoristiti jedan od nano-SIM utora da stavite microSD karticu.

 

Xiaomi Redmi 5 performanse

Zašto kupiti Xiaomi Redmi 5?

Redmi 5 je savršen pametni telefon za one koji se žele uključiti u ‘revoluciju velikih zaslona’ bez da odu u debeli minus. Omjer stranica 18:9 možda nije na razini AMOLED panela kakve viđamo na skupljim rivalima, ali kad uzmete u obzir koliko manje košta, teško je zanovijetati.

Snapdragon 450 je također slabiji od čipova koje ćete naći u vodećim Android telefonima, ali ne toliko, koliko možda mislite; još uvijek ima sasvim dovoljno snage za ležernije korisnike mobitela.

Iako nije vodootporan, nema NFC i opremljen je 720p ekranom, Redmi 5 pruža nevjerojatnu vrijednost za novac jer košta tek nešto više od 1500 kn. Ako ste štedljivi, a želite pametni telefon s lijepim 18:9 zaslonom, toplo ga preporučujemo. Kad sve zbrojimo i oduzmemo Redme 5 nudi odličan omjer cjene i dobivenog.

 

Xiaomi Redmi 5 specifikacije:

  • CPU: Procesor: Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53
  • GPU: Adreno 506
  • RAM: 3GB
  • Pohrana: 32GB, microSD do 128GB
  • Zaslon: 5.7 inča, IPS 1440×720 – kapacitivni – multitouch – Gorilla Glass, 83.8 cm2 (~75.9% screen-to-body ratio), ~282 ppi
  • Kamere: Stražnja: 12MP,  (f/2.2, 1.25 μm), phase detection autofocus, HDR, video 1080p@30fps,  Prednja: 5MP, 1080p
  • OS: Android 7.1.2, MIUI 9.1
  • Povezivost: 3G, 4G, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2, microUSB 2.0
  • Baterija: Li-Ion 3300 mAh
  • Dimenzije: 151.8 x 72.8 x 7.7 mm
  • Masa: 157g
  • Cijena: oko 1.500 kn

Za: Moderni izgled solidne kvalitete, dobre all around kamere, baterija, brzi čitač prstiju, solidne performanse, odličan omjer dobiveno uloženo

Protiv: Manja rezolucija zaslona, nema bro punjenje

Piše: D.Z.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular