PočetnaMobyPametni telefoniSamsung Galaxy S20 recenzija: "Najmanji" i po mnogočemu najprivlačniji od nove tri...

Samsung Galaxy S20 recenzija: “Najmanji” i po mnogočemu najprivlačniji od nove tri Samsungove perjanice!


Južnokorejski proizvođač pametnih telefona i ove nas je godine počastio svojom novom serijom pametnih telefona iz razreda perjanica. Novi Samsung Galaxy S20 pametni telefoni već su neko vrijeme na tržištu i po svemu sudeći naišli su na odobravanje vrlo velikog broja korisnika!

Po mišljenjima nekih nova S20 serija je najbolja od Samsungovih ”S” pametnih telefona uopće dosad! Najviše pažnje i pogleda ukrao je baš Samsung Galaxy S20, prvi, najmanji, ali po svemu drugome jednak drugoj dvojici iz serije. Što je ono što Samsung Galaxy S20 čini toliko posebnim, koje su prednosti, a koji nedostaci ovog pametnom telefona te isplati li se zaista kupiti Samsung Galaxy S20, pročitajte u još jednoj detaljnoj recenziji.

Samsung Galaxy S20 recenzija

Samsung Galaxy S20: Dizajn i izgled uređaja

Započnimo najprije od dizajna i izgleda Samsung Galaxyja S20. Danas više gotovo da i nema pametnih telefona koji se mogu svrstati u razred ”kompaktnih” telefona. To bi značilo da ćete danas teško na tržištu pronaći neki pametni telefon koji je manji od 6 inča. Velika većina uređaja ima zaslone iznad 6 inča, pa tako i Samsung Galaxy S20. Točnije, ovaj model ima zaslon od 6.2 inča, što je za točno 0.1 inč više od dimenzija zaslona Samsung Galaxyja S10.

To neće nešto pretjerano promijeniti samo izgled telefona, a i rezolucija zaslona ostala je ista kakva je bila i na S10 modelu (odnosno 1440p ili QHD+). Što se same rezolucije tiče (o čemu ću nešto više reći kasnije), Samsung je na svoj Galaxy S20 predefinirano postavio Full HD rezoluciju ili onu od 2220 x 1080p. Razlog toga je još veća ušteda energije baterije.

Ako mislite da vam Full HD neće biti dovoljan za sve ono što želite raditi, igrati ili gledati na zaslonu Galaxyja S20, slobodno je u postavkama uređaja podesite i promijenite na QHD+. No ako niste prezahtjevni, Full HD će vam biti i više nego dovoljna rezolucija za uživanje u svemu onome u čemu se može uživati koristeći ovaj uređaj.

Samsung Galaxy S20 zaslon

Zaslon je, što se omjera tijela uređaja i površine zaslona tiče, u omjeru 20:9. Ništa pretjerano veće od prošlogodišnjeg Galaxyja S10, no dosta veće u odnosu na Galaxy S10e. Isto tako, s obzirom na to da ove godine Samsung nije izbacio ”essential” inačicu Galaxyja S20 (doduše postoji Galaxy S20 Lite, no to je drugačiji model), baš je Samsung Galaxy S20 od svih najmanji i najkompaktniji, iako je to sada već daleko od onoga što bi kompaktan uređaj bio.

Prednju stranu uređaja zauzima uglavnom Dynamic AMOLED zaslon, povrh kojeg se nalazi, u malenoj rupici, selfie kamera. Samsung je u ovaj model implementirao i HDR10+ mogućnost, što će dodatno doprinijeti većoj kvaliteti prikaza, što će se pogotovo vidjeti kod gledanja filmova ili videozapisa na YouTubeu.

Samsung Galaxy S20 dizajn

Ostatak uređaja nije doživio neke Bog zna kakve preinake: uređaj je sastavljen od stakla sprijeda i otraga (naprijed Gorilla Glass 5, otraga Gorilla Glass 6), dok njih spaja aluminijski okvir, što znači da Galaxy S20 podržava Qi bežično punjenje. Uređaj je i dalje malo zakrivljen na rubovima, no dojma sam da ta zakrivljenost nije toliko izražena kao kod S10 modela. Ono što Galaxy S20 nema jest utor od 3.5 mm. Taj utor polako, ali sigurno odlazi u ropotarnicu povijesti, budući da ga sve veći broj proizvođača polagano ne implementira na svoje nove uređaje.

Stražnja strana uređaja je, kao što sam već napisao, izrađena od Gorilla Glass 6 staklene legure. Na dodir ali i na pogled (prvi i sto prvi) uređaj izgleda, djeluje i odiše onim prepoznatljivim, sada još i više izraženim, ”samsungovskim” ”premium” dojmom. Ono što će vam se ili svidjeti na prvi pogled ili što vam se neće svidjeti uopće jest novi modul stražnjih kamera.

Umjesto slaganja senzora kamera u vodoravni slijed, kao što je to bio slučaj kod Galaxyja S10, ovoga je puta Samsung kamere posložio u četvrtasti modul. Da, kamere se dosta ističu, što znači da će vam se telefon lagano klackati ako ga budete koristili na stolu bez zaštitne maske.

Samsung Galaxy S20 zvučnici

U vezi tipki i utora, sve je manje-više isto. Dolje je smješten USB-C utor, uz rešetkasti otvor zvučnika i mikrofon. Gore je slušalica poziva, dok su sa strane standardno smještene tipke za uključivanje i isključivanje uređaja.

 

Samsung Galaxy S20 ekran

Samsung Galaxy S20: Zaslon

Ono gdje Samsung definitivno nije štedio, pa čak niti kod cjenovno najpristupačnijeg od trojice, su razina osvježenja i kvaliteta prikaza. To znači da ćete i kod Samsung Galaxyja S20 dobiti istu onu razinu osvježenja kakvu imate kod ostale dvojice, odnosno od 120 Hz, ali i istu rezoluciju. Svi ono koji žele još fluidnije korištenje uređaja, a zaljubljenici su u Samsungove telefone, ovime će svakako doći na svoje.

120 Herza značit će puno brže i fludnije animacije, puno brže listanje unutar aplikacija i prelazak s jedne aplikacije na drugu, odnosno sve u svemu, jedan ”boost” u pogledu bržeg rada i lakšeg korištenja. No trebate imati na umu da nova razina osvježenja nije kompatibilna sa QHD+ rezolucijom, što znači da ćete ovdje morati napraviti kompromis: ili ćete postaviti uređaj na QHD+ rezoluciju i uživati u ljepšem, življem i šarenijem prikazu sadržaja ili ćete zaslon postaviti na Full HD i razinu osvježenja na 120 Hz, pri čemu ćete moći uživati u većoj fluidnosti i glatkoći korištenja. Izbor je na vama.

Galaxy S20 ekran

Osobno ja sam se odlučio za Full HD i 120-herzno osvježenje, budući da meni nije toliko važno hoće li rezolucija biti 1440p ili 1080p, već mi je važnije da uređaj radi brže i glatkije.

Što reći o Dynamic AMOLED zaslonu, a da se ne zvuči kao da se ponavlja jedno te isto? Samsung je poznat po tome što već godinama svoje korisnike, ali i javnost širom svijeta, oduševljava kvalitetom svojih zaslona. Zna se, ako vaš pametni telefon koristi Super AMOLED zaslon, on ima u sebi barem jednu ”premium” komponentu, koju mnogi, pa čak ni neki znatno skuplji pametni telefoni nemaju.

Ovogodišnji Dynamic AMOLED dobio je pridjev ”dinamičan” iz razloga što je Samsung na zaslone sva tri ovogodišnja ”glavna” pametna telefona iz ”S” serije implementirao mogućnost osvježenja od 120 Hz.

Što će jedno takvo osvježenje značiti za običnog korisnika, koji svoj pametni telefon koristi za povremene odlaske na YouTube, Facebook ili za čitanje vijesti? Pa ništa posebno. No isti tako, velika većina takvih korisnika neće vjerojatno niti posezati za jednim ovakvim pametnim telefonom. No ako ste jedan od korisnika koji voli uživati u multimedijskim sadržajima, koji želi igrati igre na najvećim detaljima uz fenomenalnu fluidnost, onda ćete itekako baciti pogled na jedan od tri nova ”S” Galaxyja, a zbog pristupačnosti cijene i svega onoga što nudi najvjerojatnije baš na ovaj mode.

Sve u svemu, razlika između standardne razine osvježenja od 60 Hz i ove od 120 je više nego primjetna. Ona se vidi u svemu što radite na uređaju; od osnovnih aktivnosti kao što su pregledavanje internetskog sadržaja, pa sve do nekih zahtjevnijih, pogotovo kod multitaskinga, gdje je fluidnost još teže za dobiti.

Sve što ćete raditi na ovome telefonu bit će vam užitak. Ako ste gamer, a ne želite kupovati one baš gamerski-orijentirane pametne telefone, Samsung Galaxy S20 sjest će vam kao ”as na desetku”. Zaslon je prostran, prikaz boja je iznimno jasan i bistar, boje su standardno šarene, bogate i izražene, što će samo dodatno doprinijeti dojmu kada recimo na ovome telefonu budete gledali neki film u QHD+ kvaliteti ili kada budete igrali neku od omiljenih igara. Sve u svemu, zaslon je, kao što smo to već naviknuli kod Samsunga svih ovih godina, za čistu peticu.

 

Galaxy S20 kamere

Samsung Galaxy S20: Kamere

Što se kamera tiče, ovdje najprije treba reći kako je Samsung u ovogodišnjim iteracijama Galaxy S20 pametnih telefona napravio svojevrsnu promjenu. Ona je pogotovo primjetna kada usporedimo kamere Galaxyja S10 sa kamerama Galaxyja S20.

Glavna kamera je senzor od 12 MP, otvora blende f/1.8. To je u teoriji lošije od lanjske postavke glavnog senzora (koji je imao otvore blende f/1.5 i 2.4, koji se mijenjao ovisno o uvjetima osvjetljenja, gdje bi širi otvor blende f/1.5 bio korišten za poboljšavanje fotografija u uvjetima nižeg osvjetljenja). No ono što je Samsung ovdje napravio jest nešto vrlo zanimljivo.

Naime, veličina točkica ili piksela povećana je sa 1.4 na 1.8 mikrona. Kada se to zbroji sa većim senzorom, to bi trebalo značiti da bi kamera sa svojim glavnim senzorom morala moći fotografirati fotografije koje će na sebi imati više detalja i koje će biti osvjetljenije. Iako su pikseli manji nego što je to bio slučaj kod kamere iz Galaxyja S10, broj megapiksela je znatno viši, kao i otvor blende (f/2.0 umjesto f/2.4).

Galaxy S20 kamera

Kako ovo izgleda u praksi? Vrlo dobro, ako ne i odlično. Uz kombinaciju sa trostrukim zoomom kamera će fotografirati jako dobre i detalje fotografije. Postoji i digitalna mogućnost zumiranja do 30 puta, koja može biti, ali i ne mora biti korisna.

U slučaju da vam trebam najveća moguća mogućnost zumiranja (što će opet dovesti do fotografija lošije kvalitete, ali barem ćete moći zumirati prikaz do vrlo sitnih detalja), onda biste svakako trebali obratiti pozornost na ono što može kamera  Galaxyja S20 Ultra. Njezin senzor dolazi s mogućnostima zumiranja do 100 puta. No vratimo se mi na kamere Samsung Galaxyja S20.

Ultra-širokokutni senzor od 12 MP također je doživio svojevrsne izmjene; premda je otvore blende isti, ono što je bolje jest to da kamera ima manji senzor sa većim pikselima (1.4 u usporedbi sa 1 mikronom). Sve to omogućit će još kvalitetnije fotografije, ako se odlučite na korištenje ultra-širokokutne kamere Galaxyja S20.

Samsung Galaxy S20 kamera

Ono što Galaxy S20+ i Galaxy S20 Ultra imaju, a što ovaj model nema jest ToF senzor. No bez obzira na taj nedostatak, sa Galaxyjem S20 fotografirat ćete fotografije zavidne kvalitete i ako ste entuzijast što se fotografiranja tiče, bit ćete vrlo zadovoljni.

Ono zbog čega ćete biti još zadovoljniji jest mogućnost pod nazivom ”Super Steady”. Radi se o Samsungovoj naprednoj mogućnost kontrole stabilizacije prilikom fotografiranja koju je Samsung implementirao i na ovaj model.

Fotografije dobivene s Samsung Galaxy S20: 

Samsung Galaxy S20 test kamere

U pogledu snimanja videozapisa, Samsung Galaxy S20 također se ima čime pohvaliti. Možete čak i snimati videozapise u 8K kvaliteti, ako baš želite, no samo u 24 sličice po sekundi. Naravno, tu su i mogućnosti snimanja videozapisa od 4K pa sve do HD rezolucije, za one koji to vole. Među opcijama aplikacije kamere imate standardne mogućnosti koje Samsung stavlja na svoje ”S” pametne telefone, tako da ni što se tih mogućnosti tiče ne biste trebali biti nezadovoljni.

 

Samsung Galaxy S20 performanse

Samsung Galaxy S20: Performanse

Samsung Galaxy S20 je, baš kao i uređaji prošlih nekoliko godina, opremljen jednim od dva moguća procesora ili sustava na čipu. Svi oni koji budu kupovali sjevernoameričku ili azijsku verziju uređaja dobit će Galaxy S20 sa najnovijim, najbržim, 5G-kompatibilnim Qualcommovim Snapdragonom 865. Svi ostali (uključujući i nas Europljane) morat ćemo se zadovoljiti procesorom koji je osmišljen u ”Samsungovoj kuhinji”: trenutno najnovijim i najbržim Exynos 990 procesorom, koji također dolazi sa 5G kompatibilnošću.

Je li Exynos 990 toliko inferiorniji od Snapdragona 865? U teoriji možda više nego u samoj praksi, čemu i  svjedoče rezultati ispitivanja performansi procesora. Naime, Geekbench benchmark pokazao je da Exynos 990 ostvaruje prosječan broj bodova u mjerenju rada više jezgri od 2.699. To je dosta manje od recimo Snapdragona 865, koji je ostvario broj bodova u ”multi-core” mjerenju od 3.286. Na primjer, u usporedbi sa Samsung Galaxyjem S10, to je ipak poboljšanje jer je njegov procesor ostvario 2.197 bodova, dok je procesor OnePlus 7T Pro ostvario 2.584 boda.

Galaxy S20 igre

Hoće li ti bodovi i rezultati mjerenja išta značiti za većinu vas? Vjerojatno ne. Samsung Galaxy S20 pružit će uglavnom vrlo fluidno korištenje, bez zapinjanja. Sigurno ne kao na OnePlus uređajima, budući da oni imaju OxygenOS koji značajno doprinosi boljoj fluidnosti, no nećete biti nezadovoljni. Brzina rada se primijeti i kod svakodnevnog korištenja, pregledavanja aplikacija, prelaska iz jedne aplikacije u drugu (pogotovo kod multitaskinga), listanja stranica i naravno kod igranja igara, kao što su PUBG i Call of Duty Mobile.

Galaxy S20 performanse

To što europski Samsung Galaxy S20 dolazi sa Exynosom 990, a ne sa Snapdragonom 865 nećete osjetiti prilikom svakodnevnom korištenju uređaja, tako da se kod toga ne morate brinuti. Dodajmo tu i 120-herzno osvježenje zaslona i imamo jedan poprilično fluidan i brz telefon. Baš onakav kakav bi jedan novi ”flagship” iz 2020. godine i trebao biti.

Galaxy S20 igranje

Što se memorije tiče, Samsung je na Galaxy S20 stavio 8 GB radne memorije u modele sa mogućnostima spajanja na 4G mreže, dok 5G kompatibilni modeli imaju 12 GB RAM. Ne morate se brinuti da će vam i 8 GB radne memorije biti malo. Neće. Baš naprotiv, bit će vam sasvim dovoljno za sve ono što budete željeli raditi na ovome uređaju.

Mogućnost unutrašnje memorije svedena je na 128 GB, no ako vam to bude malo moći ćete staviti i microSD karticu do 1 TB, čime biste si uvelike ”podebljali” kapacitet pohrane. Sve u svemu, kada se sve zbroji i oduzme, količina radne memorije, memorije za pohranu, mogućnost stavljanja microSD i Exynos 990 pružit će vam jako dobro iskustvo korištenja, jako dobre performanse te smatram da ćete i onime što je Samsung stavio ”ispod haube” u svoj Galaxy S20 biti više nego zadovoljni.

 

Galaxy S20 softver

Samsung Galaxy S20: Softver

Što se softverske podrške tiče, Samsung se ovdje pobrinuo da je svaki od tri uređaja ažuriran. To ćete vidjeti i kod standardnog Galaxyja S20. Uređaj na sebi ima instaliran Android 10 plus novo, ispolirano i dotjerano Samsunogov One UI 2.0 korisničko sučelje. S obzirom na to da se ipak radi o Samsungovom telefonu, ono na što morate biti spremni su raznorazne dodatne aplikacije ili ”bloatware”, kojeg i u ovom uređaju ima u određenom broju.

Od dodatno pred-instaliranih aplikacija tu ćete pronaći standardne Microsoftove aplikacije, neke Samsungove (od kojih je recimo Samsung Health vrlo korisna), neke Googleove aplikacije i poneku igru. Dobra je vijest ta što većinu tih pred-instaliranih aplikacija možete onemogućiti u postavkama i tako ih spriječiti da se pokreću u pozadini, da rade bez vašeg znanja i samim time dodatno troše bateriju i eventualno usporavaju uređaj.

Otkako je Samsung na svoje telefone implementirao novo One UI sučelje treba se priznati da se sada tu primjećuje vrlo vidljiv napredak. Onog ”lag wiz-a”, kakav je postojao kod prijašnjeg korisničkog sučelja ”TouchWiz” više nema. Sve radi vrlo fluidno, sučelje je lijepo oblikovano i bit će vam užitak koristiti ga, pogotovo ako ste ljubitelj Samsungovog One UI sučelja tim bolje.

 

Galaxy S20 baterija

Samsung Galaxy S20: Vijek trajanja baterije

Samsung je svoj Galaxy S20 i u pogledu vijeka trajanja baterije, u usporedbi sa Samsung Galaxyjem S10, nadogradio. Umjesto lanjskih 3.400 mAh sada imamo bateriju od 4.000 mAh. Razlog ovako velikog skoka u mili amper satima jest djelom i taj što postoji 5G verzija telefona, koja još dodatno više troši tu struju iz baterije. Tih 4.000 mAh pružit će vam mogućnost jednodnevnog korištenja od jutra do večernjih sati, bez potrebe stavljanja na punjač.

Čak i ako ste zahtjevniji korisnik moći ćete na ovome uređaju ”jahati” više sati uzastopno bez straha da će vam se u pola dana isprazniti. Vijek trajanja baterije je vrlo dobar, puno bolji nego kog lanjskog S10 modela, a uz bolju softversku optimizaciju sve to izgleda i djeluje još bolje, što svakako pozdravljam. Ono što će naravno, brže potrošiti bateriju ovog telefona jest QHD+ ili ako odlučite uključiti 120-herzno osvježenje zaslona.

U pogledu mogućnosti punjenja, Samsung se također isprsio, no ne previše. Samsung Galaxy S20 tako ima mogućnost brzog punjena do 25W. Zahvaljujući tako brzom punjenju, uređaju će od nule pa do 100% baterije trebati nekih 55 minuta, što nije puno. Samsung Galaxy S20 također podržava i bežično Qi punjenje do 15W, kao i reverzibilno punjenje do 9W.

 

Kupiti ili ne?

Ovogodišnja serija Samsungovih Galaxy S20 pametnih telefona, među kojima se nalazi i ”standardni” Samsung Galaxy S20, donijela je neke vrlo zanimljive novosti. Jedna od njih svakako je kompatibilnost sa 5G mrežama, s kojom se može pohvaliti i ovaj telefon. Od ostalih novosti svakako vrijedi izdvojiti novi modul kamere, tehnička poboljšanja u vezi mogućnosti kamera, razinu osvježenja zaslona od 120 Hz i klasična poboljšanja u pogledu procesora i radne memorije.

Isplati li se kupiti jedan ovakav pametni telefon? Odgovor na ovo pitanje ovisit će o nekoliko faktora. Ako želite imati 5G-kompatibilan pametni telefon, ako volite Samsungove uređaje, želite imati telefon sa fantastičnim i vjerojatno najboljim zaslonom na tržištu koji nudi mogućnost osvježenja od 120 Hz, volite novi modul kamera, zanima vas nešto cjenovno pristupačniji pametni telefon iz Samsungovog ”premium” razreda i nije vam problem cijena, svakako odaberite ovaj uređaj.

No ako vam stvari kao što su 5G, novi modul kamere, Exynos 990 ili 120-herzno osvježenje ne znače puno, a već imate recimo Samsung Galaxy S10, S9 ili čak S8, smatram da nema potrebe da prelazite na ovaj model. Odluka je kao i uvijek, isključivo na vama.

 

Galaxy S20 cijena

Tehničke specifikacije Samsung Galaxy S20 uređaja:

  • Dimenzije uređaja: 151.7 x 69.1 x 7.9 mm
  • Masa uređaja: 163 grama
  • Materijal izrade: Naprijed Gorilla Glass 6 staklo, otraga Gorilla Glass 5 staklo, aluminijski okvir
  • Vodootpornost: Da, po certifikatu IP68
  • Zaslon: Dynamic AMOLED 2X kapacitivni zaslon dijagonale 6.2 inča, rezolucija 1440p, gustoća točkica od oko 563ppi, HDR+, Always-On zaslon, mogućnost osvježenja od 120 Hz
  • OS: Android 10 plus One UI 2.0
  • SoC: Exynos 990 ili Snapdragon 865 osmojezgreni, Mali G77 MP11 ili Adreno 650 grafički procesor
  • RAM: 8 ili 12 GB (5G model)
  • ROM: 128 GB plus microSD
  • Kamere: stražnja trostruka (12 MP, f/1.8, 26mm (širokokutna), 1/1.76″, 1.8µm, Dual Pixel PDAF, OIS, 64 MP, f/2.0, 29mm (telefoto), 1/1.72″, 0.8µm, PDAF, OIS, 1.1x optički zoom, 3x hibridni zoom, 12 MP, f/2.2, 13mm (ultraširokokutna), 1.4µm, Super Steady video, selfie 10 MP, f/2.2 (širokokutna), Dual Pixel PDAF
  • Mogućnosti snimanja videozapisa: 8K do 24 sličice po sekundi, 4K do 60 sličica po sekundi, Full HD do 240 sličica po sekundi, HD do 960 sličica po sekundi
  • Čitač otisaka prstiju: ultrasonični, ispod zaslona
  • Baterija: neizmjenjiva, 4.000 mAh, s mogućnostima brzog punjenja do 25W, bežičnog Qi punjenja do 15W i reverzibilnog punjenja do 9W
  • Cijena: oko 6.700 kuna (ili 905 eura)

 

Prednosti:

  • Fenomenalan, vjerojatno najkvalitetniji zaslon na tržištu pametnih telefona
  • Klasičan Samsungov prekrasni ”premium” dizajn
  • Osvježenje zaslona od 120 Hz
  • Jako dobre kamere
  • Po specifikacijama dosta sličan Galaxyju S20+ i S20 Ultra, a cjenovno ipak dosta ispod

Nedostaci:

  • Cijena
  • Nepostojanje utora od 3.5 mm
  • Modul kamera je previše istaknut

Konačna ocjena: 9/10

Piše: D.Z.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular