PočetnaMobyPametni telefoniSamsung Galaxy A71 – ''premium'' obilježja po pristupačnoj cijeni

Samsung Galaxy A71 – ”premium” obilježja po pristupačnoj cijeni


Ako tražite pametni telefon koji dolazi s mnoštvom ”premium” obilježja po relativno pristupačnoj cijeni, u tom slučaju Samsungov Galaxy A71 mogao bi biti pametni telefon kojeg tražite.

Jako dobre kamere s raznolikim mogućnostima, dobra baterija, fantastičan zaslon i dosta dobre specifikacije ”ispod haube”, ono je čime se ovaj pametni telefon može pohvaliti i ono je zbog čega je Samsung Galaxy A71 sve u svemu jedan od najboljih pametnih telefona za korisnike koji žele posjedovati uređaj iz gornjeg segmenta srednjeg razreda. Što je to što bi vam se osobito moglo svidjeti kod ovog pametnog telefona te zbog čega je Galaxy A71 jedan od najboljih pametnih telefona iz gornjeg dijela srednjeg razreda, pročitajte u još jedno detaljnoj recenziji.

Samsung Galaxy A71 RECENZIJA

Samsung Galaxy A71: Dizajn i izgled

Iako je i ovaj model Samsung odlučio ”obući” u svoju verziju polikarbonata koja više podsjeća na staklo (a zove se ”glasstic”), Samsung Galaxy A71 izgleda i djeluje kao da je izrađen od skupocjenog stakla. Ne znam je li se ovdje Samsung odlučio bolje potruditi u vezi ”glasstica” nego kod modela A21s ili A31, no mogu pouzdano reći da ovaj telefon izgleda više ”premium” od većine drugih iz ovogodišnje ”A” serije Samsungovih pametnih telefona.

”Premium” dojam dodatno pojačava veliki i prostrani, 6.7-inčni Super AMOLED zaslon, koji ovoga puta nema ”Infinity-U” ili ”Infinity-V” zaslon (što znači da se selfie kamera ne nalazi u ”zubiću”). Umjesto toga, Samsung je i na ovaj model implementirao najmodernija rješenja u pogledu selfie kamera, kakva smo već imali prilike vidjeti kod Galaxy S20 modela, ali i kod lanjskih Galaxy S10; selfie kamera smještena je u malenu točkicu koja se nalazi točno na sredini zaslona. Ako vam je ona smještena u ”zubiću” smetala, ova vam ne bi trebala.

Samsung Galaxy A71 test

Najveći dio prednje strane uređaja (i to malo više od 87%) zauzima lijep i prostran Super AMOLED zaslon, no o zaslonu nešto više malo kasnije. Što se ostatka uređaja tiče, raspored fizičkih tipki ostao je isti kao i lani i uostalom isti je kao na svakom Galaxy ”A” pametnom telefonu od prošle godine. Tipke za stišavanje i pojačavanje kao i tipka za uključivanje uređaja nalaze se na desnoj strani uređaja. S obzirom na to da je telefon velik, ako imate manje dlanove dosezanje tih tipki jednom rukom moglo bi vam biti malo problematično, no ne pretjerano.

Galaxy A71

Na gornjoj strani smještena je slušalica poziva, dok se na donjoj strani nalazi mikrofon, jedan jedini zvučnik, USB-C utor i više nego dobrodošao utor od 3.5 mm. Iako se sve veći broj proizvođača pametnih telefona polako, ali sigurno rješava utora od 3.5 mm, Samsung ga je odlučio ostaviti na gotovo svim svojim novim uređajima, što je pohvalno. Otraga prvo što će vam upasti u oči je četverostruki modul stražnjih kamera, koji je poslagan u obliku kvadrata.

Modul kamera se dosta ističe iz kućišta, što znači da će se uređaj, ako ga ostavite na nekoj ravnoj i tvrdoj podlozi, ljuljati. Kako biste to otklonili, a i radi dodatne zaštite uređaja, ne bi bilo loše da Galaxy A71 stavite u neku prozirnu masku. Ono što mi se također svidjelo kod Galaxyja A71 jest to što su rubovi ovog pametnog telefona blago zaobljeni. Osim što to dodaje na onom ”premium” dojmu, jednako tako dodatno olakšava korištenje.

Isto tako, iako je kućište izrađeno od ”glasstica”, ono nije sklizavo, što je dobro. No ipak preporučujem da ga stavite u neku silikonsku masku. Za svaki slučaj. Kada se sve zbroji i oduzme u vezi dizajna i izgleda može se zaključiti ovo: ništa novo, sve već viđeno, no to nije nužno loše. Dapače, to je vrlo dobro i toga je Samsung itekako svjestan. Zašto popravljati ako nije pokvareno i zašto ne reciklirati ako se prodaje?

 

Galaxy A71 zaslon

Samsung Galaxy A71: Zaslon uređaja

Zasloni su već dugo godina jedan od najsnažnijih aduta gotovo svakog Samsung Galaxy pametnog telefona. Iako danas na tržištu imamo u ponudi više uređaja koji dolaze sa svojim verzijama OLED zaslona, ipak nitko to ne radi kao Samsung. Vjerujem da će se u ovome složiti sa mnom svi oni koji su jednom koristili ili posjedovali neki Samsungov pametni telefon srednjeg ili ”premium” razreda.

Galaxy A71 ekran

Isto vrijedi i ovdje. Samsung je na Galaxy A71 stavio lijep i prostran Super AMOLED zaslon, koji se lijepo proteže na 6.7 inča zaslona. S obzirom na to da se radi o podosta visokom telefonu, rezolucija zaslona osmišljena je po omjeru slike 20:9, što je također plus. Radi se o Full HD+ rezoluciji, odnosno 2400 x 1080p, uz oko 393 ppi gustoće točkica na zaslonu. Premda nije QHD, što se od ovog zaslona nije ni očekivalo, radi se o jednom vrlo kvalitetnom zaslonu, koji će oduševiti svakog korisnika kojemu su zaslon i rezolucija na prvom mjestu prilikom odabira novog uređaja.

Boje su šarene, bogate i vrlo ”žive”, dok su nijanse crne duboke. Ono što mi se dodatno sviđa ovdje jest to što boje, iako bogate, nisu prezasićene (s time da unutar opcija uređaja možete namjestiti jedan od nekoliko dostupnih načina prikaza boja). Zbog kvalitete i dijagonale zaslona uživat ćete u multimedijskim sadržajima, pogotovo u gledanju filmova ili serija preko Netflix-a. Igranje igara je također nešto što ćete moći sa užitkom raditi na ovom pametnom telefonu, no o tome ću nešto više reći kasnije kada budem govorio o performansama Galaxyja A71.

Još jedna pozitivna strana Galaxyja A71 jest to što uređaj podržava ”Always-On” zaslon. Čitač otisaka prstiju, koji je smješten ispod zaslona, je u redu. Nije ništa revolucionarno, ali bi trebao zadovoljiti vaše potrebe, ukoliko se odlučite za korištenje ovog načina otključavanja uređaja. Vodootpornosti nažalost, nema, što pomalo iznenađuje, budući da neki od uređaja iz nižeg cjenovnog i bodovnog ranga, kao što je Galaxy A41, dolaze sa IP68 certifikatom. No, Samsung je ipak negdje morao uštedjeti.

 

Galaxy A71 kamera

Samsung Galaxy A71: Kvaliteta kamera i zvuka

Četverostruka stražnja i jedna (ali vrijedna) selfie kamera bit će sasvim dovoljne za fotografiranje vrlo dobrih fotografija u gotovo svakom uvjetu u kojem se nađete. Glavni senzor od stražnje četiri je onaj od 64 MP. Iako na prvi pogled može izgledati da se radi o istoj kameri koja se nalazi na Samsung Galaxyju S20, to ovdje nije slučaj. Glavni senzor Galaxyja A71 je ipak inferiorniji u odnosu na senzor sa istim brojem megapiksela koji se nalazi na Galaxyju S20, što je logično, budući da se ondje ipak radi o perjanici, dok je ovo više uređaj gornjeg-srednjeg razreda. No to nikako ne znači da se ovdje radi o lošem senzoru. Baš naprotiv, no o tome nešto malo kasnije.

Osim glavnog senzora od 64, imamo i senzor dubine od 5 MP, ultra-širokokutni senzor od 12 megapiksela, senzor koji se može pohvaliti kutom pregleda prizora od 123 stupnja te 5-megapikselnu makro kameru, koja će sasvim dobro poslužiti za fotografiranje fotografija iz velike blizine. Bljeskalica, koju neki preporučuju, a neki ne, inače se pokazala kao jako dobra prilikom fotografiranja fotografija u uvjetima niže ili niske razine osvijetljenosti. S obzirom na to, preporučujem da ju koristite.

Kakva je kvaliteta fotografija koje su fotografirane kamerama Samsung Galaxyja A71? Kvaliteta je vrlo dobra, u nekim situacijama čak i odlična. Fotografije koje budete fotografirali (pogotovo one koje budete fotografirali koristeći glavni senzor) ispast će vrlo lijepe, bogate detalja i oštre, sa vrlo dobrim dinamičkim dosegom. Boje su također vrlo realistično prikazane i ono što se meni posebno svidjelo jest to što boje nisu previše naglašene, odnosno prezasićene.

Galaxy A71 kamere

Kod nekih kamera zna se dogoditi da boje budu jednostavno previše naglašene, što dovodi do toga da fotografije izgledaju nestvarno; to ovdje nije slučaj, što je svakako dobro. Ono gdje se naslućuju sitni problemi jest kada pokušate zumirati pri pokušaju fotografiranja. U tim situacijama znat će vam se dogoditi da će prizor biti previše oštar, no to nisu veliki problemi.

U idealnim uvjetima fotografije fotografirane kamerama Galaxyja A71 bit će lijepe (čak i one fotografirane ultra-širokokutnim senzorom izgledaju dosta dobro). Noću i u uvjetima kada je dostupno malo svjetlosti, fotografije mogu ispasti… svakako. Ponekad će ispasti previše zamućeno, dok u drugim situacijama mogu ispasti sasvim OK. To najviše ovisi o tome nalazite li se prilikom fotografiranja blizu nekog sekundarnog izvora osvjetljenja. Ako se budete nalazili, fotografije će, logično, ispasti bolje.

Selfie fotografije su vrlo dobre, postoje određena zamućenja pozadine, no ona nisu pretjerana. Naravno i ovdje vrijedi, što je više svjetlosti to bolje. Kvaliteta snimanja videozapisa je dobra. Uređaj ima mogućnost snimanja videa na rezoluciji od 4K i to do 30 sličica po sekundi, što je dobro.

Kamera ima mogućnosti brzog fokusiranja, što je odlična stvar, no imajte na umu da je osmerostruki zoom digitalni, a ne optički, što će značiti da će se kvaliteta prizora izgubiti prilikom zumiranja. Jedna od odličnih stvari koje ćete zasigurno koristiti kod snimanja videa jest ”Super Steady” način snimanja. Zahvaljujući njemu moći ćete snimati videozapise s većom stabilnošću. Jedina mana ovog načina jest ta što će videozapisi ako budete koristili ”Super Steady Mode” biti niže kvalitete.

Primjeri fotografija dobivenih sa Samsung Galaxy A71:

Primjeri fotografija dobivenih sa Samsung Galaxy A71

Primjeri fotografija dobivenih sa Samsung Galaxy A71

Što se kvalitete zvuka tiče, ona je dobra i ništa više. Zvučnik je mogao biti jači; na otvorenom vrlo je teško čuti zvuk koji dopire iz telefona, što je minus. Plus je u tome što uređaj dolazi sa utorom od 3.5 mm, što znači da ćete na njega moći bez problema spojiti svoje žične slušalice.

 

Galaxy A71 performanse

Samsung Galaxy A71: Softverska podrška i performanse

Vrlo dobre performanse ovog pametnog telefona najviše se mogu zahvaliti više nego vrlo dobrim specifikacijama. Zahvaljujući onome što se nalazi ”ispod haube” Galaxyja A71 sve što na ovome telefonu budete pokretali ili radili, radit će bez ikakvih problema. Uređaj dolazi sa pred-instaliranim Androidom 10, uz One UI 2.0 korisničko sučelje. Svi oni koji su imali prilike koristiti neki Samsungov telefon s novim One UI sučeljem vidjeli su da se radi o jednostavnom, brzom, adekvatno fluidnom i ”prijateljski-nastrojenom” korisničkom sučelju, koje je daleko bolje od starog Samsungovog TouchWiz-a.

Procesor koji se nalazi unutar Galaxyja A71 je Qualcommov Snapdragon 730 (s time da neke verzije dolaze i sa Snapdragonom 730G). Radi se o solidnom sustavu na čipu za pametne telefone, smještenom u gornjem dijelu srednjeg razreda procesora. Njemu pravi društvo standardnih 6, a u nekim dijelovima svijeta i 8 GB radne memorije. Multitasking, pregledavanje društvenih medija, chat na Messengeru, Viberu ili WhatsApp-u, dok u isto vrijeme gledate video na YouTubeu, funkcionira super i bez zapinjanja, što je apsolutni plus. Igranje igara također funkcionira na dosta dobroj razini, s time da je preporučljivo da igre namjestite na srednje postavke, kako biste u njima mogli uživati na najbolji mogući način, bez ”štekanja”.

Galaxy A71 cijena

Vijek trajanja baterije

Baterija od 4.500 mAh, čak i s uključenim ”Always-On” načinom rada, potrajat će vam bez problema dan, do dan i pol, ovisno o tome kakav ste korisnik. Baterija podržava i brzo punjenje do 25W. U testovima izdržljivosti prilikom pregledavanja internetskog sadržaja, Galaxy A71 izdržao je oko 11 sati i 30 minuta, dok je kod streaminga videozapisa izdržao 11 sati i 36 minuta. 3D Gaming test pokazao je izdržljivost od 12 sati i 46 minuta, što je sve u svemu vrlo dobro, pa čak i izvrsno.

 

Tehničke specifikacije Samsung Galaxy A71:

  • Dimenzije uređaja: 163.6 x 76 x 7.7 mm
  • Masa uređaja: 179 grama
  • Materijal izrade: Gorila Glass 3, glasstic otraga, polikarbonatni okvir
  • Zaslon: Super AMOLED kapacitivni, dijagonale 6.7 inča
  • Rezolucija zaslona: Full HD+ (2400 x 1080p) sa oko 393 ppi gustoće točkica na zaslonu
  • Operativni sustav: Android 10 plus One UI 2.0
  • SoC: Snapdragon 730 ili Snapdragon 730G osmojezgreni (2×2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 470 Silver), sa Adreno 618 grafikom
  • RAM: 6 ili 8 GB
  • ROM: 128 GB
  • MicroSD: Da
  • Kamere: stražnja četverostruka (64 MP, f/1.8, 26mm (širokokutna), 1/1.72″, 0.8µm, PDAF, 12 MP, f/2.2, 12mm (ultra-širokokutna), 5 MP, f/2.4, (makro), 5 MP, f/2.2, (senzor dubine), selfie kamera od 32 MP (širokokutna)
  • Mogućnosti snimanja videozapisa stražnjom kamerom: 4K na 30 sličica po sekundi, Full HD do 240 sličica po sekundi, HD do 960 sličica po sekundi
  • Utor od 3.5 mm: Da
  • Vodootpornost: Ne
  • Čitač otisaka prstiju: Ispod zaslona
  • Baterija: Neizmjenjiva, 4.500 mAh
  • Brzo punjenje: Da, do 25W
  • Cijena: oko 3.400 kuna (ili oko 460 eura)

Galaxy A71 recenzija

Prednosti:

  • Izvrstan zaslon
  • Vrlo dobre performanse
  • Dosta dobar vijek trajanja baterije
  • Jako dobre kamere

 

Nedostaci:

  • Nema vodootpornosti
  • Nema bežičnog punjenja
  • Dosta slab zvučnik

Kad se sve zbroji i oduzme, isplati li se kupiti Samsungov Galaxy A71? Rekao bih da se isplati. Za ne previsoku cijenu dobit ćete jedan sve u svemu vrlo dobar Android pametni telefon, jako dobrih performansi, fantastičnog, velikog i preglednog zaslona s odličnim prikazom slike, telefon s dobrim kamerama, dosta dobrim performansama i izdržljivom baterijom.

Piše: D.M.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular