PočetnaMobyPametni telefoniSamsung Galaxy A41 - zadovoljavajući ''mid-ranger'' s MediaTek čipom

Samsung Galaxy A41 – zadovoljavajući ”mid-ranger” s MediaTek čipom


Pametni telefoni kompaktnih dimenzija sve se rjeđe pojavljuju na tržištu. Sve veći broj uređaja koje danas možemo pronaći dolaze u velikim i još većim dimenzijama, tako da je pravo iznenađenje kada se naiđe ili pronađe neki čiji zaslon nije od 6.5 inča. Isto vrijedi i za ovogodišnji Samsungov model, Galaxy A41.

Radi se o nasljedniku lanjskog solidnog ”mid-rangera”, Galaxyja A40, pametnom telefonu koji je, u moru uređaja s ogromnim zaslonima, ponudio ono što se danas može smatrati kompaktnim. Samsung Galaxy A41 malo je veći od svog starijeg brata, no i dalje je dovoljno mali da ne bude veliki. Što nam je to sve južnokorejski proizvođač pametnih telefona ponudio s A41 modelom saznajte iz još jedne recenzije.

Samsung Galaxy A41

Što se dobije u paketu?

Nakon što kupite Samsung Galaxy A41 s njime nećete dobiti neka čudesa ili neke ”gadgete” koji će vam sad služiti ne znam čemu, ali dobit ćete sve ono što vam treba za korištenje svih mogućnosti uređaja, pa čak i više od toga.

S obzirom na to da uređaj podržava brzo punjenje do 15W, s njime ćete u paketu dobiti i jedan takav punjač (iako možete i bez problema koristiti bili koji drug 15-wattni punjač, jednako će se brzo puniti kao što bi se punio i ovime), dobit ćete USB-C kabel, jedan set Samsungovih žičnih slušalica (koje nisu ništa posebno, ali nisu ni za baciti, onako sasvim su OK), iglicu za otvaranje ladica i naravno hrpetinu papira.

 

Samsung Galaxy A41 RECENZIJA

Samsung Galaxy A41: Dizajn i materijali izrade uređaja

Samsung je kod Galaxyja A41 napravio svojevrsno spajanje novijeg i starijeg. Kada kažem starijeg, tu ne mislim na neke trendove otprije tri ili više godina, već ono što smo imali prilike vidjeti lani. To spajanje najviše se vidi kod materijala izrade koji su korišteni kao i sam dizajn uređaja.

Na primjer, ponovno imamo ”notch” u obliku suze koji se smjestio na sredini zaslona, nešto što smo također mogli vidjeti i lani na modelu A40, dok recimo većina ovogodišnjih Samsungovih modela, pa čak i onih srednjeg ranga, dolaze s ”točkicom” unutar koje se nalazi selfie kamera. Zašto Samsung ”notch” nije zamijenio ”točkicom”, nije mi poznato i iskreno žao mi je što nije. Smatram da bi Galaxy A41 izgledao bolje ako bi mu prednja strana izgledala kao prednja strana A51, A71 ili S20 modela, no što je tu je.

Samsung Galaxy A41 cijena

Prva velika promjena u vezi lanjskog modela i ono što je A41 približio s ovogodišnjih trendovima ogleda se u modulu kamera. Ovoga puta kamere su posložene u četverokutni modul, više nemamo dvije vodoravno posložene kamere, ispod kojih je bljeskalica. Ako se malo bolje pogleda kod samog modula kamere, vidi se da je ovdje Samsung želio napraviti da se A41, barem otraga, ne razlikuje puno od modela A51 i A71. Hoće li vam se sviđati taj četverostruki model ovisi o vama, no ono što je činjenica jest to da danas sve veći broj pametnih telefona dolazi s ovakvim modulom kamera (što je po mom mišljenju, šteta, osobno mi se više svidio modul kamera primijenjen kod Samsung Galaxyja S10).

Što se prostora između rubova te iznad i ispod zaslona tiče, treba reći da su oni vrlo tanki, možda još i tanji nego prošle godine. Sve u svemu, prednja strana uređaja izgleda vrlo lijepo, što se najviše može zahvaliti prostranom, ali opet dovoljno kompaktnom, ”Infinity” zaslonu.

Materijal izrade također je ostao isti, što nije čudo ni iznenađenje. Ponovno se radi o Samsungovom ”glasstic” materijalu; materijalu koji vjerno kopira staklo, ali se ipak radi o posebnoj leguri polikarbonata. U pogledu zaštite Samsung Galaxy A41 dolazi s oleofobnim premazom, što je minus, jer je prošlogodišnji model dolazio s Gorilla Glass 3 zaštitom. No bez obzira na to što telefon nije izrađen od stakla ili aluminija, u ruci djeluje jako dobro i nikada nećete ovako sami od sebe pretpostaviti da se radi o plastičnom telefonu, jer jednostavno uređaj ne ostavlja takav dojam, što je plus.

S obzirom na to da je izrađen od varijacije stakla i polikarbonata, imajte na umu da će Galaxy A41 vrlo precizno i zdušno skupljati otiske prstiju kao i različite ostale vrste mrlja. Ako vam to smeta, odjenite ga u neku prozirnu, silikonsku masku. Neće ga poružniti, a pružit ćemo dodatni sloj zaštite, što od otisaka prstiju, što od pukotina i ogrebotina pri eventualnim padovima.

 

Samsung Galaxy A41 utori

Samsung Galaxy A41: Utori 

Na prednjoj, gornjoj strani uređaja nalazi se slušalica za pozive. LED svjetla obavijesti nema. S desne strane nalaze se tipke za pojačavanje i stišavanje, dok je tipka za uključivanje telefona ispod. Znači ništa novo, isto kao i kod prošlogodišnjeg modela, što nije nužno ni loše, jer je ova konfiguracija tipki dosta dobro osmišljena. S lijeve strane nalaze se utori za nano SIM kartice i microSD memorijsku karticu. S donje strane nalazi se USB-C utor kao i dobrodošao utor od 3.5 mm.

Tu također imamo i maleni otvor mikrofona te zvučnik i dodatni mikrofon za nulificiranje pozadinske buke.  Otraga ono što će vam najviše upasti u oči svakako je četverostruki modul kamere. Ovoga se puta radi o trostrukoj kameri, a ne o dvostrukoj, što je plus za sve one koji traže cjenovno pristupačan pametni telefon srednjeg razreda, s više kamera. Na donjoj strani nalazi se Samsungov logo.

 

Samsung Galaxy A41 zaslon

Samsung Galaxy A41: Zaslon

Zasloni Samsungovih pametnih telefona oduvijek su osvajali korisnike svojom kvalitetom. Isto vrijedi i za zaslon koji se nalazi na Galaxyju A41. Ponovno se, kao i prošle godine, radi o Super AMOLED-u. Ovoga puta imamo Full HD+, a ne Full HD rezoluciju, odnosno radi se o rezoluciji od 2400 x 1080 točkica. Omjer zaslona je 20:9, dok je gustoća točkica oko 431 ppi.

Što to znači u pogledu kvalitete slike i prikaza? Prikaz slike je jednom riječju fantastičan. Boje su, onako ”super-amoledovski” bogate, zasićene i djeluju vrlo ”živo”. Svjetlina također neće razočarati. Kutovi gledanja su vrlo široki, no ponekad se može dogoditi da se nijanse zelene i roze ”prelijevaju” na bijelu podlogu. Unutar opcija možete klasično odabrati između nekoliko načina prikazivanja boja na zaslonu; od prirodnih do zasićenih. Možete isto tako i donekle ispraviti temperaturu boje.

Sve te postavke dostupne su unutar postavki uređaja. Od dodatnih postavki imate i plavi filter, što će vam pomoći kod gledanja u zaslon po noći jer ćete si na taj način bolje zaštititi oči od svjetlosti, možete i staviti ”prisilni” format slike preko cijelog zaslona, možete također i namjestiti dodatne mini-opcije na rubovima zaslona (nešto slično Samsung je implementirao kod Galaxyja S6 Edge i S7 Edge). Plus zaslona Galaxyja A41 je i taj što zaslon ima zaštitu od slučajnih dodira, a ako želite možete si povećati i osjetljivost dodirnih površina zaslona (što je posebno korisno kada želite da zaslon bude osjetljiv kao što je i bio prije nego što ste na njega stavili kaljeno staklo).

Ono što je svakako dobro kod zaslona je postojanje ”Always-On” način rada. Unutar opcija postoji nekoliko mogućnosti kao možete dodatno podesiti ”Always-On”.

Kakva je kvaliteta prikaza slike na zaslonu? Sve u svemu, vrlo dobra, ako ne i odlična, pogotovo za ovaj cjenovni rang. To se uostalom i očekivalo od Super AMOLED-a. Gledanje u zaslon je pravi užitak za oči, bez obzira odnosi li se to na pregledavanje internetskog sadržaja, dopisivanja, gledanje videozapisa ili igranje igara, s time da Galaxy A41 za puno toga može proći, ali za igranje igara baš i ne, no o tome nešto kasnije.

Jedino što je meni osobno zasmetalo u pogledu zaslona jest senzor prilagodljivosti. On je mogao biti precizniji. Opazio sam u nekoliko situacija da senzor ne registrira baš najbolje uvjete osvjetljenja i da mu treba malo vremena da se prilagodi na novonastale uvjete. No osim toga, zaslon je jako dobar. Definitivno jedno od najboljih obilježja ovog pametnog telefona, ako ne i najbolje.

 

Samsung Galaxy A41 performanse

Samsung Galaxy A41: Performanse uređaja

Ovo je segment u kojem sam iskreno očekivao više od Samsunga, a vjerujem da nisam jedini. Umjesto dosadašnjih Exynosa koje je Samsung običavao stavljati u svoje Galaxyje srednjeg ranga, Samsung Galaxy A41 dolazi s MediaTekovim Helio P65 procesorom. Radi se o osmojezgrenom procesoru, čije su jezgre podijeljene u dva klastera: 2 jezgre brinu se za sve zahtjevne aktivnosti, njihov je maksimalan radni takt 2.0 GHz, radi se o Cortex A75 jezgrama, dok se ostalih šest Cortex A55 jezgri, radnog takta do 1.7 GHz, brine za sve ostale zadatke. S ovim procesorom dolazi i grafički ko-procesor Mali G52.

Samsung Galaxy A41 dolazi samo s jednom mogućom konfiguracijom: 4 GB radne memorije plus 64 GB unutarnje memorije, plus mogućnost povećavanja unutarnje memorije kroz microSD. Što se RAM i ROM tiče, njihova količina je sasvim dovoljna za neki prosječan, nezahtjevan rad, što znači da ni od ovog pametnog telefona ne možete očekivati čuda po pitanju performansi, kao što niste mogli niti od lanjskog Galaxyja A40.

Od predefiniranih 64 GB korisniku će biti dostupno oko 50. Ako vam je to malo, možete staviti neku od microSD kartica (uređaj podržava microSD sve do 512 GB). Ono što ovdje treba imati na umu jest to da u isto vrijeme možete koristiti dvije SIM kartice uz microSD, što je plus i što znači da je uređaj ”po defaultu” Dual SIM.

Kako specifikacije Galaxyja A41 obavljaju posao u praksi?

Ne baš dobro, pogotovo ako ovaj telefon usporedite s nekim drugim telefonima srednjeg razreda, koji iako imaju lošiji zaslon, imaju bolje performanse. Iako je Helio P65 u teoriji bolji od Exynosa 7904 koji se nalazi unutar Galaxyja A40, to se u praksi baš i ne primijeti. Uređaj se manje grije, što je dobro, no prilikom pokretanja zahtjevnijih aplikacija, pogotovo kada su u pitanju igre i dalje se primijeti ”štekanje” i zapinjanje, koje nitko od nas ne voli, ali koje je prisutno. To ne znači da na ovom telefonu nećete moći zaigrati novije igre.

Moći ćete, ali na srednjim detaljima, na kojima ćete dobiti nekih 27 sličica po sekundi (s time da recimo Call of Duty Mobile, na srednjim detaljima daje tek 25 fps-a). Sve ovo sugerira da Samsung Galaxy A41 nije pametni telefon namijenjen za igranje igara. Pregledavanje društvenih mreža može, chat preko Messengera, obavljanje video-poziva može, pregledavanje internetskog sadržaja, gledanje videa na YouTubeu, filmova i serija na Netflixu, sve to prolazi. No zahtjevnije stvari ne.

Određena zapinjanja daju se primijetiti i kod korištenja korisničkog sučelja, iako rijetko. Uglavnom ćete kroz korisničko sučelje (One UI 2.0) moći prolaziti bez problema, no tu i tamo se zna dogoditi da uređaj ”zapne”, pogotovo kada minimizirate jednu aplikaciju i podižete drugu. No to je zanemarivo. Kad se sve zbroji i oduzme može se reći da su performanse jedva OK. 4 GB RAM plus 64 GB ROM u 2020. godini je neki minimum ako želite fluidan rad.

Helio P65 je OK, brojevi kažu da je bolji od onoga što smo imali na Galaxyju A40, no u praksi to baš ne izgleda previše dobro. Korisničko sučelje je u redu, jednostavno je za korištenje i neće vam trebati puno vremena da se na njega naviknete, čak i ako nikada ranije niste imali priliku koristiti neki od Samsungovih pametnih telefona. Smještaj triju tipki možete mijenjati, a ako želite možete ih i isključiti i uključiti korištenje gesti. Samsungova trgovina je bogata temama i fotografijama pozadina, što je dobro.

 

Samsung Galaxy A41 kamere

Samsung Galaxy A41: Kamere

Glavni, trostruki modul kamera na Samsung Galaxyju A41 sastoji se od ovih senzora: glavni senzor je onaj od 48 MP. Radi se o širokokutnom senzoru, otvora blende f/2.0. Druga kamera je 8-megapixelna, ultra-širokokutna kamera, otvora blende f/2.2, dok je treći senzor u biti senzor dubine od 5 MP. Na papiru i u teoriji radi se o postavci kamera koja je bolja od onoga što smo mogli dobiti prošle godine kod Galaxyja A40, koji je imao dvije stražnje kamere. Kako stvari stoje u praksi?

Glavni senzor, onaj od 48 MP, zadovoljit će vas svojim mogućnostima. Njime ćete okidati fotografije koje će biti sasvim OK kvalitete i tu se nema ništa posebno za prigovoriti. Prema onome što piše detaljnije u vezi specifikacija glavnog senzora, navodno se radi o istom glavnom senzoru kakvog imamo i na kameri Galaxyja A51, što je plus. No treba reći da Galaxy A51 ipak daje fotografije i videozapise bolje kvalitete.

Vrlo je vjerojatno stvar u tome što je Galaxy A51 dotjeraniji sa softverskog pogleda, što je isto tako razumljivo, jer se radi o skupljem i boljem telefonu. No, bez obzira na sve usporedbe, glavna kamera Galaxyja A41 je u redu. Fotografije prikazuju vrlo autentičan prikaz onoga što ste fotografirali, a stvari će biti još bolje ako se odlučite za fotografiranje u uvjetima dobre osvijetljenosti.

Boje su ispravno prikazane, količina detalja je sasvim solidna, sve je manje-više dobro. Problemi nastaju u uvjetima kada biste nešto željeli fotografirati, a ponestaje vam svjetlosti. U takvim situacijama fotografije će biti zamućene i to će se osjetiti, oštrina se isto tako gubi i fotografije sve u svemu postaju mračnije i ”zrnate”. Velika je šteta što glavni senzor ne podržava noćni način snimanja, no što je tu je. Samsung je negdje morao uštedjeti.

Ultra-širokokutni modul je lošiji i pružat će u pravilu fotografije lošije kvalitete u odnosu na glavni senzor. Ako želite dobiti najbolje od najboljeg što se može dobiti kroz leću ultra-širokokutne kamere, za to će vam trebati svi najbolji uvjeti.

Što se tiče mogućnosti snimanja videozapisa ono što se mora reći jest da ovo nikako nije adut ovog pametnog telefona. Maksimalna rezolucija snimanja videozapisa stražnjom kamerom je Full HD, na trideset sličica po sekundi. Za 2020. godinu Full HD na 30 sličica po sekundi je premalo, čak i za ovaj cjenovni segment. Sve u svemu, ovime sam dosta nezadovoljan, a vjerujem da ćete biti i vi.

Selfie kamera je senzor od 25 MP, otvora blende f/2.2. Radi se o širokokutnoj kameri, što se i vidi prilikom fotografiranja. Kamera kao takva nije loša, njome ćete fotografirati OK selfie fotografije koje ćete moći bez većeg straha stavljati na Instagram, no nemojte očekivati čuda. To što se radi o senzoru od 25 megapiksela ne znači puno. Puno više toga ovisi o softverskim rješenjima, koja su ovdje skromna.

Samsung je želio donekle nadograditi ono što je prikazao lani, ali se u tome nije nešto isprsio i to se vidi. Sveukupno četiri kamere u odnosu na lanjske tri jest bolje, ali ne drastično. Možemo zaključiti da se po mogućnostima kamera Samsung Galaxy A41 nalazi možda malo ispod prosjeka pametnih telefona srednjeg ranga.

 

Samsung Galaxy A41 senzor otiska prsta

Samsung Galaxy A41: Čitač otisaka prstiju i metode sigurnosti uređaja

Dok je Galaxy A40 imao čitač otisaka prsta otraga, malo ispod i desnije od senzora kamera, Galaxy A41 ima senzor čitača prsta ispod zaslona, čime se Samsung želio dodatno približiti najnovijim trendovima. Je li to što se senzor čitača prsta sada premjestio ispod zaslona bolje od onoga što smo imali lani, ovisit će o vašem mišljenju. Nekima će biti, nekima to i neće biti nešto pretjerano važno. Meni iskreno bi bilo bolje da je Samsung ovaj senzor prebacio na tipku za uključivanje uređaja, no što je tu je.

U pogledu brzine, treba se reći da je senzor brz. Ne ono munjevito brz kao kod pametnih telefona visokog razreda ili kod perjanica, ali sasvim OK brzine. Možda je čak i brži od senzora s Galaxyja A40. Po brzini i mogućnostima sličan je senzoru koji se nalazi na Galaxyju A51, što znači da je brz, ali nije savršen.

Otključavanje telefona ići će glatko pod uvjetom da vam je prst čist i da na zaslonu nema nekakvih mrlja ili kapljica vode. U potpunoj tmini čitač neće funkcionirati, osim ako prije toga ne uključite pozadinsko osvjetljenje.

 

Galaxy A41 baterija

Samsung Galaxy A41: Vijek trajanja baterije

Samsung Galaxy A41 dolazi s neizmjenjivom, litij-ionskom baterijom kapaciteta 3.500 mAh, što znači da je, barem u teoriji, baterija bolja od one koju smo vidjeli kod Galaxyja A40, koji je imao bateriju od 3.100 mAh. Baterija je vrlo dobar segment ovog telefona; vijek trajanja neće razočarati, što je djelomično tako i zbog toga što se radi o vrlo tankom pametnom telefonu.

To znači da bi Galaxy A41 trebao bez problema potrajati cijeli dan; od jutra do kasno u večer, čak i ako ga budete često imali u ruci. Ako ste korisnik koji nema običaj često tipkati po društvenim mrežama, chatovima ili internetskim sadržajima, onda bi vam baterija mogla poslužiti i do dan i pol. Sveukupno, baterija može izdržati oko 6 sati uključenog zaslona, bez potrebe dopunjavanja, što je dosta dobro za bateriju od 3.500 mAh, na Android pametnom telefonu. Nije adut, ali nije ni minus.

Galaxy A41

Zaključna riječ

Ako tražite cjenovno pristupačan pametni telefon koji dolazi s obilježjima pametnog telefona srednjeg razreda, onda bi Samsung Galaxy A41 mogao biti uređaj baš za vas. Radi se o dosta, za današnje uvjete, kompaktnom pametnom telefonu, što je još jedan plus, pogotovo za sve one kojima veličina pametnog telefona nije najvažniji aspekt. Osim toga, radi se o vizualno i na dodir vrlo privlačnom telefonu, izvrsnog Super AMOLED zaslona na kojem ćete moći uživati u multimedijskim sadržajima.

Ako tražite pametni telefon srednjeg ranga kojim biste mogli fotografirati jako dobre fotografije i snimati vrlo dobre videozapise, onda vrlo vjerojatno ovaj uređaj neće biti za vas, budući da su kamere Galaxyja A41, iako bolje od onih na Galaxyju A40, samo OK, ništa više. Isto se može reći i za performanse. Helio P65 procesor pružit će bolje performanse od Exynosa 7885, no to je daleko od onoga na što smo danas naviknuli.

Moći ćete zaigrati igre, ali na niskim ili srednjim detaljima, s time da će to najviše ovisiti i o igri. Po mom mišljenju, procesor je najslabija karika ovog telefona. Sve ostalo je u redu, što Galaxy A41 čini jednim sasvim OK pametnim telefonom, kojeg možete nabaviti po sasvim OK cijeni.

 

Tehničke specifikacije Samsung Galaxy A41:

  • Dimenzije: 149.9 x 69.8 x 7.9 mm
  • Masa: 152 grama
  • Materijal izrade: staklo sprijeda, polikarbonatni okvir, polikarbonatna poleđina
  • Zaslon: Super AMOLED, 6.1 inč, rezolucije Full HD+, gustoće točkica oko 431 ppi
  • Operativni sustav: Android 10, One UI 2.0
  • SoC: MediaTek Helio MT6768 osmojezgreni (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.7 GHz Cortex-A55), uz Mali-G52 grafiku
  • RAM: 4 GB
  • ROM: 64 GB
  • MicroSD: Da
  • Kamere: stražnja trostruka (48 MP, f/2.0, 26mm (širokokutna), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF, 8 MP, f/2.2, 123˚ (ultra-širokokutna), 1/4.0″, 1.12µm, 5 MP, f/2.4, (senzor dubine), selfie kamera od 25 MP (f/2.2, 25mm (širokokutna), 1/2.8″, 0.9µm)
  • Mogućnost snimanja videozapisa glavnim kamerama: Full HD do 30 sličica po sekundi
  • Utor od 3.5 mm: Da
  • Čitač otisaka prstiju: Ispod zaslona
  • Baterija: Neizmjenjiva, 3.500 mAh, uz mogućnost brzog punjenja do 15W
  • Cijena: oko 2.250 kuna (ili oko 300 eura)

 

Piše: D.Z.

 


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular