PočetnaMobyPametni telefoniSamsung Galaxy A22 5G recenzija – cjenovno pristupačan 5G pametni telefon iz...

Samsung Galaxy A22 5G recenzija – cjenovno pristupačan 5G pametni telefon iz Samsungovog tabora


Kao telefon za prosječnog korisnika, Galaxy A22 5G se vrlo malo može zamjeriti. Telefon nudi solidnu kvalitetu izrade, dobar dizajn i također lijep zaslon.

Također se dobro snalazi u segmentima koji se odnosi na vijek trajanja baterije i nudi kamere koje obećavaju dobre dnevne performanse kao i fotografije pri slabom osvjetljenju uz pomoć noćnog načina rada fotoaparata.

Povrh svega, spreman je za 5G i također ima dovoljno snage za rukovanje aplikacijama za svakodnevnu upotrebu, tj., naravno, ako ne želite na njemu pokrenuti grafički intenzivne igre. Unatoč tome što postoji mnogo opcija u segmentu, Galaxy A22 5G i dalje spada pod cjenovno ne baš tako lagane uređaje.

Dakle, ako tražite novi 5G telefon u ovom cjenovnom rangu, a posebno onaj iz Samsungovog tabora, onda je ovo definitivno uređaj za vas. No ako želite uređaj koji nije Samsung, a koji za malo više eura ili kuna nudi bolje specifikacije, ne bi bilo loše da zaobiđete ovaj uređaj, koji je danas u hrvatskim trgovinama dostupan po cijeni od oko 1.600 kuna.

Samsung Galaxy A22 5G test

Cjenovno pristupačniji Samsungov 5G pametni telefon

Samsung je ove godine već lansirao brojne telefone, a nedavno se dodao na popis izdavanjem svoje najnovije A serije pametnih telefona, Galaxy A22 5G. Lansiran po agresivnoj cijeni, Galaxy A22 ima 5G povezivost i sa sobom donosi obećanje MediaTek Dimensity 700.

Kao posljedica segmenta u kojem je lansiran, Galaxy A22 5G se bori protiv brojnih moćnih ponuda. Kao i svaki pametni telefon, tako i ovaj ima svoje prednosti i nedostatke, a o kakvim se prednostima i nedostacima radi, kao i što je ono što bi vam se sve moglo svidjeti u vezi Samsung Galaxyja A22 5G možete pročitati u nastavku ovog pregleda.

Samsung Galaxy A22 5G zaslon

Samsung Galaxy A22 5G: Dizajn, izgled i zaslon

Za početak, jedna od najzanimljivijih stvari kod A22 5G je dizajn. Telefon slijedi sličan jezik dizajna kao i pametni telefoni Galaxy A52 i Galaxy A72 koji su lansirani ranije ove godine. Tako na stražnjoj strani dobivate zanimljivu mat polikarbonatnu masku koja lagano reflektira svjetlost kako bi telefonu dao vrhunski izgled. Uz to, mat završni sloj također osigurava da telefon ne skuplja lako mrlje i također je relativno imun na ogrebotine. Završna obrada je također takva da je ugodna na dodir i telefon djeluje lagano u ruci.

Samsung Galaxy A22 5G recenzija

Općenito, stražnja ploča čini stvari jednostavnim, budući da je tu samo Samsungov logotip i malo izbočena četvrtasta kamera straga. Stražnja ploča spaja se s plastičnim okvirom kućišta, u kojem se nalazi 3,5 mm priključak i Type-C port zajedno s rešetkom zvučnika koja se kreće odozdo.

Tipka za kontrolu glasnoće i tipka za uključivanje smješteni su s desne strane okvira, a potonji se također udvostručuje kao skener otiska prsta uređaja. Telefon također nudi pristojan zaslon. Iako to nije AMOLED panel, nešto što smo navikli vidjeti na Samsung telefonima u nedavnoj prošlosti, telefon ima IPS LCD panel koji obavlja posao dosta solidno. Ovo je Full HD+ panel koji nudi dobre kutove gledanja i primjeren je ako želite gledati filmove na telefonu ili samo pregledavati društvene mreže.

Nudi dobru oštrinu, a njegova sposobnost dosta dobrog prikaza slike svakako doprinosi privlačnosti telefona. Zaslon Galaxy A22 također nudi brzo osvježavanje od 90 Hz. Iako nije najbrži, ali ni najsporiji, u cjenovnom segmentu, izolirano bi trebao biti dovoljno dobar za većinu korisnika jer pomaže da interakcija s uređajem bude bolja.

Samsung Galaxy A22 5G performanse

Samsung Galaxy A22 5G: Performanse

Jedna od glavnih stvari koje bi vam se mogle svidjeti kod najnovijeg Samsungovog pametnog telefona jest činjenica da nudi dobre performanse za većinu zadataka svakodnevne upotrebe, po pristupačnoj cijeni. To je omogućeno jer Samsung koristi MediaTek Dimensity 700 čip ispod haube koji nudi performanse iznad norme ako niste zahtjevni.

Samsung Galaxy A22 5G benchmark

Ovaj osmojezgreni čip kombinira dvije moćne jezgre Arm Cortex-A76 ‘Big’ s taktom od 2,2 GHz i šest ARM Cortex-A55 jezgri na taktu do 2 GHz. Čipset se temelji na 7nm proizvodnom procesu. Ovaj čipset je uparen s do 8 GB RAM i 128 GB prostora za pohranu radi poboljšanja performansi.

Samsung Galaxy A22 5G operativni sustav

Samsung Galaxy A22 5G: Operativni sustav i korisničko sučelje

Sav ovaj hardver je u interakciji s dobro optimiziranim OneUI 3.1 sučeljem telefona kako bi se u većini slučajeva oživjelo glatko i gotovo besprijekorno iskustvo. Dakle, ako vaši osnovni zahtjevi s telefona uključuju gledanje filmova, pregledavanje weba i listanje više aplikacija društvenih medija tijekom dana, onda vas Galaxy A22 5G pokriva.

Još jedna točka koja se ovdje spominje je činjenica da je za prosječnog korisnika Galaxy A22 također uređaj koji je spreman za budućnost jer obećava podršku za 5G osnovne pojaseve kada postanu dostupni široj javnosti u zemlji. Nadalje, Samsung također obećava dvije godine nadogradnje Android OS-a i tri godine sigurnosnih zakrpa.

 

Samsung Galaxy A22 5G: Vijek trajanja baterije

U onome što ovih dana postaje trend za Samsung telefone, Galaxy A22 se prilično dobro drži u segmentu baterija i njihove trajnosti. Telefon pruža dobar vijek trajanja baterije uz bateriju od 5.000 mAh koja lako traje više od jednog dana s jednim punjenjem pri umjerenoj upotrebi. Jedini problem s baterijom A22 je taj što ne podržava super-brzo punjenje, s tim da je A22 u paketu s 15-wattnim punjačem koji je dostupan u pakiranju.

Sve ovo navedeno je sve u svemu vrlo dobro što se tiče Galaxyja A22 5G. Čak možemo reći da su sve ovo svojevrsne ”prednosti”, odnosno ono što bi se korisniku moglo svidjeti ako se odluči na kupovinu ovog pametnog telefona. U nastavku ćemo nešto reći i o onim stvarima koje baš i nisu tako dobre, odnosno o segmentima gdje se Galaxy A22 5G baš i nije iskazao.

Galaxy A22 5G

Ne baš tako dobre stvari vezane uz Samsung Galaxy A22 5G

Iako telefon nudi pristojne performanse za prosječnog korisnika, malo razočarava ako želite pokrenuti grafički intenzivne naslove kao što su Call of Duty Mobile i Asphalt 9 Legends. Performanse za igranje igara nisu najbolje u segmentu, a gore spomenuti naslovi rade glatko samo kada su postavljene na srednje/niske grafičke postavke.

Ali opet, Galaxy A22 5G nije zamišljen kao telefon za igranje i kao takav, njegova ograničenja kada je igranje u pitanju su razumljiva. Kao što se i očekivalo, to je bio slučaj i za sintetička mjerila. Izvedba je bila prosječna, jer je telefon zaostajao za rezultatima koje su postigli konkurentski uređaji kao što su Mi 10i i nešto skuplji OnePlus Nord CE.

Samsung Galaxy A22 5G geekbench

Na AnTuTu Galaxy A22 5G postigao je 301.124 boda, dok je na Geekbenchu postigao 561 i 1726 boda u jednojezgrenim i višejezgrenim testovima. PCMark 3.0 također je pokazao prosječnu ocjenu od 7689 bodova, a 3DMark Wild Life baziran na GPU-u pokazao je 1103 boda. Vraćajući se na CPU uređaja, 15-minutno ispitivanje CPU Throttlinga otkrila je da su performanse uređaja bile otežane tijekom aplikacija koje zahtijevaju puno resursa, jer je CPU smanjen na 76 posto svojih maksimalnih performansi.

Još jedna stvar koja baš i ne ide na ruku Galaxy A22 je činjenica da dolazi s prilično debelim okvirima oko zaslona. To je nešto na čemu bismo voljeli da je Samsung radio ne samo da smanji ukupnu veličinu uređaja već i njegov izgled.

Govoreći o zaslonu, također ćemo iskoristiti ovu priliku da spomenemo da ploča na uređaju nije najsvjetlija u segmentu, te kao takva izgleda malo izblijedjela kada ga koristite izravno pod sunčevim svjetlom.

Galaxy A22 5G kamera

Kamere su tako-tako, nisu loše, ali nisu baš ni izvrsne. Ipak, htjeli bismo spomenuti da osim primarne leće od 48 megapiksela uređaja, koja je dobra za snimanje slika u dobro osvijetljenim situacijama, telefon nudi sve u svemu, prosječne performanse. To je zato što ultra-širokokutni objektiv od 5 megapiksela malo gubi u oštrini i dinamičkom rasponu. Na uređaju se nalazi i 2-makro leća za koju se čini da je tu samo da nadoknadi brojke, jer ne nudi baš dobre rezultate.

Izvedba pri slabom osvjetljenju je samo prolazna, s primarnim objektivom koji daje pristojne rezultate, dok druga dva objektiva ostavljaju mnogo poželjeti. Međutim, tu se Samsungov rad na računskoj fotografiji isplati jer namjenski noćni način rada Galaxy A22 značajno poboljšava performanse kamera pri slabom osvjetljenju.

Zaključna riječ

Kao telefon za prosječnog korisnika, Galaxyju A22 se vrlo malo zapravo toga može zamjeriti. Telefon nudi solidnu kvalitetu izrade, dobar dizajn i također ima lijep zaslon. Također se dobro snalazi u odjelu za baterije i nudi kamere koje obećavaju dobre dnevne performanse kao i fotografije pri slabom osvjetljenju uz pomoć noćnog načina rada fotoaparata. Povrh svega, spreman je za 5G i također ima dovoljno snage za rukovanje aplikacijama za svakodnevnu upotrebu, naravno, ako ne želite na njemu pokrenuti grafički zahtjevne igre.

Unatoč tome što postoji mnogo opcija u segmentu za koji se uređaj bori, Galaxy A22 se još uvijek uspijeva pojaviti kao dobra opcija u segmentima ispod 2.000 kuna, budući da je cijena ovog uređaja danas na hrvatskom tržištu oko 1.600 kuna. Dakle, ako tražite novi 5G telefon u ovom cjenovnom rangu, ako želite da taj uređaj bude Samsung, ne zanimaju vas stvari kao što su IP certifikat, AMOLED zaslon, vrhunske performanse, čudesa u pogledu mogućnosti kamera i ako tražite uređaj ispod 2.000 kuna, u tom slučaju bi Samsung Galaxy A22 5G mogao biti pametni telefon po vašem izboru.

Samsung Galaxy A22 5G specifikacija:

• Chipset MediaTek MT6833 Dimensity 700 5G (7 nm) Procesor: Octa-Core 2×2.2 GHz Cortex-A76 i 6×2.0 GHz Cortex-A55
• GPU Mali-G57 MC2
• Zaslona: TFT 6.6 inča, rezolucija 2400 x 1080 (FullHD+)
• Veličina radne memorije (RAM-a GB): 4GB
• Veličina interne memorije za pohranu: 64GB
• Podrška za vanjsku memoriju: MicroSD (do 1TB)
• Kamere: Glavna kamera: 48MP+2MB+5MB Ultra wide, rezolucija snimanja videozapisa: FullHD (1920 x 1080) @30fps – Prednja kamera: 8MP
• Kapacitet baterije (mAh, tipično): 5000
• Broj SIM kartica: Dual-SIM
• Veličina SIM kartice: Nano-SIM (4FF)
• Tip utora za SIM: SIM 1 + Hybrid (SIM ili MicroSD)
• USB interface: USB Tip-C
• Priključak za slušalice: 3,5mm stereo Wi-Fi: 802.11 b/g/n 2.4GHz, Bluetooth v5.0
• NFC: Da
• OS: Android 11
• Dimenzije (VxŠxD, mm): 167.2 x 76.4 x 9.0 mm
• Težina (g): 203
• Senzori: Akcelerometar, Senzor otiska prstiju, Žiro senzor, Geomagnetski senzor, Hallov senzor, Senzor blizine
• Cijena: 1.600 kn

 

Plusevi:

  • Atraktivan dizajn
  • 5G kompatibilan
  • Dobar zaslon

Minusi:

  • Performanse su u najboljem slučaju osrednje

Piše: Ivan Hečimović

 


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular