PočetnaMobyPametni telefoniRecenzija: Sony Xperia XZ2 - Sjajan dizajn i mnoštvo noviteta za snimanja...

Recenzija: Sony Xperia XZ2 – Sjajan dizajn i mnoštvo noviteta za snimanja video materijala


Sony je nastavio svoj užurbani tempo razvoja novih pametnih telefona i tako nam je nedavno predstavio još jednu svoju fantastičnu uzdanicu. Radi se o telefonu Sony Xperia XZ2 koji je doživio veliku preinaku u samom dizajnu uređaja čime se Sony napokon odmaknuo od svojeg karakterističnog dizajna, koji je nekako već pomalo postao staromodan. No, novi Xperia XZ2 to definitivno nije jer ga krasi sjajan dizajn, s nekoliko upečatljivih detalja, a sve to upotpunjeno je s kvalitetnim hardverom za savršen užitak korištenja.

Imali smo prilike na testiranje dobiti Xperia XZ2 kako bismo provjerili što taj uređaj donosi i mogu li korisnici biti zadovoljni omjerom cijene i kvalitete. Provjerili smo najvažnije karakteristike uređaja, testirali mogućnosti i cijeloj priči dali neki svoj utisak. Moramo priznati kako se radi o kvalitetnom uređaju, koji pomalo plijeni svojim ‘drugačijim’ dizajnom i koji se pokazao kao vrlo dobar u funkcijama koje smo testirali. No, da ne duljimo, u nastavku slijedi detaljna recenzija uređaja koja će ukazati na prednosti i nedostatke koje ovaj uređaj nosi sa sobom.

Sony Xperia XZ2 RECENZIJA

Sony Xperia XZ2

  • Dimenzije: 153 x 72 x 11,1 mm
  • Zaslon: 5,7″ IPS LCD, 2160 x 1080
  • Procesor: Snapdragon 845
  • Radna memorija: 4 GB
  • Podatkovni prostor: 64 GB
  • Povezivanje: WiFi a/b/g/n/ac, USB-C (3.1), A-GPS, Bluetooth 5.0, NFC
  • Stražnja kamera: 19 MP, 4K HDR video, 960 fps 1080p slow-motion video
  • Prednja kamera: 5 MP, 1080p video
  • Baterija: 3180 mAh
  • Sustav: Android 8.0 Oreo

 

Sony Xperia XZ2: Dizajn

Nakon dugo vremena Sony je odlučio kako će osuvremeniti dizajn svojih uređaja i Xperia XZ2 donosi nam jedno posve novo dizajnersko iskustvo. Nakon što su u Sonyju nanizali mnoštvo telefona koji su izgledali gotovo identično, napokon su se odlučili prikloniti modernim trendovima koji nalažu da zaslon pokriva što više prednje strane telefona. Upravo je višak slobodnog prostora iznad i ispod ekrana bila jedna od najvećih zamjerki gotovo svih korisnika prošlih modela telefona. Srećom, kod Xperia XZ2 telefona taj dio je sređen, ali mjesta za napredak još uvijek itekako ima.

Prednja i stražnja strana pametnog telefona izrađene su od stakla, dok je okvir napravljen od aluminija. Budući da se radi o Gorilla Glass 5 staklu, može se zaključiti kako je samo kućište poprilično čvrsto, a proizvođač isto tvrdi i za aluminijski dio koji je smješten između stakala, koji bi trebao biti otporan na udarce i savijanje. Što se tiče samog držanja telefona u ruci valja spomenuti kako telefon kvalitetno leži i prianja u ruku, čemu pridonosi i stražnji zaobljeni dio.

Ipak, potrebno je pripaziti na mokre površine jer s obzirom na to da se radi o staklu, telefon je pomalo klizav u mokrim uvjetima. Kao jedan od nedostataka staklenih materijala od kojih je izrađena Xperia XZ2 može izdvojiti i vidljivost otisaka prstiju, koji su doduše manje izraženi kod uređaja svjetlijih nijansi. Kada smo već kod nijansi valja spomenuti kako Sony na raspolaganju ima četiri različite boje: Liquid Black, Liquid Silver, Deep Green i Ash Pink.

Sony Xperia XZ2 dizajn

No, vratimo se mi na dizajn kojeg smo prethodno nahvalili. Novi dizajn koji je stvorio Sony nosi naziv Ambient Flow, a odlikuje ga nekoliko sjajnih karakteristika. Prije svega, velika novost je zaobljenost stražnje strane telefona koja se rasteže na sve četiri strane uređaja. Upravo zahvaljujući kvalitetno odrađenoj zaobljenosti, uređaj savršeno pristaju u ruci korisnika i lako se njime služiti. Xperia XZ2 trebala bi biti otporna na prašinu i vodu, što potvrđuje certifikat IP65/68.

Druga velika promjena u dizajnu desila se na prednjoj strani uređaja, gdje je uklonjen suvišan prostor koji se nalazio na prethodnim generacijama uređaja iznad i ispod zaslona. Sada je taj nepotreban prostor smanjen i prema nekim podacima zaslon pokriva oko 75 posto površine prednje strane uređaja. Dakle, mjesta za napredak još ima puno, no korisnike će definitivno veseliti i ovaj pomak na bolje. Veseli i činjenica da su svi rubovi telefona zaobljeni, čime se postiže još dodatnog komfora prilikom držanja u ruci.

Na vrhu uređaja s prednje strane nalazi se jedan stereo zvučnik, senzori, LED lampica te selfie kamera. Pri dnu ekrana smješten je Sony logotip, a ispod njega na samom rubu uređaja vrlo je vješto sakriven još jedan zvučnik za produkciju zvuka. Na bočnim stranama uređaja nalaze se već standardno tri tipke koje služe za pojačavanje/smanjivanje glasnoće uređaja, za paljenje uređaja te za fotografiranje. Time je Sony još uvijek ostao vjeran zasebnoj tipki za fotografije, što mnogi drugi proizvođači nemaju na svojim uređajima.

Na vrhu bridova nalazi se utor za kartice, dok je na dnu uređaja utor za punjenje (USB-C) uz koji se nalazi i mikrofon. Ono što je možda mala zamjerka Sony-ju jest izbacivanje 3.5 mm utora za slušalice, čime su nastavili trend ostalih proizvođača oko izbacivanja tog elementa s pametnih telefona. Potrebno je naglasiti kako u paketu dolazi adapter koji omogućava slušanje glazbe putem dostupnog utora, a moguće je nabaviti i adapter koji omogućava istovremeno punjenje uređaja i slušanje glazbe preko istog utora.

Sony Xperia XZ2 zaslon

Što se tiče samih dimenzija uređaja, one su malo narasle u visinu, a smanjile se u širinu. Razlog toga vrlo vjerojatno leži u činjenici da se Sony povodio trendovskim omjerom zaslona 18:9, koji sve više postaje standard na pametnim telefonima. Telefon je i malo deblji nego prije (za 3.7 mm), no zahvaljujući tome ima i kapacitet baterije veći za 18 posto.

Sony Xperia XZ2: Zaslon

Xperia XZ2 ima zaslon od 5.7 inča, koji dolazi u rezoluciji 1080 x 2160 piksela. Iako po karakteristikama nije neki napredak na području ekrana u odnosu na prošle verzije uređaja, ovaj telefon ipak ima jednu veliku novost. Kao što smo već prethodno spomenuli, Xperia XZ2 dolazi s ekranom koji je u omjeru 18:9, što polako postaje trend na pametnim telefonima raznih proizvođača.

Ipak, ovo je prvi iskorak Sony-ja u tom smjeru (uz Xperiju XZ2 Compact) i vidjet ćemo da li će se držati takve politike ekrana i u budućnosti. Ono što se do sada još uvijek pokazuje kao nedostatak ovakvih ekrana jest nestandardnost na tržištu, što znači da se neke aplikacije ne prikazuju najbolje na takvim zaslonima jer je omjer drugačiji, a isto vrijedi i za prikaz nekih informacija unutar aplikacija. No, što će više biti zaslona omjera 18:9, to će i sve više sadržaja biti kvalitetnije prilagođeno toj situaciji.

Sony Xperia XZ2 ekran

Zaslon ovog uređaja donosi nam HDR BT.2020 standard i podržava 10-bitne boje, što u konačnici stvara gotovo pa savršen prikaz slike. No, da bi se te napredne mogućnosti koristile, potrebno je konzumirati sadržaj visoke kvalitete, koji za sada baš i nije svugdje dostupan. Mnogi znalci smatraju kako se radi o jednom od najboljih IPS LCD zaslona na tržištu, a sve to zahvaljujući tehnologiji Trilluminos Display koja omogućava životopisniji prikaz boja. Što se tiče vidljivosti, ona je vrlo kvalitetna i ugodna, a također pohvale mogu ići i na kontrast boje.

Sony Xperia XZ2: Hardver

Sony se kao i ostatak tržišta top telefona vodi politikom da u svoje uređaje ugrađuje samo najbolji hardver, jer jedino tako mogu konkurirati na vrlo zahtjevnom i probirljivom tržištu. Procesor već standardno dolazi iz porodice Qualcomm Snapdragon procesora, a ovog puta radi se o procesoru Snapdragon 845. Nije potrebno naglašavati kako je taj procesor jedan od najboljih trenutno na tržištu što se tiče pametnih telefona. Rad procesora potpomaže 4GB radne memorije, što na prvu zvuči možda ‘siromašno’, no prilikom testiranja nije se primijetio nedostatak radne memorije.

Korisnik na raspolaganju ima 64GB memorije za pohranu podataka na pametni telefon, no moguće je to nadograditi umetanjem microSD kartice te tako proširiti ukupnu memoriju na čak 400GB prostora. Sjajne rezultate Sony ostvaruje kada je u pitanju povezivanje jer nudi pregršt mogućnosti. Prije svega, putem USB-C 3.1 kabla moguće se povezati na uređaj i tako prenositi ogromne količine podataka u kratkom roku. Nadalje, tu je već standardno Wi-Fi najnovije generacije, zatim Bluetooth 5.0, ali i NFC tehnologija. Na raspolaganju je i A-GPS, LTE Cat.18 veza zahvaljujući kojoj je moguće preuzimati podatke brzinom od 1.200 Mbps, dok je 200 Mbps brzina slanja podataka. Sony je na poleđinu uređaja smjestio čitač otisaka prstiju, koji funkcionira vrlo kvalitetno i nadasve brzo.

Veliki iskorak napravljen je i na području zvuka. Novi zvučnici koji nose naziv S-Force znatno su kvalitetniji i glasniji od prethodnih verzija. Uloženo je puno truda kako bi se napravilo podešavanje srednjih tonova te se sada vokali čuju jasno i bez gubitka kvalitete. Također, uveden je Dynamic Vibration System koji ubire tonove niskih frekvencija te ih putem vibracija zaslona odašilje za dodatan užitak u slušanju zvuka. Napravljeno je i nekoliko dodatnih stvari u sferi zvuka, što je u konačnici dovelo do zvučnog sistema na kojem mogu pozavidjeti mnogi drugi proizvođači.

Sony Xperia XZ2 hardver

Od zamjerki koje imamo na račun Sony-ja, svakako možemo izdvojiti činjenicu da dolazi sa samo 4GB RAM-a. Doduše, u nekim će zemljama biti omogućena kupnja uređaja s 6GB radne memorije, ali to vrlo vjerojatno neće biti Hrvatska. Također, zamjerka ide na račun toga što je dostupna samo verzija sa 64GB memorije za pohranu podataka. Uobičajeno je da proizvođači nude više verzija telefona s različitom veličinom memorije, no Sony se nije odlučio za takav potez.

Što se tiče rada ovog pametnog telefona, on se pokazao iznimno kvalitetnim i izdržljivim i možemo reći kako se radi o kvalitetnom hardveru. Uz prethodno navedene zamjerke, gotovo da nema više nekih dodatnih zamjerki na račun uređaja. A i ovo što je prethodno navedeno ne utječe znatno na rad uređaja, posebno kada pričamo o RAM-u. Dakle, sve funkcionira kvalitetno i bez posustajanja.

 

Sony Xperia XZ2: Kamere

Iako je Sony u potpunosti izmijenio dizajn uređaja, zanimljivo je da se nisu odlučili na ugradnju nove kamere. Razlog toga možda leži u činjenici da nije proteklo puno vremena od predstavljanja prethodne verzije uređaja pa možda u tom segmentu nisu napravili neki veliki odmak. Bilo kako bilo, Sony nam donosi stražnju kameru s maksimalnom rezolucijom 19 MP i to u slučaju da radimo u 4:3 omjeru. Otvor blende je f/2,0 dok je senzor veličine 1/2,3 te nosi naziv Motion Eye. Korisnik na raspolaganju ima elektronsku stabilizaciju koja funkcionira poprilično dobro, no još uvijek nedostaje optička stabilizacija fotografije.

I dok većina proizvođača na poleđinu uređaja ubacuje dvije kamere (uskoro čak i tri), Sony je ostao dosljedan postavljanju samo jedne kamere što je mnoge začudilo. Ipak, iz Sony-ja su se javili objašnjenjem kako je za dotičnu kameru razvijen novi sustav koji pomoću algoritama stvara efekt koji bi nastao da se koriste dvije kamere. Isti taj sustav omogućuje i unaprjeđuje svojstva kamere, koja je sada još bolja i kvalitetnija.

Sony Xperia XZ2 kamere
Fotografija uslikana Sony Xperia XZ2 uređajem

Sučelje kamere je vrlo pregledno i intuitivno, a već standardno postoje dva glavna načina rada: univerzalno automatski i ručni način snimanja. Kod uključenja ručnog načina snimanja, moguće je uključiti i HDR. Od posebnosti valja izdvojiti kako je Xperia XZ2 pametni telefon koji snima 4K HDR video, a u mogućnosti je snimiti i usporeni video od 960 sličica u sekundi u Full HD kvaliteti. No, takav način rada ujedno skraćuje vrijeme snimanja videa, odnosno ne omogućava vam da radite dugačke usporene video materijale.

Fotografije koje su snimljene po danu su sjajne kvalitete i obiluju bojama. Iako se čini kako imaju malo više šuma od konkurenata, važno je spomenuti kako zahvaljujući velikoj rezoluciji imaju i više detalja. Problem nastaju prilikom snimanja fotografija noću, gdje Sony još uvijek nije uspio napraviti neki iskorak. Problem možda leži u otvoru blende, koji je kod Sony telefona još uvijek malen. Što se tiče fotografija sa zamućenom pozadinom, one su također vrlo kvalitetne i nemamo nekih zamjerki na taj segment.

Sony Xperia XZ2 kamera
Uslikano Sony Xperia XZ2 uređajem

Kao što smo već spomenuli, na Xperia XZ2 telefonu moguće je raditi snimke kvalitete 4K HDR, što je vrhunac koji smo postigli razvojem tehnologije kamere. No, da bi se takve video snimke uopće mogle pregledavati potrebno je na raspolaganju imati i zaslon koji to podržava. Takvi zasloni za sada su rijetkost pa ovaj fantastičan način snimanja još uvijek nije dobio na značaju. Zanimljivo je kako Sony još uvijek prakticira pomalo kompliciran način snimanja usporenih video materijala pa će za taj segment korisnik morati malo vježbati kako bi ga usavršio.

Selfie kamera podržava samo 5MP i pomalo je razočaravajuća u odnosu na stražnju kvalitetu kamere. Kvaliteta fotografija nije na vrhuncu i možemo reći kako je s ove strane bilo puno mjesta za napredak. No, uz kvalitetnu stražnju kameru, nekako se lakše može prebroditi činjenica da prednja kamera nije briljirala na testu. Ne želimo reći da su fotografije bile loše, već da je kvaliteta mogla i trebala biti bolja.

 

Sony Xperia XZ2: Baterija

Baterija kapaciteta 2870 mAh, pokazala se vrlo dobrom (bez obzira što se kapacitet na prvu čini malen). Kada se radi o uređaju veličine zaslona 5.7 inča sasvim je logično da i baterija bude velikog kapaciteta, jer ipak je zaslon glavni potrošač baterije. Napomenuli smo u uvodu kako je uređaj nešto deblji od svojeg prethodnika, a razlog leži upravo u činjenici da je i sama baterija nešto većeg kapaciteta. Sve to utječe na duljinu rada na uređaju, koja je prema pokazateljima dosta dugačka. U prilog tome zasigurno ide i podatak da je sustav optimiziran do krajnjih granica, a koristi se i procesor koji je poprilično štedljiv.

Sony je uspio u naumu da smanji potrošnju baterije pod punim opterećenjem, što sada pruža mogućnost uživanja u gledanju filmova ili igranju igara na duži period. Zanimljiv je i podatak da pametni telefon u mirovanju gotovo da ne troši bateriju, jer se kapacitet smanji za svega dva posto tijekom noći (bez obzira na aktivnost aplikacija). Sve prethodno navedeno osigurava dugo trajanje baterije, a uz umjereno korištenje telefona moguće je isti puniti tek svaki drugi ili treći dan, što je fantastično.

Povrh svega, u pakiranju s telefonom dolazi i punjač koji podražava Qualcommov Quick Charge 3.0 i MediaTekov Pump Express 2.0. Za one koji nisu upućeni radi se o sustavu brzog punjenja pa je telefon moguće napuniti do iskoristive razine u svega nekoliko minuta. Primjerice, u samo 15 minuta baterija će se napuniti do kapaciteta od 22 posto.

 

Sony Xperia XZ2: Softver

Sony je bio jedan od predvodnika novog sustava Oreo. Naime, uređaji XZ1 i XZ1 Compact bili su među prvim pametnim telefonima na svijetu koji su koristili sustav Android 8.0, što je sada Sony implementirao i na Xperia XZ2 uređaj. Iako se radi o istom sustavu, Sony je ipak napravio nekoliko bitnih promjena. Prije svega, novi je sustav sigurniji, ali dolazi i s okruglom ikonom kamere, ali i nekih drugih aplikacija koje su primarno instalirane na sustavu.

Novi sustav donosi nam i asistenta koji bi trebao pomagati korisniku u radu na pametnom telefonu. Iako je za sada sve u fazi razvoja, veseli činjenica da se i Sony priključuje ovom segmentu koji su već prethodno prigrlili neki drugi proizvođači.

Super stvar kod novog sustava jest i činjenica da je Sony eliminirao sve nepotrebne aplikacije iz primarne verzije sustava pa tako ovaj uređaj dolazi poprilično ‘čist’ i bez puno pred instaliranih aplikacija. To otvara dodatnog prostora na disku, ali i mogućnost personaliziranog odabira određenih aplikacija. Sučelje je prilagodljivo širokim izborom tema, može se mijenjati veličina i izgled ikona, a moguće je raditi i neke promjene unutar glavnog izbornika.

Sony Xperia XZ2 softver
3D Creator

Što se tiče predinstaliranih aplikacija, vrijedi izdvojiti one standardne na koje smo navikli kod Sony-ja: Glazba, Videozapisi, Xperia Lounge, Sat, Vrijeme, Datoteke i 3D Creator. Dakako, tu je još u puno drugih stvari, ali važno je naglasiti da bez obzira na aplikacije sustav funkcionira odlično. Testiranja su pokazala kako nema problema ni s igranjem zahtjevnih igri, ni s korištenjem nešto zahtjevnijih aplikacija. Sve radi super i za svaku pohvalu, a pri tome još i minimalno moguće troši bateriju.

Zaključak

Sony Xperia XZ2 je uređaj koji zaslužuje svaku pohvalu, a posebno onu za dizajn gdje se Sony nakon dugo vremena odmaknuo od svih ustaljenih okvira i korisnicima predstavio nešto novo i pomalo revolucionarno. Kvaliteta izrade telefona definitivno iskače u prvi plan, a valja spomenuti da telefon jako dobro leži u ruci. Mala zamjerka ide na malo veće dimenzije i težinu, ali je zbog toga trajanje baterije znatno produženo.

Kvaliteta stražnje kamere upotpunjena sa sjajnim softverom omogućit će vam stvaranje fantastičnih fotografija. Sony Xperia XZ2 u mogućnosti je snimati video materijale u 4K HDR rezoluciji, čime su inženjeri Sony-ja napravili jedan novi iskorak u smjeru kvalitete video zapisa nastalih pametnim telefonom. Vrlo kvalitetan pokazao se i ekran uređaja, koji je ovog puta dobio jednu novost – omjer 18:9. To je trend koji polako zahvaća mobilno tržište, a čini se da ni Sony ne želi biti van tržišne utakmice.

Uz vrlo kvalitetan procesor i optimizaciju sustava Sony je uspio osigurati kvalitetan rad i veliku uštedu energije uređaja. Bateriju je u umjerenom radu potrebnu puniti tek svaka 2-3 dana, što je također značajno za mnoge kupce. Izbačen je 3.5 mm utor, no zato je na raspolaganju mnoštvo sustava za povezivanje koji funkcioniraju odlično. Još jednom velike pohvale idu na račun dizajna, koji je sav zaobljen i koji se napokon približio konkurenciji prekrivši veliku površinu prve strane uređaja zaslonom.

Za kraj, ostalo je još samo spomenuti cijenu koja se kreće oko 6.000 kuna. Generalno govoreći, ova je cijena sasvim prihvatljiva s obzirom na to što za taj novac sve dobivate. Mnoštvo mogućnosti i novotarija, neke inovacije u području kamera i korištenja sustava, novi Android poboljšan u odnosu na prošle verzije, ali i uređaj koji izgleda fantastično. Možemo slobodno reći kako ovaj uređaj ima sjajan omjer cijene i kvalitete te će većina korisnika biti zadovoljna njegovim odabirom.

Piše: M.Ž.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular