PočetnaMobyPametni telefoniRecenzija Samsung Galaxy S23: Kompaktan i prepun vrhunskih značajki!

Recenzija Samsung Galaxy S23: Kompaktan i prepun vrhunskih značajki!


Premda se po onome što nudi ne razlikuje toliko od prošlogodišnjeg Galaxy S22 modela, bez obzira na to, Samsung Galaxy S23 ostaje izvrstan kompaktan izbor bez mnogo kompromisa, pametni telefon vrhunskih performansi, mnogostrukih mogućnosti kamere, s vrlo dobrim vijekom trajanja baterije.

Koji su plusevi, a koji su minusi ovogodišnjeg kompaktnog Samsungovog pametnog telefona iz S serije te isplati li se kupiti ovogodišnji Galaxy S23, saznajte u nastavku još jedne recenzije koja slijedi.

Samsung Galaxy S23 test

Dizajn i izgled uređaja

Za razliku od Galaxy S21 i Galaxy S22 uređaja, Galaxy S23 dolazi s donekle osvježenim dizajnom, zahvaljujući kojem je uređaj sličan drugim modernim pametnim telefonima, poput iPhonea 14 Pro. Izgled i dizajn kamera je promijenjen, što će biti jasno svakom korisniku koji je koristio Galaxy S22 ili S21. Izbočine nisu baš tako velike kao što se vide na iPhoneu, ali nisu ni potpuno neizražene. Bez obzira na to, Galaxy S23 je vrlo elegantan, lijepo dizajniran pametni telefon, koji bi se trebao svidjeti minimalistima. Dizajnom jako podsjeća na njegovu veću i snažniju braću, odnosno na Galaxy S23 Plus i Galaxy S23 Ultra modele, što je po mom mišljenju plus.

Samsung je Galaxy S23 implementirao Gorilla Glass Victus 2, kako na prednjem tako i na stražnjem dijelu uređaja, dok je sjajni, metalni okvir zapravo Samsungov Armor Aluminium. S23 također ima  IP68 certifikat, što znači da je prilično otporan na prašinu i vodu. Uređaj bi trebao biti dosta izdržljiv, no ne bi naravno škodilo staviti kaljeno staklo na zaslon i sam pametni telefon ”obući” u neki masku. Od ”viška” zaštite glava ne boli.

Samsung Galaxy S23 recenzija

Osim jednostavnog, minimalističkog dizajna, Samsung Galaxy S23 može se pohvaliti i zaobljenim kutovima te blago zakrivljenim rubovima, čime uređaj pomalo čak podsjeća i na dizajn iPhonea 11. Međutim, prednji zaslon je ravan, dok je prostora oko te iznad i ispod zaslona jako malo, što je naravno odlično i što je suprotno od onoga što smo vidjeli na iPhoneu 11, kada već uspoređujemo dizajn Galaxyja S23 i Appleovog uređaja iz 2019. godine.

Uređaj je vrlo lagan. Mase od 168 grama, Galaxy S23 dobro će ležati u svakoj ruci, čak i u onim manjim dlanovima. Osim toga, zahvaljujući svome dizajnu, svaku tipku koja se nalazi na uređaju, od onih tipki za pojačavanje i stišavanje zvuka do tipke za uključivanje, lako je dohvatiti. To se naravno najviše može zahvaliti činjenici da se radi o, za današnje standarde, vrlo kompaktnom pametnom telefonu, veličine zaslona od 6.1 inča.

Samsung Galaxy S23 zaslon

Zaslon i kvaliteta prikaza slike

Jedan od najvećih aduta Samsungovih pametnih telefona još od davnina svakako su njegovi zasloni. Isto vrijedi i ove godine, kada je južnokorejski proizvođač na svoje Galaxy S23 modele, počevši od ovog modela kojeg sada recenziram, odlučio implementirati najbolje od najboljeg što se tiče zaslona pametnih telefona.

Galaxy S23 dolazi sa 6.1-inčnim Dynamic AMOLED dvostruki zaslon. Zaslon se može pohvaliti Full HD+ rezolucijom, kao i prilagodljivom brzinom osvježavanja zaslona od 120Hz. Rezolucija je 2340 x 1080 piksela, što znači 425 piksela po inču (ppi). Također treba napomenuti da su zasloni na S23 i S23 Plus potpuno ravni, za razliku od S23 Ultra, koji je zakrivljen uz rubove. Meni se osobno više sviđa ravan dizajn zaslona, iz više razloga, iako neki tvrde da je zakrivljen zaslon bolji jer se bolje prilagođava oku korisnika.

Vani, na otvorenom, pogotovo ako je uređaj izložen jakim sunčevim zrakama ili jakom izvoru svjetlosti općenito, maksimalna svjetlina ograničena je na 1750 nita, što je isto kao i kod S23 Plus i S23 Ultra modela, što je plus za standardni S23 model. Možda nije tako svijetao kao Appleova iPhone 14 Pro serija, koja se može pohvaliti svjetlinom od 2000 nita na otvorenom, ali je još uvijek vrlo upotrebljiv, čak i kada je izložen snažnom svjetlu. Od trenutka kada sam uključio Galaxy S23, njegov me zaslon zadivio.

To nije ništa neobično, budući da je meni kao korisniku kvaliteta zaslona pametnog telefona jedan od najvažnijih segmenata kada analiziram pametni telefon. Zaslon će na iznimno bogat način prikazati sve boje; crne su one prave crne, ne ispijene kakve imamo prilike vidjeti na LCD-ovima, što znači da su duboke. Ostale boje su zasićene, onako klasično ”samsungovski”, ali i oštre; sve je onako kako smo već naviknuli kod Samsungovih perjanica.

Prilagodljiva stopa osvježavanja od 120 Hz dodatno doprinosi fluidnosti korištenja uređaja, što je isto tako jedan veliki plus. Bez obzira na vrstu multimedijskog sadržaja u kojem planirate uživati dok budete koristili Galaxy S23, uređaj će sve prikazivati na odličan način, iako će nekima boje možda djelovati pretjerano zasićeno. Meni to ne smeta, no jedan od razloga zašto je to tako može i ležati u činjenici da godinama koristim Samsungove pametne telefone, pa sam već navikao.

Samsung Galaxy S23 performanse

Performanse i softverske mogućnosti

Samsungov Galaxy S23 pokreće najnoviji i najbolji sustav na čipu, koji dolazi iz Qualcomma: Snapdragon 8 Gen 2. No ne radi se baš o identičnom SoC-u, poput onih koje možete pronaći na drugim ”premium” Android telefonima iz ove godine, poput OnePlus 11 modela. Samsung želi da znate da je ovo Snapdragon 8 Gen 2 posebno osmišljen za njegove Galaxy pametne telefone iz S razreda.

Po čemu točno se ovaj SoC razlikuje od drugih SoC-ova istoga naziva? Samsung i Qualcomm radili su zajedno kako bi ova konkretna verzija Snapdragona 8 Gen 2 dobila višu procesorsku brzinu, kao i veću softversku učinkovitost za obradu slike. Zbog svega ovoga, Samsungova verzija Snapdragona 8 Gen 2 trebala bi biti brža od istih tih procesora koji se nalaze u ostalim pametnim telefonima iz vodećeg razreda.

Samsung Galaxy S23 igranje

Galaxy S23 dolazi s mogućnostima za pohranu od 128 GB ili 256 GB, uz 8 GB RAM. Ono što je ovdje nezgodno jest to što S23 još uvijek počinje sa samo 128 GB, dok S23 Plus i S23 Ultra počinju sa 256 GB, dok Ultra čak dolazi s 12 GB RAM u opcijama od 512 GB i 1 TB unutarnje pohrane. No, smatram da bi za veliku većinu korisnika 128 i 256 GB trebalo biti sasvim dovoljno memorije za pohranu podataka. Performanse su dosta dobre; uređaj se gotovo pa i ne zagrijava kod pokretanja zahtjevnih aplikacija, kao što je na primjer Diablo: Immortal, koji je radio bez problema na maksimalnim detaljima.

Samsung Galaxy S23 benchmark

Samsung je isporučio Galaxy S23 s Androidom 13 i vlastitim prilagođenim One UI 5.1 korisničkim sučeljem. Što se tiče mogućnosti ažuriranja, Samsung obećava četiri glavne nadogradnje za verzije Androida, kao i pet godina redovitih sigurnosnih ažuriranja za svaki od Galaxy S23 modela (standardni, Plus i Ultra). To znači da će S23 dobiti čak i Android 17, što je samo po sebi prilično impresivno, kao i to da će dobivati sigurnosne zakrpe za sve ranjivosti do 2028. godine.

 

Samsung Galaxy S23 kamera

Kvaliteta kamera

Usprkos tome što se radi o standardnom modelu, Galaxy S23 dolazi opremljen sustavom kamere s tri leće. Imamo glavnu kameru od 50 MP s optičkom stabilizacijom slike (OIS) i otvorom blende f/1.8, ultra-širokokutnu kameru od 12 MP s otvorom blende f/2.2 i telefoto kameru od 10 MP s OIS i lećama otvora blende f/2.4. Selfie kamera je OK senzor od 12 MP s autofokusom od dva piksela te otvorom blende f/2.2.

Glavna pozornost ove godine pripala je Samsungovom Galaxy S23 Ultra i njegovoj leći od 200 MP. Iako je Samsung trebao staviti staru kameru od 108 MP iz S22 Ultra u S23 i S23 Plus, S23 i dalje će davati poprilično dobre dobre fotografije, kad se sve uzme u obzir. Zahvaljujući čipu Snapdragon 8 Gen 2, fotografija će biti snimljena trenutno, odmah nakon što pritisnete okidač, a rezultat će biti fotografije pune detalja, prikazane kroz živopisne i vrlo jasne boje. Fotografije koje planirate fotografirati u portretnom načinu rada izgledat će jako dobro, uključujući selfije.

Primjer fotografija dobivenih sa Samsung Galaxy S23:

Galaxy S23 TEST KAMERE 1

Dodajmo tu i dosta dobru implementaciju bokeh efekta kojeg kreira ovaj pametni telefon, čak i na običnim fotografijama s glavnom kamerom. Fotografije u noćnom načinu također su prilično dobre, jer Galaxy S23 dosta dobro obasjava stvari kada vam je to potrebno, tako da je zrnatosti puno manje, a fotografije su jasnije. Telefoto leća na Galaxy S23 može omogućiti trostruki optički kao i do 30 puta digitalni zum. Iako zumiranje do 30 puta zvuči super, to je super samo na papiru; već nakon zumiranja od 10 puta fotografije će dosta vidljivo izgubiti na svojoj kvaliteti.

 

Samsung Galaxy S23 baterija

Vijek trajanja baterije i zaključna riječ

Samsung Galaxy S23 dolazi s baterijom od 3.900 mAh, što je za 200 mAh više u odnosu na Galaxy S22. U kutiji ćete pronaći USB-C na USB-C kabel za punjenje, ali Samsung je odlučio ponovno u paket ne uključiti i adapter, tako da ćete morati upotrijebiti onaj koji već imate ili ćete morati kupiti novi.

Dok S23 Plus i S23 Ultra podržavaju brzo punjenje do 45 W, osnovni S23 podržava brzine brzog punjenja do 25 W, tako da bi se uređaj od 0 do 50% trebao napuniti za oko 31 minutu. Baterija bi uz redovito korištenje, koje uključuje pregledavanje internetski sadržaj, dopisivanje putem društvenih mreža, pogledavanje tu i tamo kojeg videozapisa te povremeno igranje igara trebala izdržati 22-24 sata na jednom punjenju, što je vrlo dobro.

Samsung je ove godine na svoj standardni model Galaxy S23 odlučio implementirati mnoštvo stvari, koje će svakako doprinijeti boljoj prodavanosti ovog uređaja. Izgled i dizajn, zaslon i kvaliteta prikaza slike, SoC i kvaliteta njegovih kamera te dugogodišnje mogućnosti ažuriranja uređaja, sve su to razlozi zbog kojih biste trebali kupiti Galaxy S23.

Za malo više od 1.000 eura dobit ćete jedan sve u svemu jako dobar pametni telefon, koji osim što dolazi s ažuriranim hardverom i softverom, je također i kompaktan. Oni koji žele okusiti najbolje od najboljeg od onoga što Samsung nudi ove godine, a ipak žele proći jeftinije, trebali bi baciti pogled na Galaxy S23.

Samsung Galaxy S23 specifikacija

Dijagonala zaslona: 15,49 cm (6,1″)
Rezolucija zaslona: 2400×1080 px
AMOLED tehnologija: Da
Brzina osvježavanja zaslona 120 Hz
Operativni sustav: Android
Procesor: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, 8-jezrena
Radna memorija / RAM: 8 GB
Unutarnja memorija / ROM: 256 GB
Kapacitet baterije: 3.900 mAh
Bežično punjenje: Da
DualSim: Da (nano+eSIM)
Utor za memorijsku karticu: Ne
Senzor otiska prsta: Da
Brzo punjenje: Da
Stupanj zaštite: IP68
Kamera i fotoaparat: Da
Rezolucija kamere Zadnja – 50 + 12 + 10 Mpx / prednja – 12 Mpx
Vrsta telefona: Pametni, na dodir
Boja: Crna (Phantom Black)
Dimenzije (V x Š x D): 146,3 × 70,9 × 7,6 mm
Masa: 168 g
Mrežna podrška: 5G, 5G/LTE, 3G, 2G
WiFi veza: 802.11 a/b/g/n/ac/ax
Bluetooth: Da, 5.3
Navigacijski sustav: GPS, AGPS, Glonass, Galileo
NFC: Da
USB-C priključak: Da
Cijena: oko 1.000 eura

 

Plusevi uređaja:

  • Elegantan, lijep i kompaktan dizajn
  • Ugodan za korištenje jednom rukom
  • Odlične performanse
  • Pouzdane i svestrane kamere pružit će odličnu kvalitetu fotografija
  • Odličan vijek trajanja baterije
  • Pet godina zajamčenih ažuriranja za Android platformu

 

Minusi uređaja:

  • Po obilježjima je jako sličan Galaxyju S22
  • Dopušta brzo punjenje samo do 25 W

 

Cijena uređaja u hrvatskim trgovinama: oko 1.039 eura ili oko 7.828 kuna

 

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular