PočetnaMobyPametni telefoniOvo su najgori pametni telefoni koji su ikada osmišljeni!

Ovo su najgori pametni telefoni koji su ikada osmišljeni!


Proizvođači pametnih telefona ne osmisle baš uvijek telefone koji su kvalitetni. Štoviše, zna se ponekad dogoditi da na tržištu dobijemo, umjesto dobrog i kvalitetnog pametnog telefona, uređaj koji je sve samo ne dobar i kvalitetan. Prije nekoliko godina, prije nego što je era Androida ili iOS-a uopće započela, proizvođači telefona pokušali su dati sve od sebe ne bi li osmislili što je moguće bolji pametni telefon. I tu je bilo svega. Doslovno.

Jedan od takvih proizvođača koji je imao svakojake eskapade bila je Nokia. Tvrtka je određeno vrijeme svojim korisnicima nudila poprilično oku i ruci neprivlačne telefone, kao što su bili Nokia 7280 i Nokia 7600. Kada pogledamo danas na takve uređaje, dojma smo da su to bila vremena kada, ne samo Nokia nego i druge tvrtke o čijim uređajima ćemo govoriti u nastavku, jednostavno nisu imale ideje za nove uređaje.

Srećom, današnji pametni telefoni su uglavnom odlični i što se izgleda i dizajna i šti se specifikacija i cijene tiče. Možemo kupiti pametne telefone srednje klase koji nude izvrsne performanse, izvrstan dizajn i vrijednost u odnosu na starije, vrhunske modele. No, odmaknimo se malo od današnjih telefona i vratimo se malo u prošlost (za neke uređaje i ne u tako davnu prošlost). U vrijeme kada dizajn, izgled i ono što je ”ispod haube” nije bilo najvažnije, već kada je bilo najvažnije samo da se nešto osmisli i proda. Najgori pametni telefoni ikada osmišljeni i stavljeni na tržište, slijede u nastavku.

Energizer Power Max P18K

Energizer Power Max P18K

Prvi na popisu je Energizer P18K. Ako niste to znali, popularni brend baterija Energizer bacila se i u posao s pametnim telefonima. Da, dobro ste pročitali. Osim što nudi kvalitetne baterije, Energizer isto tako prodaje i pametne telefone.

Jedan od posebnih modela zbog kojeg su se mnogi korisnici u bunilu češkali po glavi je P18K. Energizer vjeruje da postoji jako tržište pametnih telefona s velikim kapacitetom baterije.

Nažalost, kada su predstavili P18K, korisnici nisu bili zadivljeni a njegova izmjenjiva Li-Po baterija od 18.000 mAh nije bila dovoljno privlačna da se velik broj potencijalnih kupaca ipak odluči za ovaj model.

Kao što sam napisao, P18K ima vrlo pozamašan kapacitet baterije, kakav danas nećete pronaći ni na jednom drugom pametnom telefonu. Nažalost, veći kapacitet baterije znači i deblji telefon i povećavanje dimenzija.

Tijelo Energizera P18K ima debljinu od 30 do 40 mm što je za jedan pametni telefon izvan svake zdrave pameti. Pogotovo iz razloga što potencijalni kupci traže sve tanje, a ne sve deblje pametne telefone. Prodajna cijena modela P18K trebala je biti 599 USD. Nažalost, barem za Energizer, telefon nije dobio dovoljnu podršku u Indiegogo-u. To je natjeralo tvrtku na otkazivanje svakog plana kojeg je imala u vezi tog određenog modela, što je u konačnici dovelo do uklanjanja uređaja s tržišta i do kraja igre za ovaj neobičan, vrlo neprivlačan i ne baš kvalitetan, pametni telefon.

 

Kyocera Echo

Kyocera Echo

Kyocera Echo definitivno je bio jedan od najčudnijih i najgorih Android pametnih telefona koji su ikada osmišljeni. Telefon je nedugo nakon što se pojavio na tržištu, dobio velike pljuske od strane korisnika, što je bio jasan pokazatelj da nije baš sve što se osmisli u zemlji Izlazećeg sunca po pitanju tehnologije prve klase.

Ogromno tijelo i neobična šarka koja se otvara kako bi se mogao otkriti drugi 3,5-inčni zaslon, pružaju vrlo neobično korisničko iskustvo.

Ipak, njegova pozitivna strana je bila sposobnost korištenja drugog zaslona kao i postavljanja drugog zaslona uz glavni, za posebni ”tabletni” način rada. Nažalost, njegove negativne strane, kojih je bilo znatno više od pozitivnih, dovele su do toga da Kyocera Echo brzo ode u zaborav. Kao šlag na torti, cjelokupno korisničko iskustvo bilo je neugodno.

Također, korištenje dvaju zaslona pokazalo se kao izvrstan način trošenja baterije, što nije bilo ni blizu onoga što danas imamo na preklopnim, pametnim telefonima, kao što su Galaxy Fold. Ipak, onaj tko želi, ovaj telefon još uvijek može kupiti na nekim internetskih trgovinama, poput eBaya.

 

Vertu Signature Touch

Vertu Signature Touch

Većina ljudi ne voli precijenjene stvari, pogotovo kada se radi o pametnim telefonima. To je upravo jedan od razloga zbog kojeg mnogi i dalje, bez obzira na sve prednosti i mogućnosti, zaziru od Appleovih iPhoneova.

Vertuov Signature Touch, uređaj koji se mogao ”pohvaliti” svojom prodajnom cijenom od 11.500 USD, definitivno je jedan od onih koji spadaju u rang precijenjenih.  Zamislite uređaj koji košta 11.000 dolara. Za taj novac možete kupiti automobil. I iPhone. No što se dobilo za taj novac? Nažalost, ne baš puno toga, iako su neke stvari bile impresivne.

Vertu Signature Touch ima kućište od titana, luksuznu stražnju ploču presvučenu telećom kožom i kapacitivni zaslon osjetljiv izrađen od kristala safira, tako da je vrlo jasno zbog čega je ovaj telefon bio ovako cjenovno nepristupačan. Dodajmo tu i činjenicu da ”ispod haube,” specifikacije telefona nisu bile nešto, odnosno bile su sasvim osrednje, što je dodatno odbilo mnoge potencijalne kupce od njega.

 

Samsung Galaxy S5

Samsung Galaxy S5

OK, vrijeme je se malo odmaknemo od ”anonimusa” i da pogled bacimo prema renomiranim proizvođačima. Samsung Galaxy S5, pametni telefon koji je 2014. godine bio perjanica tvrtke, nije se baš proslavio. Zašto? Iz više razloga.

Tada su Apple i Samsung već bili ”ljuti konkurenti” u svijetu pametnih telefona. No za razliku od situacije kakva je danas, Apple je tada bio u velikoj prednosti u odnosu na južnokorejsku tvrtku. Jest da su iPhone telefoni i tada bili cjenovno takvi kakvi su bili, ali ste za tu cijenu ipak mogli dobiti puno toga boljeg u odnosu na ono što je konkurencija nudila. A ta je konkurencija bila i Samsung.

Aluminij i staklo u usporedbi s onom, poprilično ”jeftinom” plastikom? I to po cijeni od oko 670 dolara (u Hrvatskoj i okruženju naravno, cijena je bila znatno veća). Što biste vi odabrali? Većina se tada odlučivala za iPhone 6 i iPhone 6+ i to s dobrim razlozima. Iako je Galaxy S5 imao svojih prednosti, kao što je bio i tada fantastičan Super AMOLED, ipak je bio jedan od najgorih pametnih telefona ikada osmišljenih. Glavni razlog za to jest bio taj što je Galaxy S5 bio perjanica, ”premium” pametni telefon ”premium” cijene.

Ali nije nudio puno onoga ”premium” što je nudila konkurencija. Dodajmo tu i metalni premaz, koji je vrlo lako počeo blijedjeti i jednostavno taj ”jeftin” dojam kakvog je Galaxy S5 ostavljao u ruci i dobili smo jedan vrlo precijenjeni pametni telefon. Samsung je ipak naučio iz te greške i izbacio svoj Galaxy S6 godinu dana kasnije, koji je ipak otklonio mnoge nedostatke. No S5 će mnogima ostati u sjećanju kao jedan od ne baš kvalitetnih, a vrlo skupih pametnih telefona koji su se pojavili na tržištu.

 

ZTE Open

ZTE Open

Kupci ZTE Open pametnog telefona nisu se baš usrećili s ovim uređajem, iako se i tada, 2013. godine kada se ovaj pametni telefon pojavio na tržištu, ZTE mogao pohvaliti pristupačnošću cijene. No nažalost, za tu nižu cijenu, korisnici su ipak dobili premalo onoga što je jedan, pa čak i prosječan korisnik pametnog telefona trebao imati. ZTE Open je dolazio i s nekim novinama: radio je na Firefox operativnom sustavu. Unatoč dobrim namjerama Mozille i ZTE-a, Open jednostavno nije ostvario željeni uspjeh i s vremenom je postao jednim od najlošije osmišljenih, pametnih telefona koji su se do danas pojavili na tržištu.

Korisničko sučelje bilo je jednostavno i čisto. Ali za pametni telefon čak i tada, ono je bilo previše osnovno i jednostavno. ZTE Open nije imao ogroman broj mogućnosti i značajki, koje su konkurenti iz iOS-ovog tabora, poput iPhonea 5S, ali i Android uređaja tog vremena nudili. Performanse i specifikacije su također bile ne baš dobre. Na primjer, Sony Xperia Z1 dolazio je s kamerom od 20,7 MP, što je tada, s obzirom na kvalitetu i cijenu bili vrlo solidno, dok je Open ponudio kameru od samo 3.2 megapiksela. Premalo, preslabo, pre osnovno, čak i za jedan ZTE-ov pametni telefon u 2013. godini.

Piše: I.H.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular