PočetnaMobyPametni telefoniiPhone 12 – najbolji iPhone dosad ili ipak ne?

iPhone 12 – najbolji iPhone dosad ili ipak ne?


Američki proizvođač pametnih telefona, tvrtka Apple ove je godine svojim standardnim i potencijalnim kupcima odlučila predstaviti ne tri nego čak četiri verzije svog pametnog telefona. Prvi od njih je onaj ”standardni” iPhone 12, koji je odnedavno dostupan i u hrvatskim trgovinama.

Što je toliko posebno u vezi iPhonea 12 zbog čega bi vam se ovaj telefon mogao svidjeti, koje su njegove pozitivne, a koje negativne strane te vrijedi li on tih 7.550 kuna ili malo manje od 1.000 eura, pročitajte u nastavku još jedne recenzije!

iPhone 12

iPhone 12: Dizajn i izgled

Apple je otkako je prvi iPhone telefon izašao na tržište, sada već davne 2007. godine, eksperimentirao s dizajnom i izgledom, no ne previše. U usporedbi s konkurencijom, možemo reći čak i da je Apple s iPhoneom bio dosljedan što se dizajna i izgleda tiče.

Ovogodišnja serija iPhone 12 telefona izgleda i u ruci ostavlja dojam, koji je po mom mišljenju puno bolji od dojma kojeg ostavlja lanjska serija uređaja. Nekima neće smetati ti oštriji rubovi. Nekima hoće. No iskreno, mislim da ćete se na njih jako brzo naviknuti i da vam oni nakon nekog vremena korištenja neće biti nikakav problem.

iPhone 12 recenzija

Novi iPhone 12 u ruci leži vrlo dobro, ako ne i odlično. Ako želite, možete ga postaviti neka stoji na stolu, što je cool. Uređaj je izrađen od ”premium” materijala, znači ništa posebno novo u ovom segmentu. Apple već duže vrijeme svoje iPhone izrađuje od kombinacije aluminijskih i staklenih legura te je isto ponovio i kod ”standardnog” iPhonea 12, što je plus, pogotovo ako vam je materijal izrade jako važan čimbenik kod kupovine pametnog telefona.

Prednju stranu, gotovo cijelu, zauzima zaslon dijagonale od 6.1 inča. Radi se o OLED zaslonu. Napokon da i standardni model dobije ”premium” kvalitetu zaslona, no o tome nešto više kasnije. Naravno, tipke ”Home” nema, niti će je ikada vjerojatno biti. Ako planirate kupiti iPhone 12, a ovo bi vam bio prvi iPhone onda ćete se morati naviknuti i na korištenje gesti, no nije komplicirano.

Tipke za pojačavanje i stišavanje, kao i tipke za uključivanje, isključivanje uređaja i ona famozna Appleova sklopka za zvučne profile i dalje su na svojim mjestima onako kako smo to naviknuli već duži niz godina, što je dobro. Ono što je isto tako dobro jest to što iPhone 12 ima stereo zvučnike, kroz koje će dopirati zvuk fenomenalne kvalitete.

Utora od 3.5 mm nema, što znači da ćete s iPhoneom 12 morati koristiti ili Bluetooth slušalice ili ćete morati imati poseban mini-priključak za Lightning utor, putem kojeg ćete moći koristiti žične slušalice. Ono čega isto tako nema jest LED svjetlo za obavijesti. Zašto toga nema, ne znamo, no nije vjerojatno da će LED svjetlo za obavijest Apple uopće implementirati na svoje iPhone telefone.

iPhone 12 test

Otraga još imamo dvostruku kameru, dok je sprijeda, smještena u onom dosta primjetnom ”notchu” selfie kamera. Sve u svemu, dizajnom i izgledom kao i gabaritima biste trebali biti itekako zadovoljni. Uređaj vam ne bi trebao biti prevelik. Zalon od 6.1 inča je sasvim OK, pogotovo ako ne volite baš one ”ogromne” od 6.5 inča i više. Jedino što vam možda ovdje neće biti OK jest taj ”notch”, koji je i dalje vrlo vidljiv i onako, baš se ističe. No što je, tu je.

iPhone 12 zaslon

iPhone 12: Zaslon

Jedan od odličnih poteza za koje se ove godine odlučio Apple jest implementacija OLED zaslona na sva svoja četiri nova modela iPhone 12 telefona. To znači da nam i ”standardni” iPhone 12 dolazi s OLED-om. Što to znači? Prije svega, to znači da ćemo za ”premium” cijenu po kojoj je ovaj uređaj dostupan dobiti ovoga puta sve elemente iz ”premium” ranga, pa tako i zaslon.

OLED na Full HD+ rezoluciji koja dolazi na iPhoneu 12 omogućit će vam uživanje u onome što budete gledali na zaslonu, bili da se radi o igranju PUBG-a ili gledanju najnovijeg filma s Netflixa. Boje su bogate, žive i zasićene, onako kako smo već naviknuli na OLED i AMOLED zaslonima. Čitljivost pod kutom je jako dobra, bez obzira na to nalazite li se u interijerima ili eksterijerima.

Čak je i u uvjetima visoke osvijetljenosti čitljivost pod kutom na jako visokoj razini. Kada dodamo tu i Appleovu ”True Tone” mogućnost, zahvaljujući kojoj se svjetlina zaslona prilagođava ovisno o potrebama, dobivamo jedan vrlo kvalitetan zaslon, koji lanjskog IPS LCD-a, kakvog smo dobili na ”standardnom” iPhoneu 11 nadmašuje svjetlosnim godinama.

Tih 6.1 inča, koliko iznosi dijagonala zaslona, vjerujem da bi vam trebala biti i više nego dovoljna za sve ono što poželite raditi na iPhoneu 12. Jedini problem je taj ”zubić” odnosno ”zub i pol”, koji ipak zauzima dobar komadić prednje strane zaslona i koji će vam sigurno smetati dobrih tjedan dana, a možda i dulje, dok se na njega ne naviknete. No to je nešto čega se Apple nije odrekao. Apple ”notcheve” radi tako kako radi i tu se ne može ništa osim uzeti ili ostaviti.

iPhone 12 ekran

Zaslon dolazi uz standardno 60-herzno osvježenje, što je OK. Bilo bi još više OK kada bismo dobili osvježenje od barem 90 Hz, no to bi značilo i da bi iPhone 12 bio još skuplji. Isto tako bi bilo dobro da je Apple na zaslon implementirao onu dobro poznatu mogućnost AMOLED zaslona ”Always-On,” ali nije.

Ipak, kad se sve zbroji i oduzme, zaključak je da je ove godine Apple napravio skok u odnosu na kvalitetu prikaza slike kod ”standardnog” modela iPhonea nove serije. Nadamo se da će tu praksu nastaviti i u budućnosti te da OLED paneli neće biti rezervirani isključivo za ”Pro, Plus, Max” ili kako se već budu nazivali oni novi iPhone telefoni iz ”premium” segmenta.

iPhone 12 kamera

iPhone 12: Kamere

Prva osjetnija razlika između standardnog i iPhone 12 Pro modela ogleda se u broju kamera. Standardni iPhone 12 dolazi s tri kamere: dvije otraga i jednom, ali vrlo vrijednom selfie kamerom. Treba reći i to da obje stražnje kamere imaju 12 MP i da se radi o standardnoj i širokokutnoj kameri.

Glavna  stražnja kamera od mogućnosti ima sve ono što jednoj vrlo kvalitetnoj kameri treba da bi bila vrlo kvalitetna: optičku stabilizaciju slike, PDAF dvo-pikselni autofokus. Za sve ljubitelje snimanja videozapisa na iPhoneu tu su i mogućnosti snimanja videozapisa u 4K kvaliteti do 60 sličica po sekundi. Dobro je i to što obje kamere i širokokutna i standardna imaju 4K mogućnosti snimanja videa.

iPhone 12 kamere

Od načina fotografiranja tu nema nikakvih dodatnih kerefeka i stvari na koje smo naviknuli kod Android telefona, što znači da će iPhone veliku većinu toga obaviti za vas automatski. Ako vam se to ne sviđa, ne preostaje vam ništa drugo nego da odaberete neki od uređaja iz Androidovog tabora.

No ta automatizacija i ”nemoj ti ništa razmišljati, ja ću sve umjesto tebe” zapravo ima i svojih prednosti, pogotovo ako želite na brzinu fotografirati neku dobru fotografiju, a ne da vam se baviti i mučiti s onim svim opcijama. Ovako samo okinete, a iPhone sve obavi za vas i dobijete gotovu fotografiju. I to kakvu.

Fotografije dobivene s iPhone 12: 

Fotografije dobivene s iPhone 12

Fotografije dobivene s iPhone 12 po mraku:

Fotografije dobivene s iPhone 12 po mraku

Fotografije koje ćete fotografirati kamerama iPhonea 12 su izvanredne. Kamere ovog pametnog telefona neke su od najboljih, ako ne i najbolje kamere koje se nalaze na pametnim telefonima, koji su na tržište izašli ove godine. Iskreno, moje mišljenje je da su napravili puno bolji posao s kamerama ove godine nego što je to bilo lani. Sve u svemu, kamere na iPhoneu 12 su jedan od apsolutnih aduta ovog pametnog telefona (a kada to nisu bile).

iPhone 12 OS

Operativni sustav i korisničko sučelje

Ako ste očekivali da ćete na iOS 14 imati autonomiju i mogućnosti kakve imate na recimo Androidu 10, prevarili ste se. No ono što se mora napomenuti jest to da je ove godine Apple ipak napravio opipljive pomake prema većoj samostalnosti korisnika u odnosu na sve verzije iOS-a koje su izašle dosad. Još to nije ni blizu Androida, ali je puno bolje nego recimo kod iOS 12.

Sada na primjer, korisnici mogu samostalno stavljati widgete na zaslon. Nadalje, Apple je sada oblikovao svoju krajnje desnu  stranu unutar iOS-a 14 na način da ona služi kao nekakva ladica s aplikacijama, nešto slično onome što Android ima, ali opet drugačije. Uglavnom, najjednostavnije rečeno, iOS 14 vizualno je puno pregledniji od iOS-a 13, djelomično čak podsjeća na Android, pruža veće mogućnosti korisnicima, što je sve jedan veliki plus.

Ono što će vam iOS 14 isto tako omogućiti su stvari kao što je zadavanje predefiniranog, internetskog preglednika po želji korisnika, slobodno određivanje tipkovnice i pružatelja usluga e-pošte. Šokantno za Apple, ali eto da smo i to doživjeli. Da nam je netko rekao prije pet godina da će Apple ovo dopustiti u svom iOS-u, ne bismo mu vjerovali.

Kapacitivne tipke ”Home” nema, ako želite nju onda ćete se trebati odlučiti za iPhone SE 2020, što znači da sve što radite, radite putem gesti, koje su na iPhoneu standardizirane od 2017. i iPhonea X. Ako dosad niste radili s gestama, a želite kupiti iPhone 12, trebat će vam neko vrijeme da se na njih naviknete, no smatram da nećete imati puno problema s njima.

Sve radi vrlo glatko, fluidno i brzo, bez zapinjanja, što je uvijek dobrodošlo. To se, osim iOS-u 14 može zahvaliti i najnovijem Appleovom A14 Bionic, 5-nanometarskom procesoru. Tu dolazimo do performansi, koje će vas zadovoljiti u svakom smislu.

iPhone 12 performanse

Performanse uređaja

Appleovi iPhone telefoni oduvijek su poznati po izvrsnim specifikacijama, koje onda uređajima jamče fantastične performanse. Ni ovdje naravno situacija nije ništa drugačija. Appleov A14 Bionic jedan je od najbržih i najboljih procesora pametnih telefona općenito na tržištu i po onome što može, što se djelomično može zahvaliti i načinu na koji je iOS osmišljen, teško da će ga prestići neki SoC iz Android tabora.

Svaka igra, sve što pokrenete na njemu radit će fluidno i gotovo pa besprijekorno. Kažem gotovo jer su mi neki poznanici rekli da su tijekom korištenja iPhonea 12 navodno primijetili nekakva ”mikro-zapinjanja,” no je li to zaista tako, ne znam. Ja ih primijetio nisam.

Zahvaljujući OLED zaslonu, koji je i dalje vrlo prostran, igranje igara, gledanje filmova i serija, čitanje članaka sa stranice PC Chip-a, chat putem Messengera, iMessagesa i sve ostalo izgledat će i djelovat će fantastično. PUBG i Call of Duty Mobile rade savršeno na maksimalnim detaljima, a zbog zaslona sve izgleda bogatije, ”življe” i vibrantno. Sve u svemu, performanse zaslužuju čistu desetku.

iPhone 12 baterija

Ono što ne zaslužuje čistu desetku jest činjenica da se iPhone 12 prodaje bez adaptera za punjenje. Umjesto prodaje adaptera i kabela, kako smo dosad naviknuli, Apple je ove godine odlučio uz uređaj prodati samo kabel. To što iPhone 12 omogućuje maksimalnu brzinu punjenja do 20W i bežično punjenje do 12W je dobro, no šteta je što se s uređajem ne dobiva i adapter. No, to je Apple. Zašto je to tako, to samo oni znaju i nitko drugi.

 

Konačna ocjena

Apple je ove godine, zbog novonastale situacije na tržištu, odlučio izbaciti četiri modela iPhone 12 serije telefona. Prvi od njih, standardni model, može se pohvaliti s jako puno toga.

Radi se o telefonu sa klasično fantastičnim performansama, vrlo dobrom memorijom, kako unutarnjom za pohranu tako i radnom, telefonu s jako kvalitetnim kamerama, vrhunskim dizajnom, materijalima izrade i konačno s OLED zaslonom za standardni model. No naravno, sve to i košta.

Cijena iPhonea 12 od oko 7.500 kuna i dalje je previsoka, bez obzira na sve ono dobro što ovaj uređaj nudi, a dobroga ima jako puno. No i to je kompromis na kojeg trebaju biti spremni svi potencijalni kupci ovog iPhonea. Vrijedi li on tog novca i je li iPhone 12 najbolji iPhone dosad ili ipak ne? Odgovor ćete dati vi.

iPhone 12 specifikacija

Tehničke specifikacije iPhone 12

Zaslon i rezolucija 6.1″ OLED, Super Retina XDR OLED 1170 x 2532 460ppi
19.5:9, 60Hz, Ceramic Shield
Materijal izrade kućišta 146.7 x 71.5 x 7.4 mm, 164g, staklo naprijed i otraga, aluminijski okvir, stereo zvučnici: DA, IP68 (6m do 30 minuta);
Procesor/GPU 6x Apple A14 Bionic (5 nm) (2×3.1 GHz Firestorm + 4×1.8 GHz Icestorm), Apple GPU (4-core graphics)
Prostor za pohranu 64/128/256GB nvme
microSD: NE
RAM 4GB
Kapacitet baterije i punjenje 2815 mAh mAh
20W žično; 15W MagSafe bežično; 7.5W Qi bežično
Kamere Otraga: 12 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS
12 MP, f/2.4, 120˚, 13mm (ultrawide), 1/3.6″Selfie kamera: 12 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/3.6″
SL 3D, (depth/biometrics sensor)
Video-mogućnosti kamera Stražnja: 4K@60fps
Selfie: 4K@60fps
Mjere sigurnosti Face ID
Mogućnosti povezivosti 5G, 4G; Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot Bluetooth 5.0; GLONASS, GALILEO, QZSS, 3.5mm audio: NE, IR Univerzalni daljinski: NE, FM Radio: NE, NFC: DA (Apple Pay)

Cijena uređaja: oko 7.500 kuna

 

Plusevi:

  • Vrhunski dizajn i materijali izrade
  • Izvanredan zaslon
  • Vrhunske performanse
  • IP68 certifikat
  • Sjajni stereo zvučnici
  • Poboljšanja u vezi iOS 14

Minusi:

  • Cijena
  • U paketu se ne dobije adapter, samo kabel
  • Nekima bi standardnih 64 GB ROM moglo biti premalo

 

Piše: D.M.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular