PočetnaMobyPametni telefoniHTC U12+ recenzija: Flagship model sa "popravljenim" digitalnim tipkama

HTC U12+ recenzija: Flagship model sa “popravljenim” digitalnim tipkama


HTC U12+ nakon velike prašine oko funkcionalnosti digitalnih tipki na ovom flagship modelu, sada dolazi sa softverskom nadogradnjom koja rješava ovaj problem.

Kada se ocjenjuju i procjenjuju pametni telefoni puno se toga treba uzeti u obzir. Kakav je dizajn, kakav je zaslon uređaja, kakve su kamere, procesor, memorija, baterija. Sve su ovo najvažnije stvari koje se uzimaju u obzir prilikom svakog ocjenjivanja uređaja.

No, tu su isto tako i neke finese koje se na prvu ne vide, a koje isto tako mogu doprinjeti tomu da uređaj bude ocijenjen kao vrlo kvalitetan ili kao pokušaj. HTC U12+ je nažalost jako loše prošao u medijima baš zbog jednog revolucionarnog pokušaja uvođenjem tkzv. digitalnih tipki.

htc-u12+ tipke
Digitalne tipke koje u početku nisu dobro funkcionirale, sada su softverski popravljene, mogle bi odbiti mnoge kupce

Ono što je trebao biti revolucionaran uređaj s novinama digitalnih tipki nažalost je postao i ostao samo pokušaj toga. Ako imate tipke na uređaju koje ili ne funkciniraju kako treba ili ne funkcioniraju uopće teško je više bilo što drugo uzeti u obzir. A slično to se dogodilo našem HTC U12+ uređaju. Međutim sad je taj problem vrlo dobro otklonjen sa softverskim rješenjem.

htc u12+ zaslon 2

HTC U12+: Na prvu sasvim odličan pametni telefon

Na prvu će vam HTC U12+ izgledati i djelovati kao sasvim odličan pametni telefon. Operacijski sustav je gotovo pa čist, što pozdravljam, kamere rade izvrsno i daju  fotografije jako dobre kvalitete, SoC je brz i niti u jednom trenutku nećete doživjeti nikakvo zaštekavanje ili trzanje, pa čak niti kada odjednom pokrenete više zahtjevnih aplikacija.

Na dodir isto tako djeluje jako dobro, ugodno i premium. Baš onako kako bi i trebao i baš onako kako bismo i očekivali od jednog odličnog flagshipa jedne ovako renomirane tvrtke kao što je HTC. To je sve dobro i pozitivno. Ipak, postoji jedno opasno ”ali”.

htc u12+ recenzija

Ali uzalud vam trud svirači, uzalud brz procesor, odlične kamere, prekrasan dizajn, vrlo kvalitetan zaslon – sve to pada u vodu ako vi ne možete uključiti svoj uređaj. Ili ga možete uključiti, ali to ovisi o tome koliko ste snažno pritisnuli tipku koja to nije. Isto je i s pojačavanjem i stišavanjem uređaja.

Nekada se dogodi da jednaka količina pritiska jednostavno ne radi ništa, to jest tipke ne reagiraju. Ponekad se zna dogoditi da reagiraju, ali ako vam je baterija na uređaju slaba ili ako se temperatura sobe u kojoj se vi nalazite promijeni, tipke znaju jednostavno otkazati poslušnost. Znate što je najbolje od svega ovoga? Situacija u kojoj se uređaj sam od sebe restarta.

htc u12+ zaslon

Vi ga napokon uključite, ostavite na stolu i vidite da se nakon pola minute uređaj počne gasiti i uključivati. Ni sami ne znate što je, ali onda shvatite da uređaj pati od ”zakašnjele” reakcije. Vi ste više puta pritisnuli tipku za uključivanje, no on je prihvatio samo jednom, da bi kasnije registrirao i ostale vaše pokušaje uključivanja što onda rezultira spontanim restartiranjem. Bez komentara.

Ono što je čudno je to što je taj nepredviđen rad tipki u samog uređaja vrlo nepredvidljiv. Ponekad se zna dogoditi da uređaj satima radi normalno bez ikakvih gluposti i random restartiranja. No, ono što je najgore je to što se takve stvari događaju dosta spontano i da se jednostavno ne može znati kada će se HTC U12+ idući puta sam od sebe restartirati.

 

htc u12+ test

HTC U12+ – Zaslon i obilježja uređaja

Ako ipak možete nadići ove probleme koje će vam najnoviji HTC-ov flagship priuštiti, OK. No, u tom slučaju dugujem vam opis svega onoga dobroga što uvaj uređaj ima i što on može. I baš zbog tog dobroga i zbog tih vrlina mi je još i više žao što je HTC U12+ doživio takav fijasko u pogledu rada tipki. Nadamo se da će se to nekako uspjeti sanirati i da će HTC pustiti u opticaj neku zakrpu ili nešto.

Dizajnom HTC U12+ podsjeća dosta na U11+ model, što je odlična stvar. Radi se o uređaju koji ima zaslon u omjeru od 18:9, bez usjeka (iliti ”notcha”). Uređaj je izrađen od kombinacije aluminija i staklene legure, s time da se to gotovo niti ne primijeti. To kada aluminij prelazi u staklo se i ne osjeti i ne vidi što je jedna od najboljih stvari po pitanju dizajna ovog uređaja i nešto što svakako zaslužuje sve palčeve gore.

Stražnja strana je omotana u oleofobni omotač, zbog čega je čitač otisaka prstiju malo slabiji (no nikako ne i loš) i zbog čega je uređaj skliskiji u ruci, a i skuplja dosta otisaka prstiju (slično kao Huaweijev P20 Pro).

Šteta u vezi dizajna je to što uređaj na sebi nema utor za slušalice od 3.5 mm. Isto tako nema nikakvog kabela uz pomoć kojeg bismo mogli utaknuti USB-C u 3.5 mm. Čini se da iPhoneov standard polako, ali sigurno preuzima sve veći broj Android pametnih telefona.

Po pitanju performansi, HTC U12+ je onakav kakvim bismo ga i očekivali: brz, fluidan i  gotovo savršen. Za to se brinu Adreno 630 GPU, 6 GB radne memorije i njegov Qualcomm Snapdragon 845 SoC. Da, to zvuči impresivno, ali to je u stvari sve ono što i očekujemo da će jedan ovakav flagship i imati u sebi. Sve manje od toga bilo bi razočaranje. Ovisno o verziji uređaja, HTC U12+ dolazi ili sa 64 ili sa 128 GB ROM.

htc u12+ benchmark

htc u12+ antutu test

Vrsta tehologije zaslona je ponovno IPS LCD, što je opet…standard. Ništa previše niti ništa ispod onoga što smo očekivali. Šest inča na 1440p, Corning Gorilla Glass 5, Android Oreo i HTC Sense koji djeluje staro – sve ovo govori jedno: ”ja sam HTC U12+ i najnoviji sam HTC-ov flagship”.

Što mi se posebno svidjelo kod ovog uređaja? Recimo HTC-ov Usonic način neutraliziranja buke i kamere. HTC-ove dual kamere od 12 i 16 MP i otvorom blende f/1.75 i f/2.6 su jedno riječju- fantastične i po mnogočemu se mogu natjecati sa kamerama koje ćemo pronaći na Galaxy S9 i S9+ te Huawei P20 Pro uređajima.

htc u12+ kamera

Prednja kamera je dvostruka od 8 MP, a ako tu ubrojimo vlastiti HTC-ov bokeh mod rada, telefoto osjeljivu leću, tu mogu reći bravo za HTC i bravo za HTC U12+. No ono zbog čega sve ovo uvelike pada u vodu jest novo HTC-ovo rješenje s novim tipkama koje to nisu, ali koje bi to trebale biti.

Sve u svemu

HTC U12+ ima potencijal da bude odličan flagship i to pokazuju sve specifikacije uređaja kao i ono što uređaj može. No sve bi bilo puno bolje i svi ti potencijali bi se mogli na puno bolji način pokazati kada ne bi bilo tih grešaka s tipkama.

Jer zbog njih ćete se više iznervirati nego što ćete uživati u korištenju uređaja. Što vam vrijedi to što uređaj ima odlične kamere ako ih zbog neispravnosti uređaja ne možete normalno koristiti? Nadamo se da će ovo HTC popraviti kako god zna i umije.

htc u12+ ekran

Tehničke specifikacije:

  • OS: Android Oreo 8.0, HTC Sense
  • SoC: Qualcomm Snapdragon 845, Adreno 630
  •  Zaslon: 6 inča, 1440p, Super LCD 6, HDR10, Corning Gorilla Glass 5,
  • RAM: 6 GB
  • ROM: 64 ili 128 GB
  • Kamere: 12 MP, OIS, EIS, 16 MP, 2x optički zoom, portrait način rada, prednje dvostruke od 8 MP
  • Baterija: 3500 mAh
  • Posebnosti: IP68, HTC BoomSound, HTC USonic neutraliziranje zvuka, Google Assistant, Alexa
  • Masa i dimenzije: 188g, 156 x 73.9 x 9.7 mm
  • Cijena: oko 5.500,00kn

Pozitivne strane:

  • Vrlo brz procesor
  • Premium izgled
  • Vizualno i na dodir vrlo ugodan, što se može zahvaliti staklenoj podlozi
  • Odlična kvaliteta kamera

Negativne strane: 

  • Tipke za pojačavanje i stišavanje koje su osjetljive na dodir nisu funkcionirale ni približno onako kako bi trebale, naknadno je HTC to popravio softverski
  • Edge Sense je dosta nepouzdan,
  • HTC Sense je dosta zastario i to se vidi

Piše: I.H.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular