PočetnaMobyPametni telefoniHonor Magic 5 Lite recenzija: Zašto platiti više?

Honor Magic 5 Lite recenzija: Zašto platiti više?


Honorov pristupačni telefon srednjeg ranga jedan je od najatraktivnijih telefona u svojoj klasi, s izgledom i dojmom kojeg ostavlja, koji su u stilu vodećih modela.

Njegov OLED zaslon i dosta dobro trajanje baterije za svaku su pohvalu. Performanse uređaja mogle bi biti bolje, a činjenica da u paketu ne dobivamo adapter nije nešto čime se uređaj može pohvaliti. Bez obzira na sve, radi se o jednom vrlo dobrom i cjenovno pristupačnom pametnom telefonu, koji će zadovoljiti korisnika koji nije zahtjevan.

Huaweijev pod-brend Honor u odnosu na prošlogodišnji model donosi poboljšanja u pogledu nekih segmenata uređaja. Prošlogodišnji uređaj Honor Magic 4 Lite bio je isto tako vrlo sposoban pametni telefon srednjeg razreda, s isto tako odličnim vijekom trajanja baterije, no postojalo je mjesto za poboljšanje. Neka od tih poboljšanja imamo prilike vidjeti na Magic Lite 5 modelu, kao što je recimo poboljšanje u pogledu zaslona uređaja, kao i kvalitete kamera.

Honor Magic 5 Lite

Honor Magic 5 Lite došao je s jednim ciljem: kako bi potencijalnim korisnicima ponudio nadogradnju onoga što su imali prilike vidjeti prošle godine. Ovo je vidljivo odmah ma prvi pogled, kod vrlo lijepog AMOLED zaslona i sa svime onime što AMOLED zaslon donosi na jedan pametni telefon u usporedbi s IPS LCD-om. Njegov sustav kamere također je doživio suptilnu reviziju, što je uvijek dobrodošlo. Najveći minus odnosi se vjerojatno na sustav na čipu. Naime, Honor Magic 5 Lite dolazi s istim onim SoC-om kakav se nalazi i na lanjskom modelu; riječ je o Snapdragonu 695.

 

Honor Magic 5 Lite: Dizajn i izgled uređaja

Iako je Honor Magic 5 Lite po specifikacijama i obilježjima i dalje pametni telefon srednjeg razreda, na prvi pogled i dodir mislit ćete da je riječ o skupljem uređaju. Razlozi za to su izgled i dizajn uređaja, zbog kojih telefon izgleda kao da je riječ o ”high-end” uređaju. Vidi se da je Huawei uložio dosta truda ne bi li potencijalne korisnike pokušao osvojiti na prvi pogled i dodir.

Honor Magic 5 Lite test

Telefon izgleda i ostavlja dojam premium dizajna, s tankim kućištem od 7,9 mm, dvostruko zakrivljenim zaslonom i stražnjom stranom od staklene legure. Ovo je manji telefon od Magic 4 Lite modela, zahvaljujući smanjenom zaslonu od 6,67 inča. Također je znatno lakši, mase od 175 g, unatoč tome što ima veću bateriju. Na stražnjoj strani telefona vidljiv je povratak motiva kamere u obliku prstena sa onoga što smo imali prilike vidjeti na Magic 4 Lite modelu. Honor se ovdje oslonio na ovaj takozvani ‘Matrix Star Ring’ dizajn.

Dok je bočni okvir tanak, s tankim tipkama za glasnoću i tipkom za uključivanje koja se nalazi na desnom rubu, gornji i donji rubovi su poravnati. Ovdje dolazimo do prvog jasnog obilježja koji ukazuje na to da se ipak radi o cjenovno pristupačnom pametnom telefonu. Naime, Honor Magic 5 Lite nema IP certifikat za vodootpornost. Neki će reći da ovo i nije minus. No iskreno mišljenja sam da je uređaj mogao imati nekakav IP certifikat, ako već ne IP68.

Honor Magic 5 Lite zaslon

Honor Magic 5 Lite: Zaslon uređaja i kvaliteta zvuka

Jedan od najvećih minusa kod prošlogodišnjeg Magic 4 Lite modela odnosio se na njegov zaslon. Uređaj koristi LCD zaslon, što znači da je kvaliteta prikaza slike znatno lošija u odnosu na ono kakva bi bila da uređaj koristi AMOLED. Na sreću, Honor nije napravio istu pogrešku s Magic 5 Lite. Ove godine dobili smo uređaj koji dolazi sa AMOLED zaslonom rezolucije Full HD+, odnosno 2400 x 1080, na dijagonali od 6.67 inča i kao šlag na torti s razinom osvježenja od 120 Hz. Sve ovo naravno znači da je segment prikaza slike uvelike poboljšan u odnosu na ono što imamo kod Magic 4 Lite modela.

Honor Magic 5 Lite ekran

Boje dolaze do izražaja, vrlo su živopisne, crne su doista crne, nisu ispijene tamnosive i općenito prikaz slike je daleko bolji. Pokrivenost raspona boja iznosi 96,5% sRGB, dok volumen raspona iznosi 98,3% sRGB u bolje izbalansiranom Normalnom profilu boja. Ovo su sve u svemu vrlo dobri rezultati. Kada je riječ o svjetlini, Magic 5 Lite postiže respektabilnih 510 nita s isključenom automatskom svjetlinom u gore spomenutom normalnom načinu prikaza. Postat ćete malo svjetliji sa zadanim načinom Vivid, ali boje će biti jarke.

Honor Magic 5 Lite zvuk

Bez obzira na to sve, uređaj je sada još bolji što se tiče uživanju u multimedijskog sadržaja, a i bit će lakši za oči korisnika. Ako je kvaliteta zaslona i prikaza slike jedan od vama najvažnijih segmenata na pametnom telefonu, imajte na umu da ćete s Honorom Magic 5 Lite biti vrlo zadovoljni. Kvaliteta zvuka je u redu, ali je manje impresivna u odnosu na kvalitetu prikaza slike. Na donjem rubu telefona nalazi se jedini zvučnik, što znači da Honor Magic 5 Lite dolazi s mono zvučnikom. Ovakav kakav jest, ovaj jedini zvučnik daje jasan zvuk, iako s ograničenim mogućnostima.

 

Honor Magic 5 Lite: Specifikacije i performanse uređaja

Honor je opremio Magic 5 Lite potpuno istim Snapdragon 695 5G čipom kao i Magic 4 Lite, što je razočaranje. Nedavno smo vidjeli da je Poco X5 Pro slične cijene prešao na Snapdragon 778G, što je rezultiralo značajnim povećanjem performansi u odnosu na Poco X4 Pro i njegov Snapdragon 695. Šteta je što Honor nije slijedio taj primjer. Bez obzira na stariji Soc Honor Magic 5 Lite općenito ima prilično dobre performanse, to je daleko od onoga što bismo dobili da je recimo Honor Magic 5 Lite došao sa Snapdragon 778G sustavom na čipu.

Honor Magic 5 Lite performanse

Činjenica da je procesor stariji neće se osjetiti u svakodnevnom radu i u aktivnostima kao što su pregledavanje internetskog sadržaja, uživanje u multimedijskom sadržaju i sličnim stvarima, ali osjetit će se prilikom pokretanja zahtjevnih aplikacija, kao što su na primjer videoigre. Ovo je i najveći minus, po mom mišljenju, ovog pametnog telefona.

6 GB radne memorije uz 128 GB unutarnje memorije za pohranu je OK, ali nije ništa revolucionarno. U kombinaciji sa procesorom, radna memorija odradit će dostatan posao za svakog ne zahtjevnog korisnika, no ponavljam od ovog pametnog telefona ne možete očekivati puno. Kada se sve zbroji i oduzme, ovo u stvari nije veliko razočaranje, budući da se od Magic 5 Lite uređaja ni ne očekuje kao da će obavljati stvari što se mogućnosti tiče, poput nekih skupljih uređaja.

Kako stojimo s kamerama?

 

Honor Magic 5 Lite kamera

Honor Magic 5 Lite: Kvaliteta kamera

Honor je na Magic 5 Lite stavio senzor glavne kamere od 64MP s većim brojem piksela, a ovaj put je dodao i ultra-širokokutnu kameru od 5 MP, uz makro senzor od 2 MP čija namjena iskreno nije jasna. Bilo bi bolje da su na primjer maknuli ovaj senzor i da su stavili bolji SoC.

Glavni senzor dat će pristojne, oštre, relativno dobro eksponirane snimke pri dobrom osvjetljenju. Prikaz boja također je dosta dobar, s malo prezasićenosti na koju se oslanjaju mnogi cjenovno pristupačniji pametni telefoni. Prilično se dobro snalazi i u HDR scenarijima, lijepo balansirajući svjetlo i sjenu.

Primjeri fotografija dobiveni sa Honor Magic 5 Lite kamerom:

Honor Magic 5 Lite testna fotografija 1

 

Ultra-širokokutni senzor od 5 MP nije ni blizu po mogućnostima kao glavni senzor. Osjeti se veliki pad u detaljima, uz mnogo prigušeniju paletu boja. Ipak, ne možemo opet reći da očekujemo neke grandiozne stvari kod ovakvih kamera kod cjenovno pristupačnih pametnih telefona, kao što je Honor Magic 5 Lite.

Prednja kamera od 16 MP sposobna je snimiti pristojne selfije, iako način selfie portreta prikazuje određene dijelove fotografije zamućenima.

 

Honor Magic 5 Lite baterija

Honor Magic 5 Lite: Baterija i mogućnosti punjenja

Jedan od najvećih pluseva Honor Magic 5 Lite uređaja svakako je njegova baterija od 5100 mAh. Osim što je odličnog trajanja, baterija predstavlja povećanje u odnosu na bateriju od 4800 mAh, koja se nalazi na njegovom prethodniku.

Što to znači u praktičnom smislu? Baterija može vrlo lako izdržati i do dva dana. Možete očekivati da ćete izdržati cijeli dan umjerene do intenzivne upotrebe, s oko 4 sata uključenog zaslona, s time da ćete još uvijek imati oko 50%, što je odlično.

No i ovdje postoje određeni minusi. Prvi se odnosi na to da uređaj u paketu ne dolazi s adapterom za punjenje. Osim toga, uređaj podržava punjenje samo do 40 W, što je pad u odnosu na Magic 4 Lite, koji je podržavao punjenje do 66 W.

Honor Magic 5 Lite softver

Honor Magic 5 Lite: Softverske mogućnosti

Honor Magic 5 Lite dolazi s predinstaliranim Androidom 12, s mogućnošću instaliranja Androida 13. Osim toga, ponovno dobivamo Honorovo korisničko sučelje, koje je presvučeno preko Android operativnog sustava, odnosno Magic UI, koje je ovdje na verziji 6.1. Uređaj nema preveliki broj bloatwarea, što je dobro. Od standardnih predinstaliranih aplikacija tu su Facebook, Netflix, TikTok i slične.

 

Zaključak

Honor Magic 5 Lite je sve u svemu vrlo dobar pametni telefon, koji se prije svega odlikuje lijepim dizajnom i izgledom, odličnim vijekom trajanja baterije, jako dobrim zaslonom i pristupačnom cijenom. SoC i kamere su u redu, ali ovdje ima prostora za poboljšanje, pogotovo u pogledu sustava na čipu. No bez obzira na zastarjeli sustav na čipu, ne može se reći da je ovaj uređaj razočarao u bilo kojem segmentu.

 

Honor Magic 5 Lite specifikacija:

Dijagonala zaslona 16,9 cm (6,67 “)
Rezolucija zaslona Full HD+ (2400 × 1080)
Tehnologija zaslona AMOLED
Operativni sustav MagicUI 6.1 (temelji se na sustavu Android 12)
Procesor Qualcomm Snapdragon 695
Br. procesorske jezgre 8
Radna memorija/RAM 6 GB
Unutarnja memorija / ROM 128 GB
Kapacitet baterije 5100 mAh
Čitač otiska prstiju Da (ispod zaslona)
Rezolucija stražnje kamere Glavna kamera od 64 MP (f/1.8) + ultraširokokutna od 5 MP (f/2.2) + makro kamera od 2 MP (f/2.4)
Rezolucija prednje kamere 16 MP
Vrsta telefona na dodir
Boja crna
Dimenzije (V x Š x D) 161,6 × 73,9 × 7,9 mm
Masa 175 g
Mrežna potpora 5G
Dual SIM Da
WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
Senzori žiroskop, senzor gravitacije, senzor ambijentalnog svjetla, senzor blizine, kompas
Bluetooth Da (5.1)
NFC Da
Priključak USB-C

 

 

Plusevi uređaja:

  • Dobre performanse
  • Lijep dizajn
  • Lijep OLED zaslon
  • Baterija odličnog vijeka trajanja od 5200 mAh
  • Sve u svemu dosta dobar omjer uloženog i dobivenog

 

Minusi uređaja:

  • Nema bežičnog punjenja
  • Nema IP certifikata
  • Zastarjeli SoC
  • Bez adaptera u paketu

Cijena uređaja u hrvatskim trgovinama: oko 2.260 kuna ili oko 299 eura

 

 

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular