PočetnaMobyPametni telefoni9 trendova u svijetu pametnih telefona za 2020. godinu

9 trendova u svijetu pametnih telefona za 2020. godinu


Pametni telefoni u životima mnogih igraju vrlo važnu ulogu. Naime, mnogi od nas putem pametnih telefona dogovaraju poslove, komuniciranju s najdražima, vode dnevnike fitness aktivnosti, pišu članke i knjige, vode financije, krate vrijeme konzumirajući kreativni sadržaj, educiraju se putem learning platformi i ostalog sadržaja, itd. Uglavnom, pametni telefoni itekako su bitni u životima mnogih i stoga je važno pratiti što se to događa s tržištem pametnih telefona i kako će izgledati naša budućnost suživota s ovim malenim, a pametnim uređajima.

Godina 2019. bila je iznimno zanimljiva na tržištu pametnih telefona jer smo dobili prve pametne telefone sa savitljivim zaslonom, koji će vrlo vjerojatno promijeniti tržište u skoroj budućnosti. Proizvođači u fokus uglavnom stavljaju hardverske karakteristike uređaja, dok je softverski dio često nepotrebno zapostavljen. Zanimljivo je to kako se u softverskom dijelu postižu značajna poboljšanja sa svakom novom verzijom sustava ili aplikacija pa bi taj dio itekako trebao biti u fokusu javnosti.

Promotrili smo malo situaciju na tržištu i pronašli prognoze analitičara za budućnost. Čini se kako u 2020. godini pametni telefoni neće drastično hardverski napredovati, ali će doći do mnogih softverskih nadogradnji. Inovacije u području softvera mogle bi znatno promijeniti način na koji koristimo pametne telefone te ovim uređajima udahnuti jedan novi život. U nastavku teksta predstavit ćemo vam 9 trendova koji bi trebali dominirati tržištem pametnih telefona u 2020. godini:

hakom 5g

 

Masovni prelazak na 5G mrežu

Vjerovali ili ne, ali prvo uvođenje 4G tehnologije započelo je još davne 2009. godina. Od tada pa do danas prošlo je više od 10 godina, a čini se kako je svijet napokon sazrio da započne s masovnim uvođenjem nove moderne 5G mreže. U mnogim razvijenim zemljama već se masovno raditi na postavljanju i podešavanju potrebnih odašiljača za 5G mrežu koji će korisnicima omogućiti pristup toj mreži u gotovo svim predjelima države. Iako u Hrvatskoj po dobrom starom običaju kaskamo za svijetom, činjenica je da se i u Hrvatskoj krenulo s implementacijom te nove moderne mreže.

U 2019. godini predstavljeni su prvi 5G pametni telefoni koji bi trebali podržavati rad na toj novoj bržoj i stabilnijoj mreži. Ove će godine osnovni trend u području pametnih telefona biti prilagodba uređaja na 5G standard. Zbog svojih karakteristika, 5G mreža treba nešto zahtjevniju strukturu antena unutar telefona pa su navedeni uređaji nešto skuplji. No, kako će se sve više konkurenta priključiti razvoju 5G pametnih telefona tako će i cijena uređaja padati. Dakle, možemo zaključiti kako će osnovni trend na tržištu pametnih telefona biti – prelazak na 5G mrežu.

Unapređenje umjetne inteligencije

Korisnici toga često nisu svjesni, no unutar pametnih telefona umjetna inteligencija igra itekako važnu ulogu. Uz to što pomaže u optimizaciji rada procesora i ostalih komponenti pametnog telefona, umjetna inteligencija brine i o raznim drugim stvarima. Primjerice, da bi vaša fotografija na pametnom telefonu ispala fantastično, velikim je dijelom zaslužna upravo umjetna inteligencija.

U 2020. godini umjetna inteligencija poprimiti će još veće razmjere unutar pametnih telefona. Naime, uređaji će pomno analizirati ponašanje korisnika te će na temelju toga optimizirati sadržaj koji se na telefonu nudi. Korak po korak telefon će upoznavati korisnika te će mu pomoći u savladavanju svakodnevnih zadataka. Važno je naglasiti kako je umjetna inteligencija tu za korisnika kako bi mu uštedjela vrijeme i pripomogla mu s repetitivnim zadacima, dok su ostale radnje još uvijek u nadležnosti samog korisnika. Pametni telefon bi vas u budućnosti trebao buditi ovisno o vašim navikama, preporučivat će vam doručak i ostale jela ovisno o vašim interesima, a isto će se događati i sa svim ostalim radnjama koje obavljamo na pametnom telefonu. Možda zvuči pomalo zastrašujuće, no telefon bi trebao postati naše desna ruka.

U blockchain se može zapisati sve – od transakcija do vlasništva nad nekretninama …

Popularizacija mobilnih novčanika

Plaćanje pametnim telefonima na velika vrata ulazi među hrvatske građane. Dugo smo vremena bili ovisnici i plaćanju gotovinom, no poveli smo se za svjetskim trendovima – gdje se sve plaća karticama. Danas ogroman broj stanovnika Lijepe naše plaća karticama i taj je način plaćanja postao svojevrstan standard (posebice među mlađom generacijom). No, svijet se polako odvikava od plaćanja karticama i prelazi na mobilno plaćanje pa smo i mi krenuli tim trendom. Sve je više Hrvata koji u trgovinama i na raznim drugim mjestima plaćaju pametnim telefonom jer je to jednostavno i praktično.

Godina ispred nas trebala bi još dodatno zacementirati status mobilnog plaćanja. Vrlo vjerojatno će se pojaviti neki novi servisi za mobilno plaćanje, dok će postojeći biti nadograđeni. Trenutne usluge mobilnog plaćanja su sigurne i ne biste trebali imati strah od takvog načina plaćanja. Godina 2020. pridonijet će dodatnoj popularizaciji plaćanja pametnim telefonima.

Proširenje mogućnosti uz virtualnu stvarnost

Pametni telefoni donekle su ograničeni svojim dosezima, no srećom postoje kreativci koji su osmislili kao još atraktivnije koristiti pametne telefone. Radi se o virtualnoj stvarnosti, odnosno o proširenoj stvarnosti. Kako ta proširena stvarnost funkcionira mogli smo vidjeti na popularnoj igri Pokemon Go, gdje ste lovili izmišljene likove u stvarnome svijetu. Dakle, kombinira se stvarnost i virtualni svijet – čime se postiže jedna zanimljiva i atraktivna simbioza.

Iako virtualna stvarnost neće doživjeti svoj vrhunac u ovoj godini, činjenica je da će upravo 2020. godina biti prepuna pokušaja kako virtualnu stvarnost uklopiti u život ljubitelja pametnih telefona. Bit će zanimljivo vidjeti koliko ćemo daleko stići i da li će se ostvariti ideje da stvarne predmete razmještamo u virtualnom svijetu i da s lakoćom stvarni svijet preslikavamo u virtualni i obrnuto. Potencijal je ogroman, a 2020. godina mogla bi pokazati smjer u kojem će se ta proširena virtualna stvarnost razvijati.

Zdravlje na dlanu

Zahvaljujući pametnim telefonima danas možete izrazito kvalitetno pratiti sportske aktivnosti i kako se vaše tijelo ponaša tijekom dana. Nosivi gadgeti u suradnji s pametnim telefonima stvaraju bazu vaših zdravstvenih podataka koji se mogu iskoristiti za analizu vašeg zdravstvenog stanja. Primjerice, putem podataka s pametnih telefona možete otkriti ponaša li se vaše tijelo nemirno u nekim situacijama, imate li kvalitetan ili loš san, prijeti li vam kakva bolest i zdravstveni problemi, itd.

Tržište nosivih gadgeta već sada je ogromno, no u 2020. godini će još značajnije rasti. Na trgovini aplikacijama trenutno se nalaze stotine tisuća zdravstvenih aplikacija koje su nažalost dosta oskudne mogućnostima. Daljnjom nadogradnjom tih aplikacija stvorit će se jedan fantastičan alat koji će moći pratiti vaše zdravlje u stvarnom vremenu. Iako će to nekim zvučati suviše napadno, činjenica je da vam pametni telefon može spasiti život – ili vam barem ukazati na moguće zdravstvene probleme. Novi pametni telefoni pružit će još bolje metrike i kvalitetnije praćenje zdravstvenog stanja, a razmatra se mogućnost da se te baze podataka povežu s bazama vaših doktora – čime će doktor imati bolji uvid u vaše zdravstveno stanje.

Svijet u oblacima

Praćenje svih navedenih podataka u prethodnom odlomku, stvara velike količine podataka – koje negdje trebamo pospremati. Memorije pametnih telefona postaju premale za sve te silne podatke pa se korisnici često okreću spremanju podataka u vlastiti oblak. Upravo će 2020. godina donijeti dodatnu popularizaciju spremanja informacija u oblak iz razloga što će nov uređaji stvarati sve više informacija – koje će naprosto biti nemoguće pospremiti na sam uređaj.

Ideja je stvoriti automatski sustav koji brine sam o sebi, odnosno koji redovito ažurira i mijenja podatke – bez da korisnik mora voditi brigu o tome. Dakle, novi moderniji cloud sustavi dovest će do toga da više nećete morati brinuti o svojim podacima, već će pametni telefon taj dio raditi umjesto vas. Više nećete morati brinuti oko oštećenja telefona i nemogućnosti pristupu podataka jer će sve biti spremljeno u oblaku.

Beacon Technology

Beacon Technology je relativno nov pojam s kojim su tek rijetki upoznati. Radi se o vrlo zanimljivoj tehnologiji koja je bazirana na Bluetooth Low Energy (BLE) signalima i koja zapravo prima podatke kada se nađete u zoni u kojoj vam ti podaci trebaju. Zamislite da ste google-ali pulover koji želite kupiti, ali niste sigurni odgovara li vam veličina tog pulovera – pa biste ga željeli isprobati. Krenete li putem shopping centara Beacon tehnologija će vam javiti kada se nađete u blizini pulovera kojeg ste tražili. Tom prilikom dostavit će vam sve važne podatke o tom puloveru – gdje se nalazi, koliko je cijena te još neke važne parametre.

Beacon tehnologija spaja virtualni i stvarni svijet na način da vam nudi korisne podatke baš onda kada vam ti podaci trebaju. Ovime ne morate više tražiti za suhoparnim podacima gdje, kako i kada je vaše potencijalna roba dostupna – već sve dobivate na svoj dlan. Iako je ova tehnologija relativno nova, čini se kako mnoge kompanije vide veliki interes u svemu toga. Zamislite koliko je ovo dobar marketinški alat kojim možete privući nove kupce u svoju trgovinu – upravo onda kada su korisnici u blizini i kada to žele.

Daljnji razvoj Blockchaina

Iako su mnogi Blockchain povezivali s kriptovalutama, valja naglasiti kako je Blockchain tehnologija u potpunosti odvojena od svijeta virtualnih valuta. Radi se o tehnologiji spremanja podataka koja bi trebala biti iznimno sigurna i gdje se ne bi trebale dešavati malverzacije s podacima. Blockchain je poprilično rigorozan kada je upisivanje podataka u pitanju pa se ova tehnologija nameće kao sjajno rješenje u situacijama kada trebate sigurne baze podataka.

Softverski inženjeri u 2020. godini bit će u velikoj mjeri fokusirani na implementiranje Blockchain tehnologije na veliki broj raznovrsnih aplikativnih rješenja. Tako bi se Blockchain mogao pojaviti unutar aplikacija za koje ste mislili da nikada neće imati nikakve veze s ovom naprednom tehnologijom pohrane podataka, kao i na raznim aplikacijama koje itekako cijene sigurnost i točnost informacija. Bit će zanimljivo vidjeti u kojem će točno smjeru ići razvoj Blockchain tehnologije na pametnim telefonima.

električni auto iot
Mobilnost je puno više od obične vožnje automobila

Internet stvari uvijek i svugdje

Implementacija 5G mreže omogućit će razne napredne procese – a mnogi se slažu da će najviše pridonijeti autonomnim automobilima te Internetu stvari. Autonomni automobili trebali bi zahvaljujući 5G mrežama dobiti mogućnost međusobne komunikacije čime će se stvoriti optimiziran promet u kojem će se bolje koristiti prometni resursi. S druge strane, važnu će ulogu u našem budućem životu igrati Internet stvari – ideja da se internet koristi uvijek i svugdje te da povezuje sve uređaje koji se nalaze u vašoj blizini.

Internet stvari trebao bi se u 2020. godini aktivnije pojaviti na pametnim telefonima, a omogućit će stvaranje jedne jako vrijedne baze podataka o samome korisniku. Ako ste ljubitelj tehnologije, onda ćete svakako obožavati internet stvari. Naime zahvaljujući ovoj modernoj tehnologiji povezat ćete pametni telefona sa svim svojim uređajima u pametnom domu te ćete moći upravljati svim tim uređajima od bilo gdje. Istovremeno, sustav će učiti o vašim navikama te će procese optimizirati upravo tako da odgovaraju vašim potrebama. Ideja Internet stvari zvuči obećavajuće, no postavlja se pitanje da li će osoba u tom scenariju uopće imati pravo na privatnost. Bilo kako bilo, Internet stvari stiže nam u 2020. godini aktivnije na pametne telefone – bili mi spremni ili ne.

 

Zaključak

Godina pred nama bit će iznimno zanimljiva u svijetu pametnih telefona. Naime, pojavit će se mnoge kako hardverske tako i softverske inovacije koje bi način korištenja pametnih telefona trebale podići na jednu novu do sada malo poznatu razinu. Uz sve gore navedeno, osobni virtualni asistenti imat će sve važniju zadaću u upravljanju telefonom, a rasti će i broj korisnika koji će telefonu zadavati zvučne naredbe.

Nabrojane tehnologije zvuče izrazito zanimljivo, no pred inženjerima je veliki korak implementacije tih tehnologija na nove uređaje. Potrebno je cjelokupne sustave uskladiti s mnogim regulativama, kako bi radili na korist – a ne na štetu korisnika. U svakom slučaju, ljubitelje pametnih telefona očekuje jedna jako zanimljiva godina – koja bi mogla popularizirati stvari i tehnologije o kojima smo do nedavno samo maštali.

Piše: Marko Županić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular