PočetnaMobyNetbookoviAsus Zenbook 3 UX390 recenzija

Asus Zenbook 3 UX390 recenzija


Zenbook 3 je kulminacija višegodišnjeg razvoja vrlo uspješne Asusove Zenbook serije, i moramo reći da je krajnji rezultat jedan vrlo tanak ultrabook sa skupim hardverom u sebi, koji nikoga ne ostavlja ravnodušnim.

Prilikom prvog susreta sa ovim ultrabook-om, ostali smo zapanjeni koliko je zapravo tanak i lagan. Asus je uspio stvoriti prijenosno računalo koje je zapravo osjetno lakše od standardnog notebooka, a debljina mu se može mjeriti sa prosječnim mobitelom.

Asus Zenbook 3 UX390 recenzija
Ovaj ultrabook u usporedbi sa mobitelom i ne zaostaje mnogo u pogledu debljine

 

To je znak da smo ušli u novo doba ultra-prijenosnih računala. I nakon kraćeg druženja neće vam biti previše teško zaljubiti se u ovakvo računalo.

Usprkos kratkom hodu tipki kod tipkovnice, a budimo realni zbog svoje tankoće i nemože imati duži hod, jer bi to bila magija, ovo računalo je sasvim ugodno za svakodnevno korištenje u MS office-u, surfanju i gledanju filmova.

Toliko spominjana debljina ovog ultrabooka iznosi samo 11,9 mm, pa je Asus očito morao izmisliti najtanji ekranski zglob na svijetu kako bi mogao proizvesti ovaj uređaj. Naime zaslon ima samo 3 mm debljine.

Asus Zenbook 3 UX390 test

 

Unatoč manjoj 12,5-inčnoj veličini zaslona sa rezolucijom od 1920 x 1080, ​​Asus je uspio ugraditi tipkovnicu pune veličine, jer ako bi ekran bio mrvicu manji, to više nebi bilo moguće.

Pa ipak, tipkovnica je odlična obzirom na ovakvu vrstu uređaja, i ugodna za korištenje u kombinaciji sa super preciznog touchpadom. Touchpad je napravljen dobro i ima vrlo veliku preciznost hoda, a i tipke su na pravom mjestu.

Asus Zenbook 3 UX390 tipkovnica

 

U Zenbook 3, Asus je uspio ubaciti čak četiri zvučnika, što je dizajnerski teško izvedivo u tako mali uređaj, ali uz pomoć poznate američke tvrtke iz Stamforda – Harmon Kardon. Ako želimo biti iskreni, teško je očekivati nekakav kvalitetan zvuk iz ovakvih dimenzija, tako da zvučnici, unatoč poznatom audio proizvođaču, još uvijek nisu nešto kvalitetniji u odnosu na uobičajeni prosječni zvuk iz prijenosnog računala.

Cijela jedinica je smještena u jednodijelno metalno kućište, što znači da su cijela gornja i donja polovica šasije Asusa isklesane iz jednog komada metala, koji je napravljen od specijalne legure, 50% čvršče od uobičajenog metala koji se koristi u većini drugih ultrabookova.

Zlatni obrub odlično nadopunjuje lijep i gladak metalni eksterijer, sa zlatnim Asus logotipom na stražnjoj strani ekrana. Tu je i odgovarajuće zlatno pozadinsko osvjetljenje na tipkovnici, jer se Asus drži jedne boje, što je bolje nego šarena rasvjete kod drugih sličnih uređaja, čime naglašavaju da se radi o ultrabooku visoke klase.

Težak je samo 910 grama, a koristi Corning Gorilla 4, koji je širok samo 0.4mm. To je IPS zaslon s velikim kutom gledanja od 178 stupnjeva, a također nas je impresioniralo koliko su boje i kontrast ovog zaslona bogati i oštri.

Asus Zenbook 3 UX390 performanse

 

Asus tvrdi da je omjer kontrasta 1000:1, a mi im vjerujemo. Zaslon je uokviren osrednjim 7.6mm okvirom, koji pomaže da zaslon izgleda većim, ali današnji trendovi ipak vode u smjeru što manjeg ruba zaslona.

Nažalost, ovaj ultrabook zbog svojih malih dimenzija nije mogao ugraditi veliku bateriju, što je i logično. Tako da zbog malog kapaciteta pati vijek trajanja baterije, koji iznosi samo 168 minuta u našem PCMark 8 testiranju baterije. Mislimo da će ovaj uređaj teško izdržati cjelodnevna korištenja i na najštedljivijim postavkama.

Asus Zenbook 3 UX390 baterija

 

Ključni faktor ovog uređaja iznimno male veličine je Intelov novi asortiman procesora Kabylake. Dostupan je s i7 7500U (dvojezgrenim procesorom, koji radi na osnovnoj brzini od 2,7 GHz, dok može ići i do 3.5GHz u Turbo modu, uz nisku potrošnju od samo 25W TDP). Uz izdašnih 16GB DDR4 RAMa,  512GB SSD i IntelHD 620 grafiku ovaj ultrabook košta oko 13.600kn, što nije malo.

Druga, jeftinija varijanta, jest sa i5 7200U procesorom (twin-core, HyperThreaded, osnovna brzina radnog takta 2.5GHz, 3.1GHz Turbo brzina, uz još štedljivijih 15W TDP), a niska potrošnja energije kod ovih čipova znači da Asus ne treba brinuti o ekološkim rješenjima hlađenja.Ova jeftinija varijanta Zenbook-a 3 se prodaje po cijeni od oko 11.500kn.

Naš primjerak uređaja je dostavljen s jašim čipom, otuda i viša cijena. Očito ne postoji posebna grafička kartica u ovoj klasi uređaja, ali 8GB LPDDR3 na 2133MHz (nadogradiva do 16 GB) osigurava dobru količinu hardvera ispod haube.

Tu su i dvije opcije za pohranu – 512GB SATA 3 disk, ili 512GB M.2 PCIe Gen 3 SSD (naš uzorak je imao M.2 disk); a potonji nudi vrhunsku brzinu i pristojnu količinu prostora za tako mali Ultrabook.

Ovu hardversku kombinaciju, koja pokreće Zenbook 3 UX390 na PCMark 8 testiranju dostiže rezultat od 3809 – ništa pretjerano, ali dovoljno za pokretanje nekoliko aplikacija odjednom bez primjetnog usporavanja rada.

Ako bismo tražili mane, najveća je da ne postoji mnogo mogućnosti povezivanja. Sa ovakvim ultra tankim dizajnom vrlo je teško uklopiti i vanjske konektore za povezivanja. Tu nije kriv Asus, nego je to cijena koju svaku ultra tanki prijensnik mora platiti.

zenbook-3
Pomoću vanjskog adaptera proširujete vrlo oskudne mogućnosti povezivanja

 

U stvari, postoji samo jedan USB 3.1 priključak Thunderbolt, koji ujedno služi i kao mrežni priključak. Tu je i 3.5mm stereo mini priključak za zvuk, i to je to. Asus je bio dovoljno milostiv da uključi vanjski adapter, koji nudi dodatne priključke tako da dobijate još priključak tipa C koji ima i HDMI, USB 3.0 tipa A, te drugi konektor tipa C. Dodan je i prijenosni poklopac kako se priključak ne bi oštetio.

Ovaj ultrabook svakako nije jeftin, ali nemožete niti očekivati malu cijenu za ovoliku hardversku vrijednost, pogotova ako uzmemo u obzir u kako malo prostoru je smještena.

Nevjerojatno lagan i ultra taanak dizajn izdvaja ga iz mase sličnih uređaja, i ovo je najbolji Zenbook koji je Asus ikada napravio. Slabija baterija i oskudna povezivost je neminovnost kod ovakvih uređaja, dok sa druge strane dobivate vrhunsku mobilnost i maksimalnu minijaturnost, tako da ga bez problema možete nositi u vaš omiljeni kafić ili sa sobom na put. Sve u svemu ultrabookovi i dalje napreduju u svojoj osnovnoj namjeri koja je naglasak na mobilnost uz pregršt dobrih performansi. A tu je Asus sa svojim Zenbookom svakako uspio.

Specifikacija: Asus ZenBook 3 UX390UA Intel Core i7-7500U 2.70GHz 16GB 512GB SSD W10P Intel HD Graphics 620 12,5 inča FHD LED (1920×1080), Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.1, WiDi, USB Type-C 1, Windows 10 Pro, Težina 0,91 kg jamstvo 2 godine

Cijena: 13.500kn

Ocjena 4/5

Piše: S.M.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular