PočetnaMobyKraj mobilnih Windowsa 10 nakon godina “patnje”

Kraj mobilnih Windowsa 10 nakon godina “patnje”


Nedavno je Microsoftov visoko pozicionirani zaposlenik (corporate VP od operating system), Joe Belfiore, rekao da kompanija više aktivno ne razvija nove mogućnosti za mobilni Windows 10 OS, kao niti novi hardver, odnosno nove uređaje. To priopćenje i nije neka velika novost jer je Windows Phone (WP) držao manje od 0.1 posto tržišta mobilnih uređaja diljem svijeta, što je ogromno razočaranje za kompaniju. U nastavku ćemo napraviti rezime ovog OS-a, te vidjeti zašto je propao, odnosno zašto nije mogao ozbiljno konkurirati Androidu i/ili Appleovom iPhoneu.

 

Zašto je Windows Phone podbacio?

Kada je Apple predstavio svoj prvi iPhone 2007.-e godine, bivši CEO Microsofta Steve Ballmer je izjavio kako nema šanse da iPhone dobije veći udio na tržištu mobitela. Uz to, bio je opsjednut borbom protiv Googlea i njihove tražilice da je podcijenio “prijetnju” zvanu Android.

Ipak, tada je Microsoft još i mogao konkurirati svima jer su mnogi PDA uređaji imali njihov OS, pa su tek 2010.-e godine izbacili prvi mobitel s ekranom na dodir (op.a. Windows Phone 7). To je 3 godine nakon iPhonea i dvije godine nakon Androida.

U to vrijeme, tržište je bilo čvrsto podijeljeno između iOS-a i Androida i mnogi developeri nisu imali želju niti namjeru raditi aplikacije za Windows Phone jer nije bilo previše korisnika. Nove korisnike nisu mogli dobiti jer nije bilo aplikacija. Začarani krug iz kojeg Microsoft nije mogao izaći. Tada je Microsoft posegnuo za očajničkom mjerom i plaćao programere da prebace popularne aplikacije na Windows Phone, ali su te aplikacije došle relativno kasno i kada su već duže vrijeme postojale na Androidu i iPhoneu.

 

 

Kao “šlag na tortu” došla je i odluka mnogih proizvođača uređaja da prestanu raditi uređaje za dotični OS. Što je Microsoftu preostalo? Kupnja Nokije koju su kupili za 7.2 milijarde dolara 2014.-te godine. Nažalost, to je sve palo u vodu i nije rezultiralo većim rastom prodaje mobitela niti povećanjem udjela na tržištu pametnih telefona.

 

Satya Nadella “presudio” mobilnoj diviziji

Satya Nadella je naslijedio Steve Ballmera iste godine i shvatio da biznis vezan uz mobitele mora otići, odnosno da je to kamen spoticanja u njihovom poslovanju. Vrlo brzo je otpisao uloženo u Nokiju, otpustio 7.800 radnika vezanih uz tu diviziju i to je u biti bilo to.

Ipak, nije u potpunosti dignuo ruke od hardvera. Umjesto toga, odlučio je ograničiti izbacivanje novih uređaja na točno 6 komada godišnje, kako bi “efektivnije” upravljali svojim “mobilnim portfolijom”.

S dolaskom Windowsa 10, određeni flagshipovi su se čak i relativno dobro prodavali, posebice što ste ih mogli “pretvoriti” u full desktop PC-je uz pomoć Display Docka i Continuum mogućnosti. Svojevremeno se ta ideja činila odlična (neki bi rekli “game-changer”), jer bi jedan uređaj mogao zamijeniti sva tri – tablet, PC i mobitel.

Problem koji se pojavio je da mnogi korisnici nisu htjeli Android uređaj ili iPhone zamijeniti s high-end Windows uređajem niti su tražili jedan uređaj koji će im zamijeniti laptop ili desktop računalo.

 

 

Da li je kraj konačan?

Možda Microsoft neće nikada dominirati na tržištu mobilnih operativnih sustava kao što je to slučaj s računalima, ali njihov “mobilni biznis” još uvijek nije gotov. Umjesto da se fokusiraju na hardver i svoj mobilni OS, odlučili su fokus usmjeriti na izradu Android i iPhone aplikacija za svoje servise i rasti na krilima ta dva diva.

Također, postoji očito i nekakav dogovor s glavnim proizvođačima mobitela kao što je Samsung, da se na njihove uređaje odmah instaliraju MS Office, Outlook i Cortana kako bi bili konkurencija Googleovim defaultnim servisima. Sve u svemu, ostaje nam vidjeti kako će se cijela ova priča razvijati i hoće li Microsoft barem na ovaj način ostati konkurentan u mobilnom svijetu …

 

Piše: B.P.


RELATED ARTICLES

1 komentar

  1. Autor je pobrkao neke povijesne činjenice u rečenici “pa su tek 2010.-e godine izbacili prvi mobitel s ekranom na dodir”, što u stvari nije točno. Microsoftov OS Windows Mobile pojavio se 2003. kao direktni nasljednik PocketPC 2000 (2002, Windows mobile 2003), imao je nekoliko verzija za različite uređaje – PDA i one koji su imali mogućnosti telefoniranja (phone edition – smartphones), a također i na one sa i bez ekrana na dodir. Upravljalo se stylusom, jer je prstima bilo nezgrapno upravljati na ekranima koji su bili puno manji od današnjih.
    Microsoft je imao mobitele sa ekranom na dodir daleko prije 2010. (i puno prije Androida/iOS-a), točnije 2002. izašli su prvi smartphone-ovi sa Windows mobile platformom i ekranom na dodir (npr. HTC Wallaby/O2 XDA — https://forum.xda-developers.com/wiki/HTC_Wallaby).

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular