PočetnaKriptovaluteKriptovaluta "Dogecoin" polijeće nakon preporuke Elona Muska

Kriptovaluta “Dogecoin” polijeće nakon preporuke Elona Muska


Dogecoin, kriptovaluta koja je nastala u šali, skočila je 50% nakon što ga je novopečeni najbogatiji čovjek na svijetu Elon Musk nazvao “narodnom kriptovalutom”. Podsjetimo kriptovalute kao što su Dogecoin i Bitcoin generiraju računala, a njihova pretpostavljena vrijednost dolazi iz konačnog broja koji se može izračunati.

Elon-Musk-preporučio Dogecoin

Dogecoin koristi psa Shiba Inu kao svoju maskotu, a temelji se na memu na kojem se nalazi životinja. Valuta je dosad narasla za više od 800%. Nakon što je dosegnula najvišu razinu od 0,061 dolara, svaki dogecoin trenutno vrijedi oko 0,060 dolara, što sugerira ukupnu vrijednost ove kriptovalute za sve kovanice oko 5,89 milijardi dolara.

 

 

Kako je nastao Dogecoin?

Stvorila su ga još 2013. dvojica softverskih radnika nakon što se jedan od njih, Jackson Palmer, našalio o sljedećoj velikoj kriptovaluti, kada je dao intervju za poznatu medijsku kuću Vice. Nastanak ove kriptovalute je nadahnut kratkotrajnom internetskom pomamom za slikama određene japanske pasmine pasa.

Međutim, bez vlastite vrijednosti poput zlata ili zemlje i bez mogućnosti generiranja prihoda poput fondova ili obveznica, kriptovalute su izuzetno nestabilne i mogu se srušiti čim porastu.

dogecoin vrijednost

Zbog toga ih je teško vrednovati, a cijene su osjetljive na savjete poznatih ljudi, insajdera ili iznenadne panike na tržištu. “Zaboravite Bitcoin – sada Dogecoin vlada”, samo su neki od naslova članaka u posljednje vrijeme, koji populariziraju ovu kriptovalutu. Kritičari ističu da iako bilo koja kriptovaluta ima svoju konačnu količinu broja jedinica, to sa Dogecoinom nije slučaj, a pored toga i broj kriptovaluta iz dana u dan raste i potencijalno je neograničen.

Podsjetimo da pravila koja podupiru Bitcoin kažu da se može stvoriti samo 21 milijun bitcoina – a ta je brojka sve bliža. Nejasno je što će se dogoditi s vrijednošću bitcoina kada se dostigne ta granica.

Ljudi su izgubili velike količine novca u naglom padu vrijednosti kriptovaluta ili u oštećenim ili izgubljeni tvrdim diskovima gdje je sve zapisano. Budući da kriptovalute mogu brzo proći međunarodne granice i nisu regulirane poput gotovine ili redovitih ulaganja, istraga krađa i bilo kakvih malverzacija je teška.

Dogecoini se “vade” na isti način kao i bitcoini – odnosno stvaraju se pomoću računalne procesorske snage. Međutim, za razliku od Bitcoina, ne postoji gornja granica broja dogecoina koji se mogu proizvesti, s nevjerojatnih 100 milijardi već postojećih. To pomaže objasniti zašto svaki dogecoin trenutno vrijedi oko šest američkih centi, dok je najviša vrijednost jednog Bitcoina do danas bila preko 40.000 USD.

Piše: Z.K.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular