PočetnaKriptovaluteKoje su najbolje kriptovalute koje možete ''rudariti'' već danas? Evo o kojima...

Koje su najbolje kriptovalute koje možete ”rudariti” već danas? Evo o kojima se radi!


Jeste li se i vi okušali u rudarenju kriptovaluta? Ako niste, sada je vjerojatno najbolje vrijeme za to s obzirom na to da kriptovalute nisu nikada prije bile toliko popularne kao što su sada. Sve je počelo s Bitcoinom još 2008. godine.

Zasigurno u tom trenutku tvorac prve virtualne valute nije niti pomišljao na to koliko će popularnost Bitcoina rasti i do čega će sve dovesti u idućim godinama. S obzirom na rastuću popularnost, ne samo Bitcoina već kriptovaluta općenito bilo bi dobro nešto više reći i o nekim drugim, manje poznatim, ali ni po čemu manje ”kvalitetnim” virtualnim valutama. Najbolje kriptovalute – slijede u nastavku!

Bitcoin

Bitcoin

Bitcoin je prva kriptovaluta izmišljena ili kreirana u ovoj kratkoj povijesti kriptovaluta. Osmišljena od strane još uvijek nepoznatog kreatora, Bitcoin se prvi puta pojavio prije otprilike deset godina i od tada pa sve do danas je polako, ali sigurno ušao u povijest. Bez obzira na to tko je osmislio Bitcoin, glavna svrha ove kriptovalute (a kasnije će se pokazati i svih ostalih) je bilo stvaranje sustava razmjene novca po načelu ”peer-to-peer”. U prijevodu: mogućnost mrežnog plaćanja izravno od jedne strane (platitelja) prema drugoj (primatelju) bez potrebe posredovanja različitih financijskih ustanova.

Ono po čemu se Bitcoin razlikovao (i po čemu se još uvijek razlikuje) od ostalih kriptovaluta koje su kasnije osmišljene i po čemu je isto tako poseban jest takozvani ”blockchain” sustav. Ovim sustavom onemogućivao bi se način dvostrukog trošenja novca, to jest nestala bi potreba za posrednikom prilikom vršenja transakcija. Dok u većini ”normalnih” situacija, kada želite prebaciti novac s računa jedne osobe na račun druge, usput bi se obično trebali platiti neki dodatni troškovi (kao što su troškovi prijenosa, to jest transakcije i slično). Takve stvari ne postoje kod Bitcoina. Umjesto toga, ako netko želi poslati novac nekom drugome, to se radi izravno, bez posredovanja.

Bitcoin nije samo prvak, preteča i začetnik kriptovaluta. On je još uvijek, kako stvari stoje, apsolutni vladar na tržištu kriptovaluta. Zahvaljujući Bitcoinu i principima funkcioniranja koje je on nametnuo u kratkom vremenu osmišljene su i druge kriptovalute (s time da su je svaka od njih još uvijek daleko iza Bitcoina i po vrijednosti i po zvučnosti, što ćemo mi promijeniti nakon ovoga članka). Trenutna vrijednost Bitcoina je 57 milijardi USD, ili oko 45% sveukupne vrijednosti tržišta kriptovaluta.

Ethereum

Ethereum

Jedna od najvažnijih stvari oko koje je zasnovan Ethereum jest drugačiji model blockchain sustava kojeg si se moglo reprogramirati i koji bi developerima omogućio izradu više vrsta aplikacija za distribuciju kao i tehnologija.

Ono što je Ethereum platforma omogućila jest to da zahvaljujući njoj jako velik broj tvrtki uspije podići na desetke milijuna dolara preko sufinanciranja svojih vlastitih projekata koji su zasnovani na Ethereumu. Zbog toga što je Ethereum u isto vrijeme i kriptovaluta, ali i platforma za razvoj aplikacija i start-upova, njegova vrijednost je jako porasla, tako da je u ovoj godini ona dosegla oko polovicu marketinške vrijednosti Bitcoina.

RIPPLE

Ripple

Ripple je podvrsta mreže za plaćanje i transkacije koja svojim korisnicima jamči i osigurava siguran i gotovo instant prijenos novčaniih transakcija širom svijeta, isto tako bez bilo kakve potrebe za naplatom.

Ripple, za razliku od velikog broja kriptovaluta koje danas postoje na tržištu, ne koristi blockchain sustav za transakcije. Umjesto toga, Ripple koristi alternativan, iteracijski dogovor priliko svake transakcije. Iz ovog razloga Ripple je puno brži od Bitcoina, ali uz jedan dosta nezgodan rizik: korisnici mogu biti otvoreni za različite vrste napada koji se mogu odviti prilikom mrežne transakcije novca. Bez obzira na to Ripple se, polako ali sigurno proširuje tržištem kriptovaluta. Tomu svjedoči i činjenica da Ripple kao sustav danas koriste neke od najvećih banaka u Japanu. Istina, one ga trenutno koriste kao test, ali ako sve bude dobro, ne isključuje se mogućnost trajne implementacije.

bitcoin cash

Bitcoin Cash

Unatoč tomu što je postojao samo kratko vrijeme (nekoliko tjedana) Bitcoin gotovina (ili ”Bitcoin Cash”) je u tom kratkom vremenu uspio puno toga postići na popularnosti. Razlog tomu nije bio taj što je Bitcoin Cash bio produžena ruka Bitcoinu, nego baš suprotno. Bitcoin Cash nastao je zbog toga što se jedan dio developera nije slagao s time u kojem smjeru ide razvoj Bitcoina pa su stvari odlučili uzeti u svoje ruke.

Točnije, Bitcoin Cash je postojao najviše iz razloga što Bitmain – tvrtka koja je bila zaslužna za proizvodnju Bitcoin čipova nije baš voljela mogućnost pod nazivom SegWit, koja je omogućivala puno jeftinije transakcije (što je bila loša vijest za rudare kao što je Bitmain) i koja je davala veće blokove za rudarenje (umjesto dotadašnjih 1, 8 MB).

Litecoin

Litecoin

Kako najjednostavnije objasniti što je Litecoin? Ono što je hrvatskoj kuni lipa, to je Litecoin Bitcoinu. Odnosno, radi se o takozvanom ”digitalnom” srebru. Litecoin je nastao na sličan način na koji je nastao i Bitcoin Cash (što je uostalom bio slučaj kod nastajanja velikog broja novih kriptovaluta u početku), s time da je Litecoin mogao stvarati blokove do četiri puta brže i imao jedo četiri puta vieću količinu kovanica (oko 84 milijuna).

Nedavno su na internet izašle vijesti u vezi toga da se developer Litecoina želi u cijelosti posvetiti ovoj kriptovaluti. Osim toga, developer je isto tako postavio za cilj to da jednoga dana Litecoin bude prava- zrela kriptovaluta, baš kao i Bitcoin.

 

NEO

NEO je možda malo manje poznata kriptovaluta od ostalih. Glavni razlog tomu bi mogao biti taj što se radi o kriptovaluti koja je osmišljena i razvijena u Kini (zbog čega je i nazvana ”kineskim” Ethereumom), dok je veliki broj ostalih kriptovaluta osmišljen i razvijen ili u Europi ili u Sjedinjenim Američkim Državama. NEO je po mnogočemu sličan Ethereumu, s time da je jedina veća razlika ta što NEO developerima daje mogućnost bilo kojeg jezika za pisanje kodova, ovisno o izboru developera.

Deset godina je prošlo otkako se Bitcoin prvi puta pojavio na internetu i pokrenuo nešto što će uskoro postati prava lavina. Danas u svijetu postoji jako velik broj kriptovaluta (ali je svaka od njih ”varijacija na temu” neke od da tako kažem- glavnih, kao što su Bitcoin ili Ethereum koje su nastale kao ”prve”), a kako vrijeme bude prolazilo vjerojatno će ih biti još više. Ono što je ostalo manje-više nepromijenjeno jest to da Bitcoin, bez obzira na sve uspone i padove, još uvijek vrlo dobro stoji.

Piše: I.H.


RELATED ARTICLES

2 Komentari

  1. Electroneum..može se rudarti na običnom mobu a ne ždere bateriju.
    Referal code za mobilnu aplikaciju je ispod
    8F2D23

    • bogami je dobar ..ima rast 250% u zadnjih 7 dana. Aplikacija mi radi ko uruica. Skupio sam 20kom. Referal radi.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular