PočetnaInternetZabavaŠto je to ''Abandonware'' aplikacija i je li korištenje takvih aplikacija ilegalno?

Što je to ”Abandonware” aplikacija i je li korištenje takvih aplikacija ilegalno?


Vjerojatno ste barem jednom čuli za riječ ”Abandonware”. Ako niste, u nastavku ovog članka saznat ćete što ona znači te smiju li se skidati ”Abandonware” aplikacije ili ne.

 

Abandonware – što je to?

Jeste li se ikada pitali što se događa sa softverom, programom ili aplikacijom, kada programerska tvrtka koja je istu osmislila, više ne mari za nju? Možda je taj softver vrlo star, a tvrtka nema namjeru raditi reizdanje iste. Možda je tvrtka koja je osmislila takve aplikacije propala i više ne postoji. Tu dolazimo do priče o ”Abandonwareu”.

Abandonware je vrsta softvera koja je u biti napuštena, od tuda i  naziv ”abandon”, dok ”ware” dolazi od riječi ”software” ili softver, odnosno program. Uglavnom, najkraće rečeno, Abandonware softveri nastaju u svim situacijama kada iz nekog razloga originalni kreatori tog softvera više za njega ne pokazuju zanimanje. Tu također dolazimo i do pitanja legalnosti.

Recimo da posjedujete igru tvrtke koja više ne postoji i recimo da tu igru odlučite dijeliti s drugim korisnicima putem interneta. Je li to legalno? Mogu li vas takve radnje dovesti u probleme? Što je sa skidanjem igre programerskog tima koji i danas postoji, ali koja je bila dostupna prije 10, 15 godina i koju više ne možete kupiti nigdje?

 

Je li skidanje i nabavljanje Abandonware aplikacija legalno?

Kada se govori o skidanju s interneta Abandonware aplikacija, ono što je vrlo zanimljivo jest da se ne može u potpunosti odrediti točno kada je to legalno, a kada nije.

Za početak, to što neka programerska tvrtka više ne postoji ili više ne prodaje spomenutu aplikaciju, ne znači da je ona izgubila autorska prava. Tu aplikaciju i dalje posjeduje ta tvrtka, no stvari postaju komplicirane ako ta tvrtka više ne postoji, jer u tim situacijama ta aplikacija postaje takozvana ”napuštena aplikacija”, odnosno aplikacija koja je još uvijek pod autorskim pravima, ali koja faktički nema vlasnika.

Da pojednostavim stvari, tehnički rečeno, skidanje Abandonware aplikacija je ilegalno. No pitanje je, hoće li vas itko pravno goniti ako se odlučite na skidanje takvih aplikacija? Ako programerska tvrtka ne postoji i ako nitko umjesto nje ne odlučuje, to znači da vas nitko neće pravosudno goniti. Ako tvrtka i postoji, a u pitanju je na primjer igra koja je izašla 2002. godine, teško da će ta tvrtka protiv fizičke osobe podnijeti pravne korake.

besplatne stare PC igre My Abandonware

Skidanje i korištenje Abandonware aplikacija – da ili ne?

Danas u svijetu postoji velik broj entuzijasta i zaljubljenika u određeni žanr ili vrstu videoigre, koji se svim silama trude održati te igre i spriječiti da postanu samo relikvije prošlosti. Takvi korisnici govore da je sasvim u redu skidati Abandonware aplikacije i da bi se trebalo dopustiti korisnicima skidanje i korištenje takvih aplikacija. Danas postoje i neke internetske stranice koje sadrže jako velik broj starih i napuštenih softvera, među kojima se nalazi velik broj igara. Jedna od najpopularnijih takvih stranica svakako je My Abandonware.

Postoje i protivnici korištenja takvih aplikacija. Protivnici govore da se programerskim tvrtkama treba omogućiti kreiranje reizdanja starih igara za novije platforme, kao što je bio slučaj s igrama Spyro, a da se stare verzije igara trebaju maknuti iz opticaja. S obzirom na to da velik broj tvrtki koje su osmislile igre za platforme kao što su NES, SNES, Amiga i Turbografx više ne postoje, teško da ćemo to doživjeti.

Vjerojatnije je da ćemo umjesto toga, kako vrijeme bude prolazilo, sve više imati prilike vidjeti reizdanja starih AAA naslova, kao što je bio slučaj s igrama Resident Evil, koje tehnički nisu reizdanja nego re-interpretacija već postojeće igre no o tome nekom drugom prilikom.

Sve u svemu, Abandonware aplikacije su nešto neobično, anomalija. Ono što je svakako dobro jest to što postoje stranice, kao što je My Abandonware, odakle možemo skinuti gomilu starih, igraćih hitova. Sve dok korisnik nema namjeru izmjenjivati igru i prodavati je kao svoju, šanse da će vas netko kazneno goniti ako skinete recimo 007: Nightfire je gotovo pa ravna nuli.

Piše: I.H.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular