PočetnaInternetTražite odličnu VPN uslugu? Probajte ProtonVPN!

Tražite odličnu VPN uslugu? Probajte ProtonVPN!


ProtonVPN je jako zanimljiv VPN jedne švicarske firme, koja stoji i iza ProtonMaila – popularnog end-to-end kriptiranog email servisa. Zato smo odlučili testirati njihov VPN i vidjeti koliko je dobar i siguran.

ProtonVPN
Jedna od bitnih stavki ove kompanije je sigurnost. Točnije, prvo pravilo koji oni imaju je – učiniti ljude što je moguće više sigurnima na Internetu. Trenutačno nude svoje servere u 14 zemalja, te su oni pomno odabrani. Tj. postavljeni su u onim zemljama koje imaju sličnu politiku o privatnosti i zaštiti korisnika kao i Švicarska, o čemu možete čitati malo niže u ovom tekstu.

Svaki individualni server koji posjeduju je u njihovom osobnom vlasništvu, te ne koriste tuđe mreže kako bi “preusmjeravali” vaš Internet promet za razliku od mnogih drugih VPN servisa.

Sukladno tome, ProtonVPN ima samo jedan sigurnosni protokol, a to je OpenVPN. To se možda nekima neće svidjeti, ali ovo je garancija da će vaša konekcija uvijek imati maksimalnu moguću sigurnost.

S druge strane, sav promet koji ide preko ovog VPN servisa prolazi kroz nekoliko Protonovih servera pa čak i da netko pokuša pratiti trag vaše konekcije, neće moći pratiti pojedinog korisnika. To je dodatni sloj zaštite koji je ProtonVPN implementirao. Nadalje, svaka sesija dobiva svoj novi enkripcijski ključ što je odlično. Ne rade kompromis po ovom pitanju niti žele ugroziti korisnika na bilo koji način.

Niste network geek? Nema veze, brzo ćete se snaći u njihovim sigurnosnim mogućnostima koje vam nude. Ovaj servis je i P2P friendly, nudi paralelno spajanje do 10 uređaja na istom korisničkom računu, te ima “kill switch”, DNS leak zaštitu i ugrađenu podršku za Tor ako kanite pristupati Onion web stranicama (čitaj: dark webu). Naravno, sve to možete podesiti preko aplikacije za svoj operativni sustav. Aplikacije su odlične i vrlo brzo ćete ih “pohvatati”. Mi smo probali i iOS aplikaciju koja je još u beti i prilično smo zadovoljni.

Kada zbrojite sve ovo nabrojano, shvatit ćete da ne možete sve ovo dobiti besplatno. Plus plan, koji smo i mi koristili, košta mjesečno oko 10 dolara, a ako platite godinu ili dvije, dobiti ćete dobar popust.

Postoji i “basicplan koji vam ne dozvoljava pristup “premium” serverima, ne šalje promet preko više servera i ima podršku samo za dva uređaja paralelno i košta oko 4 dolara mjesečno.

Prije nego pitate, odgovoriti ćemo na pitanje da li postoji i besplatna varijanta? Postoji – ona pokriva jedan uređaj koji može biti spojen na VPN mrežu, ali vam daje samo servere u tri zemlje i brzina je relativno niska. Free plan je dobar za VPN kada planirate računalo ili mobitel koristiti na javnoj WiFi mreži, ali svakako preporučujemo plaćenu verziju jer je mnogo kvalitetnija i bolja.

Sažetak mogućnosti:

– VPN servis nudi servere u 15 zemalja, a zadnja je dodana Italija
– Ima nativne aplikacije za većinu OS-ova, a i druge su u dolasku
– Koristi OpenVPN kao glavni i jedini sigurnosni protokol
– Imaju “no logs” politiku što znači da ne spremaju podatke o vama
– Preusmjeravaju vaš Internet promet kako ga nitko ne bi mogao pratiti
– Koriste konstantno nove enkripcijske ključeve (za svaku novu sesiju)
– P2P friendly

Privatnost

ProtonVPN je, kao što smo rekli, baziran u Švicarskoj koja ima jako dobre zakone koji uključuju privatnost korisnika i već time su u prednosti nad mnogim konkurentima. Osim odličnih zakona, van su Amerike i Europske unije, te Švicarska nije članica zemalja koje nadgledaju svoje korisnike.

Jedna od stvari koje ćete vidjeti na njihovim web stranicama je: “ProtonVPN is a no logs VPN service. We do not track or record your Internet activity, therefore, we are unable to disclose this information to third parties”.Također, nemaju niti ikakvo logiranje o vašim sesijama. Jedino što imaju je timestamp (datum i vrijeme) zadnjeg uspješnog logiranja da vide da li vam radi servis i to je to. Svaki idući put kad se spojite, taj datum i vrijeme se prepišu novim, pa nemaju čak ni povijest vaših spajanja.

Kod kreiranja korisničkog računa, možete se registrirati s bilo kojom validnom email adresom, ali ako želite još veću privatnost, spojite se s njihovim Protonmailom.
Ako koristite besplatni plan tada nećete morati niti unijeti bilo kakve informacije o plaćanju. Ako se ipak odlučite na plaćeni plan (op.a. što svakako preporučujemo!) onda ćete morati dati određene informacije.

Platiti možete kreditnom karticom, PayPalom ili Bitcoinima, no plaćati VPN servis je legalno i ti podaci ne mogu ništa dokazati. ProtonVPN neće te podatke čak niti vidjeti jer se plaćanje vrši preko third-party strana, a oni će samo dobiti informaciji da li ste platili, koliko ste platili i do kad imate pravo koristiti njihovu uslugu.

Čak je i njihova web stranica jako dobra – nema reklama, nema Google analitika i sličnih stvari. Vidi se da jako paze na privatnost i da vas ne žele kompromitirani niti na jedan način.

Performanse

Ekipa iz ProtonVPN-a možda jesu sigurnosni stručnjaci, ali nisu baš jako dobri u e-commerce aktivnostima. Stranica nema baš super optimiziran proces plaćanja. Pokušali smo platiti u dolarima, no kod refresha stranice smo opet dobili defaultnu valutu – eure. Također, nema niti dobrih instrukcija kako platiti Bitcoinovima. Nije da nas je to obeshrabrilo niti nam je bitno, ali želimo istaknuti. Možda bi trebali zaposliti osobu koja će proces plaćanja malo optimizirati radi korisnika.

Nakon što platite i završite ovaj proces, vidjet ćete upravljačku ploču s hrpom informacija i opcija, no mi smo se odlučili odmah na skidanje nativne aplikacije za Windowse. Logirali smo se sa svojim korisničkim podacima i to je bilo to.Što se samog klijenta tiče, izgleda odlično. Vidi se da je profesionalno napravljen i da je sučelje ispolirano praktički do kraja. Kada ga otvorite zumirat će mapu koja radi kao što je i zamišljeno. Vidjet ćete vašu IP adresu, te na karti popis dostupnih servera. S lijeve strane imate isto to, ali malo detaljnije, kao i pristup kraticama. Možete si i sami iskonfigurirati “brzi pristup” na koji se želite spajati, ali i odabrati najbrži server.

Testirali smo i brzinu, te došli do zaključka kako većina servera može pratiti brzinu vašeg Interneta. Ili je barem jako blizu. Ako inače skidate 10-ak MB u sekundi, na VPN-u ćete dobiti raspon od 8 do 10 MB/s. Probali smo bliže i dalje servere i nismo našli neke veće anomalije. Također, streaming radi dobro, P2P radi odlično i nema nikakvih problema. Definitivno odlično iskonfigurirano kako biste uvijek imali najbolje moguće iskustvo korištenja VPN-a.

Ako želite dobar VPN servis, onda svakako razmotrite ProtonVPN! Jako je malo ovako sigurnih i kvalitetnih servisa, a 10-ak dolara mjesečno je mala cijena za privatnost.

 

Piše: B.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular