PočetnaInternetKorisne aplikacijeŠto je to ''Shadowsocks'' i kako funkcionira?

Što je to ”Shadowsocks” i kako funkcionira?


Nažalost, internetska cenzura danas je sve zastupljenija. U Europi situacija (još uvijek) nije kritična, no već sada imamo prilike vidjeti kako pojedine društvene mreže ograničavaju vrlo lako pristup nekima od svojih korisnika, ako se javi bilo kakva sumnja da korisnik na neki način ”krši odredbe zajednice”.

Ako želite pobjeći od internetske cenzure, jedna zanimljiva opcija je nešto što se zove ”Shadowsocks”. Ne samo da je ovaj naziv intrigantan, nego također obećava zaobilaženje gotovo svih prepreka koje postoje na internetu. Pogledajmo što ovaj protokol može, a što ne može.

što je Shadowsocks

Što je Shadowsocks?

Shadowsocks je alat za povezivanje koji vam omogućuje da zaobiđete cenzuru. U Kini ga naširoko koriste ljudi koji žele proći tunel ispod Velikog vatrozida, digitalne barijere koja kineski internet štiti od stranog utjecaja, jer je potpuno besplatan, iako će vam trebati neko tehničko znanje da ga postavite.

Zapravo, Shadowsocks je toliko dobar u probijanju kineskih blokova da postoji dobar razlog za to preko drugog alata, virtualnih privatnih mreža (VPN-ova). Ne samo da je korištenje Shadowsocks-a besplatno, već i skriva promet malo bolje nego VPN-ovi ili virtualne privatne mreže. Međutim, prije nego što krenemo u bilo kakve detalje, prijeđimo prvo odakle dolazi Shadowsocks.

Shadowsocks

Tko je razvio Shadowsocks?

Shadowsocks je razvio kineski programer poznat samo kao “clowwindy”, koji je 2012. stavio početno urezivanje (verziju programa ili skripte) na GitHub. Protokol je bio veliki uspjeh i clowwindy je nastavio raditi na njemu nekoliko godina, kao kao i razvoj besplatnog VPN-a pod nazivom ShadowVPN.

Međutim, 2015. je Clowwindy ostavio poruku na GitHubu u kojoj je naveo da ga je policija pronašla i zamolila ga neka prestane raditi na Shadowsocksima i, vjerojatno, ShadowVPN-u. Također je bio prisiljen izbrisati kod na GitHubu i nije imao izbora nego poslušati. Dodao je da se “nadam da ću jednog dana živjeti u zemlji u kojoj ću imati slobodu pisati bilo kakav kod bez straha od progona”.

 

Što se dogodilo Clowwindyju?

Nakon ove posljednje poruke Clowwindy nije se određeno javljao na internetu. Prema ovom postu na blogu, nakon što je clowwindy dobio “poziv na čaj” (izraz s približno istom razinom prijetnje kao KGB-ov zloglasni “prijateljski razgovor”), nakratko su se na internetu pojavile poruke u kojima se tvrdilo da je sve u redu, nakon čega je osoba (ili osobe) nestala s interneta.

Srećom, ipak, rad Clowwindyja nije gurnut na smetlište povijesti. Umjesto toga, tim entuzijasta nastavio je svoj posao i nastavio raditi na Shadowsocksima. U vrijeme pisanja ovoga članka, ovo je i dalje moćan dio komunikacijske tehnologije koji je postao još bolji u prevladavanju ograničenja.

Shadowsocks

Na koji način Shadowsocks funkcionira?

Shadowsocks je zanimljiv jer je poput mnogih drugih stvari, ali samo dovoljno drugačiji da zaslužuje svoju kategoriju. Tehnički, to je samo proxy: preusmjerava internetsku vezu preko trećeg poslužitelja, čineći da izgleda kao da ste na drugom mjestu.

U redovnoj mrežnoj vezi, poput one koju vjerojatno sada koristite, povezujete se s poslužiteljem davatelja internetskih usluga, a zatim na web-stranicu koju želite posjetiti. Ako vlasti žele blokirati stranicu, davatelju internetskih usluga (ISP) obično se kaže da spriječi pristup njegovoj IP adresi. Korištenje proxyja znači da idete s ISP-a na deblokirani poslužitelj, a zatim na željeno mjesto.

kako radi Shadowsocks

Međutim, obični proxy serveri su jako nesigurni: ne postoji dobar način za osiguranje veze, jer općenito govoreći, većina web-mjesta može vrlo lako shvatiti da ga koristite. Shadowsocks se, međutim, temelji na proxy protokolu zvanom SOCKS5 koji osigurava vezu pomoću AEAD koda, otprilike na istoj liniji kao i SSH tunel.

Iako se AEAD šifre općenito smatraju ne tako sigurnima kao uobičajena AES enkripcija (evo jednog akademskog rada ako želite znati više), one su veliki korak u odnosu na obične proxy servere. Oni općenito ili koriste protokol temeljen na HTTP-u uglavnom samo preusmjerenu nezaštićenu vezu ili raniju verziju SOCKS-a koja također nije kodirana. Korištenje bilo kojeg od njih znači da se ostavljate otvorenim za moguće špijuniranje od strane, pa, gotovo bilo koga.

shoadowsocks-vs-VPN

Shadowsocks i virtualne privatne mreže ili VPN-ovi

Čitajući gore navedeno, možda ćete pomisliti da Shadowsocks zvuči užasno poput virtualnih privatnih mreža, koje također preusmjeravaju veze, ali ih također osiguravaju. Međutim, budući da je Shadowsocksova enkripcija malo lakša, ne nudi istu sigurnost kao VPN.

Međutim, lakša enkripcija znači da Shadowsocks može letjeti ispod radara bolje nego VPN. Da su htjeli, ISP bi mogao jasno identificirati VPN promet, ali Shadowsocks vezu je puno teže identificirati jer izgleda praktički identično običnoj HTTPS vezi.

 

Nedostaci Shadowsocksa

Zbog ovih razloga, Shadowsocks je izvrstan izbor za izbjegavanje cenzurnih blokova. Međutim, nije savršen i ima nekih nedostataka, pogotovo u usporedbi s VPN-ovima ili čak Torom. Kao prvo, Shadowsocks zahtijeva malo postavljanja i morate malo razumjeti kako računala i veze rade.

VPN-ove općenito treba samo instalirati i spremni ste; korištenje Shadowsocks znači da morate sjesti i pročitati dokumentaciju i postaviti poslužitelj. Ovisno o tome kako ste ga postavili, postoji šansa da će Shadowsocks dobro smanjiti vašu internetsku brzinu.

Svaka tehnologija preusmjeravanja smanjit će vašu brzinu, ali neke su gore od drugih. Dobar poslužitelj će smanjiti bol, ali općenito govoreći, korištenje Shadowsocksa znači puno sporiju vezu. Također, za razliku od VPN-ova, ne možete koristiti Shadowsocks za promjenu Netflix regije ili čak za torrent datoteke.

Međutim, također možete tvrditi da ništa od toga nije važno: Shadowsocks je razvijen kao način da se zaobiđu ograničenja, koje je despotski režim stavio na slobodu govora i to besplatno. Pritom uspijeva izvanredno i preporučujemo svima koji žele pobjeći od internetske cenzure da ga barem pogledaju.

Danas kada živimo u svijetu kada se sve više govori o demokraciji, toleranciji, građanskim slobodama, dok se u isto vrijeme sve više sadržaja na internetu cenzurira za one ”nepodobne”, ovakvi alati mogu biti vrlo korisni. Shadowsocks ni po čemu nije nelegalan niti krši bilo kakve zakonom etablirane uredbe ili pravila.

Ono u čemu Shadowsocks pomaže jest pristup slobodi informacija, na koju svatko od nas ima pravo. To je također jedan od najvećih pluseva ovog protokola, za koji se ipak nadamo da ga nećemo morati koristiti i da će biti samo izbor za one koji se žele otisnuti u bespuća interneta, koja nisu potrebna za uobičajeno ”surfanje”.

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular