PočetnaInternetKorisne aplikacijeKoliko je WhatsApp siguran? Sigurnosne prijetnje za koje morate znati ako koristite...

Koliko je WhatsApp siguran? Sigurnosne prijetnje za koje morate znati ako koristite WhatsApp!


WhatsApp je danas jedna od najpopularnijih platformi za mrežnu komunikaciju. Uz Messenger i Facebook WhatsApp drži visoko drugo ili treće mjesto u svijetu po postotku korisnika.

Pretpostavlja se kako sada, u ovome WhatsApp koristi više od jedne milijarde korisnika koji dnevno pošalju više od 70 milijardi poruka. S obzirom na ovaku široku upotrebu ove aplikacije nije neobično to da su se korisnici sve više počeli brinuti oko toga koliko je zapravo WhatsApp siguran za korištenje.

Je li WhatsApp siguran za korištenje? Koliko je siguran? Koje su najčešće opasnosti koje prijete ako želite koristiti (ili ako koristite) ovu aplikaciju i kako se od njih možete zaštititi? Odgovore na ova pitanja i na neka druga saznat ćete u nastavku ovog članka.

WhatsApp

Opasnost i prvi rizik kod korištenja WhatsApp-a ogleda se korištenju WhatsApp-a izvan Google Play i Apple Storea

Činjenica da WhatsApp ima ogromnu korisničku bazu podataka čini ovu aplikaciju očiglednom metom za razne ”cyber” kriminalce od kojih velik broj cilja baš na WhatsApp mrežu. Godinama je WhatsApp dopušta korisnicima slobodno korištenje njihove internetske stranice ili skidanje ”desktop” verzija aplikacija kao i skeniranje kodova putem aplikacija na pametnim telefonima.

Internetske trgovine na pametnim telefonima korisnika (Apple Store ili Google Play Store) su puno bolje kontrolirane i regulirane nego što je internet sam po sebi. Iz tog razloga kada korisnik traži WhatsApp na nekoj od ovih trgovina vrlo je jednostavno za razabrati koja je od WhatsApp aplikacija prava, a koja je lažna. No to je malo teže za odrediti ako WhatsApp skidate preko interneta, izvan ovih trgovina.

Različiti zločesti dečki su toga itekako svjesni i iskoristili su to na najbolji mogući način za sebe i na najgori mogući način za korisnike. Zabilježene su situacije u kojima su napadači na internetske stranice stavljali različite štetne programe koji su na prvu izgledali kao legitimne WhatsApp aplikacije. U slučaaju skidanja i instaliranja ovakvih aplikacija korisnik je mogao na svoje računalo instalirati malware, virus i slične opasnosti.

Drugi, sličan pristup kako kriminalci pokušavaju prevariti korisnike jest putem ”phishing” internetskih stranica koje im služe za izvlačenje osobnih informacija. Neke od tih stranica izgledaju kao autentične WhatsApp internetske stranice, no to nisu. Nakon što korisnik na njih dođe one od korisnika traže osobne podatke (kao što su broj mobitela, e-mail adresa, i sl.) kako bi se korisnik ulogirao. Nakon toga te stranice koriste korisnikove podatke za različite nedopuštene aktivnosti.

Kako ostati siguran i znati da je ona WhatsApp aplikacija koju koristimo legalna i autentična? Ustvari najbolji način za to jest korištenje WhatsApp aplikacija sa službenih trgovina, kao što su Google Play Store ili Apple Store. Na taj način možemo biti (gotovo 100%) sigurni da su one aplikacije koje koristimo zaštićene i maksilmalno sigurne od ovakvih vrsta opasnosti.

Druga vrsta opasnosti ogleda se u nekriptiranim sigurnosnim kopijama podataka

Svaka poruka koju vi sada kao korisnik pošaljete drugom korisniku kriptirana je metodom ”end-to-end”. To znači da tu poruku možete pročitati (odnosno dekodirati) samo vi, kao pošiljatelj poruke i osoba koja je poruku primila. Ova mogućnost zaštite koju WhatsApp posjeduje je vrlo dobra i onemogućuje presretanje poruka za vrijeme njihova slanja (čak ni Facebook nema pravo presresti i pročitati poruke koje ste vi kao korisni poslali). Ipak, to ne znači da su poruke sigurne nakon što su one dekriptirane (odnosno otvorene i pročitane) na vašem uređaju.

WhatsApp svojim korisnicima omogućuje stvaranje sigurnosnih kopija poruka i multimedijskog sadržaja na Android i iOS uređajima. Ovo je još jedna od krucijalnih mogućnosti iz razloga što ona korisniku dopušta vraćanje poruka koje je korisnik nenamjerno obrisao. Postoji lokalno ”backup” mjesto na uređaju gdje se poruke spremanju (uz već postojeću kopiju na cloudu). Kod Androida sve podatke sa WhatsApp-a možete spremiti na Google Drive. Kod ”i” uređaja ih možete spremati na iCloud. No postoji problem.

Podaci koji su spremljeni na cloud usluge nisu kriptirani. S obzirom na to da ti podaci koriste dekriptirane verzije svih poruka koje ste slali i primali ti su podaci vrlo ranjivi i samim time je WhatsApp-ova ”end-to-end” mogućnost enkripcije stavljena pod jedan upitnik. Ovdje je korisnik ostavljen na milost i nemilost pružatelja cloud načina pohrane podataka.

Treći problem – Facebook i njegovo dijeljenje podataka

U posljednjih nekoliko godina Facebook se našao pod udarom kritika. Neke od tih kritika usmjerene su protiv Facebookovog načina trgovanja (jer na tržištu Facebook ima monopol) kao i protiv onemogućivanja kompetitivnosti. U trenutku kada je Facebook odlučio dodati WhatsApp pod svoju domenu Europska Unija ovo je odobrila pod uvjetom da su podaci Facebooka i WhatsApp-a odvojeni. No Facebook se nije dugo držao ovog dogovora.

Prije tri godine WhatsApp je nadopunio svoju politiku privatnosti u kojoj je pisalo kako WhatsApp od 2016. omogućuje dijeljenje svojih podataka sa Facebookom. Neki od tih podataka uključuju broj telefona korisnika, podatke potrošnje, uvid u korištenje WhatsApp aplikacije i sl. Facebook je dosad imao velikih problema s podacima korisnika. Daje li nam to razlog za zabrinutost ako smo korisnici WhatsApp-a? Vi sami procijenite.

WhatsApp slanje GIF

Status WhatsApp-a

Dugi niz godina je mogućnost statusa koju ima WhatsApp bio jedini način dijeljenja korisnikove aktivnosti. To je promijenjeno u službeni WhatsApp Status koji je ustvari kopija mogućnosti koju ima Instagram- Stories.

Kod Instagrama je stvar u tome što je on osmišljen kako bi bio javan, s time da korisnik, ako to poželi, svoj korisnički profil može učiniti tajnim. WhatsApp je privatnija usluga. S obzirom na to dijeljenje statusa na WhatsApp-u je isto tako privatno (ili bi barem trebalo biti) No, nije.

Svatko tko se nalazi među korisnikovim WhatsApp kontaktima može pogledati u Status. Ipak, pozitivna stvar kod Statusa jest ta što se na vrlo jednostavan način može regulirati s kime korisnik želi dijeliti svoje statuse. Samo je potrebno otići pod Settings – Account – Privacy – Status i ovdje korisnik može odabrati s kime će dijeliti svoj WhatsApp Status.

whatsapp

Je li WhatsApp siguran za korištenje i koliko je siguran?

Možemo zaključiti da je WhatsApp djelomično siguran za korištenje. U usporedbi sa nekim drugim, sličnim aplikacijama WhatsApp je sigurniji. ”End-to-end” enkripcija koju WhatsApp ima je svakako dobra stvar. No nažalost otvorenost sadržaja kao i činjenica da korisnikova sigurnost dodatno ovisi od cloud pružatelja usluga govore u prilog tomu da tu još ima puno posla.

Sve u svemu, WhatsApp ima svojih prednosti i nedostataka, kako po pitanju korištenja tako i po pitanju sigurnosti. Ono što svaki korisnik može učiniti ne bi li maksimizirao svoju sigurnost jest obraćanje pozornosti na određene stvari kao što su skidanje WhatsApp-a samo sa ovlaštenih trgovina i prebacivanje podataka na cloud te obraćanje pažne na vrstu sadržaja koju korisnik šalje (i prima).

Piše: Z.K.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular