PočetnaInternetKorisne aplikacijeFirefox će svoje korisnike uskoro upozoravati na pokušaje hakiranja njihovih računa

Firefox će svoje korisnike uskoro upozoravati na pokušaje hakiranja njihovih računa


Unatoč tomu što se curenje informacija odvija gotovo na svakodnevnoj bazi i što gotovo svakoga tjedna možemo pročitati neke nove informacije o tome da je ”probijena” zaštita na ovoj ili onoj internetskoj stranici te da su podaci korisnika došli pod upitnik, velika većina korisnika i dalje nije svjesna ove opasnosti.

Velika većina korisnika i dalje smatra kako su problemi s curenjem njihovim informacija i rizici od istih mali i da je to nešto što se događa vrlo rijetko. Istina je da se to događa češće nego što mi to mislimo. I na udaru nisu samo društvene mreže, kao što je Facebook. Na udaru su i internetski preglednici, usluge za korištenje (kao što su Gmail, Outlook i slični), PayPal.

 

”Have I Been Pwned”?

Jedan od preglednika, čija sigurnost je sada veća nego što je to bio slučaj ranije, a koji je isto potencijalna meta napada je i Mozillin Firefox preglednik. Kako bi Mozilla što je više moguće poboljšala sigurnost svog Firefox preglednika, Mozilla je odlučila udružiti snage sa Troyem Huntom, kreatorom i tvorcem ”Have I Been Pwned” (ili skraćeno HIBP) čime bi se sigurnost i pregledavanja sadržaja putem Firefoxa, a onda samim time i sigurnost korisničkih podataka korisnika trebala dodatno poboljšati. Nove sigurnosne mjere koje bi Mozillin Firefox trebao imati biti će objedinjene pod nazivom ”Firefox Monitor”.

 

Firefox Monitor kao sekundarna stranica i dodatni oblik zaštite svojih korisnika

Firefox Monitor će biti postavljena kao sekundarna stranica unutar koje će korisnici imati pravo pristupa HIBP bazi podataka. Utipkavanjem svoje email adrese unutar Firefox Monitor stranice korisnik može odmah, nakon nekoliko trenutaka saznati jesu li njegovi podaci dovedeni u opasnost ili su sigurni.

U studenome prošle godine Mozilla je najavila kako je započela sa integracijom HIBP baze podataka koja će biti dostupna svim korisnicima. HIBP baza podataka je od studenoga polako počela biti implementirana unutar baze podataka Mozilla Firefox preglednika, s time da će do potpune implementacije ovakvog oblika zaštite korisnika trebati proći još neko vrijeme.

Osim što Firefox Monitor koriscima daje izravan uvid u to jesu li podaci korisnika na bilo koji način kompromitirani ili ne, još jedna stvar koju će Firefox Monitor trebati imati (a koja se još uvijek implementira) jest mogućnost davanja savjeta o tome kako se dodatno osigurati.

Mozilla razmišlja i o dodatnom nadograđivanju svog sustava zaštite korisnika. Firefox Monitor bi tako trebao imati i notifikacijski sustav koji bi korisnika mogao upozoriti i obavijestiti odmah nakon što je došlo do kompromitiranja podataka korisnika, što će dodato povećati stupanj zaštitite. Mozilla je prije nekoliko dana na svojim službenim stranicama objavila kako surađuje sa Cloudflare-om i HIBP-om ne bi li se podaci korisnika na što bolji način učinili anonimnima i samim time sigurnijima za korištenje.

Firefox Monitor će biti pušten u svojevrsno beta testiranje u Sjedinjenim Američkim Državama za oko 250 000 pokusnih korisnika. Ako sve bude u redu, Firefox Monitor će nakon kraćeg vremena biti kao dodatna zaštita biti pušten u opticaj i u ostatku svijeta. Nadamo se da će ovaj oblik zaštite korisnika što prije zaživjeti i ono što se još više nadamo jest to da će i ostali slijediti primjer kakav daje Mozilla kada se radi o zaštiti svojih korisnika.

Piše: D.M.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular