PočetnaInternetHuawei se vraća: Europske zemlje gradit će 5G infrastrukturu uz pomoć Huaweija

Huawei se vraća: Europske zemlje gradit će 5G infrastrukturu uz pomoć Huaweija


Huawei je bez sumnje jedan od najvećih i najkvalitetnijih ponuđača po pitanju opreme za 5G mreže. Ova kineska kompanija posljednjih je godina uložila veliki novac u razvoj inovativnih rješenja za 5G mrežu – pa su samim time stekli i lidersku poziciju na tržištu izgradnje 5G mreža. No, uslijedio je bojkot od strane SAD-a koji je najavio kako je Huawei infrastruktura opasna jer postoji mogućnost špijunaže od strane kineskih vlasti. Cijela priča nije stala samo na SAD-u, već su se uslijed iste bojazni i neke europske zemlje okrenule protiv Huaweija.

Velika kineska kompanija tako je uslijed šokantnog bojkota ostala bez velikog dijela posla – kako ne teritoriju SAD-a, tako i na području Europe. Ipak, pokazalo se vrlo brzo u SAD-u kako izgradnja tamošnje infrastrukture bez posredovanja Huaweija nije izvediva (u kratkom roku). Stoga su neke mjere u SAD-u olabavljene, kako bi se nastavio užurbani razvoj 5G infrastrukture. Ovih smo dana dobili vrlo zanimljiv zaokret i u nekim europskim zemljama – po pitanju suradnje s kompanijom Huawei. Sve se čini kako europske zemlje rade zaokret i ponovno se okreću ideji razvoja 5G mreža uz pomoć Huaweija.

Razvoj 5G mreža u Europi zasigurno je važna karika u poslovnim planovima Huaweija pa će čelnike te kompanije obradovati činjenica – da potencijalno dobivaju posao u Europi. Valja naglasiti kako neke europske zemlje nisu podržale bojkot Huaweija, a ove koje jesu – sada mijenjanju pravila igre. Pogodnost europskog tržišta je što imamo vrlo jaki Ericsson koji također ima naprednu 5G tehnologiju – pa razvoj 5G mreža ne mora ovisiti isključivo o Huaweiju. No, sve se čini da se Huawei vraća u 5G biznis na europskom tlu.

hakom 5g

Švedski regulator telekomunikacija zbog Huaweija stopirao 5G aukciju

Aukcije za 5G mreže koje su se trebale održati u Švedskoj stopirane su zbog Huaweija. Aukcije za dodjelu frekvencija u opsegu 3.5 GHz i 2.3 GHz koje su važne za funkcioniranje novih 5G mreža trebale su započeti 10. studenog. No, aukcije su odgođene nakon što je Huawei dobio ponovno pravo sudjelovanja u istima. Podsjetimo, Huawei i ZTE dobili su zabranu sudjelovanja u aukcijama jer se Švedska povela primjerom Velike Britanije – ta zabranila korištenje Huawei i ZTE opreme kod izgradnje novih 5G mreža. Cjelokupni razvoj 5G infrastrukture u tom bi slučaju pripao europskim velikanima Ericssonu i Nokiji, koji će vjerojatno sudjelovati u razvoju 5G infrastrukture na širem području Europe.

Ipak, stvari su se posljednjih dana promijenile – te je voda ponovno počela teći na mlin Huaweija. Naime, nakon donesene zabrane, Huawei je odlučio uložiti žalbu kojom se protive odluci Švedske da su izuzeti iz razvoja 5G infrastrukture. Tu je žalbu sud razmotrio te je odlučeno kako Huawei ipak može sudjelovati u borbi za razvoj 5G mreža. Samim time, aukcija koja je bila planirana za 10. studeni bila bi neregularna – jer ne bi sve zainteresirane strane mogle sudjelovati u nadmetanju. Stoga je Švedski regulator telekomunikacija PTS, odlučio dan prije početka zaustaviti aukcije. Kada će točno aukcije ponovno započeti za sada nije poznato, no iz PTS-a su najavili kako će ubrzati proces te će aktiviranje novih aukcija pokušati odraditi što prije.

Ovom se sudskom odlukom Huawei ponovno vraća u igru za razvoj 5G mreža u Švedskoj. Iako je sve ovo već izgledalo kao izgubljena borba za Huawei u kojoj će pobjedu odnijeti domaće tvrtke – stvari su se promijenila. Ponovnim uključivanjem Huaweija kao partnera doći će do određenih promjena i u samim planovima izvedbe 5G mreža. Biti će vrlo zanimljivo pratiti događanja u Švedskoj po pitanju 5G mreža u narednih nekoliko mjeseci.

Naime, Huawei bi na sjeveru Europe mogao odigrati važnu ulogu u razvoju mobilnih mreža budućnosti – a taj će primjer vjerojatno slijediti i mnoge druge europske zemlje. Sama odluka suda da nije pošteno da Huawei bude izuzet iz bitke za 5G razvoj je svojevrstan presedan koji bi mogao pomoći Huaweiju u borbi za ostala europska tržišta. Naime, moglo bi se dogoditi da Huawei slične žalbe uloži i u nekim drugim zemljama – čime bi se ponovno mogli vratiti u igru u zemljama u kojima su zabranjeni. Čini se kako Huawei ponovno osvaja europsko tržište.

5G MREŽA

Cambridge Wireless kreće u suradnju s Huaweijem unatoč zabrani Velike Britanije

Možda nešto čak i značajnije od situacije u Švedskoj, događa se u Velikoj Britaniji. Cambridge Wireless odlučio je pokazati neposlušnost prema odredbama države te su unatoč zabranama sklopili dogovor kako će Huawei graditi njihovu privatnu 5G mrežu. Istraživačka zajednica telekoma Cambridge Wireless dio je Sveučilišta Cambridge, a radi se o jednom od najnaprednijih svjetskih centara u istraživanju novih tehnologija i inovacija. Kako bi se omogućio daljnji kvalitetan razvoj i istraživanje centar treba kvalitetnu i brzu mobilnu mrežu – a u izgradnji te nove 5G mreže pomoći će im upravo Huawei.

Velika Britanija spada u grupu zagovornica Trumpove teorije prema kojoj Huawei svojim uređajima pokušava špijunirati događanja u drugim zemljama. Je li tome tako ili nije, nitko nikada još nije dokazao – ali radi predostrožnosti neke su europske zemlje odlučile bojkotirati Huawei. Iako je Velika Britanija okrenula leđa Huaweiju, čini se kako takva situacija baš i ne odgovara svima u toj državi. Cambridge Wireless je tako odlučio pokazati zube državi i krenuli su kontra odredbi koje su donesene. Umjesto da potraže nekog alternativnog proizvođača 5G opreme, oni su se odlučili upravo za zabranjeni Huawei.

Cjelokupna situacija s Cambridge Wireless-om je posebno zanimljiva zbog toga što se radi o jednom od najvažnijih europskih istraživačkih centara za budućnost. Naime, unutar navedenog istraživačkog centra razvijaju se tehnologije za autonomna vozila, kirurgije na daljinu, itd. Dakle, radi se o tehnologijama koja će upravljati našim životima u budućnosti, a u svemu tome sudioništvo će sada imati i Huawei.

Time se Huawei, reći će skeptici, direktno upliće u razvoj najvitalnijih grana budućnosti europskog gospodarstva i života Europljana. Vjerujemo kako će odluka za suradnju s Huaweijem donijeti mnoštvo kritika, no isto to vjerojatno neće zasmetati planovima Cambridge Wireless-a.

Iz čelništva istraživačke zajednice su poručili kako žele ubrzati procese korištenja i razvoja tehnologije, a Huawei im u tome itekako može pomoći. Također, rekli su kako pozivaju sve zainteresirane strane da se priključe razvoju i iskoriste partnerstvo s Huaweijem na najbolji mogući način.

Biti će itekako zanimljivo vidjeti kako će ovaj jedinstveni slučaj utjecati na stav cjelokupne Velike Britanije da ne surađuje s Huaweijem po pitanju razvoja 5G infrastrukture. Možda će Velika Britanija, baš kao u slučaju Švedske, promijeniti svoje mišljenje – i okrenuti se ka suradnji s inovativnim Huaweijem.

Huawei Mate 20X 5G

Znači li ovo veliki povratak Huaweija u Europu?

Huawei je enormno rastao na tržištu pametnih telefona posljednjih godina, sve do trenutka kada SAD nije donio zabrane suradnje s tom kineskom kompanijom. Kada se to dogodilo, stvari su počele ići nizbrdo za Huawei. Ključni problem bila je nemogućnost korisnika da nesmetano koriste Google aplikacije na pametnim telefonima, a svi jako dobro znamo koliko su mnogi korisnici ovisi o Google aplikacijama. Nemogućnost korištenja svih aplikacija stvorila je određeni strah među korisnicima pa danas mnogi izbjegavaju Huawei – baš zbog straha od nepoznatog.

Činjenica je da je Huawei razvio vlastite sustave i aplikacije koje korisnicima omogućuju rad s Google aplikacijama, ali povjerenje korisnika teško je vratiti. Sve to drastično je utjecalo na prodaju Huawei pametnih telefona, koja je u jednom trenutku dosegla čak i vrh ljestvice popularnosti brendova – da bi danas naglo padala. No, možda i veći problem od pada na tržištu pametnih telefona Huaweiju predstavlja činjenica da je isključen iz razvoja novih generacija 5G mreža u nekim zemljama svijeta. Popis tih zemalja trenutno je popriličan, no za očekivati je da će neke zemlje ipak ponovno prigrliti Huawei.

Ono u što ne treba sumnjati jest da Huawei ima sjajnu opremu i može omogućiti brzi i kvalitetan razvoj novih 5G mreža. Godine razvoja i inovacija trebale su izgraditi novi svijet u kojem bi se podaci izmjenjivali velikom brzinom – no Huawei je stopiran na poslovnom tržištu. Poslovni svijet zna biti okrutan, a Huawei je to itekako osjetio na svojoj koži.

Povratak Huaweija u igru na području Švedske ima itekako velik značaj za ekspanziju na ostala europska tržišta jer upravo je Švedskoj stacionirana jedna od glavnih europskih uzdanica za 5G razvoj – Ericsson. Povratak Huaweija vjerojatno će značiti direktne gubitke za Ericsson, mada će u konačnici vjerojatno obje kompanije zajednički graditi 5G mrežu. Dakako, i buntovnički potez Cambridge Wireless-a potaknuti će mnoge na razmišljanje o tome je li Velika Britanija napravila pravi potez kada je zabranila razvoj 5G mreža baziran na Huawei tehnologiji.

I dok se Europa s jedne strane još uvijek premišlja o tome tko će dobiti posao izgradnje 5G mreža, Huawei s druge strane užurbano nastavlja s razvojem inovacija. Sve su glasnija nagađanja kako će nam Huawei do kraja godine predstaviti svoj novi operativni sustav – koji bi trebao biti direktna zamjena za Android (s kojim trenutno imaju problema). Predstavljanje vlastitog HarmonyOS sustava zaokružit će cjelokupnu priču Huaweija jer će kompanija ovime postati gotovo potpuno neovisna o drugim kompanijama. Samim time, iskoristivost resursa vjerojatno će doseći svoj maksimum, a od svega toga najviše koristiti bi trebali imati krajnji korisnici.

Što će se događati po pitanju razvoja Huawei 5G infrastrukture u Europi za sada je teško prognozirati, no čini se kako se europska politika prema Huaweiju polako mijenja. Bilo kako bilo, Europa postaje sve bogatija 5G signalom i u narednim godinama moći ćete surfati po iznimno velikim brzinama – na gotovo svakom koraku.

Piše: M.Ž.


RELATED ARTICLES

1 komentar

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular