PočetnaInternetDruštvene mrežeKako spriječiti Facebook da dijeli vaše podatke?

Kako spriječiti Facebook da dijeli vaše podatke?


Podešavanje sigurnosnih postavki i analiza istih nije baš zanimljiv posao, ali je nužan dio na društvenim mrežama poput Facebooka. Tj. općenito u online životu biste trebali pripaziti s kim dijelite podatke i kako ih što bolje zaštititi.

Nažalost, ovaj zadnji skandal koji trese Facebook je odličan primjer zašto se morate zaštitit, iako je Facebook još 2014. godine riješio određene probleme. No, nažalost prekasno. Sada, 4-5 godina kasnije,

Facebookove dionice padaju (izgubili su cca. 50 milijardi dolara vrijednosti), dobivaju tužbe od dioničara, poziva ih se da svjedoče pred kongresom (traži ih i Amerika i Britanija) itd. Definitivno skandal globalnih razmjera, jer Facebook i je globalna kompanija s najviše podataka o korisnicima na svijetu.

Nećemo ulaziti u sam skandal i zašto se dogodio, dovoljno je da znate da je bilo sigurnosnih propusta preko kojih je Cambridge Analytics došao do podataka od preko 30 milijuna korisnika, a nije smio. 270.000 korisnika je instaliralo njihovu aplikaciju, ali su preko tih osoba uspjeli doći do podataka od spomenutih 30 milijuna ljudi (većinom njihovih prijatelja).

Da biste i ubuduće smanjili mogućnost da vam netko dođe do podataka, mi vam donosimo nekoliko stvari na koje biste trebali obratiti pozornost i podesiti ih kako biste bili sigurniji na Facebooku. Ili možete problem riješiti i tako da obrišete Facebook o čemu smo pisali ovdje. #deleteFacebook

 

1) Pogledajte koje aplikacije mogu do vaših podataka

Vjerojatno najvažnija stvar je pogledati koje aplikacije mogu doći do podataka vašeg Facebook accounta. Da biste to vidjeli, u gornjem desnom kutu stisnite na strelicu koja pokazuje prema dolje, odaberite “Settings”, te iz lijevog menija odaberite “Apps”.

Dobiti ćete popis aplikacija koje ste “spojili” sa svojim Facebook accountom. Prođite po njima i uklonite one koje mislite da vam ne trebaju niti se sjećate da ste ih koristili.
Ako koristite FB na mobitelu, stisnite Hamburger menu > Settings > Account Settings > Apps.

 

Mi smo tako našli preko 120 aplikacija od kojih 80 ne znamo zašto imaju pristup našem Accountu. Ostale znamo. Npr. Massdrop – kada koristimo Massdrop onda se logiramo s Facebookom i jasno nam je zašto nam je Account povezan s dotičnom aplikacijom.

 

2) Ograničite pristup aplikacijama

Ako ostavite određene aplikacije da su povezane s vašim Facebook accountom, onda je dobra ideja da im ograničite pristup vašim podacima. Kraj svake aplikacije imate mogućnost primijene postavki (ikonica olovke). U svakom slučaju, dajte aplikaciji što manje podataka i uklonite da može vidjeti popis vaših prijatelja, vašu email adresu itd.

 

3) “Ubijte” i editirajte aplikacije na mobitelu

Ako ste na pametnom telefonu i još se nalazite na “Apps”-ima, kliknite na “Logged in with Facebook” i dobiti ćete istu listu. Aplikacije su podijeljene u dvije liste – one javne i one koje dijelite samo s prijateljima. Kliknite na svaku od tih aplikacija, te podesite kako dijelite podatke preko njih ili ih trajno uklonite s vašeg računa.

 

4) Uklonite sve s jednim klikom

Ako se osjećate avanturistički, možete i s jednim klikom miša riješiti se skoro svih problema. Ako ste na desktopu. scrollajte dolje do kutije koja ima naslov “Apps, Websites, and Plugins” (pogledaj sliku). Kliknite na gumb Edit i pojavit će vam se pop-up prozor u kojem možete sve riješiti.

 

5) Disable platform

Do sada smo se rješavali pojedinačnih aplikacija, editirali smo ih, te smo u četvrtom, odnosno prošlom koraku napravili jedan veći zalogaj. No, postoji još bolje rješenje, a zove se “Disable Platform”. To je “drastičan” potez s kojim zabranjujete da se bilo koja third-party aplikacija veže uz vaš Facebook račun i ne može doći do vaših podataka.

To je dobro sa sigurnosne strane, no nije dobro jer se više nećete moći logirati na druge web stranice s Facebook računom. Tako da treba odvagnuti prednosti i mane ovog pristupa. Ako mislite da ne trebate Facebook radi spajanja na druge web stranice i slično, “onemogućite platformu”.

 

6) Jednostavno limitiranje aplikacija

Ako niste za drastične poteze, onda u settingsima stisnite opciju “Apps Other Use”. Dobiti ćete ekran s podacima koje vaše aplikacije mogu “dohvatiti”. Tu se nalaze podaci o vama, vašem datumu rođenja, aktivnostima, edukaciji, religiji itd.

Sva ona polja koja ste u profilu popunili, a kojima aplikacije mogu pristupiti. Ne mogu ako im ograničite pristup. Samo uklonite kvačice s onih stavki koje ne želite da vanjske aplikacije mogu dohvatiti.

 

7) Pročitajte “Facebook Data Policy”

Želite vidjeti koje planove Facebook ima s vašim podacima? Nažalost, ne možete zaviriti u glavu Marka Zuckerberga, pa ćete morati to saznati na drugi način. Možete pročitati potpuni Facebook Data Policy. Svakako preporučujemo da odvojite par minuta i prođete po ovom tekstu.

Da, tekst nije promijenjen još od 2016.-te godine, ali bi se uskoro mogao promijeniti. Stoga, pratite promijene i više se informirajte o tome što Facebook radi s vašim podacima. I zaboravite one izreke “Ja nemam ništa za skrivati, neka sve gledaju”. To nije dobar stav i nitko ne bi trebao doći do naših privatnih podataka osim onih kojima mi damo pristup.

 

Piše: B.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular