PočetnaInternetDruštvene mrežeFacebook kaže da bi mogao napustiti Europu zbog zabrane dijeljenja podataka sa...

Facebook kaže da bi mogao napustiti Europu zbog zabrane dijeljenja podataka sa SAD-om


Facebook je upozorio da bi se mogao povući iz Europe ako irski povjerenik za zaštitu podataka provede zabranu dijeljenja podataka sa SAD-om nakon značajne presude Europskog suda utvrđene u srpnju da američke obavještajne agencije nisu imale dovoljno zaštitnih mjera. U sudskoj prijavi u Dublinu, Facebook-ov glavni savjetnik je napisao da bi provođenje zabrane tvrtku ostavilo nesposobnom za rad.

„U slučaju da Facebook podliježe potpunoj obustavi prijenosa podataka korisnika u SAD, nije jasno kako bi se u tim okolnostima mogle pružati Facebook i Instagram usluge u Europi“, izjavila je Yvonne Cunnane.

Facebook je porekao da je ovaj potez prijetnja, tvrdeći u izjavi da je to običan odraz stvarnosti. „Facebook ne prijeti povlačenjem iz Europe“, rekao je glasnogovornik. „Pravni dokumenti podneseni irskom visokom sudu utvrđuju jednostavnu stvarnost da se Facebook i mnoge druge tvrtke, organizacije i usluge oslanjaju na prijenos podatka između Europe i SAD-a kako bi upravljali svojim uslugama. Nedostatak sigurnog, provjerenog i legalnog međunarodnog prijenosa podataka bi naštetio gospodarstvu i omeo bi rast tvrtki koje se temelje na podacima u Europi.“

Ovaj potez je najnovija salva u pravnoj bitci koja traje gotovo desetljeće. 2011. godine je austrijski odvjetnik Max Schrems počeo podnositi pritužbe o privatnosti irskom povjereniku za zaštitu podataka koji regulira Facebook u Europi, o praksi društvene mreže. Te su se žalbe razmotrile i dobile na značenju dvije godine kasnije kada je The Guardian otkrio NSA-in program „Prism“, golemu nadzornu operaciju koja uključuje izravan pristup sustavima Google, Facebook, Apple i drugih američkih internetskih tvrtki. Schrems je podnio daljnju žalbu zbog privatnosti koja je na kraju proslijeđena Europskom pravosuđu.

Taj je sud 2015. utvrdio da je, zbog postojanja „Prism“, sporazum „Safe Harbour“, koji je američkim tvrtkama omogućio prijenos podataka građana Europe, bio nevaljan. Europa je potom pokušala drugi pravni sporazum o prijenosu podataka, takozvani štit privatnosti i to je poništeno u srpnju ove godine, a sud je ponovno presudio da SAD ne ograničava nadzor građana Europe.

U rujnu je irski povjerenik za zaštitu podataka započeo postupak provedbe te presude. Povjerenik je izdao preliminarnu naredbu prisiljavajući društvenu mrežu da obustavi prijenos podataka u inozemstvo. Kao odgovor na to, Nick Clegg, šef tvrtke za globalne poslove i komunikacije, objavio je na blogu u kojem se tvrdi da „međunarodni prijenos podataka podupire globalno gospodarstvo i podržava mnoge usluge koje su uključene za naš svakodnevni život“.

„U najgorem slučaju to bi moglo značiti da malo tehnološko pokretanje u Njemačkoj više neće moći koristiti američkog dobavljača Cloud-a“, napisao je. „Španjolska tvrtka za razvoj proizvoda više nije mogla voditi operaciju u više vremenskih zona. Francuski prodavač možda otkrije da više ne može održavati call centar u Maroku.“

Clegg je dodao: „Podržavamo globalna pravila koja mogu osigurati dosljedan tretman podataka širom svijeta“.

Piše: A.M.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular