PočetnaHelpdeskTehnički izazovi PCI Expressa 3.0

Tehnički izazovi PCI Expressa 3.0


Pravilno usmjeravanje PCIe 3.0 pojedinačnih linija je dizajnerski izazov koji je dobro savladalo tek nekoliko kompanija, a kao krajnji rezultat dobro dizajniranih matičnih ploča koje koriste PCI Express 3.0 sučelje, uvijek rezultira nadprosječnim performansama cjelokupnog sustava.

Na primjer, kod svih prijašnjih generacija PCI Expressa najčešča praksa proizvođača, je bila proizvoditi PCI slotove ispod duljine od 16 inča (oznaka x16), kako bi se osigurale optimalne performanse, ali PCIe 3 generacije, zahtjeva još više preciznosti u duljinama slotova, koje su još ograničenije, zbog čega je važno razumijeti razliku između PCI Expressa 3.0, 2.0 i 1.1.

pci expres sabirnice

 

PCIe treće generacije traži pretprovjeru valjanosti linka prije ikakvog prijenosa podataka, i ako se nemože stvoriti pouzdani link, tada neće dopustiti prijenos podataka na maksimalnim brzinama od 8 Gb/s po kanalu, što će opet rezultirati u sporijim prijenosima s kartice na karticu, tj. manjim brzinama nego što se očekuje od tipičnog PCIe 3.0 sustava.

 

razlike između pcie 3 pcie 2

 

PCIe 3.0, PCIe 2.0, PCIe 1.1 – razlike

Budući da silicij za PCI Express 3.0 dolazi od strane proizvođača čipova kao što su Intel, PLX Technology, IDT i drugi, možda bi bilo dobro pogledati razlike u sučeljima PCIe 3.0, PCI Express 2.0 i PCI Express 1.1. Razumijevanje ovih razlika među sučeljima će vam omogućiti uspješno korištenje najnovije PCI Express tehnologije sučelja ikada vam ona zaista treba.

Je li važna verzija sučelja koju ima vaša matična ploča za rad računala? Dali matična ploča podržava PCI Express 1.1, 2.0 ili čak noviji PCIe 3.0? Baš i nije, jer osnovna komunikacija između računala i ugrađenih kartica u PCI sučelje nije ovisna o verziji PCIe koji koristi i međusobno je kompatibilna.

Razlog za to je činjenica da su inžinjeri iz PCI-SIG (Peripheral Component Interconnect Special Interest Group), mislili unaprijed u trenutku kad je PCI Express 1.1 prvi put razvijena.

PCI-SIG je izgradio osnovne PCIe međuveze na način da je osigurao i skalabilnost i povratnu kompatibilnost među različitim PCI sučeljima. Ova ključna specifikacijska značajka omogućava računalima, da radi s bilo kojom PCI Express karticom bez obzira na verziju sučelja.

pcie 3 slotovi
Ovdje vidimo 3 PCIe 3.0 x16 slota i 3 x1 slota

 

Stvoreni potencijal za veći protok podataka i bolje performanse unutar bilo koje računalne platforme je ono što čini glavnu razliku između PCI Express 3.0, 2.0 i 1.1 sučelja. PCI Express 2.0 kartica instalirana u industrijski proizvedenom računalu će poslati svoje podatke dvostruko brže nego starija PCI Express 1.1 kartica.

Isti scenarij se ponavlja u ugrađenim matičnim pločama. Ako je matična ploča opremljena PCIe kartičnim ulazima, tada će svaka PCIe 2.0 kartica postavljena u jedan od ovih ulaza poslati svoje podatke procesoru matične ploče dvostruko brže nego PCIe 1.1 sustav.

Ova prednost u brzini se gomila za svaki zadataka i može biti ključna kod zahtjevnijih računalnih aplikacija, a to je razlog zašto bi trebali posegnuti za PCIe 3.0 tehnologijom.

 

Sažetak parametara PCI Express sučelja:

  • Osnovna frekvencija: PCIe 3.0 = 8.0GHz, PCIe 2.0 = 5.0GHz, PCIe 1.1 = 2.5GHz
  • Data rate: PCIe 3.0 = 1000MB/s, PCIe 2.0 = 500MB/s, PCIe 1.1 = 250MB/s
  • Total Bandwidth: (x16 linija): PCIe 3.0 = 32GB/s, PCIe 2.0 = 16GB/s, PCIe 1.1 = 8GB/s
  • Data Transfer Rate: PCIe 3.0 = 8.0GT/s, PCIe 2.0= 5.0GT/s, PCIe 1.1 = 2.5GT/s

Dakle PCIe 3.0 pruža mnogobrojna poboljšanja na arhitekturi sučelja. PCIe 3.0 postiže brzinu komunikacije jednaku dvostrukoj brzini PCIe 2.0 pomoću različitih poboljšanja arhitekture i protokola. Ukoliko koristitie zahtjevne aplikacije, koje troše mnogo hardverskih resursa, tada je logičan odabir da koristite PCIe 3.0, koliko vam mogućnosti dozvoljavaju

Piše: J.Š.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular