PočetnaHelpdeskŠto je važnije: brža RAM memorija ili više RAM memorije?

Što je važnije: brža RAM memorija ili više RAM memorije?


Što se toga tiče, snažno vam preporučamo da uvijek radije nadogradite svoje računalo nego da kupite novo. Manji je udarac na vaše financijsko stanje i pomaže u reduciranju e-otpada. Ali kako to često biva, štednja zahtijev ipak malo znanja.

Shvatili ste da je izvor problema vašeg sve sporijeg računala RAM memorija, ali što učiniti? Hoćete li povećati količinu RAM memorije ili bi vam ipak više pristajala brža RAM memorija? Pitanje ipak nije tako jednostavno kako se čini.

 

RAM MEMORIJA

 

Zašto nam treba RAM?

Sukladno vašim računalnim potrebama, morate biti sigurni da imate dovojno RAM memorije. RAM je radna memorija računala. Dakle, memorija računala bitno utječe na ukupne performanse računala. Objasnit ćemo kako RAM radi i što možete učiniti kako biste povećali efikasnost RAM memorije.

Ukratko, zamislite RAM kao kratkoročnu memoriju koju vaše računalo koristi kada treba do nekih datoteka doći brzo i često. Ta memorija omogućuje vašem računalo da radi gotovo instantno umjesto da mu za svaki zadatak treba po par sekundi. Možda ne zvuči kao mnogo, ali ta stanka od par sekundi i čini računalo starim i loše opremljenim.

Kada se vaše računalo bori da otvori određeni program, vjerojatno vam treba više RAM memorije. Ta usporenost dolazi od toga da vaše računalo prvo mora prepunjenu RAM memoriju prebaciti na hard disk. Ta općenita memorija (hard disk) ima veliki kapacitet, ali su i brzine puno sporije.

Možda imate malo RAM memorije ako koristite stariji PC koji je prije par godina, kada je izašao, bio brz, no nažalost ne prati promjene i ne odgovara na zahtjeve novih programa. Također, vrlo vjerojatno ćete ostati bez RAM memorije ako kupujete jeftini laptop koji i nije baš opremljen. Takvi uređaji su uglavnom brzi u početku, no kako se softver mijenja i kako programi zauzimaju sve više memorije, ne ostaje vam prostora za budući napredak.

 

tablica brzine i latencije ram memorije
Tablica brzine i latencije RAM memorije

 

Razlika između količine i brzine RAM memorije

RAM memorija se mjeri u megabajtima (MB), gigabajtima (GB) i terabajtima (TB). Povećavanje RAM memorije smanjuje mogućnost potrebe za korištenjem hard diska za privremene datoteke. Ali jednom kada su vaše digitalne potrebe zadovoljene, dolazite do točke kada dodavanje RAM memorije možda i nije najbolji način za optimizaciju koju želite.

Možda bi vam bilo bolje da kupite RAM koji je brži od onoga kojeg trenutno imate, čak i ako je količina memorije ista. Prokletstvo Windows sustava je da spori s vremenom. Često je krivac nedostatak memorije. Evo još jedan način kako virtualno osloboditi RAM.

Postoji nekoliko mjerenja kojima dolazimo do brzine vašeg RAM-a. Frekvecija utječe na maksimalan bandwidth, što je u prijevodu količina podataka koja u nekom vremenu mora doći od vašeg USB memory stick-a na računalo, i obrnuto. Latencija utječe na to kako brzo RAM može odgovoriti na vaš programski zahtjev.

Frekvencija se mjeri u megahercima (MHz) i treba vam što veći broj. Latencija se prikazuje kao niz brojeva (kao 5-5-5-12) i bilo bi poželjno da oni budu što manji.

Jednom kada ste zadovoljili potrebe kapaciteta REM memorije, povećavanje frekvencije i smanjenje latencije može dati bolje rezultate nego kupovanje većeg kapaciteta memorije RAM-a. A hoćete li primjetiti razliku? To ipak ovisi.

 

koliko rama

 

Koliko ( i koliko brz ) RAM vam treba?

Velike količine RAM-a su korisne ako se profesionalno bavite videom i glazbom. Čak i tada, 8-16 GB RAM-a vam je sasvim dovoljno jer možete istovremeno pokrenuti i koristiti nekoliko profesionalnih programa za video editiranje i glazbu. Vjerojatno nećete ni razmišljati o nadograđivanju u sljedećih nekoliko godina, ako i tada.

Ako ste obožavatelj PC igrica, bilo bi vam bolje da imate 16 gb RAM-a, iako 8 gb može lako podnijeti većinu igrica. Kupovanje 32 gb RAMA-a u ovom trenutki nije potrebno i bolje bi vam bilo koristiti brže memory stick-ove. Ako želite vrhunske performanse tijekom igranja, važno je i da posjedujete dobar hardware koji može odgovoriti na vaše porebe.

Nebitno kako koristite vaš PC, brzina neće biti bitna ako vaša matična ploča nije jednako brza kao RAM. Matična ploča brzine 1333 MHz će limitirati brzinu vašeg 2000 MHz RAM-a na 1333 MHz.

To su situacije u kojima je više RAM-a potrebno, međutim uglavnom se događaju korisnicima servera. Potražnja za velikom količinom pokrenutih aplikacija, igara i web stranicanije toliko velika da se morate opskrbiti velikom količinom RAM memorije.

 

Nadogradnja RAM memorije

Da li želite nadograditi postojeći RAM ili kupujete novi? Prva opcija dolazi sa ograničenjima.

Za početak, da li je vaša RAM memorija zalemljena? U tom slučaju, ne možete nadograđivati već samo kupiti novi. Žao nam je. Ako nije zalemljena, koliko utora za RAM vaše računalo posjeduje? To određuje koliko RAM-a možete imati. DDR2 maksimalno podržava do 4 GB. DDR3 do 8 GB. Trebaju vam dva DDR3 utora ako želite 16 GB RAM-a. Naravno, osim ako vaše računalo ima DDR4 utore za 16 GB RAM-a.

Dakle, ako postoji samo jedna RAM memorija u uređaju koji ima dva utora, radije dodajte još jednu RAM memoriju u drugi utor nego da mijenjate već postojeći. Računala sa dva kanala RAM  memoije, kao u ovom slučaju, mogu imati i prednosti.

Ako ipak kupujete novo i imate opciju jedne RAM memorije od 8 GB ili dvije od 4 GB, radije odaberite prvu opciju. Kasnije uvijek lako možete dodati još jednu od 8 GB kako bi dobili 16, nego da mijenjate oba dvije od 4 GB. Razlika između jedne ili dvije RAM memorije nije primjetna i teško da ćete zažaliti (ili čak primjetiti) jer ste kupili samo jedan RAM od 8 umjesto dva od 4 GB.

Ako želite nadograditi RAM, ali su vam svi utori već zauzeti, jedina je solucija je kupovanje nova dva RAM memorijska stika.

 

Je li u tom slučaju bitnija brzina ili kapacitet?

U ovom slučaju, kapacitet tj količina RAM memorije je bitnija. Sve preko 8 gb je previše osim ako niste napredni korisnik.

Ako jeste ipak napredni korisnik koji koristi zahtjevne programe, nažalost ne postoji jedan odgovor. U nekim slučajevima bolje bi vam koristilo više RAM memorije, dok u drugim slučajevima brzina bi bila bitnija, tj. veća frekvencija i manja latencija.

Također je moguće da primjetite razliku s obzirom na operativni sustav koji koristite. Prebcivanje s jednog na drugi može rješiti sve vaše RAM probleme. Zavisi. Windows i Linux ne koriste RAM na isti način, međutim, oboje na kraju krajeva rade sličnu stvar. Koji onda koristi manje RAM memorije?

Piše: V. V.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular