PočetnaHelpdeskRootati ili ne rootati svoj uređaj? Koje su prednosti i nedostaci rootanja...

Rootati ili ne rootati svoj uređaj? Koje su prednosti i nedostaci rootanja pametnog telefona (2. dio)


Dobrodošli u drugi dio članka o rootanju Android pametnih telefona! U prvome dijelu rekli smo nešto o tome što samo rootanje znači, zbog čega neki korisnici rootaju svoje uređaje i o još nekim ključnim stvarima koje će vam pomoći ukoliko se i sami odlučite na rootanje svog uređaja. U drugome dijelu reći ćemo nešto o tome što je to Lineage OS, koje su posljedice rootanja po uređaj te koje su pozitivne, a koje negativne strane rootanja.

android custom rom

Što su to ”custom” ROM-ovi i što je to Lineage OS?

Svaki Android uređaj u sebi ima Android operacijski sustav s pripadajućim aplikacijama i uslugama. Sjećate se kako smo u prvome dijelu članka govorili o tome da svaki proizvođač radi svoju podverziju Android operacijskih sustava. To znači da jedna te ista verzija Androida neće izgledati isto kod svih uređaja, odnosno po nekim će se stvarima razlikovati.

Sjećate li se i kako smo rekli da je Android kao plaforma platforma otvorenog tipa, odnosno ”open source”? Kada je neki program ”open source” to znači da je on otvoren svima. Nije ograničen poput recimo iOS-a. To znači da Android operacijske sustave može izmjenjivati, stvarati, pisati kodove i dodavati svoje ideje svatko tko to zna i tko se u to razumije.

Jedan od najvećih razloga zašto korisnici rootaju svoje uređaje (osim problema s bloatware aplikacijama i ograničenošću predefiniranog Androida) su takozvani ”custom” ROM-ovi.

Što je ”custom” ROM?

”Custom” ROM se na najjednostavniji način može prevesti kao umjetno kreiran ROM. ROM je datoteka unutar koje su objedinjene komponente nekog operacijskog sustava. ”Custom” ROM znači da je neki neovisan developer ili developerski tim sam razvio svoju vlastitu verziju neke od postojećih Android verzija. Danas širom svijeta postoje developeri koji rade svoje vlastite verzije Android operacijskog sustava.

To ne bi mogli da Android nije program otvorenog tipa. Još bolja stvar kod tih umjetno kreiranih verzija Androida jest ta što su oni u cijelosti besplatni. Ako želite skinuti neku od takvih verzija Androida sve što trebate napraviti jest otići na određene internetske stranice i skinuti ih na svoj uređaj. No naravno kako biste te umjetno stvorene verzije Androida mogli instalirati na svoje uređaje najprije ćete ih morati rootati.

Prednosti takvih umjetno stvorenih Android verzija su mnogostruke. Uz pomoć njih korisnik može otključati dodatne mogućnosti na svom uređaju (iste one koje su bile zaključane dok je na uređaju bila instalirana proizvođačeva verzija Androida). Rootanje uređaja omogućuje korisnicma instaliranje onih aplikacija i programa koji nisu standardni i koje obično proizvođači ne dopuštaju. No nešto više o tome u prednostima rootanja. Sve u svemu ”custom” ROM-ovi su korisni i imaju svoje prednosti za sve one koji znaju kako rukovati njima.

LineageOS ROM

Što je to Lineage OS?

Lineage OS je jedna od stvari koje korisnici mogu instalirati na svoje pametne telefone nakon rootanja. Najkraće rečeno Lineage OS je vrsta operacijskog sustava koji je po mnogočemu sličan Androidu. Lineage je isto tako program otvorenog tipa, što znači da ga svatko može izmjenjivati i nadograđivati.

Lineage OS je nasljednik umjetno stvorenog Android ROM-a pod nazivom CyanogenMod. Službeno pušten u upotrebu krajem 2016. godine Lineage OS je danas dostupan osim za pametne telefone i za tablete. Lineage OS je možda jedan od najboljih pokazatelja što nadareni i vješti developeri mogu napraviti i osmisliti kada im se za to da prilika. Izvorni kod Lineage OS je i danas dostupan na GitHubovim stranicama, a više o Lineage OS pročitajte ovdje..

rutanje androida

Koje su prednosti rootanja uređaja?

Naravno rootanje uređaja ima nebrojene prednosti. Da ih nema nitko se niti ne bi usudio raditi ovakve stvari. Koje su to prednosti rootanja Android pametnih telefona? Evo nekih od njih:

  • Pokretanje posebnih aplikacija. Rootanje uređaja korisnicima omogućuje da na svojim uređajima pokreću aplikacije koje inače ne bi mogli pokretati niti koristiti. Veliku većinu tih aplikacija proizvođači ne odobravaju. No isto tako, te aplikacije korisnicima pružaju nove mogućnosti, kao što su veća kontrola nad radom uređaja, preciznije mjerenje potrošnje energije baterije, itd.
  • Mogućnost brisanja bloatware aplikacija. Jedna od svakako najboljih stvari i ono zbog čega veliki broj korisnika pomišlja na rootanje svojih uređaja jest zbog brisanja predinstaliranih, bloatware aplikacija. Rootanjem imamo mogućnost da jednom zauvijek obrišemo sve te predinstalirane mjerače, pokazatelje, kontrolu zdravlja, otkucaja srca i ”dodatne” mogućnosti kamere koje nam zapravo ne trebaju.
  • Oslobađanje memorije uređaja. Svaki puta kada na svoje uređaje instaliramo aplikacije one se pohranjuju u unutarnju memoriju naših uređaja. Velika većina tih aplikacija ne može se prebaciti na microSD kartice. Rootanjem se taj problem zaobilazi. Nakon rootanja sve aplikacije možemo prebaciti na kartice i tako dodatno osloboditi memoriju uređaja.
  • Mogućnost instaliranja ”custom” ROM-ova i povećavanje vijeka trajanja baterije. Nakon rootanja uređaja korisnik na njega ima priliku instalirati umjetno kreiranu datoteku Android operacijskog sustava (ili Lineage OS) koje će biti drugačije od već postojećih, standardiziranih verzija Androida. Osim toga, rootanjem i brisanjem bloatware aplikacija poboljšava se vijek trajanja baterije uređaja što je uvijek plus.

kako rootati Android

Negativne strane rootanja?

Kao i sve drugo što radimo tako i rootanje Android uređaja ima svoje negativne strane. Evo o čemu se radi:

  • Rootanje uređaja poništava jamstvo. Nakon što jednom rootate svoj uređaj, ako ste na njega imali jamstvo ono istog trenutka prestaje važiti.
  • Rootanje donosi rizik ”ubijanja” pametnog telefona. ”Ubijeni” pametni telefon ne služi ničemu. On ne funkcionira i ne radi i jedino za što ga možete iskoristiti jest da ga bacite u smeće. Svaki puta kada rootate neki uređaj postoji mogućnost da će nešto poći po zlu i da će uređaj biti u stanju neupotrebljivosti.
  • Smanjenje performansi uređaja. Neki korisnici su prijavili iskustva smanjenja kvaliteti performansi nakon što su svoje uređaje rootali. Iako rootanje inače ”po defaultu” treba dovesti do povećanja performansi može doći i do njihova opadanja, što je jedan od dobrih razloga zašto ipak ne rootati uređaj.
  • Dobivanje virusa. Virusi nažalost danas mogu dospijeti i u Android pametne telefone. Najčešći način kako se telefon može zaraziti virusom jest baš putem ”custom” ROM datoteke. Umjesto da unutra bude operacijski sustav ”custom” ROM u sebi može sadržavati određeni štetni program koji može učiniti ogromnu štetu uređaju.

 

Nakon svega što smo objasnili i pojasnili u ova dva članka neki od nas će se pitati: rootati ili ipak ne? Odgovor na to pitanje ovisi isključivo od korisnika. Rootanje baš kao i ne-rootanje ima svojih prednosti i nedostataka. Ovisno o tome na što ste spremni pristati odlučit ćete se na nešto od ovo dvoje.

Piše: I.H.


RELATED ARTICLES

1 komentar

  1. Zasto se usporvaju performanse jer sam i ja to primetio na starijim telefonima dok sam roota s3 s4 s5 kao da posle stuca telefon.. Ako rotujemo a ne diramo nista u sistemu, kako se to performanse uspore i da li se mogu vratiti performanse kad se flesuje stock rom posle i tel vise ne bude rootan?

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular