PočetnaHelpdeskReboot ili reset: u čemu je razlika?

Reboot ili reset: u čemu je razlika?


Što ustvari znači kada kažemo da ćemo ”rebootati” svoje računalo? Nije li riječ ”reboot” isto što i ”reset”? Što je sa ”resetiranjem” računala ili routera, pametnih telefona i sličnih uređaja? Kako se riječ ”reset” razlikuje od ”reboota”? Iako na prvi pogled ove dvije riječi mogu značiti isto, to zapravo nije tako. Štoviše, riječi ”reboot” i ”reset” zapravo imaju dva potpuno različita značenja.

 

Zbog čega je važno znati razliku između značenja ovih dviju riječi?

Jedan od najvažnijih razloga zbog čega je dobro da znamo razlikovati ”namjene” ovih dviju riječi jest zbog onoga što ”reboot” i ”reset” čine. Premda zvuče vrlo slično obje rade različite stvari i namijenjene su potpuno različitim aktivnostima.

Jedna od njih dvije (u nastavku ćemo reći i koja točno) ima nešto ”destruktivniju” i trajniju namjenu od druge. Kada upotrijebiti koju od njih dvije? To je isto tako nešto što treba znati razlikovati s obzirom na to da postoji cijelo mnoštvo različitih situacija koje će ponekad zahtijevati od korisnika ”reboot” ili ”reset”.

Iako ovo sada može djelovati dosta zbunjujuće (pogotovo ako još i ubacimo izraze kao što su ”meki” ili ”tvrdi” reset), u biti nije. Kada se malo bolje razmotri što čemu služi jasno se vidi razlika. U nastavku ovog članka govorit ćemo o tome što je točno ”reset”, a što ”reboot”, čemu ove dvije funkcije služe i kada ih se treba primijeniti.

 

9 reset

Restartirati nešto znači da to ”nešto” trebamo isključiti

Jedna stvar koja je istoznačna i rebootu i restartu (bez obzira radi li se o ”soft” ili ”hard” resetu) jest da obje te riječi znače isključivanje nekog od uređaja kojeg trebamo rebootati ili restartirati. Svaki puta kada negdje pročitamo kako uređaj trebamo rebootati ili restartirati to ustvari znači da trebamo isključiti uređaj kako on ne bi dobivao struju neko vrijeme i da ga nakon toga trebamo ponovno pokrenuti.

Rebootanje nekog uređaja se primjenjuje u situacijama kada se uređaj ne ”ponaša” na način kako bi trebao. Recimo ako se prijenosno računalo zamrzne trebat ćemo ga rebootati ne bismo li ga tako pokušali vratiti u stanje funkcionalnosti. Restartirati možemo routere, modeme, pametne telefone, tablete, stolna računala i slične uređaje.

Tehnički rečeno, rebootati ili restartirati nešto znači zaustaviti pa ponovno pokrenuti tijek električne energije u nekom uređaju. Nakon što uređaj isključimo on neće dobivati struju. Kada ga ponovno uključimo dobivat će struju i radit će. Restart i reboot je korak koji objedinjuje isključivanje i nakon toga ponovno uključivanje nekog uređaja.

 

Isključivanjem uređaja svi prethodno pokrenuti programi ili aplikacije su isključene, no one su i dalje na računalu.

Kod svakog uređaja koji je isključen (računala, pametni telefoni, tableti) događa se to da i programi koji su instalirani na te uređaje više ne rade. Sve ono što je tijekom rada uređaja bilo pokrenuto ili učitano u memoriju (radnu memoriju), kao što je video, igra koju ste možda nedavno igrali, internetska stranica koju ste otvorili ili tekst u MS Wordu kojeg ste izmjenjivali- sve to će biti isključeno. Nakon što korisnik ponovno pokrene uređaj te aplikacije i datoteke će biti zatvorene i isključene, što znači da ih korisnik ponovno sve treba pokrenuti ili otvoriti ako ih želi koristiti.

hibernacija ili spavanje računala

Ipak, unatoč tomu što su, kada je uređaj isključen, svi programi ili datoteke koji su bili pokrenuti sada isključeni, to ne znači da njih uopće nema na računalu. To jednostavno samo znači da su aplikacije i programi isključeni. Nakon ponovnog pokretanja sustava i uključivanja uređaja korisnik (osim ako ne postoji nekakav problem) može slobodno pokretati aplikacije, programe i otvarati datoteke koje su prethodno bile zatvorene.

Još jedna korisna tvar koju ovdje valja spomenuti jest stavljanje računala u hibernaciju. Ako stavite svoje računalo u hibernaciju i ako ga nakon toga isključite u potpunosti taj postupak ne radi isto što i obično isključivanje. Razlog tomu jest taj što sve ono što je spremljeno u memoriju neće biti ”očišćeno”, već će umjesto toga biti zapisano na disk i vraćeno idući puta kada pokrenete računalo.

 

Koji su najbolji načini za restartiranje uređaja?

Neki od načina kako svoj uređaj možete restartirati uključuju ”nasilno” restartiranje (recimo usključivanje kabela iz utičnice, uklanjanje baterije). Osim toga postoji i nenasilan oblik restartiranja (koji se postiže korištenjem tipke za restart). Naravno da se preporučuje primjena nenasilnih načina restarta kako bi se izbjeglo uzrokovanje dodatne štete za uređaj.

 

reset rutera

”Reset” znači ”obrisati i ponovno vratiti”

Razumijevanje što ”reset” znači može biti zbunjujuće. Stvar dodatno kompliciraju izrazi kao što su ”reboot”, ”restart” i ”meki reset”. Svaka od tih riječi je na neki način povezana, bez obzira što svaka od njih ima zapravo potpuno drugo značenje.

Najjednostavniji način kako to možemo objasniti je ovaj: resetiranje je isto što i brisanje. Resetirati uređaj znači ponovno ga vratiti u isto ono stanje u kojem je uređaj bio kada ga je korisnik kupio u trgovini. Iz tog razloga se resetiranje vrlo često naziva i tvorničkim resetiranjem ili vraćanjem na tvorničke postavke (nešto što se vrlo često spominje kod pametnih telefona).

Resetiranje u osnovi znači brisanje i ponovno instaliranje sustava (jer je jedini pravi način da se reset dogodi jest ako su programi i sve ono što se trenutno nalazi na uređaju u cijelosti obriše). Zato ćemo recimo kada nam se dogodi neka velika greška ili problemi koje na drugi način ne možemo riješiti kod svojih pametnih telefona posegnuti za resetiranjem na tvorničke postavke. U svim ostalim situacijama (ako se recimo uređaj zamrzne) ćemo ga jednostavno restartirati ili rebootati.

reset this pc

Zašto je korisno znati razliku između ova dva izraza?

Dva razloga: zato što oba na prvi pogled zvuče slično (i neki korisnici, pogotovo početnici mogu pomisliti kako su to u biti sinonimi) i zato što služe različitim namjenama. Reset je ”teži” od restarta ili reboota. Restart se koristi kod lakših grešaka i problema s uređajima.

Dobra je stvar povremeno restartirati ili rebootati svoje računalo, pogotovo ako ga često stavljate na hibernaciju umjesto da ga isključujete. Reset se koristi kada nemamo drugog izbora osim da stvari vratimo onako kako su bile kada smo uređaj kupili. Kod reseta se sve ono se nalazilo na uređaju briše i gubi. Iz tog razloga je dobro prije resetiranja obaviti ”backup” ili stvoriti sigurnosnu kopiju svih važnih datoteka.

Piše: Z.K.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular