PočetnaHelpdeskMarkdown - što je to i zašto biste ga trebali koristiti

Markdown – što je to i zašto biste ga trebali koristiti


Markdown je “lightweight” markup jezik koji će vam pomoći da formatirate običan tekst da izgleda bolje. Markdown je izumio John Gruber davne 2004. godine, a danas je jedan od najpopularnijih “jezika” za pisanje tekstova.

Pisanje (Markdown) teksta u “običnom” editoru i pisanje dokumenta u Microsoft Wordu je mnogo drugačije. Kada vi u Wordu označite riječ i odaberete opciju “Bold”, tekst koji ste odabrali će odmah postati boldan. Vi ćete istog trena vidjeti promjenu koju ste napravili. Kod markdowna to nije baš tako, odnosno to nije WYSIWYG.

Kada pišete dokument kojeg formatirate s Markdown sintaksom, vi zapravo samo dodajete atribute na riječi, a onda kada pogledate dokument u “preview” modu ili ga eksportirate u PDF, vidjet ćete kako vaš dokument izgleda.
Na primjer, ako želite da vaš dokument ima veliki naslov, dovoljno je napisati:

# Naslov

I to je to. Sve što se nalazi iza “# “ napisat će se velikim fontom. Ako želite neku frazu boldati, dovoljno je da napišete:

** fraza koju želite boldati **.

Vrlo je lako pisati s ovom sintaksom kada naučite tih 20-30 mogućnosti koje vam Markdown sintaksa nudi. Super je što većina popularnih editor (VS Code, Atom, Sublime Text …), nude podršku za Markdown, pa s njime možete početi doslovno odmah. Bez obzira da li koristite Windowse, MacOS ili Linux. Markdown radi identično na svim platformama.

Nadalje, neke aplikacije odmah nude da pišete Markdown sintaksu i da pokraj toga odmah vidite kako će to izgledati formatirano. Recimo, ako koristite VS Code, samo odaberite pri dnu ekrana da pišete Markdown dokument (ekstenzija: .md), te pritisnite kombinaciju tipki na Macu Command + Option + P. Otvorit će vam se meni, te počnite u njega upisivati riječ “Markdown” i dobiti ćete opciju za preview dokumenta.

Na lijevoj polovici ekrana će vam biti editor u kojem pišete dokument uz pomoć Markdown sintakse, a s desne strane ćete u realnom vremenu vidjeti kako izgleda vaš formatirani dokument. Nažalost, nemaju svi editori ovu opciju, pa preporučujemo da koristite one koji imaju. Visual Studio Code je naš favorit, ali nije jedini koji nudi ovu opciju.

Ideja koja stoji iza markdowna je ponuditi ljudima alternativu da pišu “čisti” tekst i formatiraju ga po svojoj želji, a da ne ovise o alatima kao što su Word i slični. No, Word dokumente je teško otvoriti na Macu i Linuxu, dok Markdown izgleda odlično na svim platformama.

Od kuda krenuti i kako naučiti koristiti Markdown?

Najbolji način da naučite koristiti Markdown je da ga počnete koristiti. Sva sreća, postoji hrpa besplatnih resursa koji vam nude da bezbolno i brzo naučite Markdown. Jedna od tih web stranica je i Dillinger. To je online Markdown editor s napisanim dokumentom koji vam pokazuje snagu markdowna, a možete ga mijenjati i odmah vidjeti što ste napravili. Svakako ga probajte, a ako vam se svidi, onda skinite editor koji podržava Markdown i počnite sami pisati svoje dokumente s njime. Ovdje je cheat-sheet koji će vam dobro doći dok vam sintaksa ne “uđe pod prste”.

Kako markdown radi?

Pisanje markdowna na web stranici Dillinger je vrlo lako jer se radi o web stranici koja u pozadini radi hrpu stvari i vi zapravo ne znate kako Markdown radi. No, vrijedi znati što stoji iza te “magije”.
Kada pišete Markdown, njega spremate u datoteku koja ima ekstenziju .md ili .markdown. No, što nakon toga? Kako se taj isti dokument prikaže formatiran?
Kraći odgovor je – trebate imati aplikaciju koja može procesuirati Markdown dokument. Kao što smo rekli, mnogo je editora koji imaju ovu funkcionalnost. Odnosno, dva su načina da vidite formatirani Markdown dokument:

  1. Koristite editor koji može procesuirati Markdown datoteke i prikazati ih ispravno
  2. Pretvorite u pozadini Markdown u HTML dokument i učitate ga u web pregledniku (što radi Dillinger)

Markdown i HTML su zapravo Markdown jezici, no Markdown vam omogućuje da dokument pišete bez tagova. Jer:

** Ovo je boldani tekst **

i

<bold>Ovo je boldani tekst</bold>

je jedno te isto. Markdown se može bez problema pretvoriti u HTML i obrnuto. Iako HTML ima veći spektar tagova.

Za što je Markdown dobar?

Markdown je dobar za mnogo toga. Mi pišemo svoje dokumente u njemu, ali je odličan i za izradu vlastitih to-do lista, web stranice, dokumente koji idu na printanje i slično. Ako naučite Markdown sintaksu, možete ju koristiti praktički svuda.

Web stranice – Markdown je praktički napravljen za web stranice, pa stoga ne čudi činjenica da mnoge stranice dozvoljavaju unos sadržaja u ovom formatu. Čak i GitHub readme file je napisan u Markdown formatu.

Dokumenti – Možda Markdown nije popularan kao Microsoftov Word ili Appleov Pages, ali sve više ljudi počinje koristiti Markdown jer je dovoljan za 99 posto dokumenata koje pišete. Da ne govorimo o velikom spektru aplikacija koje možete koristiti za pisanje markdowna. Osim raznih editora, tu su aplikacije MacDown, iA Writer, Bear, MarkdownPad, Ulysses …

Notes – Mnoge aplikacije za pisanje bilješki podržava Markdown. Tu govorimo o aplikacijama kao što su Bear, Simplenote, Boostnote i mnoge druge. Nažalost, popularni OneNote i Evernote ne podržavaju Markdown sintaksu.

Knjige – Ako pišete knjigu, probajte Leanpub. To je servis na kojem možete pisati knjigu/novelu/poeziju/što god želite, te iz markdowna odmah stvoriti knjigu u elektroničkom formatu. Da ne govorimo o blog platformama koje podržavaju Markdown sintaksu za pisanje postova.

Tu je još mogućnost da emailove pišete u markdownu, dokumentaciju (spomenuli smo da GitHub podržava Markdown), prezentacije … što god poželite. Stoga, dajte priliku markdownu, ne sumnjamo da će vam se svidjeti.

Dodatni resursi

Jako je puno mjesta na kojima možete naučiti Markdown, samo malo proguglajte. Ovo će vam biti dovoljno za početak:

 

Piše: B.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular