PočetnaHelpdeskKoliko RAM-a stvarno trebate?

Koliko RAM-a stvarno trebate?


Svi znamo da je RAM memorija bitna komponenta u računalu, ali je pitanje koliko ih zapravo trebate? Neki trebaju više, neki manje, ovisno o tome što radite na računalu. U ovom tekstu ćemo vidjeti neki okvir koji će vam pomoći da, kod kupovine novog računala, lakše odlučite koliko RAM-a trebate.

Što je RAM?

Prije nego krenemo u dublju priču, ponovimo nakratko što je RAM ako ne znate. RAM je skraćenica za “random access memory”. To je “kratkoročna” memorija u koju računalo pohranjuje podatke.

U RAM-ima se nalaze podaci koje koristi vaš operativni sustav, aplikacije koje imate otvorene i slično. Ali kada ugasite računalo, RAM memorija se prazni. Ono što je važno znati je da su RAM-i brzi i mogu spremiti mnoštvo podataka. Isto tako se brzo mogu pročitati kada su potrebni. Samim time je zaključak da je više RAM-a bolje za računalo. To je istina, no treba naći neku optimalnu vrijednost. Ako radite “klasičan” uredski posao, sigurno vam ne treba 32 ili 64 GB RAM memorije. Možda vam je dovoljno 8 ili 16 GB. No, o tome uskoro.

Kako saznati koliko RAM-a trenutačno imate?

Idemo prvo saznati koliko memorije trenutačno imate u računalu, kako bi mogli napraviti usporedbu s ovim tekstom.

Ako koristite Windowse 10, odite u Settings > System > About. Unutar sekcije “Device specifications”, vidjet ćete liniju “Installed RAM”. Tu ćete vidjeti količinu RAM memorije koju imate. Imajte samo na umu da ako imate 32 bitne Windowse, ne možete vidjeti više od 4 GB RAM-a jer ih računalo ne može iskoristiti više. Ako imate 64 bitne Windowse, onda je brojka mnogo viša. U svakom slučaju, vidjet ćete količinu RAM-a koju imate i/ili Windowsi mogu iskoristiti.

Na MacOS-u, otvorite Apple meni u gornjem lijevom kutu i odaberite opciju “About this Mac”. Otvorit će vam se “Overview” prozor u kojem ćete vidjeti neke osnovne podatke o Macu. To su procesor koji koristite, grafička kartica, serijski broj ali i količina RAM-a koju imate instaliranu.

Ako koristite Linux, otvorite Terminal i iskoristite komandu “free”. Točnije u terminal upišite naredbu “free -h” (bez navodnika) i stisnite Enter.

Koliko RAM-a vam zapravo treba?

Ok, sada kada znamo što su RAM-i i kako provjeriti koliko ih imate, vrijeme je da vidimo koliko vam dotične memorije treba i imate li je dovoljno. Ako nemate, uvijek ju možete nadograditi. Posebice ako imate stolno računalo. Kod laptopa je to malo teže, no većina laptopa dolazi s 2 utora za memoriju, pa recimo možete staviti 2×4 GB ili 2×8 GB ako vam treba toliko memorije.

2 GB i manje: najčešće nedovoljno

Danas ćete teško kupiti računalo koje ima samo 2 GB RAM-a. To je u globalu premalo. Možda je dovoljno da radite jednu po jednu stvar na računalu, surfate Internetom, gledate Netflix ali sve više od toga je praktički nemoguće. Odnosno računalo će štekati, nedostajat će mu memorije i sve će raditi jako sporo. Čak i jeftini pametni telefoni danas dolaze s više memorije od toga. Stoga izbjegavajte kupovinu računala koje ima ovako malo RAM-a, a ako u postojećem računalu imate samo 2 GB memorije, razmislite o nadogradnji. RAM-i nisu toliko skupi, a benefit će biti ogroman.

4 GB: Dovoljno za osnovne radnje

Iako se 4 GB RAM-a smatra nekakvom “startnom pozicijom” u jeftinijim laptopima, to je dovoljno za osnovni rad na računalu. Dapače, većina laptopa danas dolazi s minimalno 8 GB memorije, mada ćete na tržištu naći i hrpu onih s 4 ili 6 GB.

4 GB vam je dovoljno da na računalu radite neke osnovne stvari, da surfate po Internetu, napravite kakav Word ili Excel dokument i slično. Ali ako želite programirati ili raditi nešto malo naprednije, 4 GB vam je premalo. Nadalje, 4 GB RAM-a je premalo i ako na računalu želite igrati moderne video igre. Ako niste zahtjevan korisnik, možda ćete “preživjeti” s ovom količinom memorije, ali i u ovom slučaju savjetujemo nadogradnju na barem 8 GB.

8 GB: Dovoljno za većinu korisnika

Većina nekakvih mid računala danas dolazi s 8 GB memorije. To je super jer s 8 GB već možete raditi i neke naprednije stvari na računalu. Spomenimo samo da Appleova računala dolaze s 8 GB RAM-a u najslabijim konfiguracijama.

8 GB će vam biti dovoljno da normalan multi-tasking na računalu. To znači da ćete bez problema na računalu imati instalirane Windowse 10, te moći u paraleli imati otvoreno više aplikacija koje vam trebaju. Za većinu korisnika, ovo je sasvim dovoljna količina memorije.

Naravno, ako želite editirati 4K videe, streamati igre na Twitchu i slično, ovo nije baš dovoljno. Ali ponavljamo, za 80 posto korisnika, ovo je sasvim dovoljna količina memorije s kojom vam računalo neće štekati i radit ćete ono što trebate raditi. Većina današnjih poslovnih laptopa dolazi s 8 GB RAM-a što dovoljno govori za sebe.

16 GB: Za naprednije korisnike

16 GB RAM-a je dovoljno ako koristite računalo za neke “teške” radnje. Recimo ako programirate, editirate videe i slike, igrate moderne video igre i slično. Nećete vjerojatno iskoristiti svih 16 GB no uvijek je dobro imati malo “lufta”. Ako računalu zatrebaju RAM-i, bitno je da ih imate.

Ako ne spadate u gore navedene skupine, 16 GB bi mogao biti “overkill”. Većinu vremena će ti RAM-i biti neiskorišteni i samim time, bacili ste novac na isti. Većina računala ili laptopa traži određenu “nadoplatu” za ovo.

32 GB i više: Za entuzijaste

32 GB memorije i više se nalazi u računalima korisnika koje možemo nazvati “entuzijastima”. Neki bi čak rekli da je to i ekstremno. Pogotovo imati 64 GB memorije. Jednostavno vam to ne treba. Čak i ako redovito editirate 4K ili 8K videe, vjerojatno vam ne treba toliko memorije. Taj novac je bolje iskoristiti za dodatni monitor ili bolju grafičku karticu. Čak ni novije video igre ne traže toliko memorije.

S druge strane, ako želite eksperimentirati s hrpom softvera, imati u virtualnoj mašini dodatni OS i slično, onda će vam zatrebati ovakva količina memorije. U svakom slučaju, možda je ne bolje bacati novac na ovo ako ne spadate u onih par posto korisnika kojima to zaista i treba.

 

Piše: B.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular