PočetnaHelpdeskKoja je razlika između APU, CPU i GPU procesora?

Koja je razlika između APU, CPU i GPU procesora?


Već duže vrijeme se kroz razno razne recenzije i testove hardvera provlače mnogobrojne skraćenice, nazivi i akronimi koji često zbunjuju ljude, jer ruku na srce sa današnjim tempom razvoja tehnologija teško je upratiti sve te šifre i dokučiti što najnovije računalo zapravo ima u sebi. Neki od takvih akronima su i  APU, CPU i GPU.

Pa krenimo redom…

 

cpu

Što je CPU?

Počet ćemo sa najjednostavnijim od sva tri – central processing unit (glavni procesor) ili CPU. Bez CPU-a, računalo jednostavno ne može funkcionirati. CPU sudjeluje u svemu, od učitavanja operativnog sistema, pa do izvršenja komandi u photoshopu ili izvedbi računskih radnji u Excelu.

Npr. video igre zahtjevaju puno od CPU-a, i obično stavljaju velike zahtjeve pred njega. CPU dolazi u puno različitih varijanti, od energetski isplativih jedno jezgrenih čipova koji funkcioniraju na 1.0Ghz, do najnovijih 10 jezgrenih koji mogu lako dostići i 4.0Ghz brzine. Neki CPU-i također u sebi sadržavaju i različite tehnologije, kao Intel-ov Hypertheading, gdje se 4 fizičke jezgre mogu operativnom sistemu prikazati kao 8 virtualnih jezgri, izvlačeći maksimalnu snagu iz stvarnih 4 jezgre koje zapravo imate.

 

gpu

Što je GPU?

Graphical processing units (grafički procesor), ili GPU, je ono što omogućava slici, animaciji ili videu da se pojavi na Vašem zaslonu. Iako računala mogu funkcionirati i bez GPU-a (uglavnom serveri), koji se ionako generalno koriste preko terminala za komande. GPU je napravljen da bi olakšao rad CPU-a tj. glavnog procesora i ubrzao izvođenja grafike i videa na zaslonu.

GPU dolazi u puno različitih oblika i formi, poput grafičkih kartica koje možete ubaciti u PCI slot na svojem desktop računalu, ili su ugrašeni u sam CPU glavni procesor, pa sve do grafičkih čipova zvanih integrirani grafički čipovi, koji su ugrađeni direktno na matičnu ploču, okosnicu vašeg računala.

GPU je napravila NVIDIA još davne 2007 godine, kao akceleracijski čip koji pomaže glavnom procesoru sa izvedbom mnoštva matematičkih podataka i na taj način olakšava rad glavnom procesoru CPU, i ubrzava cijeli proces prikazivanja slike.

Jednostavan način da se razumije razliku između GPU i CPU je usporedba kako oni obrađuju zadatke. CPU se sastoji od nekoliko jezgri optimiziranih za sekvencijalnu serijsku obradu podataka, dok se GPU sastoji od tisuća paralelnih manjih jezgri, namijenjenih za rad sa više zadataka istovremeno. GPU čip može brže iscrtati slike na zaslonu od CPU-a zbog svoje paralelne arhitekture  obrade podataka, koja omogućuje da izvede višestruke matematičke izračune u isto vrijeme i na taj način daje poboljšanja video performansi.

 

apu

Što je APU?

Sada kada imate bolju sliku o tome što su CPU i GPU, puno lakše ćete shvatiti što je APU. Skraćeno od accelerated processing unit (jedinica za ubrzavanje izvedbe), ovi čipovi sadrže CPU i GPU u jednome. To bi trebalo imati više pozitivnih stana pošto jnihove komponente  mogu lakše međusobno komunicirati, nudeći bolje performanse u manjem, funkcionalnijem kućištu.

Iako APU danas više ne zadovoljava najviše grafičke standarde svojih korisnika, i više su nego dostatni za one koje ne zahtjevaju puno grafičke snage, ili su samo povremeni igrači i računalo koriste za učenje ili uredske poslove.

Iako se može koristit na puno uređaja, preporučuje se za korištenje na mobitelima, laptopima i uredskim desktop računalima. AMD je napravio veliki iskorak u korsištenju APU-a sa kombinacijom svojega CPU-a i Radeon grafike, pogledjate AMD sa grafikom u sebi.

Intel je radio to isto, uključujući i grafičku kompatibilnost u svojim Sandy Bridge i Ivy Bridge procesorima, iako ih oni ne označavaju kao APU.

 

Zaključak

Bez obzira na to da li želite kupiti računalo koje uključuje CPU/GPU ili samo APU, na vama je da odlučite, obzirom na vaše potrebe. Ako znate da nećete imati velikih grafički zahtjeva za igranje video igara, onda će vam APU ili CPU sa slabim GPU biti dovoljni. Ako želite jake performanse u svakoj situaciji, onda je APU sam po sebi nedovoljan i trebali bi tražiti računalo koje ima snažan CPU, pogledajte naš izbor procesora, i dobar GPU, pogledajte naš izbor grafičkih kartica za gaming.

Što se smatra dobrim ili ne ovisi o tome što vam se nudi, tako da bi sami trebali malo istraživati. No, sada imate bazično znanje o tome za šta koji dio služi i šta točno radi, tako da možete dobiti točno ono što želite.

Piše: G.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular