PočetnaHelpdeskKako ukloniti virus na Android sustavu

Kako ukloniti virus na Android sustavu


Virusi na Androidu su rijetki, ali postoje. Evo što možete učiniti, ako mislite da se vaš telefon loše ponaša bez jasnog objašnjenja.

Osim spore izvedbe, jedan od najčešće spominjanih simptoma Android virusa je da se web-preglednik preusmjerava na pornografski sadržaj ili se prikazuju pop-up prozori. U takvim slučajevima najbolje je očistiti predmemoriju preglednika, bilo unutar vlastitog izbornika postavki preglednika ili odlaskom na Aplikacije i obavijesti> Chrome> Pohrana> Brisanje predmemorije.

android-antivirusi

To je manje drastičan potez od sistemskog reseta, što je drugi siguran način da se riješite Android virusa, a možete ga napraviti putem izbornika Postavke> Sustav> Vraćanje postavki> Izbriši sve podatke.

Ali što ako se u pozadini događaju druge stvari o kojima ne znate?

Istini za volju, Android virusi su nevjerojatno rijetki. Uređaj koji se čudno ponaša obično nije uzrokovan zlonamjernim softverom, nego sve većom izgradnjom junk datoteka, što će na kraju uzrokovati usporavanje cijelog sustava, nešto, na što može utjecati i tvorničkim resetiranjem. No, virusi s Androidom postoje i moguće je da vaš telefon ili tablet imaju infekciju zlonamjernim softverom, koju obično uzrokuje instalacija aplikacije izvan trgovine Google Play, koja se smatra sigurnom.

Imajući to na umu, antivirusne aplikacije za Android, kao što je Bitdefender Mobile Security nisu potrebne, ali mogu vam pomoći tako što povremeno čuvaju podatke o vašim aktivnostima, pogotovo kada se opuštate i ne razmišljate o opasnostima. Postoje i druge opcije, a zaokružili smo neke od naših favorita.

Takve aplikacije možda će moći pronaći i ukloniti infekciju za vas, ali ako znate kada su se pojavile sve nevolje, možete ručno ukloniti zlonamjernu aplikaciju. Najprije morate ući u “Siguran način rada”, koji zaustavlja pokretanje aplikacija drugih proizvođača. Ako nemate mogućnost pristupa sigurnom načinu rada u izborniku, pokušajte držati tipku za smanjenje glasnoće dok ponovno pokrećete telefon. Znat ćete da ste uspjeli ako u donjem lijevom kutu zaslona vidite “Siguran način rada” ili “Safe mode”.

Otvorite Postavke i odaberite izbornik Aplikacije i obavijesti, a zatim se pomaknite prema dolje na popisu i potražite sumnjive aplikacije koje bi mogle biti uzročnik vaših problema, sve aplikacije za koje se ne sjećate da ste preuzeli ili koje ne zvuči kao prave Android usluge. Kliknite na ime aplikacije da biste otvorili stranicu s informacijama o aplikaciji.

Ako to nije unaprijed instalirana aplikacija, na vrhu ove stranice trebate vidjeti gumb “Deinstaliraj”. Pritisnite ovo ako možete. Ako je siva, vjerojatno je aplikacija sebi dala administratorska prava koja možete ukloniti u Postavke> Sigurnost i lokacija> Administrator aplikacija ili “Device Admin Apps”.

Uz sada uklonjeni virus s vašeg Android telefona ili tableta, sve što trebate je ponovno pokrenuti uređaj da biste ga isključili iz sigurnog načina rada. Pretpostavimo da ste učinili sve gore navedeno i ako je vaš uređaj još uvijek spor, uzmite u obzir da to može biti problem sa starošću ili nove softverske nadogradnje koja je prouzročila usporavanje.

antivirusi za android

Izbjegnite buduće Android viruse i zlonamjerni softver

 

  • Nemojte instalirati aplikacije izvan Google Playa ako ne znate što radite: tu bi funkciju trebalo onemogućiti prema zadanim postavkama, ali provjerite. U novijim verzijama Androida mogućnost instaliranja aplikacija s nepoznatih lokacija promijenila se iz dozvole na razini cijelog sustava na dozvolu specifičnu za aplikaciju. Sada se nalazi u aplikaciji & Obavijesti > Napredno> Pristup posebnoj aplikaciji> Instaliranje nepoznatih aplikacija. Ako instalirate aplikaciju izvan Google Playa, kao što je iz druge trgovine aplikacija ili APK datoteke koja se nalazi u privitku e-pošte ili druge poruke, budite apsolutno sigurni da dolazi iz legitimnog izvora.

 

  • Izbjegavajte klonirane aplikacije: Možete biti 99% sigurni kada preuzimate aplikacije s usluge Google Play, ali je bilo slučajeva da je zlonamjerni kôd pronađen i unutar Google Play usluge. Izbjegavajte preuzimanje kloniranih aplikacija nepoznatih razvojnih programera ili aplikacija koje jednostavno ne rade ono što tvrde.

 

  • Provjerite dopuštenja aplikacije: bez obzira odakle instalirate aplikaciju, provjerite njezine potrebne dozvole prije nego pritisnete Instaliraj. Nikada nemojte dopustiti dozvolu administratora uređaja aplikacije, koja sprječava njeno brisanje. I je li videoplayeru stvarno potrebno da vidi vaše kontakte? Također možete provjeriti preglede na mreži i pregledati web-lokaciju razvojnog programera da biste vidjeli je li riječ o legitimnoj aplikaciji.
  • Ažurirajte Android: najnovija verzija operativnog sustava Android ne mora nužno biti dostupna za vaš telefon ili tabletno računalo, ali trebate provjeriti je li ažurirana koliko god je to moguće. Kada sljedeći put izvršite nadogradnju, razmislite o robnoj marki koja je poznata po pravovremenim ažuriranjima operativnog sustava.

antivirus-android-bitdefender-antivirus-free

 

  • Instalirajte antivirusnu aplikaciju: ne morate instalirati antivirusni softver na Androidu, ali vam može pružiti mir ako ste zabrinuti zbog virusa, a ovakve aplikacije često imaju i druge korisne funkcije. Vrijedi spomenuti da je poznato kako Android antivirus povremeno prijavljuje lažne pozitivne rezultate, ali ako znate da je aplikacija u redu, onda ste mirni. Naša omiljena antivirusna opcija za Android je Bitdefender , ali postoji i mnoštvo drugih opcija mobilnog sigurnosnog softvera.

Piše: D.Z.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular