PočetnaHelpdeskKako izvući najviše iz kamere na Android uređaju

Kako izvući najviše iz kamere na Android uređaju


Volite fotografirati svojim Android pametnim telefonom? Savjeti i trikovi uz pomoć kojih će te izvući maksimum iz kamere svog telefona. 

Fotografiranje je u prošlosti (pod prošlost smatram na vrijeme otprije nekih petnaest godina) bilo rezervirano samo za okorjele entuzijaste koji su često posjedovali i neki skupi fotoaparat. Danas je situacija drugačija. Dovoljno je da kupite malo bolji pametni telefon i to je to. Uz malo prakse i vježbanja svatko može postati manje ili više dobar fotograf.

Fotografiranje je kod vrlo velikog broja korisnika postao jedan od najdražih hobija i jedna od definitvno najviše korištenih mogućnosti koje pametni telefoni imaju. Ako ste u potrazi za savjetom i ako biste htjeli da sve ono što uhvatite lećom fotoaparata vaših pametnih telefona bude vrhunske kvalitete, ovaj članak je baš za vas. U nastavku ćemo nešto reći o tome na koji način i kako izvući najviše iz kamere na Android pametnim telefonima. Pa krenimo!

 

čiščenje leće kamere na mobitelu

  1. Prva stvar: Najprije očistite leću

Ovo, iako je vrlo jednostavna stvar za učiniti je u isto vrijeme i jako važna stvar. No, kako to obično biva, stvari koje su jednostavne, a važne mi ponekad zaboravimo učiniti. Slično je i s čišćenjem leće fotoaparata pametnog telefona.

Zašto je potrebno s vremena na vrijeme očistiti leću? Iz jednostavnog razloga. Mi svoje pametne telefone nosimo gotovo svagdje (neki ga i doslovno nose svagdje). Okoliš oko nas i u kojemu jesmo nikada ne može biti u potpunosti čist. Čak i kada se maksimalno potrudimo da ono gdje se nalazimo i gdje jesmo (recimo- kuća, stan, soba, i sl.) bude čisto to ne može biti.

čiščenje kamere na mobitelu

Zbog svega toga velik dio te prljavštine ”skupljaju” i naši pametni telefoni. Bez obzira radilo li se o česticama prašine ili nekim ”težim” prljavštinama, činjenica jest da će se s vremenom naši pametni telefoni zaprljati, što znači da će se zaprljati i leća. Leće vrlo lako ”pamte” otiske prstiju, a o prašini da ne govorim. Iako se za vrijeme fotografiranja možda i neće primijetiti kako je leća prljava, ona (osim ako ju niste očistili) to jest. Ono što je svakako istina i što može značiti ”nebo i zemlju” kod fotografiranja jest čišćenje leća.

Ako vaš pametni telefon ima dvije kamere, odnosno i prednju i stražnju (a danas većina pametnih telefona imaju dvije kamere, od kojih se prva ili prednja naziva i ”selfie” kamera) očistite obje. Nikada ne znate jesu li se na lećama kamera nakupile kakve čestice prljavštine i jesu li možda na njima ostali kakvi otisci prstiju (ovome je pogotovo pogodna prednja ili selfie kamera). Nakon čišćenja leća vaše fotografije će izgledati puno bolje. Razlika će itekako biti vidljiva.

 

grid lines

  1. Omogućite gridove (ili označavanje polja pravokutnicima) unutar opcija kamere

Danas vrlo velik broj kamera unutar svojih opcija ima mogućnost uključivanja ili omogućivanja tzv. ”gridova” ili grid line. Ako ovu opciju omogućite vidjeti ćete da će vam se na zaslonu (nakon što pokrenete aplikaciju kamere) pokazati prostor koji će biti omeđen pravokutnim poljima. Stvar je u tome što ova mogućnost gotovo nikada nije odmah uključena, pa će je korisnici, ako je žele imati uključenu, sami trebati omogućiti.

Ako vaš pametni telefon ima mogućnost uključivanja gridova, uključite ih jer ćete na taj način pomoći kreiranju bolje kompozicije fotografije prilikom fotografiranja. Iako na prvu svi ti pravokutnici koji će vam se vidjeti mogu izgledati iritantno i možda će vam smetati, barem dok se ne naviknete, no njihovo omogućivanje je jako dobro, pogotovo ako želite imati odlično vizualno odvajanje i pravilan pregled proporcija prilikom fotografiranja.

uključivanje grid lines na mobitelu

Uobičajena veličina linija koje će vam se pokazati su jednostavne linije koje će omeđiti pravokutnike u omjeru 3×3. Ravne crte će vam isto tako pomoći u dobivanju ravnijih horizontalnih fotografija na svim fotografijama koje su ”duže” (kao što je recimo zalazak sunca).

Sve u svemu, iako nekim korisnicima ovo promakne (znam da meni jako dugo vremena jest), uključivanje gridova može itekako pomoći ako želimo još više poboljšati kvalitetu onoga što ćemo fotografirati. Iz tog razloga bi bilo dobro i poželjno omogućiti ovu opciju. Na uređajima koji imaju ovu mogućnost, ako ju želite uključiti samo trebate otići pod kameru – opcije – grid lines i ili kliknuti ili pomanknuti klizač na On.

 

bljeskalica na mobitelu

  1. Koristite bljeskalicu samo onda kada to baš ”morate”

Poznato nam je (barem onim korisnicima koji se barem malo bave fotografiranjem) kako je svjetlost, odnosno količina svjetlosti jako važna kada govorimo o fotografiranju. Što više svjetlosti – to bolje. I ovo je istina, u većini slučajeva. Pametni telefoni koji imaju malene senzore koji se još dodatno ”muče” ne bi li uhvatili što je više moguće svjetlosti unutar svog senzora imaju još više problema kada se govori o važnosti svjetlosti u fotografiranju.

Iz tog razloga se kao logičan zaključak nameće jednostavno rješenje – uključivanje bljeskalice. Iako to vrlo velik broj nas sigurno radi, neka istraživanja govore suprotno. Trebali bismo koristiti bljeskalicu samo onda kada je to baš nužno, odnosno u situacijama kada je razina svjetlosti niža od potrebne ili niska, no to i ne mora biti tako.

Zašto je bljeskalica nedovoljno dobra? Razlog je taj što nakon što uključite bljeskalicu i nakon što okinete fotografiju, ako nema dovoljno svjetla, cijela fotografija će biti ”zabijeljena”, odnosno biti će prekrivena bijelim svjetlom, zbog čega će dodatno izgubiti na kvaliteti. U isto vrijeme, svjetlo bljeskalice nije toliko snažno da može na pravi način popuniti veći prostor.

Što učiniti umjesto da stalno uključujemo bljeskalicu? Umjesto uključivanja bljeskalice, trebali bismo pomicati ili naše pametne telefone ili ono što fotografiramo (ako je to moguće) na način da pokušamo namjestiti adekvatnu količinu svjetlosti. Svaka ”prava”, odnosno vanjska svjetlost je puno važnija i puno će nam više pomoći od bilo kakvog svjetla bljeskalice.

 

slikanje mobitelom na stativu

  1. Jeste li upoznati sa mini-tronošcem? Ako niste možda biste se trebali.

Štap za fotografiranje selfija je danas jako popularan gadget, unatoč tomu što ste to jedva može nazvati gadgetom. Svoj uređaj prikvačite na štap i to je to. Ako želite dobiti najbolje moguće selfije, štap je ono što vam u tome itekako može pomoći.

Ali jeste li čuli za maleni tronožac za pametne telefone? Možda jeste, možda i niste, no bilo kako bilo, tronožac za pametne telefone vam može dodatno pomoći ako želite dobivati fotografije još bolje kvalitete.

Na internetu ima jeftinih modela, iako kod nas u Hrvatskoj još nisu toliko rašireni i poznati, ono što svakako vrijedi jest to da se i ovaj trend polako, ali sigurno širi. Mirnoća ruke je najvažnija prilikom fotografiranja, a s obzirom kako niti jedna ruka čovjeka nije maksimalno mirna, tronožac je ono što vam u ovome može pomoći.

Piše: A.M.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular