PočetnaHelpdeskKako fotografirati noću koristeći pametni telefon?

Kako fotografirati noću koristeći pametni telefon?


Fotografiranje korištenjem pametnih telefona, odnosno kamera pametnih telefona sve više i više postaje zastupljeno među korisnicima. Razlog toga jest ponajviše taj što su u posljednjih nekoliko godina senzori kamera pametnih telefona iznimno napredovali. Ipak, pametni telefoni, odnosno njihove kamere imaju jedan problem: senzor za stvarane fotografija je jednostavno premalen.

Ovo i nije toliki problem za vrijeme dana ili u situacijama kada je količina svjetlosti dostatna. Problem malenih senzora se najviše vidi noću, kada je posebie nezgodno i teško ”uhvatiti” fotografiju adekvatne kvalitete. Nerijetko se zna dogoditi da za vrijeme fotografiranja noću fotografije ispadnu mutne ili ”zrnate” (što se vidi u točkicama koje se nalaze na zaslonu).

Postavlja se pitanje postoji li neki način (ili načini) kako ovaj problem otkloniti? Možemo li nešto učiniti ne bi li fotografije fotografirane noću bile iste ili barem slične kvalitete kao one fotografirane danju? U nastavku ovoga članka ćemo pokušati dati odgovor na ovo pitanje. U nastavku ćemo dati nekoliko savjeta uz pomoć kojih će vaše fotografije koje su nastale noću biti vrhunske kvalitete. Pa krenimo!

snimanje mobitelom noću

 

Zbog čega točno je niska razina osvijetljenosti problem?

Prije nego se bacimo na pronalazak rješenja, recimo nešto o uzroku problema, odnosno o tome što je ono što uzrokuje da fotografije fotografirane noću ispadnu lošije od onih fotografiranih danju. Kao što smo već rekli u uvodu, ono što je najveći problem jest veličina senzora.

Područja unutar senzora koja su osjetljiva na svjetlost koji su smješteni kod velike većine pametnih telefona su između 15 i 30 mm². Ako ćemo to usporediti sa senzorima kamera koji se nalaze na prosječnom fotoaparatu, to je oko 860 mm², što je puno,  puno više.

Iako senzori kamera na pametnim telefonima mogu ”sakupiti” dovoljno svjetlosti u uvjetima visoke osvijetljenosti, zbog svoje malene veličine senzor jednostavno ne može ”dobiti” dovoljno svjetla u uvjetima niske osvijetljenosti.

senzor za kameru

 

To je u stvari najveći razlog zbog kojeg nam fotografije fotografirane noću (ili u uvjetima niže osvijetljenosti) ispadnu znatno lošije od onih fotografiranih u uvjetima ili visoke osvijetljenosti ili danjeg svjetla. Postoji nekoliko načina kako pametni telefoni mogu ”hvatati” jasnu sliku, iako svaki od ovih načina ima svoje pozitivne i negativne strane.

 

Veća osjetljivost

Bez obzira na to jeste li se kada detaljnije bavili ISO vrijednostima ili niste, sigurno ste se barem jednom susreli s problemom vezanim uz osjetljivost. Ako želite da vaš uređaj daje jasniju sliku u uvjetima niske osvijetljenosti, pogotovo ako uređaj koristi maleni senzor, ono što možete učiniti jest povećati osjetljivost senzora na svjetlost. Ovo je ono što u stvari aplikacija kamera na pametnim uređajima radi sama (ili pokušava učiniti) svaki puta kada fotografirate fotografije u automatskom modu.

Ipak, veća ISO osjetljvost će također povećati mogućnost stvaranja grešaka čitanja koje će se onda manifestirati na raznorazne načine (kao što su već spomenuta ”zrnatost” slike, dojam kao da su boje nekako ”isprane” i sl.). Ukratko rečeno- slike će biti svjetle i čak i oštre, ali neće baš izgledati oku ugodno.

Camera FV-5 Lite za Android

 

Ako vam pak vaš uređaj ne dopušta da sami podesite ISO osjetljivost, postoji nekoliko načina kako to ipak možete učiniti, ali preko aplikacija. Neke od aplikacija koje vam u tome mogu pomoći su Camera FV-5 Lite za Android ili Pro Camera za iOS uređaje su više nego dobre aplikacije koje će vam omogućiti da unutar svojih uređaja sami odredite razinu ISO osjetljivosti, čijim podešavanjem ćete onda i poboljšati vidljivost detalja slike (uz neke negativne strane koje sam opisao iznad).

 

Više svjetlosti

Ako okoliš unutar kojega želite fotografirati ima dovoljno (ili puno) svjetlosti, to će značiti da će aktivnost senzora, odnosno njegova osjetljivost biti niska. Na ovaj način će se smanjiti ili u cijelosti nulificirati pojavljivanje ”zrnatosti” slike. To ukratko znači da nam pod svaku cijenu treba što je više svjetlosti moguće.

Jedan od načina kako se ta dodatna svjetlost može dodati jest uključivanjem LED bljeskalice, dok velik broj modernih pametnih telefona imaju na raspolaganju čak i nekoliko LED svjetala uz pomoć kojih je ondam moguće ručno podesiti i boju svjetla koje će bljeskalica pokazati, odnosno odašiljati.

Ipak, ni korištenje LED bljeskalice nije savršeno. Jedan od nedostataka korištenja LED bljeskalice jest taj što bljeskalica kamere eliminira sve sjene, zbog čega objekt fotografiranja može djelovati nekako ”2.5D” ili kao da objektu nedostaje dimenzije i dubine.

noćno slikanje sa bljeskalicom

 

Iz tog razloga se bljeskalice, to jest njihovo svjetlo treba koristiti samo onda kada to zaista ”morate” (recimo kada baš imate potrebu nešto fotografirati, a objekt fotografiranja se nalazi u uvjetima u kojima je razina svjetlosti gotovo nikakva).

 

Dajte senzoru kamere ”više vremena”

Bez obzira na to možete li senzoru kamere omogućiti više svjetlosti ili ne, ono što svakako može i što će pomoći da vaše fotografije ispadnu puno ljepše i bolje jest ako senzoru date više vremena. Što više vremena senzorom očitavate objekt koji želite fotografirati to je više moguće da će senzor bolje ”uhvatiti” taj objekt.

Stoga, prije nego što nešto fotografirajte pobrinite se da taj objekt bude što je više vremena moguće dulje unutar senzora. Isto tako ono što nam je itekako svima poznato jest to da nemirna ruka znači automatski fotografiju lošije kvalitete (ili nemirniji objekti, recimo ako pokušate fotografirati objekt u pokretu).

exposure time

 

Povećavanje vremena fokusiranja (ili ”exposure time”) se može učiniti ručno i ono se najčešće odnosi na nešto što se unutar uređaja zove ”Pro” mode. Što je vrijeme fokusiranja na objekt dulje, to je veća šansa da će fotografirani objekt ispasti- bolje.

 

Dodatni gadgeti kao što je na primjer tronožac ili štap

Još jedan način kako možete poboljšati kvalitetu fotografije, ovaj puta bez obzira na to fotografirate li u uvjetima visoke ili niske razine svjetlosti jest uz korištenje različitih dodatnih pomagala. Neka od vrlo korisnih pomagala su recimo tronožac i selfie štap.

slikanje mobitelom na stativu

 

Selfie štap se već dugo vremena koristi, dok je tronožac nešto slabije zastupljen. Ako postavite svoj pametni telefon na tronožac postoji puno veća mogućnost da će fotografije ispasti bolje kvalitete iz jednostavnog razloga što će se osigurati maksimalna mirnoća zbog čega će se nulificirati zamućenost slike.

Bez obzira na to kakvu ruku imali, niti jedna ljudska ruka nije 100% mirna, a ako želite imati fotografije najveće kvalitete, čak i u uvjetima niske razine svjetlosti ili noću, dodatni gadgeti su nešto što trebate uzeti u obzir.

Piše: D.M.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular