PočetnaHelpdeskKako dodatno ubrzati Windowse 10 i poboljšati im performanse (2.dio)?

Kako dodatno ubrzati Windowse 10 i poboljšati im performanse (2.dio)?


Pozdrav i dobrodošli u drugi dio članka o tome kako iz Windowsa 10 izvući ono najviše u pitanju brzine i performansi. U prvome dijelu govorili smo o općenitim stvarima, kao što je isključivanje vizualnih efekata, provjeravanje Wi-Fi povezivosti ili reguliranja brzine procesora između tri (ili više) dostupnih načina rada. U drugome dijelu ići ćemo malo više u dubinu problematike, a započet ćemo ponovno sa internetskom konekcijom. Drugi dio kako ubrzati Windowse 10 i poboljšati im performanse – slijedi u nastavku!

 

Savjet broj 7 – postavljanje internetske konekcije na ”Metered”

U slučaju da imate mogućnost Wi-Fi spojivosti sa ograničenim bandwidthom, odnosno brzinom skidanja i učitavanja to može dosta utjecati na rad samog računala, a onda i Windowsa. Usporavanje rada se pogotovo osjeti ako se Windows nadograđuje i sve ono što radi radi u pozadini.

No negativne posljedice ovoga mogu se ublaĹľiti ako se vrsta povezivosti prebaci na ”Metered”. Takvo prebacivanje spojivosti će onemogućiti nadograÄ‘ivanje Windowsa (iako se moĹľe dogoditi da neke sigurnosne zakrpe Windows i dalje skida u pozadini). Evo kako povezivost prebaciti na ”Metered”.

Metered

Idite pod Windows postavke (njih moĹľete otvoriti istovremenim pritiskanjem tipki Window i I). Nakon toga idite pod Network and Internet – Wi-Fi. Ovdje odaberite mreĹľu na koju je vaše raÄŤunalo trenutno spojeno. Pod opcijom ”Metered connection” idite pod ”Set as metered connection” i prekidaÄŤ prebacite na ”On”.

 

Savjet broj 8 – iskljuÄŤite ”Search Indexing” mogućnost Windowsa 10

Svaki puta kada potraĹľite neku datoteku Windows neće pretraĹľiti svaki direktorij na vašem raÄŤunalu ako vam je unutar Windowsa ukljuÄŤen ”Search Indexing”. Ono što ovakav naÄŤin pretrage ÄŤini jest to da stvara tekstualnu manifest datoteku svih onih predmeta (datoteka, programa, aplikacija) koje su pohranjene u vaše raÄŤunalo. Sve u svemu, ”Search Indexing” je vrlo korisna mogućnost Windowsa 10 iz razloga što popriliÄŤno ubrzava sam postupak pretraĹľivanja.

Search Indexing

Ipak, ”Search Indexing” ne dolazi bez cijene. Iako se radi o naÄŤinu rada koji će dosta ubrzati proces pretraĹľivanja, on će isto tako dodatno trošiti resurse vašeg raÄŤunala. Ovo se neće osjetiti ako imate raÄŤunalo sa barem 8 gigabajta radne memorije, no kod recimo prijenosnih raÄŤunala sa 4 gigabajta to se itekako moĹľe osjetiti.

IskljuÄŤivanje ”Search Indexing” mogućnosti će stoga vašem raÄŤunalu pomoći u pogledu rasterećenja resursa i poboljšavanja preformansi. IskljuÄŤiti Windowsov ”Search Indexing” moĹľete uÄŤiniti na sljedeći naÄŤun:

  • Utipkajte ”Index” u traĹľilicu i lijevim klikom kliknite na ”Indexing Options”.
  • Nakon toga ponovno lijevim klikom miša kliknite na ”Modify” opciju koja se nalazi na dnu izbornika te odznaÄŤite sve kvadratiće opcija koje su ondje prikazane.

 

Softverska poboljšanja i ubrzanja Windowsa 10

RAM Drive

RAM Drive je program koji će možda na najbolji način poboljšati performanse vašeg računala. Radi se o programu koji će kreirati virtualni disk (ili drive) koristeći pritom fizičku radnu memoriju koja je sama po sebi dosta brza.

RAM Drive

Korisnik zatim može ključni dio programa, odnosno softvera prebaciti na RAM disk, što će u konačnici rezultirati većom brzinom. No neki od stručnjaka preporučuju RAM drive samo u slučajevima kada korisnik želi poboljšati performanse jedne aplikacije. Najklasičniji primjer programa koji će itekako izvući korist od RAM diskova je recimo Adobe Photoshop.

Kako konfigurirati RAM drive?

Postavljanje i konfiguriranje RAM diska od korisnika će zahtijevati skidanje i instalaciju za to određenog programa (jedan od njih je na primjer DataRAM RamDisk). Nakon skidanja potrebno je odabrati maksimalnu veličinu radne memorije (koja bi trebala biti oko 1 GB i ne manje).

Zatim je potrebno označiti kvadratić za SetDisk Label i odabrati Start RAMDisk. Radi jednostavnijeg objašnjavanja kako ovaj program funkcionira objasnit ćemo ga na konfiguriranju internetskog preglednika. Korisnik treba konfigurirati preglednik kako bi on mogao zapisivati i čitati cache datoteke na i sa RAM diska.

Desnim klikom miša kliknite na preÄŤac svog internetskog preglednika. Kliknite na ”Properties”. Sa svojstava odaberite ”Shortcut” i nakon toga unutar opcije ”Target: input text” utipkajte kod koji ću napisati u nastavku (slovo ”R” oznaÄŤava slovo RAM disk drivea):

–disk-cache-dir=R:\

Sve u svemu cijela linija koda bi trebala izgledati ovako:

“C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe” –disk-cache-dir=R:\

Na kraju pritisnite na ”OK” i restartirajte svoj preglednik. Od sada pa nadalje vaš internetski preglednik (u ovom sluÄŤaju Google Chrome) će zapisivati i ÄŤitati sve cache podatke na RAM disk.

Malwarebytes Free Edition

Provjerite imate li u računalu kakav štetni program

Velika većina problema nastanu zbog štetnih programa. Bilo da se radi o sporijem radu Windowsa ili općenito o tome da vam raÄŤunalo ne ”odgovara” jednakom brzinom kao što je to ÄŤinilo prije recimo šest mjeseci (a kupili ste novo i/ili ispravno raÄŤunalo) u velikoj većini situacija glavni uzrok ovoga je štetni program koji radi u pozadini i ondje pravi nered.

Iz tog razloga uvijek je dobra ideja tu i tamo, s vremena na vrijeme svoje raÄŤunalo proskenirati jednim od postojećih, kvalitetnih ”anti-malware” programa koji postoje na internetu. Neki od najkvalitetnijih i najpouzdanijih su recimo Malwarebytes, SuperAntiSpyware i ClamWin.

 

Čišćenje Registry direktorija

U Windowsovom Registry direktoriju nalaze se spremljene sve postavke svih programa i aplikacija koje se nalaze instalirane na vašem računalu (ili koje su nekoć bile na njemu instalirane). Svako instaliranje programa donosi promjene u Registry. No ponekad se zna dogoditi i to da Windows iz Registry-ja ne obriše sve podatke, čak i nakon što je korisnik neki program deinstalirao.

glary-Registry Cleaner
Posumnjate li da je Registry pretrpan zastarjelim referencama, neispravnim zapisima itd., isprobajte Registry Cleaner. Ako želite kreirati točku povratka sustava u prijašnje stanje, pod karticom System Restore kliknite na Create Restore Points

Ti ostaci i fragmenti datoteka mogu uzrokovati ”zatrpanost” Registry direktorija, što onda moĹľe uzrokovati sporiji rad raÄŤunala. Najbolji (ili jedan od najboljih) programa za sigurno ÄŤišćenje Registry direktorija je CCleaner. Instalirajte CCleaner na svoje raÄŤunalo i povremeno njime proskenirajte cijeli sustav.

 

Zamijenite internetski preglednik i instalirajte bolji

Stariji Windowsi dolazili su sa Internet Explorer internetskim preglednikom. Windows 10 dolazi sa Microsoft Edgeom. Iako je Edge bolji i brĹľi od Explorera, stvar je u tome da postoje puno bolje alternative. Jedna od njih je svakako Google Chrome, dok je druga, tek malo sporija alternativa Mozillin Firefox.

Oba preglednika su vrlo pouzdana, brza i sigurna. Ako Ĺľelite dodatno ubrzati rad Windowsa 10 na svome raÄŤunalu isprobajte jedan od ova dva preglednika.

Obrišite predefinirane Windows aplikacije

Windows 10 u sebi sadrži razne bloatware aplikacije koje uglavnom ne čine ništa korisno osim što služe reklamiranju i dodatnom trošenju resursa računala. Zato je dobra ideja maknuti takve programe i aplikacije. Jedna od najboljih aplikacija koja vam može za to poslužiti je recimo Windows 10 Default App Remover 1.2.

Radi se o besplatnoj, pouzdanoj i kvalitetnoj aplikaciji koja će vaše Windows 10 raÄŤunalo vrlo brzo riješiti od bilo kakvih nepotrebnih i ”potrošaÄŤki nastrojenih” aplikacija i programa.

Piše: I.H.

 


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular