PočetnaHelpdeskKako dobiti izvjeơtaj o stanju baterije na Windowsima 10 i 11?

Kako dobiti izvjeĆĄtaj o stanju baterije na Windowsima 10 i 11?


Za mnoge korisnike je često nepoznata činjenica da Windowsi 10 i Windowsi 11 sadrĆŸe skrivenu mogućnost generiranja izvjeĆĄtaja o stanju baterije laptopa. Ovo je jedno od najvaĆŸnijih izvjeơća jer kao korisnici uvijek ĆŸelimo znati u kakvom je stanju baterija, a to se posebno odnosi na računala koja koristimo duĆŸe vrijeme i gdje je već baterija relativno istroĆĄena.

Skriveni izvjeĆĄtaj ima naziv „Battery report“ i svakom korisniku moĆŸe dati detaljne informacije o stanju baterije, no tu se nalaze i mnogi drugi korisni podaci poput navođenja u kojoj mjeri se kapacitet baterije smanjio tijekom određenog vremena koriĆĄtenja.

Izvjeơtaj o stanju baterije pokreće se na temelju „powercfg“ naredbe i dostupan je putem Windows Terminala, Command Prompta ili PowerShella.

U uputama koje slijede u nastavku koristit ćemo prikaz funkcioniranja naredbe unutar PowerShella, no zapravo na isti način sve funkcionira i unutar Windows Terminala i Command Prompta.

Izvjeơtaj o stanju baterije koji se dobije zapravo je datoteka nalik na web stranicu i iơčitavanje vrijednosti iz nje nije teơko.

Battery report

Potrebno je za početak otvoriti PowerShell prozor. To se radi pomoću tipkovnog prečaca Windows tipka + x nakon čega se odabere PowerShell s popisa, a drugi način je da se klikne na Start izbornik te se iz „Power User“ izbornika odabere „Windows PowerShell“ opcija.

Poơto se PowerShell prozor otvorio, potrebno je upisati sljedeću naredbu:  powercfg /batteryreport

Nakon unosa naredbe, pritisnut ćemo tipku Enter i na ekranu će se u nastavku ispisati informacija kako je izvjeơtaj o stanju baterije spremljen. Destinacija unutar koje se izvjeơtaj smjestio je svima poznata „Users“ mapa koja se na svim Windows računalima nalazi na disku – Local Disk (C:). U „Users“ mapi nalazi se naơa korisnička mapa gdje ćemo naći izvjeơtaj.

On se nalazi u datoteci koja je u HTML formatu. Kad se smjestimo u svoju korisničku mapu, potrebno je samo otvoriti tu datoteku koja ima naziv „battery-report.html“.

 

Na koji način iơčitavati podatke iz izvjeơtaja?

Kad otvorimo izvjeơtaj, vidjet ćemo kako je podijeljen na nekoliko sekcija. Prva sekcija (odmah ispod naslova „Battery report“) daje podatke o nazivu računala, nazivu modela računala, BIOS i OS verziji, Platform Roleu (postoje Desktop i Mobile opcije, a Mobile se odnosi na sve uređaje s baterijom), podrơci za Connected Standby (mod koji omogućuje rad uređaja s koriơtenjem minimalne snage baterije) te se na kraju navodi datum kad je izvjeơtaj izrađen.

Sljedeća sekcija ima naziv „Installed batteries“. Ona pokazuje informacije o ugrađenim baterijama i na većini uređaj bit će vidljiva samo jedna baterija. „Installed batteries“ sekciju sačinjavaju informacije o nazivu baterije, proizvođaču, njenom serijskom broju, kemijskom sastavu, kapacitetu modela, punom kapacitetu te broju ciklusa.

U ovoj sekciji definitivno su najvaĆŸniji podaci vezani uz kapacitet baterije i broju ciklusa.

Battery report

Prikaz kapaciteta baterije dijeli se na „Design capacity“ i „Full charge capacity“. Među ovim terminima postoji određena razlika. „Design capacity“ odnosi se na maksimalnu količinu energije koju baterija moĆŸe pohraniti kada je nova. Iako ovaj pokazatelj daje informaciju o najviĆĄim razinama energije koju baterija moĆŸe pohraniti, za korisnika je ipak vaĆŸnija kategorija „Full charge capacity“ koja označuje količinu energije koju baterija moĆŸe pohraniti kada je njena razina 100 posto. Kada je baterija nova i nikad prije koriĆĄtena, „Design capacity“ i „Full charge capacity“ su jednaki. U tom slučaju baterija će trebati samo nekoliko ciklusa punjenja kako bi operativni sustav izvijestio korisnika o njenim vrijednostima.

U svim ostalim slučajevima „Design capacity“ je statična vrijednost koja se ne mijenja, a „Full charge capacity“ se kao vrijednost smanjuje tijekom vremena koriơtenja baterije ili njenih potencijalnih oơtećenja.

MoĆŸemo dati primjer situacije u kojoj je „Design capacity“ baterije 44.400 mWh, a trenutni „Full charge capacity“ je 37,685 mWh. Ovo je rezultat normalnog koriĆĄtenja baterije koja se tijekom vremena troĆĄi i kod svakog korisnika je „Full charge capacity“ pokazatelj koliko se smanjio njen kapacitet. Brojka „Full charge capacityja“ iz navedenog primjera će i dalje nastaviti padati s učestalim koriĆĄtenjem laptopa i s povećanjem broja ciklusa punjenja.

Zadnja vrijednost u „Installed batteries“ sekciji ima naziv „Cycle count“. Ona pokazuje koliko je puta baterija proĆĄla cikluse punjenja. Cjelokupni ciklus punjenja mjeri se kad je baterija proĆĄla ciklus praĆŸnjenja od 100 posto do nule. Recimo, puni ciklus zabiljeĆŸit će se kad je baterija bila do kraja napunjena (100 posto) te se s njenim koriĆĄtenjem doĆĄlo do potpunog praĆŸnjenja tj. do nule, a u drugim slučajevima pratit će se kad je potroĆĄeno tih 100 posto baterije, neovisno o vrijednostima punjenja koje su bile navedene.

Na primjer, kao puni ciklus gledat će se situacija kad je baterija bila na 50 posto pa se napunila na 100 posto, a nakon toga je ponovno ispraĆŸnjena do 50 posto. U tom slučaju je baterija potroĆĄila zadanih 100 posto koji se računaju kao jedan puni ciklus.

windows-stanje baterije

Potrebno je reći da svaki model baterije ima određeni maksimum broja ciklusa i na taj podatak je potrebno pripaziti prilikom koriơtenja laptopa za rad.

Sljedeća sekcija je „Recent usage“ koja prikazuje stanja vaĆĄeg uređaja po pitanju koriĆĄtenja baterije unutar nedavnih vremenskih razdoblja. Ovdje moĆŸete vidjeti kad je vaĆĄ uređaj započeo s radom, kad je rad prekinut i na koji način se troĆĄila baterija u određenom periodu. Kapacitet baterije koji je preostao izraĆŸen je u obliku dvije vrijednosti: postotka baterije i vrijednosti izraĆŸenoj u jedinici mWh.

Sekcija „Battery usage“ prikazuje grafikon koji definira na koji se način kroz protek vremena troơila baterija. Ova sekcija, zajedno s prethodnom „Recent usage“ sekcijom, vremenski prikazuje podatke za posljednja tri dana koriơtenja.

„Usage history“ sekcija pokazuje koriĆĄtenje baterije i trajanje tog procesa tijekom određenih razdoblja. Ovdje se točno moĆŸe vidjeti koliko je laptop bio koriĆĄten putem baterije i koliko je vremena koriĆĄten dok je bio uključen u struju. Ove statistike su vrlo iscrpne i zapravo počinju od trenutka kad je laptop kupljen i prvi put upaljen.

Sljedeća sekcija pod nazivom „Battery capacity history“ također je jako zanimljiva. Ovdje se dobiva kronoloĆĄki prikaz na koji se način vrijednost „Full charge capacity“ stavke smanjivala s daljnjim koriĆĄtenjem baterije laptopa. Istodobno se moĆŸe dobiti i usporedba s vrijednosti „Design capacity“ stavke. Ove statistike također imaju vremenski prikaz koji počinje s podacima od trenutka kad je laptop kupljen i prvi put upaljen.

Potrebno je joơ spomenuti „Battery life estimates“ sekciju koja daje podatke o prosječnom vremenu koriơtenja baterije za različite periode. Posebnost ove sekcije je ơto daje usporedbu s podacima koji prikazuju kakva bi bila potroơnja baterije kad bi imala svoje početne vrijednosti tj. svoj „Design capacity“.

Na primjer, ako unutar stupca „At full charge“ imate prikazano vrijeme od 4 sata i 46 minuta trajanja rada baterije, stupac „At design capacity“ moĆŸe imati prikaz vremena od 4 sata i 58 minuta. Drugim riječima, ovo znači da bi vam koriĆĄtenje baterije u periodu koji se gleda trajalo 8 minuta duĆŸe da je ona bila u svom punom kapacitetu tj. nova i neiskoriĆĄtena.

Ovi podaci su moĆŸda i krucijalni prilikom razmatranja kupnje nove baterije jer velike razlike dviju navedenih stavki dat će vam najbolju informaciju o istroĆĄenosti baterije i njenoj učinkovitosti.

IzvjeĆĄtaj o bateriji koji moĆŸemo dobiti u Windowsima 10 i Windowsima 11 ne daje nikakve upute ili preporuke, ali dubina informacija koje pruĆŸa itekako moĆŸe posluĆŸiti za pregled rada baterije i o odluci ako je potrebno investiranje u novu bateriju za laptop.

Piơe: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular