PočetnaHelpdeskKako dobiti Android 10 mogućnosti na starijim Android operacijskim sustavima?

Kako dobiti Android 10 mogućnosti na starijim Android operacijskim sustavima?


Svake iduće godine Google nam u korištenje pusti svoju novu verziju Androida. Svaka nova verzija donosi neke cool novine koje želimo što prije isprobati! Američka developerska tvrtka nedavno je službeno u korištenje pustila svoju najnoviju verziju operacijskog sustava: Android 10. Nažalost, zasad samo neki uređaji imaju pravo i mogućnost skidanja i korištenja te verzije Androida, a mjeseci mogu proći dok vaš pametni telefon ne dobije mogućnost nadogradnje na ”desetku”.

Android 10 dolazi s nekim zaista cool mogućnostima, kao što su tamni način rada za cijeli sustav, navigacija pokretima, dopuštenje lokacije za aplikacije, ”Focus” mod i drugo. Dobra stvar je ta što se većina tih mogućnosti mogu replicirati na starijim Android sustavima uz pomoć aplikacija treće strane (ili ”third party” aplikacija). Ako ste i sami dio nesretne većine (što vjerujem da jeste) koja još čeka na mogućnost nadogradnje na Android 10, a željeli biste koristiti mogućnosti novog Androida, to je izvedivo. Evo i kako!

FocusMe

Upotrijebite ”third-party” aplikacije kako biste se riješili svega što vas ometa (i simulirali ”Focus Mode”)

Jedna od vrlo korisnih mogućnosti koje na sebi ima Android 10 je njegov ”Focus Mode”. Radi se o načinu rada zahvaljujući kojem vi kao korisnik možete onemogućiti one aplikacije koje vas ometaju u situacijama kada trebate ostati usredotočeni na nešto (ili nekoga). Nakon uključivanja ”Focus Mode-a” više nećete moći otvarati te aplikacije i vaš uređaj neće dobivati obavijesti vezane za njih. One će biti posivljene i svaki puta kada ih pokušate pokrenuti vaš uređaj će vas podsjetit na to da su one pauzirane.

Sličan efekt na svojim Android pametnim telefonima možete dobiti ako upotrijebite aplikacije FocusMe i Freedom. Svaka od tih aplikacija će vam dopustiti da sami onemogućite one Android aplikacije za koje ne želite da vas ometaju. Osim što one rade na Androidima, svaku od tih aplikacija možete upotrijebiti i na Windows te Mac računalima, što je svakako dobra stvar. Ono što nije dobra stvar kod tih aplikacija jest ta što one nisu besplatne.

Naime, svaka od njih će vas koštati mjesečno i godišnje. 45 kuna koštat će vas mjesečno pretplaćivanje, dok će vas godišnja pretplata koštati oko 190 kuna. S obzirom na to da Google veliku većinu svojih aplikacija daje besplatno (pogotovo ako su dio operacijskog sustava), činjenica da se ove dvije plaćaju ne ide im baš u prilog. No, ako silno želite koristiti ”Focus Mode”, to možete, ali će vas koštati. Pa tko voli nek’ izvoli.

Navigation Gestures

Isprobajte navigaciju pokretima uz pomoć ”third-party” besplatne aplikacije

U proteklim godinama otkako postoji, Google je na svoje Androide stavljao svakojake tipke za navigaciju koje su se nalazile na podožju ekrana pametnih telefona. S Androidom 10 Google se odlučio na neke promjene. Korisnici sada mogu povlačiti prstom s jedne strane da bi se vratili natrag ili mogu napraviti povlačenje odozdo kako bi se vratili na prvi (ili ”Home”) ekran i kako bi otvorili ladicu s aplikacijama. No, super stvar je što ne trebate čekati na nadogradnju na Android 10 kako biste koristili novu navigaciju pokretima.

Developerski tim pod nazivom XDA osmislio je u osnovi besplatnu (ali uz mogućnost plaćanja nekih dodatnih ”custom” gesti, od kojih svaka košta oko 10 kuna) ”third-party” aplikaciju koja služi istoj svrsi. Navigation Gestures omogućit će vam korištenje navigacije pokretima na sličan način kako to dopušta Android 10. Još jedan plus ove aplikacije jest taj što ona ima mnoštvo mogućih pokreta koje vi kao korisnik možete sami sebi namjestiti i uključiti. Definitivno korisno i nešto na što treba baciti oko.

 

Omogućite tamni način rada bez Androida 10

Još jedna od super mogućnosti Androida 10 je njegov tamni način rada za cijeli sustav. Klikom na tipku unutar postavki uređaja omogućit ćete tamni način rada za cijeli uređaj. Ako imate uređaj sa OLED ili Super AMOLED zaslonima, ovo će vam dodatno uštedjeti energiju baterije.

Želite omogućiti tamni način rada za svoj uređaj, iako na njemu nemate instaliran Android 10? To možete učiniti (iako djelomično). Ono što je dobro kod Android aplikacija jest to što danas velik broj ”mainstream” aplikacija (kao što su Facebook, Messenger, Twitter i mnoge druge ”third-party” aplikacije) u sebi imaju tamni način rada koje samo trebate uključiti. Isto tako, ako želite možete s Google Play Trgovine skinuti tamne teme. Neke starije verzije Androida imaju mogućnosti mijenjanja tema na način da one budu tamnije.

Ova mogućnost će varirati ovisno od uređaja i verzije Androida, ali možete pokušati. Jednostavno skinite tamniju temu sa interneta i primijenite je na svom uređaju. Iako ovo neće biti pravi tamni način rada, ako želite uštedjeti energiju baterije svog uređaja, ovo je odličan način kako to možete učiniti. Još jedan način kako možete omogućiti tamni način rada ”po defaultu” je putem rootanja uređaja. Ovo se preporučuje samo i ukoliko znate kako se rootanje radi te kakve ovaj postupak ima potencijalne nuspojave za vaš uređaj.

Huawei Mate 20 X

Kupite uređaj koji već sada ima podršku za Android 10

Ako ste nestrpljivi, novac vam nije problem i ne želite se gnjaviti s instaliranjem aplikacija trećih strana, skidanjem tamnih tema i ostaloga, postoji još jedno rješenje: kupite si pametni telefon koji već sada ima mogućnost prelaska na Android 10.

Drugo rješenje je da si kupite uređaj koji će ranije dobiti mogućnosti nadogradnje. Uređaji koji već sada imaju pravo na nadograđivanje su naravno Googleovi Pixel pametni telefoni. Osim njih, Android 10 ubrzo će dobiti (ako već nisu) svi oni Androidi koji su sudjelovali u Googleovom Android 10 beta programu. Radi se o ovim uređajima: Huawei Mate 20, OnePlus 7 Pro, Asus Zenfone 5Z. Budući da su ti uređaji sudjelovali u beta isprobavanjima, sigurno je da će oni dobiti mogućnost nadogradnje prije ostalih uređaja.

Još jedno potencijalno rješenje, ako želite dobiti mogućnost nadogradnje na Android 10 što prije, je da si kupite neki od flagship pametnih telefona. Uređaji kao što su Huawei P30, Samsung Galaxy S10e, S10 i S10+ i slični dobit će mogućnost nadograđivanja na najnoviju verziju Androida ranije nego ostali iz jednostavnog razloga: radi se o flagship uređajima s boljom podrškom. Ako vam ništa od ovoga ne dolazi u obzir, onda je strpljenje ključ. Google je obećao da će Android 10 na velik broj uređaja biti dostupan do prosinca.

Piše: D.M.


RELATED ARTICLES

1 komentar

  1. Ne znam za ostale ali huawei već godinu ili dvije ima tamnu temu za gotovo sve svoje aplikacije valjda od Androida 8, a također i popularne aplikacije imaju već neko vrijeme tamne teme. I jedino google aplikacije kaskaju, a valjda će android 10 to promijeniti.
    Na androidu mi je sve u tamnim temama, puno čitam i odgovara mi za oči, ali kako vidim oko sebe ljudi samo koriste mobitel onako kako su ga dobili niti mijenjaju išta a vjerojatno nisu ni čuli za tamne teme, pa samo pišite možda i saznaju.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular