PočetnaHelpdesk8 stvari koje morate znati o SIM karticama

8 stvari koje morate znati o SIM karticama


Da biste svoj telefon koristili kao “stvarni” telefon, prvo morate staviti SIM karticu u njega. Ali što je SIM kartica, zašto su toliko važne i što se događa ako koristite telefon bez SIM kartice?

U ovom tekstu ćemo objasniti što su SIM kartice, čemu služe i kako nam one pomažu pri povezivanju.

1) Što je skraćenica za SIM?

Prvo ponovimo osnove. Riječ “SIM” označava “subscriber identity module” (hrv. modul pretplatničkog identiteta), a samo njeno ime govori vam mnogo o tome što SIM kartica radi. To je vaša “minijaturna putovnica” za korištenje mobilnih podataka i identificira tko ste na mreži.

2) Što SIM kartica točno radi?

Za uključivanje telefona nije vam potrebna SIM kartica. To možete sami provjeriti uklanjanjem SIM kartice iz telefona i pokretanjem. Mobitel bi se trebao uključiti sasvim normalno i bez ikakvih problema.

Međutim, primijetit ćete da vaš telefon neće dobiti signal. To je zato što je vaša SIM kartica odgovorna za pohranu svih podataka potrebnih za povezivanje s mobilnom mrežom i tele operaterom koji vam je izdao SIM karticu.

To uključuje mrežu na koju ste pretplaćeni, vaš telefonski broj i podatke koje možete koristiti na njoj (3G, 4G i 5G). Stoga, ako uklonite SIM karticu, uklonit ćete podatke koje je telefonu potrebno za povezivanje s mrežom – i zato ne dobivate signal.

No, i dalje može koristiti funkcionalnosti telefona kao što su Wi-Fi i slične. To isto tako znači da možete konzumirati Internet sadržaj na Wi-Fi-ju ako želite. No, ako želite zvati nekoga, poslati SMS poruku ili slično, nećete moći. Za to morate imati SIM karticu.

3) SIM kartice dolaze u različitim veličinama

SIM kartice u tri različite veličine: Nano, Micro i Standard. Veličina SIM kartice koju vaš telefon prihvaća ovisit će o marki telefona i modelu. Stoga, ako želite kupiti novu SIM karticu, morate samo provjeriti koju veličinu vaš telefon treba i naručiti jednu od ispravnih veličina.

Srećom, većina mobilnih operatera riješila je ovo pitanje vrlo praktično. Kad naručite SIM karticu od davatelja usluga (operatera), oni će vam dati karticu standardne veličine. Međutim, SIM karticu možete “pokidati” i pretvoriti ju u “nano” ili “micro”.

4) Neki telefoni vam dopuštaju da imate dvije SIM kartice paralelno

Vjerojatno ste kod kupovine mobitela čuli da su neki telefoni “dual SIM“. Takvi mobiteli su osobito korisni ako želite upravljati s više od jednog telefonskog broja.

Kao što možete očekivati ​​od imena, telefon s dvije SIM kartice omogućuje vam da stavite dvije SIM kartice u jedan telefon. To vam omogućuje upravljanje s dva različita telefonska broja – jedan po SIM-u – na jednom telefonu.

Ovo je jako praktično ako želite odvojiti telefonski broj prijatelja i obitelji od radnog broja telefona na poslu. Ako svoje poslovne i privatne SIM kartice umetnete u telefon s dvije SIM kartice, s jednog ćete telefona primati pozive na oba broja.

To također znači da možete zvati osobe s bilo jednog od ta dva broja. Obično se to rješava kada pokušate nazvati nekoga jer će vas telefon pitati koju SIM karticu želite upotrijebiti za upućivanje poziva.

I da, to znači da možete imati koristi od dvije mreže odjednom. Na primjer, ako instalirate dvije SIM kartice od različitih operatera, SIM 1 može dobiti jak signal tamo gdje SIM 2 ne može, i obrnuto.

5) SIM kartica može spremiti (nešto) podataka

SIM kartice mogu pohraniti nešto sitno podataka. Konkretno, SIM kartice mogu pohraniti samo oko 256 KB podataka. Ono što možete smjestiti na SIM su kontakti i SMS poruke. To je zgodno kada mijenjate telefone jer možete donijeti sve svoje kontakte sa sobom bez potrebe za ponovnim dodavanjem istih. Ili možete iskoristiti neki od praktičnih cloud servisa za sinkronizaciju kontakata na telefonu.

Ako ste zainteresirani zaviriti u karticu, postoje aplikacije koje vam pomažu upravljati podacima vaše SIM kartice. Pomoću njih možete pregledavati sve podatke pohranjene unutar, što je zgodno ako planirate nadogradnju na novi telefon.

Kad smo već kod promjene telefona …

6) SIM kartica nije vezana uz jedan mobitel

Kad stavite SIM karticu u jedan telefon, ona se ne veže za taj telefon zauvijek. Možete izvaditi SIM karticu iz telefona i staviti je u novi, na primjer prilikom nadogradnje istoga.

Iako, trebate pripaziti na par stvari kod toga. Na primjer, ako vaš novi telefon zahtijeva SIM karticu druge veličine od trenutne, možda ćete morati promijeniti SIM karticu, odnosno naručiti novu. Nažalost, neki telefoni jednostavno neće prihvatiti vašu trenutačno SIM karticu, jer kao što smo rekli ranije u tekstu – postoje tri veličine SIM kartica.

7) Na zaključanom telefonu morate koristiti karticu specifičnog operatera

Kad ulazite u svijet SIM kartica, morate se upoznati s dva pojma: “zaključano” i “otključano”. Ova dva pojma određuju koje SIM kartice možete koristiti na telefonu.

“Zaključani” telefon može koristiti samo SIM kartice određenih mobilnih operatera. Obično ćete vidjeti zaključane telefone kada se mrežni operater udruži s proizvođačem uređaja kako bi svojim korisnicima dao ekskluzivan pristup određenom telefonu. Ako umetnete nekompatibilnu SIM karticu u zaključani telefon, neće raditi.

S druge strane, “otključan” telefon dopušta SIM kartice bilo kojeg davatelja usluga. To može biti telefon koji je napravio proizvođač koji nije vjeran nekom određenom mrežnom operateru. Trgovine mobilnih telefona i mjesta za popravak telefona također mogu “otključati” prethodno zaključani telefon tako da prihvaća bilo koju SIM karticu.

8) Najčešće SIM karticu možete koristiti i u inozemstvu

Neki davatelji usluga (u ovom slučaju – telekomunikacijski operateri) dopuštaju ono što se naziva “podatkovni roaming” kada odete u inozemstvo. Tada vaša mobilna tvrtka postiže dogovor s drugim tvrtkama u inozemstvu kako bi vaša SIM kartica mogla koristiti njihovu mrežu.

No, prije nego što požurite na odmor s telefonom u džepu, dvaput provjerite cijene roaminga vašeg mobilnog operatera. Neke kompanije će dodati prilično visoku cijenu korištenja podataka u inozemstvu, što znači da ne možete koristiti telefon kao što biste to učinili “kod kuće”.

Ako želite uštedjeti nešto novca, možda će biti pametno nabaviti SIM karticu kad stignete na odredište. Na taj ćete način platiti istu cijenu kao i građani te zemlje kod korištenja raznih usluga.

Kao rezultat toga, imat ćete drugačiji broj, ali će to znatno olakšati komunikaciju unutar zemlje u kojoj privremeno boravite. Osim toga, ako imate mobitel s dvije SIM kartice, možete zadržati trenutnu SIM karticu u slučaju da netko želi razgovarati s vama, a stranu SIM karticu dodati kao drugu i nju primarno koristiti za pozive i ostalo.

 

Piše: B.P.


RELATED ARTICLES

1 komentar

  1. I kad nemaš Simicu u telefonu svejedno možeš nazvati 112 u Europskim zemljama, svi operateri su prisilni nuditi i dalje signal samo što se s njega može obaviti samo 112 žurni poziv i umjesto hroja telefona se i tom slučaju koristi IMEI broj telefona.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular