PočetnaHelpdesk7 rizika kod dual-bootanja Windowsa i Linuxa

7 rizika kod dual-bootanja Windowsa i Linuxa


Razmišljate li o instalaciji sekundarnog operativnog sustava i želite biti svjesni rizika? Onda ste došli na pravo mjesto.Iako, moramo reći da je uvijek korisno imati dva operativna sustava. Odnosno ako imate Windowse i neku od distribucija Linuxa, onda imate najbolje od “oba svijeta”. Imate jedan open-source OS s kojim možete eksperimentirati ili ga koristiti, recimo, za programiranje, dok drugi možete imati za video igre ili nešto drugo. No, prije nego se uputite u ovo, trebate biti svjesni rizika.

Je li dual-boot siguran? Utječe li na performanse računala? Na ova i neka druga pitanja, odgovorit ćemo u nastavku teksta. Neke probleme je teško predvidjeti, ali ovo je najčešćih 7 problema s kojima se korisnici susreću.

1) Slučajno brisanje podataka

Iako ovo nije najvažniji problem, odnosno najriskantnija situacija, ali je morate biti svjesni prije nego pokušate instalirati drugi OS. Može se dogoditi situacija da sekundarni OS kojeg pokušavate instalirati, prebriše određene podatke primarnog OS-a. To može voditi ka više problema. Prvi je da vam prebriše dokumente, slike, videe, igre i slično. Drugi je da se prebriše dio podataka koji je ključan za rad samog operativnog sustava.

U toj situaciji, malo toga možete napraviti. Možete probati iskoristiti recovery alate i pokušati “osposobiti” primarni OS, ali šanse da ćete vratiti podatke su minimalne. Na svu sreću, većina operativnih sustava ima dobar instalacijski proces koji može detektirati primarne particije. To znači da ako instalirate Windowse pored Linuxa, instalacijski proces će znati na kojoj particiji je instaliran Linux i neće vam dati da ga “pregazite”. Slično ponašanje imaju i Linux distribucije. Danas su ovi problemi mnogo rjeđi nego prije kada nije bilo ovakve “zaštite”.

Zato prije dual-bootanja, napravite potpuni (full) backup primarnog OS-a. U slučaju bilo kakve “katastrofe”, imat ćete sve podatke i moći ćete ih vratiti nazad relativno brzo.

2) Dual-bootanje može umanjiti produktivnost

Imati dva operativna sustava je odličan način za povećati produktivnost. Ali ponekad može biti upravo obrnuto. Ako imate potrebu imati Windowse 10 pored, recimo, Ubuntuua 20.04, bit će vam vrlo lako prebacivati se s jednog na drugi.

Ono što je poanta dual-boota je da možete obaviti posao na jednom OS-u, a ako imate potrebe i na drugom. Ili imati jedan OS za neki specifičan posao, a drugi OS za sve ostalo. Bitno je da znate da radnju X možete brzo obaviti na Windowsima, dok ćete radnju Y lakše obaviti na Linuxu. Ako to znate I možete, bit ćete produktivni. Ali ako ste lijeni prebacivati se s jednog OS-a na drugi i radite isključivo na jednom OS-u, onda vam produktivnost može pasti.

Ono što želimo reći je da s dual-bootom Windowsa i Linuxa, možete naučiti razlike među dotičnim sustavima i shvatiti što je gdje lakše napraviti.

3) Zaključane particije mogu uzrokovati probleme na OS-ovima

Vjerojatno jedan od većih problema kod imanja dva operativna sustava na disku je nemogućnost pristupa svojim podacima. U većini slučajeva to ne bi trebao biti problem. Ako imate sve lijepo posloženo, svojim podacima ćete moći pristupiti s oba operativna sustava.

To je moguće postići korištenjem cloud storagea, na primjer, ili korištenjem dodatne particije na disku gdje ćete držati podatke. I naravno, toj particiji ćete dati pristup za oba OS-a.

No, ipak neki problemi mogu nastupiti. Ako koristite Windowse i sustav se odjednom ugasi (op.a. dogodi se neki privremeni error), particija s podacima koju ste koristili bi se mogla zaključati. Ako joj pokušate pristupiti s Linuxa, dobiti ćete poruku tipa:

Error mounting /dev/sda5 at /media/karma/data:
Command-line `mount -t “ntfs” -o “uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000,dmask=0077,fmask=0177”
“/dev/sda5” “/media/karma/data”‘ exited with non-zero exit status 14: The disk contains an unclean file system (0, 0).
Metadata kept in Windows cache, refused to mount. Failed to mount ‘/dev/sda5’:
Operation not permitted The NTFS partition is in an unsafe state.
Please resume and shutdown Windows fully (no hibernation or fast restarting), or mount the volume read-only with the ‘ro’ mount option.

To je užasno frustrirajuće, ali se ponekad dogodi kod dual-bootanja. Sva sreća, postoje brza rješenja i za to. Zapravo, imate dvije opcije:

slijediti upute koje vidite u erroru i bootati device kao read-only
Rebootati se u Windowse, zatim inicirati restart i ući u boot meni, te se zatim ponovno prebaciti na Linux

Nakon toga, particija bi se trebala otključati i opet biti dostupna na oba OS-a.

4) Ažuriranje Windowsa

Ažuriranje vašeg operativnog sustava je užasno važan korak. S time ćete osigurati to da uvijek imate zadnju verziju OS-a koja na sebi ima sve sigurnosne zakrpe, najnovije mogućnosti i slično. Nažalost, ako imate dual-boot, to vas ponekad može dovesti do problema. Posebice kada govorimo o ažuriranju Windowsa. Iako, nemojte se zavaravati – ažuriranje Linuxa je ponekad jednako “rizično”.

Kada pokrenete ažuriranje Windowsa, to može voditi do toga da se MBR (Master Boot Record) prepiše s novim podacima, s čime ćete ostati potencijalno bez Linux particije. Točnije, nećete ju vidjeti. Ako ažuriranje pođe po zlu, ili čisto ažuriranje drivera pođe po zlu, velike su šanse da ćete imati problema s dual-bootanjem.

Tada ćete vjerojatno morati posegnuti za Windows 10 recovery alatom. Iako to uzima nešto vremena, često s time možete riješiti probleme koji nastanu.

Zato za najbolje iskustvo korištenja i minimiziranje problema, postavite da su vam Windowsi primarni OS, a Linux sekundarni. S time ćete si uštedjeti mnogo vremena i živaca.

5) Virusi mogu narušiti sigurnost dual-boot sustava

Linux distribucije, odnosno OS-ovi bazirani na Linuxu su većinom robusni i nemaju problema s virusima i drugim malwareom. Iako postoje neke iznimke, ljudi ne pišu viruse i malware za Linux. Razlog tome je mali udio na tržištu. Prema nekim relevantnim stranicama, Windowsi drže udio oko 77-78 posto, 17-18 posto ima MacOS, dok se ostatak dijeli na hrpu manjih OS-ova. Linux ima možda 2 posto ukupnog tržišta.

Zato scammeri često targetiraju Windowse kako bi bili što efikasniji i imali što bolje rezultate. Pa ako imate dual-boot kojeg čine Windowsi i Linux, šanse za dobivanjem virusa i ostalih malwarea se povećava. Zato je užasno bitno održavati određenu sigurnosnu razinu na Windowsima kako ne biste naštetili i Windowsima i Linuxu. Čak preporučujemo instalaciju ClamAV-a na Linux te svakodnevno skeniranje sustava. Čisto da “lakše spavate”.

6) Bugovi u driverima mogu biti izloženi

S vremena na vrijeme, poneki hardverski problemi mogu nastati kod dual-boot sustava. Većinom su ti problemi vezani uz Windows drivere za hardver, ali sva sreća – ove situacije su sve rjeđe i rjeđe.
Vjerojatno najčešći problem ovog tipa je kod instalacije drivera za bežične mrežne kartice. Ponekad ti uređaji postanu onesposobljeni u Windowsima, a onda ih ne možete ni pokrenuti na Linuxu. U nekim slučajevima, ovo je vezano uz točku 3 ovog teksta. Kada se dogodi zaključavanje particije, često se zna dogoditi da se onesposobe i wireless kartice.
Zato prije dual-bootanja, istražite karticu koju imate u laptopima, pogledajte ima li podršku za Windowse i Linux i da li su korisnici imali kakvih problema.

7) Dual-boot može utjecati na “Disk swap space”

Nadamo se da nećete imati maloprije spomenutih problema s hardverom, ali dual-boot sustav može imati i softverskih problema. Jedan od njih je i utjecaj na “swap space”. Oba sustava – Linux i Windowsi – ostavljaju dio diska za svoje potrebe. Točnije, koriste ga za povećanje performansi kada računalo radi i kada mu ponestane RAM memorije. Ipak, kada instalirate dva OS-a na jedan disk, slobodni prostor na disku se smanjuje.

Rješenje za ovaj problem je relativno očito – nemojte instalirati dodatni OS ako nemate stvarno dovoljno mjesta na disku. Nemojte instalirati sekundarni OS koji će vam uzeti, na primjer, 30 GB a vi imate slobodno 40 GB na disku. Ostavljate si premalo mjesta na disku. I za podatke i za spomenuti swap space kojeg OS-ovi koriste. Ili kupite dodatni disk ili odustanite od dual-boota na malim diskovima.

 

Piše: B.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular