PočetnaHelpdesk6 loših navika koje uništavaju vaše računalo

6 loših navika koje uništavaju vaše računalo


Svi bi mi htjeli da nam računalo radi vječno, no često to nije tako. Ako računalo prestane raditi prije vremena, možda su za to krive i vaše navike.

Ništa ne traje vječno, pogotovo ne tehnologija, ali računalo može raditi godinama ako se za njega dobro brinete. Loše navike mogu skratiti vijek računala, posebice laptopa, za par mjeseci ili godinu dana. Mi ćemo se u ovom tekstu dotaknuti 6 loših navika koje svi imamo, a trebao bi ih zaobići, odnosno ih se riješiti ako želite u potpunosti iskoristiti vaše računalo i ako ne želite svake dvije godine kupovati novo.

1) Ostavljanje laptopa na mekanim površinama

Pregrijavanje, odnosno toplina je vaš prvi pravi neprijatelj. Točnije, neprijatelj laptopa. Ako se vaše računalo često pregrijava može skratiti životni vijek hardvera unutar računala kao što su procesor, baterija, ventilatori … Da ne govorimo da je tada vaše računalo jako vruće i možete se bez problema opeći na njega.

Za stolna računala ne morate previše brinuti. S vremena na vrijeme možete usisati prašinu, ispuhati ventilatore i u najgorem slučaju otvoriti kućište da toplina ide u prostoriju, a ne ostaje u kućištu. Uz to, možete i staviti filtere na ventilatore kako biste spriječili veće količine prašine da vam ulaze u računalo.

Laptopi s druge strane trebaju malo više pažnje. Jako loša navika je raditi na računalu i držati ga u krilu, na krevetu, kauču ili bilo kakvim mekanim površinama u koje laptop “upadne”. Tada, npr., kauč blokira izlaze zraka iz laptopa i toplina ostaje unutar njega. To je definitivno nešto što treba izbjegavati pod svaku cijenu!

Također, jako je loše laptope ostavljati u autu kada je unutra jako vruće, posebice u ove ljetne mjesece. Radije ponesite ruksak sa sobom, nego da ga ostavite u automobilu.

 

2) Nespretno i neoprezno rukovanje računalom

Kada imate desktop, onda nemate izbora. Računalo vam stoji u uredu, doma u sobi i ne možete ga “zlostavljati”. S laptopima morate biti oprezni. Viđali smo osobe koje primaju laptop za display s previše sile, otvaraju ga previše “nasilno”, prenaglo ga spuštaju na stol, udaraju s njime, nose ga u ruksaku pa ruksak neoprezno “spuste” na pod i slično. Ima i onih ekstremnih koji šalicu vruće kave spuste na laptop.

Laptopi jesu namijenjeni da ih nosite sa sobom i relativno su izdržljivi, no ako ih zlostavljate na sve moguće načine, vjerojatno ćete ga oštetiti. Problem je i ako laptop ima HDD umjesto SSD-a. Moguće je da će vam disk prestati raditi od svih tih udaraca i trešnje laptopa. Zato se nadamo da često radite backup ako ste se pronašli u ovome. Lijek za dugotrajni laptop je oprezno rukovanje s njime.

3) Konstantno pražnjenje baterije

Kada kupite novi laptop vjerojatno ćete vidjeti poruku da vaša baterija može izdržati npr. 6 sati laganog rada na laptopu. No, s vremenom će se to vrijeme postupno smanjivati i to je sasvim normalno. No, ako konstantno praznite računalo do 0 posto baterije, onda ćete i sami uništiti bateriju. Bateriju treba prazniti do određene mjere i konstantnu ju nadopunjavati, odnosno puniti.

S druge strane, ako ste u avionu i morate raditi, slobodno ju ispraznite do kraja. Nećete ju uništiti ako par puta godišnje to napravite. No, ako radite često, vrlo vjerojatno ćete jako brzo uništiti bateriju i konstantno ćete morati biti spojeni na struju.

4) Nepoštivanje električne sigurnosti

Vaše računalo vuče određenu količinu struje kako bi moglo raditi. Voltaža struje može varirati i takve male promijene voltaže vam neće previše naškoditi. No, može se dogoditi da vam utičnica u koju ste spojili računalo nije dobra i to vam može uništiti računalo. Adapter će, kao što smo rekli, tolerirati manja odstupanja i zaštitit će vas od istoga, ali do određene mjere.

Problem nastaje kada je računalo jako dugo na takvoj “nepravilnoj struji” i zato mnogi preporučuju da doma kupite UPS (engl. Uninterruptible power supply). Ako dođe do nestanka struje ili nepravilne struje, zaštitit će vas od toga. Isto tako, ako dođe do udara groma ili sličnog, vjerojatnije je da će “izgorjeti” UPS, a ne vaše računalo. Tada je i šteta mnogo manja nego da ostanete bez laptopa ili stolnog računala.

Da ne govorimo da kabel za napajanje laptopa se može oštetiti i u nekim slučajevima dovesti do požara. Nije velika šansa da će se to dogoditi, no događalo se.

5) Trošenje nepotrebnog vremena na nepotrebno održavanje

Još u vrijeme Windows XP-a, kada je hardver bio limitiran i računala spora, održavanje PC-ja je moglo napraviti veliku razliku. Danas je uklanjanje temp datoteka i sličnog sadržaja gotovo nevažno, odnosno neće vam jako ubrzati računalo. Ubrzanje će biti gotovo nepostojeće. Većina softvera koji se reklamiraju kao “PC Cleaningalati su zapravo samo teret za vaše računalo i ne rade ništa spektakularno.

Čak takvi neki programi mogu biti štetni. Posebice oni koji pobrišu zapise iz registryja, pa vam mogu uzrokovati probleme. Zato danas u Windowsima 10 možete sve sami obrisati, optimizirati i biti sigurni da će sve raditi kako treba. Dovoljan vam je ugrađeni “Disk Cleanup” u Windowsima.

6) Surfanje webom bez prikladne zaštite

Iako mnogi kažu da se možete zaštititi na webu tako da koristite “zdrav razum”, to nije baš točno. Čak i na popularnim stranicama koje ne bi trebale biti zaražene s virusom, malwareom i sličnim malicioznim kodom, moguće je da ćete se zaraziti.

Zato je preporučljivo uvijek – ali baš uvijek – imati anti-malware i anti-virus alate. Sva sreća, Microsoft na svojim Windowsima ima Windows Defender koji vas može dijelom zaštititi od virusa, ali isto tako može mnogo toga i propustiti.

Zato koristite dobre, premium alate, ažurirajte iste, ažurirajte Windowse, koristite password managere i bit ćete sigurni, računalo će vam dobro i sigurno raditi i godinama ćete ga koristiti bez da ga morate formatirati i slično.

 

Piše: B.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular