PočetnaHelpdesk20 internetskih termina za početnike (2.dio)!

20 internetskih termina za početnike (2.dio)!


Dobrodošli u drugi dio članka o 20 internetskih termina koje bi svaki početnik (ali i iskusniji korisnik) trebao poznavati i znati. U prvome dijelu obradili smo pojmove kao što su router, elektronička pošta, filteri, spam, IP adresa, ISP. U ovom dijelu obradit ćemo drugih deset pojmova. Pa krenimo!

Facebook

Društveni mediji

Društveni mediji je zapravo sintagma koja označava čitavi spektar internetskih, mrežnih alata koji korisnicima omogućuju međusobnu komunikaciju. Najveće društvene mreže koje danas postoje su recimo Facebook, Twitter, LinkedIn (s time da je LinkedIn alat koji ima obilježja društvene i profesionalne internetske stranice).

Jedna od stvari zbog koje su društveni mediji toliko zanimljivi mnogima jest činjenica da su u cijelosti besplatni za korištenje. Sve što korisnik treba učiniti kako bi postao korisnik jednog društvenog medija jest ulogirati se (koristeći svoju adresu elektroničke pošte i lozinku), upisati barem neke osobne podatke nakon čega će ga moći početi koristiti.

e-commerce

Što označava ”E-Commerce”?

”E-Commerce” je skraćeno od ”electric commerce”, odnosno električnu trgovinu. Radi se o trgovinama koje se odvijaju preko interneta, gdje na jednoj strani imamo prodavače koji nešto prodaju, a s druge kupce koji od tih prodavača kupuju proizvode i usluge. Najčešće se ta komunikacija prodavač-kupac odvija preko za to točno određenih i osmišljenih internetskih stranica (kao što su recimo eBay ili Amazon).

Jedan od najvećih razloga zbog čega se sve veći broj internetskih korisnika odlučuje na e-kupovinu jest taj što postoji dosta dobra i kvalitetna ponuda proizvoda i usluga plus adekvatan način zaštite i prodavača i potencijalnog kupca. Drugi način (koji je isto tako odgovoran za eksploziju mrežnog načina kupovine i prodaje) jest jednostavnost pristupa. Danas svatko onaj tko ispunjava određene uvjete (kao što su recimo posjedovanje kartice za mrežnu kupovinu i korisničkog računa) može na vrlo jednostavan i lak način ostvariti kupovinu preko interneta.

Što su to enkripcija i autentifikacija?

Enkripcija je ustvari matematički način kako se podaci mogu kodirati i na taj način zaštititi od moguće zlouporabe. Stvar kod enkripcije jest ta što ona koristi vrlo komplicirane načine zaštite preko matematičkih formula zahvaljujući kojima se podaci korisnika pretvaraju u nejasni zbir brojeva i simbola koje mogu dekodirati samo oni korisnici koji na to imaju pravo.

Zahvaljujući enkripciji korisnici mogu preko interneta sklapati poslove i koristiti različite i mnogobrojne usluge (kao što su mrežno bankarenje, kupovina preko interneta ili prodaja). U slučaju da enkripcija funkcionira kako treba svi korisnikovi podaci bit će maksimalno zaštićeni od svakog oblika neovlaštenog pristupa.

Što je autentifikacija? Postupak autentifikacije je izravno povezan sa enkripcijom. Autentifikacija u biti obuhvaća sve one kompleksne načine i metode kako računalni sustavi odobravaju ili verificiraju sve podatke vezane uz korisnika (kao što su ime, prezime i sve ono za što korisnik tvrdi da on jest).

4K Video Downloader

Što znači ”downloading” ili skidanje?

Skidanje ili na engleskom riječ ”download” je termin kojim se opisuju aktivnosti prebacivanja stvari (datoteka, podataka) sa interneta na računalo korisnika. Najčešće se postupak skidanja povezuje sa skidanjem datoteka i podataka i to najčešće dokumentata, multimedijskog sadržaja i programa. Tako na primjer korisnik može s internteta na svoj uređaj skinuti pjesmu ili aplikaciju.

Sve ono što se skida sa interneta je određeno veličinom koja se mjeri mjernom jedinicom (one su najčešće kilobajti, megabajti i gigabajti). Što je datoteka koju korisnik skida s interneta veća to će biti potrebno više vremena da se ona skine na uređaj (iako brzina skidanja ovisi i o nekim drugim čimbenicima, kao što su internetska brzina i brzina routera/modema uređaja).

 

cloud computing

Cloud ”kompjuting”?

Cloud ”kompjuting” ili “cloud computing” u početku je označavao način posuđivanja programa preko interneta. Jedan od najboljih primjera cloud posuđivanja je korištenje elektroničke pošte. Iako korisnici mogu nesmetano koristiti usluge elektroničke pošte sva pošta i sav njihov sadržaj uvijek je pohranjen na mreži (odnosno pohranjen je na ”cloud” način). Drugi način cloud posuđivanja jest klasično cloud pohranjivanje na mrežne alate kao što je recimo Google Drive.

vatrozid na računalu

Što je to vatrozid?

Vatrozid ili na engleskom ”firewall” je izraz koji se koristi kako bi se opisala prepreka ili barijera koja spriječava neovlašten pristup korisnikovim podacima i/ili računalu. U slučaju računala vatrozid je najčešće program koji onemogućuje kriminalcima i različitim štetnim programima da ostvare pristup računalu korisnika.

Neki od vatrozida su besplatni i manjeg su opsega zaštite. Drugi su kompleksniji, koštaju određenu svotu novca i pružaju znatno bolji način zaštite korisnika.

 

malware

Što je to ”malware”?

”Malware”, odnosno štetni program označava bilo kakav program ili liniju koda koja je osmišljena od strane kriminalaca i čija je prvenstvena namjena nanošenje štete korisnicima. Ti štetni programi se dijele u različite kupine. Imamo na primjer viruse, trojanske konje, keygoggere, ransomware programe, itd.

Šteta koju ti programi mogu uzrokovati je raznolika (od krađe korisnikovih podataka, manipuliranja korisnika u smislu kupovanja određenog proizvoda pa sve do preuzimanja potpune kontrole nad računalom korisnika). Jedan od načina zaštite od štetnih programa su antivirusni i ”anti-malware” programi.

Što je to trojanski konj?

Trojanski konj (ili kraće ”trojanac”) je posebna vrsta hakerskog programa koji se predstavlja kao legitiman program kojeg onda korisnik skine s interneta, raspakira (koristeći Win RAR ili 7-Zip program za raspakiravanje), instalira na svoje računalo nakon čega trojanski konj počinje sa svojim destruktivnim djelovanjem.

Phishing

Što je to ”phishing”?

”Phishing” je način kako kriminalci mogu namamiti korisnike putem poruka elektroničke pošte ili sadržaja internetskih stranica (koji izgledaju legitimno) da im daju svoje osobne podatke u vidu brojeva kreditnih kartica, lozinki i PIN brojeva. Najbolji način zaštite od phishing pokušaja napada jest jednostavno nevjerovanje i brisanje poruka u kojima piše sadržaj poput ”hitno se morate ulogirati ovdje i potvrditi daljnje radnje”.

Što je blog?

Blog je moderan način kako se korisnici mogu izraziti u spisateljskom smislu, ali na internetu. Blogovi se mogu razlikovati po temama, po tome jesu li profesionalni ili amaterski. No pravila nema. Svatko tko želi može stvoriti i raditi na svom vlastitom blogu.

Razlika između blogova i internetskih stranica je u tome što su blogovi obično posloženi kronološki i nisu toliko formalni kao internetske stranice. Velika većina blogova prihvaća komentare, što znači da unutar blogova korisnici mogu međusobno komunicirati. Blogovi se isto tako mogu i koristiti kao platforma za oglašavanje proizvoda i usluga.

Piše: I.H.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular