PočetnaHardverPeriferijaZašto kupiti vanjski disk za računalo i kako ga koristiti?!

Zašto kupiti vanjski disk za računalo i kako ga koristiti?!


Razmišljate o kupnji vanjskog diska za vaše stolno ili prijenosno računalo? Pitate se na što obratiti pozornost prilikom kupnje vanjskog diska i koje su sve mogućnosti koje takav disk nudi? Kako pravilno koristiti vanjski disk i zašto je pogodan za mnogobrojne korisnike?

Vanjski diskovi svoju popularnost poprimili su prije nekoliko godina, kada su korisnici počeli kupovati takve diskove umjesto USB stikova. Vanjski prijenosni diskovi imaju nekoliko super prednosti koje korisniku donose mnoštvo mogućnosti i bolju mobilnost podataka. To je iznimno važno u doba kada obrađujemo velike količine podataka i kada težimo ka tome da možemo koristiti računalo i internet gdje i kada poželimo.

Današnji članak posvetit ćemo upravo vanjskim diskovima, odnosno njihovoj funkciji u životu prosječnog korisnika računala. Nabrojat ćemo koje su sve prednosti korištenja vanjskih diskova i zašto bi se određeni tipovi korisnika trebali odlučiti za nabavku takvih prijenosnih memorija. Također, dotaknuti ćemo se samih karakteristika diskova, gdje ćemo objasniti kako odabrati optimalan disk za svoje potrebe prilikom kupnje. Na sve to nadodat ćemo i nekoliko savjeta kako koristiti vanjski disk u svakodnevici i iskoristiti puni potencijal koji takav uređaj nudi.

eksterni disk

Veća mobilnost velikih količina podataka

Možemo reći kako je najveća prednost vanjskih diskova to što se podaci mogu lako prenositi s jednog mjesta na drugo – a sam proces prijenose je prilično pojednostavljen. Važno je naglasiti kako su kapaciteti vanjskih diskova uglavnom veliki pa putem njih možete prenositi velike količine podataka.

Vanjski diskovi vam tako omogućavaju veliku mobilnost ogromnih količina podataka (do 5TB). To je odlično rješenje za sve koji učestalo imaju potrebu za prijenosom podataka na neka druga računala, kao što je primjer među korisnicima unutar nekog poslovnog tima. Također, putem vanjskih diskova možete prijateljima odnijeti mnoge fotografije i video zapise koje ste napravili na zajedničkim putovanjima, druženjima, i sl. Želite li prenositi velike količine podataka na neke fizički bliske lokacije, vanjski disk nameće se kao super rješenje.

 

Povećanje kapaciteta memorije računala

Vanjski disk može se koristiti na razne načine, a korisnici ga često koriste upravo kako bi povećali kapacitet memorije svojeg prijenosnog ili stolnog računala. Prijenosni disk može se lako ukopčati u računalo i vaš uređaj u trenu postaje bogatiji za gigabajte i terabajte mjesta za pohranu podataka.

Živimo u vrijeme kada se putem interneta i računala prenose i obrađuju ogromne količine podataka pa je potreba za dodatnim prostorom gotovo uvijek prisutna. Javlja li vam vaše računalo kako vam ponestaje dostupne slobodne memorije, vrijeme je za nabavku vanjskog diska. Ovakav disk savršeno je rješenje koje će u trenu riješiti sve probleme vezane uz manjak memorije na računalu.

 

Pohrana sigurnosnih kopija

Radite li na nekim važnim zadacima i nadate se kako vaši dosadašnji radovi neće biti izgubljeni, svakako razmislite o nabavci vanjskog diska. Prijenosni disk može vam poslužiti kao super rješenje za spremanje sigurnosnih kopija podataka s vašeg računala. Takve sigurnosne kopije podataka je iznimno lako napraviti, a u slučaju bilo kakvih problema imat ćete sačuvane sve podatke na jednom mjestu.

Iako će neki reći kako za takav scenarij možete koristiti i cloud rješenja, korištenje vanjskih prijenosnih diskova može je u nekim slučajevima bolja solucija. Naime, radite li s ogromnom količinom podataka cloud rješenja će uglavnom biti skupa, a isto tako niste sigurni kako nuditelji takvih cloud usluga upravljaju vašim podacima (mislimo na sigurnost podataka). Kod vanjskog prijenosnog diska stvari su prilično jasne – sve što spremite na vanjski disk je samo vaše i po potrebi te podatke možete zaključati u vaš sef te ih nitko neće moći zloupotrijebiti.

Kapacitet je važan

Kada se odlučite za kupnju vanjskog diska, prva stvar koju morate razmotriti svakako je kapacitet memorije. Na tržištu je moguće pronaći svakakve varijante diskova, a memorije prijenosnih diskova uglavnom se kreću od 64 GB pa sve do 5 TB. Realno gledajući, 5 terabajta je ogromna količina memorije i takav disk nije jednostavno nakrcati podacima – stoga je to možda i prevelik kapacitet za vaše potrebe.

S druge strane, nema smisla kupovati vanjske diskove čiji su kapaciteti maleni jer se u tom slučaju možda više isplati kupiti USB stick. Maleni stikovi danas imaju prilično velike kapacitete, a zbog svojih su dimenzija pogodni za prenošenje. Dakle, kupujete li vanjski prijenosni disk svakako promatrajte nešto veće kapacitete koji će biti dostatni za vaše potrebe. Dakako, o samom kapacitetu vanjskog diska jako ovisi i cijena uređaja pa ćete tako za velike diskove morati izdvojiti značajan novac, dok ćete male kapacitete dobiti već za stotinjak kuna.

 

SSD iznad standardnog tvrdog diska

Tradicionalni tvrdi disk koji se ugrađivao (ali se još ponekad ugrađuje) u računala bio je napravljen od ploče koja se rotirala i glave koja je čitala podatke s memorije. Generalno, takav je disk ima nekoliko mehaničkih dijelova koji su nakon dugotrajnog korištenja znali stradavati. Srećom, pojavila se SSD tehnologija diskova koja sve više istiskuje tradicionalne diskove – a njezine su vrline veća otpornost na mehanička oštećenja i brže čitanje/pisanje podataka.

Na tržištu još uvijek možete pronaći vanjske diskove koji su bazirani na tradicionalnoj tehnologiji izrade, no naša je preporuka da takve diskove izbjegavaju. SSD tehnologija puno je pogodnija za vanjske diskove jer je znatno otpornija na mehaničke utjecaje – jer nema pokretnih dijelova unutar diska. Također, SSD će korisniku ponuditi brži prijenos podataka – što je važno ako planirate prenositi velike količine podataka. Može SSD jest nešto skuplji, no svakako se više isplati na dugoročne staze.

 

Kvalitetan dizajn u službi zaštitnika

Iako biste možda pomislili kako dizajn samog vanjskog diska nije bitan, činjenično stanje je znatno drugačije. Naime, dizajn nije važan samo iz estetskih razloga, već i zbog očuvanja nesmetanog rada vanjskog diska. Zbog svoje mobilnosti i lake prenosivosti, vanjski disk lako se može ošteti. Naime, može vam ispasti iz torbe, možete ga politi vodom, može ostati dugo na suncu, itd. Svi ti vanjski utjecati mogu itekako šteti kvaliteti rada diska, što na kvalitetan način može riješiti dobro kućište.

Danas na tržištu imamo mnoštvo vanjskih diskova koji se odlikuju iznimno čvrstom kvalitetom izrade, što znači da je njihovo kućište otpornije na vanjske utjecaje. Izrađeni od metala i ojačani dodatnim vlaknima, vanjski diskovi mogu biti itekako čvrsti. Izbjegavajte diskove čije je kućište izrađeno od loših plastika i koji sami po sebi ne izgledaju čvrsto. To bi vam se u budućnosti moglo odbiti u glavu jer slabije kućište znači i veću mogućnost oštećenja – čime možete izgubiti sve svoje podatke koji su spremljeni na disku.

ssd-disk-za-cuvanje-podataka

Mogućnosti spajanja na računalo

Prilikom kupnje pozornost valja obratiti i na priključke koje vanjski prijenosni disk donosi sa sobom. Naime, što je standard spajanja diska na računalo novije generacije to će prijenos podataka biti kvalitetniji i brži. Ukoliko niste upoznati s tim parametrima najbolje je da upitate prodavača što sve disk sadrži, odnosno na koje se sve načine može spojiti na računalo.

Nekakav standard kojeg se pridržava većina proizvođača je USB 3.0 veza, koja osigurava kvalitetan prijenos po standardnim brzinama. Neki idu korak dalje pa omogućuju spajanje putem USB-C tipa priključka, dok ima o onih koji nude još kvalitetnija rješenja. Što više mogućnosti imate na raspolaganju, veća je vjerojatnost da ćete pronaći idealno rješenje za svoje potrebe i mogućnosti.

 

Formatiranje diska prije upotrebe

Prije nego što započnete s aktivnim korištenjem vanjskog diska, važan korak za odraditi jest formatiranje diska. Formatiranjem diska s njega se brišu sve prethodne postavke i podaci, ali se ujedno postavlja sustav koji će disk koristiti za upravljanje podacima. Tri osnovna načina rada (file system) su NTFS, exFAT i FAT32. Svaki od ova tri sistema ima neke svoje karakteristike, a postavljaju se u ovisnosti o tome kako ćete koristiti vanjski disk.

Planirate li vanjski disko koristiti na Windows računalima, onda trebate odabrati NTFS sistem. Korisnici koji planiraju raditi s Windows i Mac računalima odabrat će exFAT, dok će FAT32 odabrati oni koji planiraju disk koristiti s nekim drugim uređajima i napravama, među koje često ulaze i Linux sustavi. Nakon odabira željenog sistema rada, kroz cjelokupni proces formatiranja vodit će vas jednostavan program koji možete pronaći na svojem računalu. Sve je prilično bazično, a sustav sam odradi većinu posla umjesto vas. Nakon formatiranja, vanjski disk je spreman za korištenje.

vanjski disk pohrana podataka

Sigurnost podataka ovisi o korisniku

Sigurnost podataka već smo spominjali u prethodnim dijelovima teksta, a tom smo prilikom naveli kako je vanjski disk prilično sigurno utočište za vaše podatke. Ipak, tu informaciju treba uzimati s dozom rezerve jer sigurnost podataka ovisi isključivo o tome koliko vješto čuvamo vlastiti vanjski prijenosni disk. Dakle, ako disk ne ispuštamo iz ruku i držimo ga na sigurnom mjestu – naši podaci su prilično sigurni. No, ako kojim slučajem disk zaboravljamo i ostavljamo svuda po uredu, kafićima i kući – velika je vjerojatnost da će netko ‘ukrasti’ naše podatke.

Moderni vanjski diskovi imaju razne sustave zaštite podataka, što je praktično i poželjno za krajnjeg korisnika. Primjerice, neki se diskovi mogu zaključati raznim algoritmima i sustavima zaštite, neki sadrže čitače otiska prsta pa se otključavaju samo kada prepoznaju korisnika, a postoje i neke napredne metode dodatne zaštite. Ako vam budžet to dopušta, svakako se odlučite za disk koji na sebi ime neki od naprednih sustava zaštite jer time podižete sigurnost informacija na disku – ako se dogodi neki nesretan slučaj krađe diska.

 

Zaključak

Vanjski diskovi super su rješenje za čuvanje podataka korisnika, kao i za prijenos samih podataka između raznih računala koja se nalaze na bliskoj lokaciji. Vanjski diskovi povećavaju mobilnost velikih količina podataka, a njihovi kapaciteti kreću se do čak 5 terabajta.

Razmišljate li o kupnji vanjskog prijenosnog diska, provjerite sve informacije koje smo naveli iznad u tekstu. Dakako, u končanici je vrlo važan parametar i cijena diska – odnosno budžet koji imate na raspolaganju. Što je vaš budžet veći, to će kapacitet, brzina i sigurnost diska biti na većoj razini. Birajte mudro i odaberite kvalitetu – jer vanjski disk trajat će zasigurno nekoliko godina.

Piše: M.Ž.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular