PočetnaHardverPeriferija6 odličnih podvodnih dronova za istraživanje života pod vodom

6 odličnih podvodnih dronova za istraživanje života pod vodom


Zanima vas postoje li dronovi koji mogu ići pod vodu? Pitate se postoje li na tržištu dronovi za istraživanje morskog i riječnog dna, odnosno dronovi pomoću kojih možete snimati vodene dubine?

Nevjerojatno je koliko smo tehnološki napredovali posljednjih godina. Neke ideje koje su se nekada činile neostvarivima, danas itekako žive – a često su dostupne pojedincima. Primjerice, dronovi su nekada bili samo perspektivna ideja koju je bilo teško realizirati, odnosno malo se tko “zabavljao” tim područjem. No, kako se ukazala potreba za snimanjem iz zraka i kako je rastao entuzijazam za letom pojedinaca, velike kompanije započele su ozbiljnije raditi na razvoju dronova.

Danas je tržište dronova ogromno i želite li kupiti dron na raspolaganju su vam tisuće različitih dronova stotina proizvođača. Što se tiče dronova za letenje u zraku, možemo reći kako su više-manje sve želje korisnika danas ispunjenje – i na raspolaganju imaju zaista dronove koji mogu zadovoljiti sve “apetite” korisnika.

Kada pričamo o dronovima, uglavnom mislimo na dronove koji se dižu u zrak i koji nam omogućuju pilotiranje nebeskim visinama. Ipak, postoji i jedna sasvim druga vrsta dronova – koji su namijenjeni za istraživanje vodenih dubina. Konkretno, radi se o dronovima koji “plove” u vodi i zahvaljujući kojima možete bezbrižno istraživati morske i riječne dubine.

Iako se o takvim dronovima rijetko priča, na svijetu postoje milijuni zaljubljenika u istraživanje morskih dubina i svi oni zaista priželjkuju dronove kojima bi mogli istraživati morsko dno. Srećom, inženjeri su posljednjih godina uspješno riješili i taj problem pa korisnici danas mogu nabaviti dronove koji se kreću ispod vode. Zanimljivo, najbolji među njima imaju izvrsne performanse i mogu se kretati jako duboko u vodi – što entuzijastima osigurava sjajne alate za istraživanje dubina.

Odlučili smo za vas istražiti koji su trenutno najpopularniji podvodni dronovi i koje su njihove mogućnosti. Nastavak članka donosi vam 6 odličnih dronova za pod vodu, koji će biti opisani svojim glavnim karakteristikama. Dakle, slijedi fantastična lista za sve koji žele istraživati vodene dubine dronovima:

nemo dron

Nemo Underwater Drone

Nemo Underwater Drone je fantastični dron za podvodna istraživanja, koji donosi mnoštvo funkcionalnosti i mogućnosti za podvodne istraživače. Da je tome tako pokazuju i područja primjene, gdje se ovaj dron koristi prilikom ronjenja u morskim dubinama, zatim za praćenje ulova riba, mapiranje podvodnog svijeta, snimanje edukativnih i zabavnih video filmova, a svoju primjenu je našao i zahtjevnim podvodnim istraživanjima stručnjaka. Dakle, nema područja u kojem ovaj podvodni dron nije prisutan, što je samo dokaz kako je investiranje u ovaj uređaj pametna odluka.

Ono što posebice krasi Nemo Underwater Drone jest fantastičan QAS sustav stabilizacije zahvaljujući kojem dobivate iznimno stabilne i kvalitetne video materijale. Kvaliteta video zapisa je toliko dobra da možete raditi live prijenose iz podvodnog svijeta, što je svakako vrlo intrigantno. Nemo Underwater Drone ima mogućnost snimanja u 4K rezoluciji na 30fps, a možda i najbolji rezultati dobivaju se kada se snima u 1080p rezoluciji uz čak 120fps. Zahvaljujući tome možete dobivate sjajne usporene snimke podmorja, koje izgledaju iznimno atraktivno radite li neki film ili promotivni video uradak.

Brzina zarona ovog drona iznosi 2 m/s, a maksimalna dubina na koju dron može ići iznosi 100 metara. Dron je opremljen 3-satnom punjivom baterijom, no za svaki slučaj uvijek je preporuka nabaviti još barem jednu dodatnu bateriju – planirate li raditi duža istraživanja i snimanja.

Ako ste se pitali koje su mogućnosti dobivanja kvalitetne fotografije ili video materijala na dubini od 100 metara, valja naglasiti kako je ovaj podvodni dron opremljen sjajnom 1000lm LED rasvjetom koja stvara dovoljno svjetla za kvalitetna istraživanja i snimanja. Cijena ovog drona iznosi oko 2000 dolara, što je velika cifra – no s obzirom na sve mogućnosti koje nudi (a mnoge nismo ni nabrojali) cijena je sasvim opravdana.

 

CHASING Gladius Mini Underwater Drone

CHASING Gladius Mini Underwater Drone

CHASING Gladius Mini Underwater Drone je podvodni dron sličnog dizajna kao i prethodno opisani Nemo Underwater Drone, no njegove su funkcionalnosti nešto slabije. Ovaj je podvodni dron idealan za istraživanje oceanskog dna, a fantastična je funkcija zaključavanje dubine. Dakle, na dronu možete podesiti fiksnu dubinu na kojoj želite da se dron kreće, što vam osigurava kvalitetan prikaz i lakše razumijevanje strukture dna oceana ili mora.

CHASING Gladius Mini Underwater Drone može ići na maksimalnu dubinu od 100 metara, što je i više nego dovoljno za kvalitetna istraživanja morskog dna. Baš poput Nemo drona, CHASING Gladius Mini Underwater Drone može roniti brzinom od 2 m/s, a sjajna je stvar što na raspolaganju imate različite automatske načine ronjenja. Trajanje baterije kreće se oko 2 sata, dok je jačina svjetlosti koju proizvode LED svjetla do 1200 lumena.

Kvalitetna 12 MP kamera osigurava vam iznimno dobre uvjete za snimanje podvodnog svijeta. Maksimalna rezolucija koju ova kamera postiže iznosi 4K, a može snimati i na manjim rezolucijama. Istaknuti ćemo 1080p rezoluciju zahvaljujući kojoj možete pratiti što se uživo događa u morskim dubinama koje istražuje ovaj dron. Istraživanje možete pratiti na velikom ekranu, na kojeg se dron može spojiti putem HDMI priključka. Ljubitelji društvenih mreža mogu u svega nekoliko klikova (uz pomoć aplikacije) dijeliti snimljeni sadržaj na društvenim mrežama, a također mogu i ponuditi uslugu live streaminga. Generalno, radi se o iznimno kvalitetnom dronu koji se na tržištu može nabaviti za cijenu oko 1.700 dolara.

podvodni dron

Power Vision PowerRay

Power Vision PowerRay je nešto jeftinija varijanta podvodnog drona koji dolazi opremljen sjajnom kamerom, tako da vam mogućnosti snimanja i fotografiranja neće biti poremećene. Ovaj je dron prilagođen svima koji žele krenuti u istraživanje podvodnog svijeta, a namijenjen je kako rekreativcima tako i profesionalcima. Područje u kojem je ovaj podvodni dron nešto slabiji u odnosu na prva dva predstavljena jest maksimalna dubina zarona, koja se kreće do 80 metara. Dakako, razlika nije velika – a ovih 80 metara dubine je i više nego dovoljno za istraživanje riječnih i morskih dubina.

Kvalitetna 4K UHD kamera od 12 MP trebala bi vam pružiti sjajne mogućnosti fotografiranja pod vodom. Snimanje video materijala je također na zavidnoj razini pa se korisnici ne bi trebali žaliti na kvalitetnu snimki. Ovaj je podvodni dron opremljen 64 GB SD karticom na koju možete spremiti pozamašan broj fotografija i video zapisa. Power Vision PowerRay je opremljen i nekim naprednim tehnologijama koje vam osiguravaju kvalitetnije i preciznije pozicioniranje pod vodom. To su posebno zahvalne opcije ako ste početnik u istraživanju morskog dna i ako se još uvijek pokušavate snaći s dronom.

Sjajne rezultate ovaj podvodni dron postiže kada se upari s VR naočalama. Naime, zahvaljujući naočalama za virtualnu stvarnost možete putem drona zaroniti u jedan sasvim novi neistraženi svijet, koji može nikada u životu niste imali prilike vidjeti. Prikaz dubina je fantastičan i ovo je svakako stvar koju vrijedi isprobati. Što se cijene drona tiče, ona je nešto niža u odnosu na prethodno navedene dronove i iznosi oko 1.000 dolara.

 

PowerVision Powerdolphin Wizard

PowerVision Powerdolphin Wizard

PowerVision Powerdolphin Wizard je vrlo zanimljiv dron namijenjen ribarenju, a čija je cijena vrlo blizu prethodno opisanog Power Vision PowerRay drona. Ipak, glavna namjena ovih dronova je znatno različita te kao što smo već rekli ovaj je dron namijenjen povećanju efikasnosti ribarenja. Konkretno, dron je opremljen raznim funkcijama koje bi ribarima trebale osigurati bolje uvjete lovljenja ribe – a također nudi i naprednu mogućnost mapiranja terena.

Uza sve funkcionalnosti koje su prilagođene inteligentnijem ribarenju, ovaj je dron opremljen i sjajnom kamerom za snimanje video materijala. Kamera korisnicima omogućava snimanje video materijala u 4K rezoluciji, a na raspolaganju su i razne druge rezolucije. Ono što je sjajna prednost kamera na ovom dronu jest mogućnost njezine rotacije i to za nevjerojatnih 220 stupnjeva. Dakle, kamera se može rotirati prema dolje i gore u velikom opsegu, što vam daje sjajne mogućnosti snimanja.

Dron PowerVision Powerdolphin Wizard može se pohvaliti još jednom sjajnom funkcionalnosti. Naime, za razliku od ostalih omogućava ogroman zaron od čak 800 metara, što je zaista fascinantan podatak. Zamislite koje sve mogućnosti istraživanja vam stoje na raspolaganju uz takvu veliku mogućnost zarona. Što se tiče same cijene drona, ona se kreće oko 1.000 dolara te možemo reći kako je ovo jedan od pristupačnijih podvodnih dronova na tržištu, a čija je primarna funkcija inteligentniji ribolov.

 

dron za pod vodu

Trident Underwater Drone

Trident Underwater Drone je podvodni dron elegantnog dizajna kojeg krase mnoge sjajne funkcionalnosti koje bi svaki podvodni istraživač želio imati. Zahvaljujući svojem funkcionalnom dizajnu ovaj se dron lako može prenositi s lokacije na lokaciju i jednostavan je za korištenje – pa go koriste i rekreativci i profesionalci. Ovaj podvodni dron može ići do dubine od 100 metara, čime vam osigurava kvalitetne uvjete za istraživanje riječnog i morskog dna.

Za razliku od ostalih nabrojenih dronova, Trident Underwater Drone može fotografirati i snimati u rezoluciji od 1080p – što će biti dovoljno za snimanje kvalitetnog materijala. Iako nema mogućnosti snimanja u rezoluciji 4K, ovaj dron opremljen je tehnologijom koja može oplemeniti boje prilikom snimanja. Konkretno, ugrađeni algoritmi u mogućnosti su ponuditi naprednu korekciju boja, kako biste dobili najbolji prikaz podvodnog svijeta. Također, Trident Underwater Drone omogućava istovremeno streamanje video materijala, kao i spremanje 1080p zapisa u memoriju.

Od naprednih funkcija vrijedi istaknuti posebno dizajniranu opciju stabilizacije pokreta, koja vam osigurava bolje kretanje pod vodom. Ovaj se dron koristi u raznim područjima, a posebice je omiljen među ljubiteljima ronjenja, jedrenja i istraživanja podmorja. Želite li nabaviti Trident Underwater Drone morat ćete pripremiti poprilično puno novca jer se cijena drona na tržištu kreće oko 1.800 dolara.

 

Geneinno Underwater Drone

Geneinno Underwater Drone

Geneinno Underwater Drone ima nešto drugačiji dizajn u odnosu na ostale i na prvu se čini možda pomalo nezgrapan za prenošenje i korištenje. Ipak, zahvaljujući specifičnom dizajnu ima neke napredne mogućnosti upravljanja koje osiguravaju kretanje u 360 stupnjeva – što može biti itekako korisno u određenim prilikama. Vrijedni motori ovog uređaja omogućuju tečno kretanje u svim smjerovima, a u pomoć priskaču i razni senzori uz pomoć kojih je još lakše upravljati dronom.

Kamera na Geneinno Underwater Drone može snimati video materijale u 4K rezoluciji uz 30 fps-a, dok se prilikom fotografiranja koristi 1080p rezolucija. Kamera ima veliki opseg kretanja od čak 160 stupnjeva što korisnicima omogućuje atraktivno snimanje zanimljivih detalja i potpunu kontrolu kamere. Snimljeni sadržaj možete u realnom vremenu promatrati na vašem pametnom telefonu i uživati u svemu što se nalazi pod vodom.

Geneinno Underwater Drone se može pohvaliti izvrsnim testom vodootpornosti, a prema tom testu može izdržati pritisak od čak 1.5MPa. Samo kućište također je izrađeno od posebnog materijala pa se ne morate brinuti da će se dronu nešto dogoditi ako udari u neki predmet pod vodom. Tražite li iznimno kvalitetan i izdržljiv podvodni dron, Geneinno Underwater Drone je izvrstan izbor. Zahvaljujući performansama možemo reći kako se radi o jednom od najboljih dronova na našoj listi, a uporište se nalazi i u cijeni drona. Naime, ovo je najskuplji podvodni dron na našoj listi, a njegova cijena iznosi ogromnih 2.500 dolara. Ako ste ozbiljan entuzijast istraživanja pod vodom, ovo je idealan dron za vas.

podvodni dronovi

Zaključak

Podvodni dronovi još uvijek nisu stekli reputaciju kakvu imaju dronovi za letenje u zraku, no u budućnosti će ove naprave sigurno biti popularne. Zahvaljujući ovim podvodnim dronovima možete istraživati morske i riječne dubine, bez da fizički idete na tu lokaciju. Odnosno, možete istraživati dubine bez da ronite – a istovremeno možete stvarati kvalitetne i fantastične video materijale.

Upravo bi snimanje podvodnog svijeta mogla biti jedna od glavnih prekretnica koja će popularizirati podvodne dronove. Nažalost, cijena takvih dronova trenutno je još uvijek velika, a sve to zahvaljujući sustavima i certifikatima vodootpornosti – bez kojih ovi dronovi jednostavno ne bi mogli funkcionirati. Padne li uskoro cijena tih dronova ispod 1.000 dolara mogla bi nastati prava pomama za njima jer mnogo je ljudi koji žele istraživati morske (i riječne) dubine.

Dronovi nabrojeni iznad u našoj listi, popularan su odabir korisnika – kako rekreativaca tako i profesionalaca. Ti su dronovi nešto najbolje što se trenutno nudi na tržištu podvodnih dronova i prilikom kupnje takvog drona svakako vrijedi razmisliti o nabavci nečeg s gornje liste. Valja naglasiti kako su određeni dronovi usko specijalizirani za svoju osnovnu namjenu, no uglavnom svi mogu raditi kvalitetne fotografije i video zapise. Prilikom odabira svakako razmislite koja će biti osnovna namjena drona te s obzirom na to – odaberite dron koji vam odgovara. Sretno u podvodnom istraživanju.

Piše: Marko Županić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular