PočetnaHardverKomponenteTestirali smo XFX Radeon R9 380 4 GB grafičku karticu

Testirali smo XFX Radeon R9 380 4 GB grafičku karticu


Poprilično tvornički ubrzana R9 380 kartica koja se ipak, uz vrlo dobre performanse, ističe i dosta bučnim hladnjakom

Već duže vremena u redakciji nismo imali jednu XFX karticu, pa je vrijeme za ispravljanje te nepravde. Za ovu priliku testiramo karticu srednje klase R9 380 koja je zapravo preimenovana R9 285. XFX je kao i mnogi drugi proizvođači u nedostatku potpuno novih mainstream proizvoda to iskoristio za poboljšanje dizajna svojih kartica, ali i unapređenje s 2 na 4 GB videomemorije.

Overclockirana Tonga

Double Dissipation hladnjak je preuzet iz prošle serije, a novost je drugačiji izgled gornjeg plastičnog pokrova koji je sada izraženiji, dodani su elementi poput vijaka, ali i velikog XFX loga (dužina kartice je 234 mm). Ispod haube je riječ o istom hladnjaku kakav je dolazio i sa starom serijom. Kroz veliki, masivni aluminijski rebrasti hladnjak prolaze četiri toplovodne cijevi za brži transfer topline, a onaj Double Dissipation faktor su dva 90 mm ventilatora. Kartica je u radu relativno bučna, pogotovo nakon dugotrajnog opterećenja i ta se buka penje čak do 48 dB. Razlog tome je što ventilatori moraju hladiti GPU koji je dosta brži u odnosu na one na R9 285 karticama, a i memorija je nešto ubrzana, te je ima više. Grafički procesor se pri dugotrajnim opterećenjima zagrijava i do 69°C pri čemu se ventilatori zavrte do dosta visokih 2800 okretaja u minuti.

Spomenuti Tonga GPU koji se nalazi na ovoj kartici ima 1792 stream procesora, 112 teksturnih jedinica te 32 ROP-a. Na ovoj kartici radi na dosta visokih 990 MHz. XFX je kao što smo rekli povećao memoriju sa 2 na 4GB koja je GDDR5 tipa, a radi na 1425 MHz, odnosno efektivnih 5,7 Gbps.

Brza i glasna

R9 380 ima ukupni mogući TDP 225 vata, od čega preko PCIe utora dobiva 75 W, a preko dva 6-pinska PCIe priključka još 150 W. Video izlazi uključuju dva DVI-D, jedan HDMI 1.4a te jedan Display Port 1.2. Podržane su tehnologije kao što su LiquidVR, Freesync, Eyefinity, VSR, a sa strane API-a DX12, Mantle (Vulkan) i OpenGL. U usporednim tablicama vidimo kako je kartica vrlo brza, te je u svim testovima malo brža od konkurentne R9 380 Nitro. U odnosu na konkurenticu iz zelenog tabora, GTX960 u nekima je naslovima brža, a u nekima malo sporija, uz ipak dosta višu potrošnju energije. Overclockingom smo postigli dodatnih deset posto ubrzanja, no uz vrlo visoku buku.

Na hrvatskom se tržištu ovaj model prodaje po relativno visokoj cijeni što je djelomično i zbog 4 GB memorije. Za kvalitetno igranje na FullHD rezoluciji će u pravilu biti dosta i 2 GB memorije, pa ti modeli možda ipak predstavljaju pametniju kupovinu. Uz visoku cijenu, ne sviđa nam se ni visoka buka koju proizvode ventilatori i možemo samo zaključiti kako to konkurenti rade bolje i tiše. U svemu ostalom ovo je odlična kartica za igranje svih novih naslova na Full HD monitorima.

SPECIFIKACIJE
PCI-E 3.0, podrška za DX 11 i OpenGL 4.3, grafički procesor Radeon R9 380 (Tonga), 1792 stream procesora, radni takt grafičkog procesora 990 MHz, 256-bitna memorijska sabirnica, 4 GB GDDR5 memorije radnog takta 1425 MHz, priključci: 2x DVI/ HDMI/ DisplayPort, dva 6-pinska naponska priključka

USTUPIO
H2 Shop, (01) 54 94 420
www.xfxforce.com

CIJENA
2047 kn

ZA
solidne performanse, kvaliteta izrade, solidan OC potencijal

PROTIV
potrošnja energije, bučan hladnjak, cijena

OCJENA
3/5


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular