PočetnaHardverKomponenteEaton 5PX 1500i i 2000i RT2U

Eaton 5PX 1500i i 2000i RT2U


Svaki ozbiljan poslovni korisnik bi trebao na adekvatan način zaštiti svoju informatičku opremu. Naročito su bitni serverski ormari u kojima su smještene ključne komponente koje su kritične za kontinuiran rad poslužitelja, odnosno mrežne infrastrukture. Istina, u današnje vrijeme se crni scenariji dosta rijetko dešavaju. No zato treba reagirati na vrijeme.

Piše: Dalibor Misaljević

Teška kategorija

UPS predstavlja nezamjenjiv komad opreme kojemu je glavna uloga osigurati konzistentnost i zaštitu, odnosno kontinuiran i potpuno neometan rad računala, servera, perifernih jedinica ili mrežne opreme.
Ovoga puta smo imali priliku isprobati dva ozbiljna UPS-a kompanije Eaton koji su prvenstveno namijenjeni poslovnim okruženjima. O Eatonu ne treba previše govoriti. To je poprilično poznato ime u svijetu energetike. Njihovi UPS-ovi iz serije 5PX, konkretno govorimo o modelima 1500i RTU2 i 2200 RTU2, su izvedeni u rack varijanti (2U), s time da ih se pomoću priloženog postolja može držati i u uspravnom položaju (tower). Razlika među ovim dvama modelima ogleda se isključivo u nazivnom kapacitetu, odnosno izostanku C19 naponskog priključka kod modela 1500i. Sve ostalo, uključujući kontrolu, nadzor i mogućnost proširenja su potpuno isti. Tako su oba modela sposobna osigurati visok nivo zaštite po mnogim parametrima, odnosno omogućiti više nego dobro vrijeme rada na bateriji i prilikom velikih opterećenja. Dobra skalabilnost omogućava im proširenje inicijalnog kapaciteta dodatnim vanjskim baterijama (4 x EBM – Extended Battery Module) čime se može osigurati dodatna autonomija u slučaju prestanka opskrbe energijom. Naravno, vanjske module i internu bateriju je moguće dodavati ili mijenjati na „živo“ (hot-swap) bez potrebe za isključivanjem opreme iz strujne mreže.

Izdržljivi i modularni

Da stvar bude kompletna, pomoću opcionalnog hot-swap bypass modula u slučaju potrebe je moguće zamijeniti i cijeli UPS na živo.
Proizvođač je ovu seriju opremio sofisticiranim algoritmom za menadžment baterije koji koristi trostupanjsku tehnologiju punjenja samo onda kada je to potrebno. Na taj je način vijek trajanja baterije može produžiti i za 50%. Pored toga, oba UPS se mogu pohvaliti iznimnom efikasnošću koja je deklarirana na čak 99% iskoristivosti. Pored nižeg zagrijavanja i sprječavanja bacanja energije u vjetar visoka učinkovitost osigurava isporuku veće snage, odnosno dodatno produženu autonomiju u odnosu na konvencionalne UPS-ove.
Kada već govorimo o radu na bateriji valja spomenuti da 5PX 1500i pri opterećenju od gotovo jednog kilovata na bateriji može izdržati oko 11 minuta, dok će na nešto umjerenijem opterećenju (oko 700 vata) pružiti autonomiju od gotovo dvadeset minuta. Očekivano, 5PX 2200i će pri sličnim opterećenjima pružiti osjetno bolju autonomiju i to u trajanju do preko pola sata. Proširimo li njihov kapacitet samo jednim baterijskim modulom autonomija rada na bateriji će porasti 4 do 5 puta. A moguće ih je proširiti sa četiri ovakva modula.
Kada su u pitanju kontrola i upravljanje za ove UPS-ove možemo reći da pružaju odličan nivo menadžmenta.

Izvanredna kontrola

Povezivanje putem USB-a i RS232 priključka omogućava korisniku da putem softvera Inteligent Power Software Suite upravlja funkcijama UPS-a na lokalnoj razini, dok se pomoću odgovarajućeg modula (koji se kupuje zasebno) sve ovo može odrađivati sa udaljene lokacije putem interneta. Napredne mogućnosti upravljanja (Load segment control) dozvoljavaju korisniku mogućnost kotrole isključivanja opreme nižeg prioriteta kako bi se u slučaju prekida opskrbe energijom esencijalnim uređajima osigurao što duži rad na bateriji. Također, sa udaljene lokacije je moguće i ponovno pokrenuti zablokiranu mrežnu opremu, odnosno konfigurirati uključivanje i isključivanje pojedinih uređaja u zadano vrijeme. Treba napomenuti i to da osim podrške za većinu operativnih sustava Inteligent Power Software Suite podržava i virtualizacijske platforme VMware i Hyper-V.
Na prednjoj strani se nalazi LCD displej sa fizičkim kontrolama koji omogućavaju monitoring mnogih parametara (uključujući potrošnju energije po grupama) i jednostavno konfiguriranje ključnih funkcija na licu mjesta.
Za kraj spomenimo i to da je proizvođač omogućio prilagodbu položaja displeja što će prvenstveno ovisiti o tome da li je UPS smješten u rack ili stoji uspravno. Što reći nego svaka čast.

 


Prethodni članak
Sljedeći članak
RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular