PočetnaHardverKomponenteCorsair Neutron 128 GB vs OCZ Vector 128 GB

Corsair Neutron 128 GB vs OCZ Vector 128 GB


U posljednjih nekoliko mjeseci u Corsairovu i OCZ-ovu taboru zaduženom za razvoj SSD uređaja su nastupile određene promjene. Corsair je nakon dosta vremena predstavio dvije nove serije SSD-ova (Neutron i Neutron GTX) koje pripadaju samom vrhu ponude ovog proizvođača. Pojavom ovih dvaju serija proizvođač je nakon dugogodišnje vjernosti LSI-jevim kontrolerima prešao sa SandForcea na kontroler relativno nepoznatog proizvođača Link A Media Devices (LAMD). Premda će za mnoge čitatelje ovo ime vjerojatno predstavljati pojavu novog igrača na tržištu, LAMD je zapravo izuzetno poznat kao proizvođač kontrolera za tvrde diskove te SSD-ova namijenjene profesionalnom segmentu tržišta.

Neutron protiv Vectora

Uostalom, Corsair nije jedan od lakovjernih proizvođača koji bi se tek tako odlučio prijeći na novo rješenje bez prethodne provjere njegove pouzdanosti.

S druge strane, OCZ se preuzevši upravljanje nad Indilinxom okrenuo razvoju kontrlera iz vlastite radionice. Tako je nakon višegodišnje tradicije u kojoj je Vertex serija bila na čelu ponude SSD-ova ovog proizvođača kruna prešla u ruke novih momaka koji se odazivaju na ime Vector. Vector SSD-ovi se baziraju na prvom samostalno dizajniranom Indilnixovu kontroleru Barefoot 3 koji im je osigurao odlične performanse i pozicijukoja ih je smjestila među najbolje SSD-ove dostupne na tržištu. To smo i sami potvrdili u prethodnom broju PCchipa (br. 213) kroz usporedbu najboljih SSD-ova družeći se sa 256 gigabajtnim Vectorom. S druge strane, s Corsairovim Neutronom se susrećemo prvi put, a vjerujemo kako je riječ o jako dobrom uređaju. Naročito obzirom na reputaciju koja je vezana uz Corsairovo ime.

Kao što smo rekli, riječ je o dvama SSD-ovima iz ponajboljih serija ovih proizvođača, a obzirom da su u isto vrijeme pristigli u našu redakciju odlučili smo se na direktno sučeljavanje jednog s drugim.

 

Sigurno je sigurno

Pored toga što koriste potpuno različite (i posve nove) kontrolere, što samu usporedbu čini znatno zanimljivijom, posebice nam je drago da su u pitanju 128 gigabajtni primjerci, prvenstveno iz razloga što su cijenom više primjereni široj publici.

U startu nam se svidjelo to što oba proizvođača na ove uređaje nude petogodišnje jamstvo koje korisnika osigurava na duže staze. Premda se u praksi pokazalo da SSD-ovi rijetko kad otkažu poslušnost, duže trajanje jamstva je svakako dodatni plus koji ulijeva veću dozu povjerenja u proizvod.

Ono što je zajedničko za oba SSD-a jest to da koriste sinkrone ONFI 2.x NAND flash čipove izrađene u 25 nanometarskom procesu. Ovi čipovi imaju velik utjecaj na ukupne performanse SSD-a, naročito prilikom zapisivanja podataka. Također, sličnost u arhitekturi se ogledaju i u korištenju cache memorije koja daje značajan doprinos u brzini čitanja podataka. Corsairov Neutron ima 128 MB DDR2-800 memorije, dok s druge strane Vector raspolaže s duplo više, a ujedno i brže DDR3-1600 memorije. No kao što možemo vidjeti iz priloženih rezultata sporiji cache nije imao utjecaja na krajnje brzine čitanja Corsairova Neutrona. Dapače, Neutron se po gotovo svim parametrima koji se odnose na ovaj kriterij pokazao kao brži u odnosu na Vectora. Ovisno o situaciji, razlika u brzini čitanja zna biti i poprilično velika.

 

Podjela snaga

U slučaju da je brzina čitanja za korisnika od presudnog značaja onda Neutron svakako predstavlja bolji izbor.

No ova dva SSD-a kao da su se dogovorila po kojem će kriteriju biti bolji jedan od drugoga. Tako se u odnosu na Neutrona Vector pokazao osjetno boljim kada su u pitanju brzine zapisivanja podataka. Međutim, treba naglasiti kako većina kućnih korisnika koji nemaju specifičnih zahtijeva ovaj nedostatak Neutrona neće previše osjetiti u radu. S druge strane, nije loše znati da SSD može „potegnuti“ kad u određenim situacijama zatreba više propusnosti u brzini pisanja.

Dobra odlika koja karakterizira oba ova SSD-a je i odlično vrijeme pristupa, s time da Neutron kod čitanja podataka ostvaruje dvostruko bolji rezultat.

No kada pogledamo ukupne performanse u cjelini možemo reći kako se Vector pokazao kao više izbalansiran uređaj koji nudi bolje odmjeren odnos između brzine čitanja i pisanja što mu je u konačnici osiguralo našu preporuku. S druge strane, treba uzeti u obzir da je Neutron ponešto jeftiniji u odnosu na Vectora, tako da će, vjerujemo, oba kandidata pronaći svoj put ka budućim korisnicima. U svakom slučaju, oni to i zaslužuju.

 

SPECIFIKACIJE:

Corsair Neutron 128 GB

kapacitet 128 GB, kontroler LAMD LM87800, MLC NAND flash (25 nm), cache 128 MB, brzina čitanja: 540 MB/s, brzina pisanja: 211 MB/s, nasumična brzina čitanja (4K) 51000 IOPS, nasumična brzina pisanja (4K) 86000 IOPS, podrška za TRIM, SATA III (6 Gb/s), format 2,5 inča

USTUPIO
H2 Shop
(01) 23 43 003
www.corsair.com

CIJENA
1036 kn

ZA
brzina čitanja, nisko vrijeme pristupa, trajanje jamstva, cijena

PROTIV
brzina pisanja

OCJENA
4

 

OCZ Vector 128 GB

kapacitet 128 GB, kontroler Indilinx Barefoot 3, MLC NAND flash (25 nm), cache 512 MB, brzina čitanja: 550 MB/s, brzina pisanja: 400 MB/s, nasumična brzina čitanja (4K) 90000 IOPS, nasumična brzina pisanja (4K) 95000 IOPS, podrška za TRIM, SATA III (6 Gb/s), format 2,5 inča

USTUPIO
ASBIS-CR d.o.o.
(01) 60 09 900
www.ocztechnology.com

CIJENA
1199 kn

ZA
brzina čitanja, brzina manipuliranja malim datotekama, trajanje jamstva

PROTIV
brzina čitanja nije na nivou Neutrona

OCJENA
4

PREPORUKA


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular